Buitenlandsch. Overwicht. het decreet van 1809 moet worden afgeschaft, dan krijgt men ten antwoord dit: Het decreet van 1809, zooals liet daar ligt, kan niet blijven bestaan, terwijl wel niemand zal willen ondernemen om het te wijzi gen". Atqui: intrekken. Is deze logica wel juist, is zij wel staatkundig? In Duitschland althans zou zij geen opgang maken. Tot voor kort geleden was het decreet van 1809 in de Rijnprovinciën in werking, maar voldeed niet meer aan de behoefte. Werd het bloot ingetrokken en de zaak ongeregeld gelaten dooi de Pruisische Regeering? Wel neen, het werd ver vangen door de wet //über die Vermögensverwaltung in den Katholischen Kirchengemeinden", waarbij de Duitsche bisschoppen zich gereedelijk hebben nederge- legd. Bij de beraadslagingen over die wet zeide de Ministerialdirektor dr. Förster zeer terechtw Wie diese Organe (von der Kirchengemeinde) verwalten sollen, bleibt ihnen überlassen. Aber der Staat hat ein Recht, die Organe der Korporationen, die in den bürgerlichen Rechtsverkehr treten, zu bestimmeu, und diese dürfen nicht willkdrlich abgeiindert werden". Dit recht vau den Staat is bij ons als een plicht in art. 4 der Grondwet uedevgelegd. De kerkfabrieken bestaan alléén in Limburg en Staats-Vlaanderenelders in Nederland zijn de kerke lijke gemeenten onderworpen aan reglementen van het kerkelijk gezag. Atqui, zegt de Regeering: intrekken. Zou het niet juist zijn te zeggenatqui, regeling van het onderwerp bij een wet op de kerkelijke gemeenten, die gansch Nederland omvat? Een geregelde zaak in het ongeregelde werpen kan onmogelijk goed zijn. Omtrent het doel dat de Regeering met de intrek king van het decreet wil bereiken, laat zij zich na- volgenderwijze uit//Die banden (die van het Eransch regeeringsstelsel) belemmeren in de practijk dikwerf krachtsontwikkeling bij de parochiën, beperken de vrije werking en den vereischten invloed van het bij het R.-K. kerkgenootschap erkend kerkelijk gezag Bij het afschaffen van 't decreet van 1809 moeten de kerkfabrieken vervangen worden door in den boezem van het kerkgenootschap samengestelde besturen, die zich te gedragen zullen hebben naar zoodanige kerke lijke reglementen, als ingevolge de bestaande vrijheid door liet bevoegd kerkelijk gezag goedgekeurd en ter bloote kennisneming aan de Regeering medegedeeld zullen worden". De tendenz der Regeering is duidelijk; de laatste vonk van kerkelijk gemeenteleven wil zij bij de leeken uitdooven en hun het laatste plechtanker van vrijheid van geweten en belijdenis ontnemen ten behoeve van liet bisschoppelijk gezag. Recht duidelijk echter is het niet, hoe dit alles moet geschieden ingevolge de bestaande vrijheidtenzij hiermede bedoeld wordt de vrijheid, d. i. het privilege der liooge geestelijkheid ten koste van het volk. Zal de steen, dien wij zooëven de Regeering bij de wetgeving hebben zien nederleggen, liet gebouw der ultraraontaansche heerschappij bevestigen Zal die steen een steen des aanstoots worden, groeien, wentelen, rollen tot in de handen des volks en dan liet politiek gebouw helpen omstooten, door den Roomsclien clerus in den boezem van Nederland opgetrokken Dat is de kwestie J. B. Van Hugenpoth. 'sHertoganbosch, October 1875. Het Prov. Gerechtshof in Limburg heeft de vorige week veroordeeld tot zeven jaar tuchthuisstraf den persoon van J. J. Lenders oud 21 jaren, landbouwer, en zulks wegens moedwilligen manslag. De veroor deelde bevond zich n.l. op den 15 Augs. j.l. onder de deelnemers aan de bedevaart van Stroraay naar Thorn. Om zijn vromen zin wat aan te wakkeren had hij zich erg bedronken en in dien staat was hij (ot zulk een lioogen graad van vrome razernij geklommen dat hij een stok opnam en daarmede zekeren P. A. Keijes op 't hoofd sloeg, zoodat er de dood onmid dellijk op volgde. Het blijkt dat de Limburgsche moordenaars toch wel goed ultramontaansch zijn ook. Aan Mr. P. Hofstede van Son is eervol ontslag verleend als rechter in de Arr. rechtbank te Middel burg, met behoud zijner jaarwedde als pensioen. Z. M. heeft bevorderd tot officier van gezondheid le. kl. den off. van gez. 2e. kl. P. C. Buijze, arts. Z. M. heeft den Commies bij het Dep. van Binnen]- Zaken D. de Haan den personeelen rang verleend van hoofd-Commies. Zaterdag heeft professor Polano te Leiden zijn 40jarig jubilé als chivug gevierd. Bij die gelegenheid ontving hij talrijke bewijzen van sympathie. Vrijdagavond is te Vlissingen de algemeen geachte Johannes Kivieteu, door de duisternis misleid, in de sluis gevallen en verdronken. Dit is reeds de tweede maal dat daar iemand is verdronken en de zevende maal dat daar iemand in 't water is gevallen wegens den 'ellendigen staat der verlichting van de terreinen bij de sluizen. Uit de Residentie verneemt men zeer verontrustende tijdingen omtrent den gezondheidstoestand van Z. K. PI. prins Alexander. De corresp. der N. MiddCt. hangt o. a. daarvan een treurig tafereel op. Als laatste redmiddel zou thans voorgeslagen zijn een verblijf voor geruimen tijd in Algerïe en zal de prins den 6 November de reis naar Algiers aanvaarden. Te Delft is door den gemeenteraad in zijn zitting van 29 Oct. behandeld liet geruchtmakende voorstel van drie leden van dien raad, de heeren van Rhijn, Kuiler en Oskam, om terug te komen op liet onlangs genomen en reeds in uitvoering zijnde besluit van den Raad tot stichting van twee openbare bewaar scholen. De eene dier scholen is heden geopend. Na betrekkelijk weinig maar warme discussie is ge noemd voorstel in stemming gebracht en, hebben de steramen daarover gestaakt. 5t Stond 9 tegen 9. De zaak zou nu beslist worden in een zitting op Dins dag 2 November te houden. Door den Board of Trade te Londen is aan kapitein Jackson, ex-gezagvoerder van het stoomschip //Thomas Sorby", 6 Oct. 11. op de Nederlandsche kust veronge lukt, de bevoegdheid voor zes maanden ontnomen om als gezagvoerder te varen. Het blauwdaraasten salouameublemeiit, hoogste prijs in de loterij der in het Park te Amsterdam gehouden tentoonstelling, gevallen op serie A No. 18667, is ge trokken door J. Okkinga, landbouwer te Wijnaldum. Uit den Helder wordt van 28 dezer gemeld Gisteren nam een ingezeten dezer'gemeente, tengevolge van huiselijke onaangenaamheden, het radelooze be sluit om zich te //gaan verdoen." In vliegende vaart ijlt hij naar den zeekant en stapt moedig in zee. 't Schijnt echter dat het kille en natte zeewater eenige reactie bij den wanliopigen echtgenoot teweegbracht. Aarzelende deed hij nog eenige stappen verder, totdat liet water zijn middel bereikte, en reeds scheen hij plan te maken om maar liever //op 't droge" te gaan, toen hij opgemerkt werd door een paar palingvisschers, die naar hem toesnelden ora hem even nog //kopje- onder" te dompelen; gelukkig wist hij dat voornemen bijtijds te ontloopën. Naar wij vernemen is hij, met eeti nat en vuil pak t'huis komende, door zijn gade behoorlijk afgedroogd, in voege, zoo als zulks vroeger bij 's rijks marine, na een koelbad, te doen gebruike lijk was. Te Brussel zal in 1876 gehouden worden eene //Exposition internationale et Congres d'hygiène et 'de Sauvetage," die zeer belangrijk belooft te worden. Het programma omvat 10 klassen, tot onderwerp heb bende de voorbehoedmiddelen tegen- en de middelen tot redding uit gevaren, de gezondheidsleer in hare verschillende takken, en de instellingen tot verbetering- van den toestand der arbeidende klasse. Even als in bijna alle landen van Europa heeft zich in Nederland eene commissie gevormd ter be hartiging van de belangen der Nederlandsche inzenders. Deze commissie is samengesteld uit de heerenJhr. Mi' C. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam, als voorzitter; J. van Vollenhoven, burgemeester vau Rotterdam, als vice-voorzitterL. M. Beels van Heem stede, te Amsterdam, als penningmeester; Mr. E. H. van Notten, te Amsterdam, als secretaris, en nog tien andere leden, waaronder ook de heer J. C. van Marken Jr. te Delft. Deze laatste is met den heer baron Mackay, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage, aangewezen voor de zaak van de instellingen tot verbetering van den toestand der ar beidende klasse, tot wien belanghebbenden zich dus, wat deze afdeeling betreft, kunnen wenden. De minister van Financiën heeft aan de Kamer van Koophandel te Middelburg te kennen gegeven, dat de stoomvaartdienst Vlissingen-Sheerness, niet voor het brievenvervoer geschikt is, zoolang de dienstregeling zoo is, dat de brieven des avonds voor half negen uit Londen moeten verzonden worden. In de Landb. Ct. wordt de aandacht gevestigd op het in den handel voorkomen van guano, gemengd met 30 pet. asch, die, volgens dat blad, door een firma Kievits te Amsterdam wordt geleverd. De Landb, Ct. herinnert, dat deze industrie reeds sedert 1867 gedreven wordt en raadt den landbouwers aan geen hulp-meststoffen te koopen dan onder gewaarborgd ge halte van hoofdbestandeelen. Ten gevolge eeuer wijziging in den stoombootdienst tusschen Rotterdam en Harwich zal de rechtstreeksche brievenmaal welke met deze gelegenheid naar Engeland wordt verzonden, te rekenen van 1 November e. k. te 2 uren 's avonds uit Rotterdam vertrekken, om den volgenden morgen te 4.15 uren te Londen aan te komen. De brieven enz. voor Engeland, per Harwichboot, worden dientengevolge uit Amsterdam verzonden te 11.20 's morgens, uit 's Gravenhage te 10.32 's morgens en uit andere plaatsen naar evenredigheid. Den 27 November 1871 overleed te Groningen mejufvrouw A. J. C. Goeverneur. De overledene had een aantal effecten, maar in haar nalatenschap was geen spoor van die papieren te vinden. Er bleef geen ander vermoeden over, dan dat de effecten moesten zijn ont vreemd, en aan den persoon, die aanwijzing kou doen van deze vermiste papieren, werd een belooning be loofd van ƒ200. Het baatte niet; niemand deed zich op. Maar nu is eindelijk dezer dagen de verloren schat op het onverwachtst te voorschijn gekomen. De hoog leeraar Valeton, de zwager der overleden dame, had onlangs aan den heer E. L. Dussel, timmerman aan het Zuiderdiep, een secretaire verkocht, die door dezen met de zorgvuldigheid, aan de mannen van zijn vak eigen, werd onderzocht. En bij dat onderzoek kwamen de effecten, men zegt meer dan f 20,000 waarde, voor den dag, die nagenoeg vier jaren met nog eenige andere papieren in een geheime lade waren verborgen geweest. Zoo 't niet een weinig streed met de regelen der gematigdheid waardoor de publicist zoo goed als ieder andere gebonden is, we zouden 't geen tegen woordig in Frankrijk geschiedt een politiek apenspel noemen. In 't apenspel laat 't decorum vaak weinig te vvenschen over, de kosturaes' zijn doorgaans vrij getrouw, kortom het is juist de getrouwheid van het uiterlijk voorkomen bij 't ensemble der apen-artisten in achtgenomen, die den toeschouwers reden geeft om zich met de vertooning te amuseeren, ondanks hun wetenschap dat al de daar op de planken in actie zijnde personages niets anders dan apen zijn. Men werpe een handvol appelen en amandelen onder de bedrijvige schare en zij zal ontbonden worden, zich oplossen in iiidividus die zich weder ongegeneerd toonen zullen wie ze zijn en die hun egoïsme in den strijd om de toegeworpen lekkernij openlijk en onge veinsd zullen botvieren. "Waarlijk, als de vergelijking niet wat plat was, we zouden zeggen zoo gaat het op 't oogenblik, en sinds hoe lang reeds? in Frankrijk. Ziedaar de meest onrepublikeinsche republiek, die er ooit bestaan heeft; ziedaar den staat van een voorloopig bestuur als tusschending tusschen twee monarchieën en dat onder den naam van een bevestigd en gewaarborgd septenniumziedaar een regeering die heet op hechte grondslagen gevestigd te zijn en welker leden elkaar niet open in de oogen durven zien; ziedaar een president wiens verhevenste illuzie 't is dat hij de rust zal handhaven, wiens ideaal van eersten dienaar des staats volkomen gelijk is aan dat van een goed commissaris van politie. Frankrijk is sinds 4 Sept.'70 een republiek. "Welnu ga in een Fransche stad op de markt staan en roep leve de Republiek! en men zal u oppakken en achter de tralies zettenschrijf 't leve de Republiekin een blad, men zal uw blad schorsen en bij herhaling van 't feit, opheffenspreek 't leve de Republiekuit aan een gezelligen disch, onder uw vrienden, wees er zeker van dat onder die vrienden mouchards zijn, die u verklappen zullen, en als gij op straat komt zult gij in 't oog gehouden worden. Leve de Republiek! Als ge maire zijt van een provincie-stad van Dijon b.v. en uw gemeen tenaren richten met uw voorkennis en medewerking, en bovendien onder goedkeuring van den prefect van uw departement, een allegorisch beeld van uw chère France op; men zal u laten begaan tot uw beeld

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2