STATEN-GENERAAL. Door den minister van Justitie zijn bevorderd tot brigadier-majoor titulair de brigadiers P. Verdouw te Heinkenszand en C. H. van der Horst te Tholen tot brigadier titulair de rijks-veldwachter 3e kl. J. Bakker te Burgb. Den 17 Oct. j.l. herdacht de heer P. Lipjes te Goes zijn 40jarigen dienst als rijks-ontvanger der directe belastingen Een zeug van den landbouwer J. Vereeken te Stoppeldijk heeft 19 biggen geworpen. Ter kennisse van belanghebbenden wordt gebracht dat van 1 Nov. tot en met 31 Maart a.s. aan de bocht te Kleverskerke, op den oostelijken wal van het kanaal door Walcheren, in het verlengde van de as van het kanaal, van zonsonder- tot zons-opgang een wit licht zal branden, diende tot geleide—licht. In verband met de opening op 1 November a. s. van een llijks-telegraafkantoor te Yersekendam, wordt het telegraafkantoor op het spoorweg-station te Krui- ningen door de Maatechappij tot exploitatie van Staats-spoorwegen van zijne verplichting tot bestelling en bezorging per bode van ontvangen berichten ontheven. Na het genoemde tijdstip zal dus het telegraaf kantoor te Kruiningen uitsluitend voor de aanbieding van telegrammen open zijn. (St.-Ct.) Twee jaar geleden werd op geheimzinnige wijze een kind van een vrouw te Scherpenisse door onbe kende lieden als kind aangenomen. Een vreemd heer haalde toen het kind af. Dezer dagen is dat kind, thans een lief meisje van vier jaar, weder even ge heimzinnig bij de moeder teruggebracht, weder door een onbekend persoon. Aan de plunje van 't kind te oordeelen, moet het niet bij voorname lieden geweest zijn. Plet kind geeft zelf op dat het te Amsterdam en te Haarlem heeft gewoond. 's Gravenhage, 26 Oct. Gisteren is alhier over leden jhr. H. Steengracht van Oisterland, bekend als een uitstekend bevorderaar der Beeldende Kunsten; zijn kabinet van schilderijen op den Vijverberg alhier heeft een Europeesche vermaardheid. Op de meest welwillende wijze stond hij de bezichtiging van die kostbare collectie toe aan belangstellenden, ook vreem delingen. Ook van zeldzame uitgaven van boekwer ken was hij een uitstekend verzamelaar. De overledene werd 23 Nov. 1808 geboren. Vad. Door den minister van oorlog worden gevraagd 2e luitenants der infanterie om tegen een gratificatie van 1500 voor drie jaar gedetacheerd te worden naar Curasao. Onlangs is op onze kust het Engelsche schip //Presi dent", kapt. Barker, verbrijzeld. Omstreeks 10 ure was het op den Haaks gekomen en te 12 uren sloeg het uiteen. Als door een wonder bleef de bemanning bij elkander op een stuk van het dek en dreef binnen waarts, Zoo werden zij, des morgens te 6 uren ongeveer, door eenige vletterlieden ontdekt, die er dadelijk, zonder zich om gevaar of moeite te bekreunen, op af roeiden, en allen op één na een zieken stuurman, hebben gered. Dat alles is bekend, maar onbekend bleef de volgende daad, een nieuw bewijs van de edelaardigheid, zoo vaak in den zeeman opgemerkt, die onder een ruwe schors meestal een hart van goud bezit. De vlet was te klein om al de schipbreukelingen van het ellendig wrak, waarop ze dreven, in eens aan den vasten wal te brengen. Een deel dus moest bij de eerste reis achterblijven. //Weet je wat", zegt een van de vletterluï, //die kerels hebben het van nacht al hard genoeg gehad. Ik blijf bij het zootje dat geduld moet hebben. Dan kan er vast een man meer op de vlet, en de achterblijvers houden wat meer courage, als ik hun den tijd wat kort". En zoo gezegd, zoo gedaan. De brave zeerob stond zijn plaats in de vlet vroolijk aan nog een schipbreukeling in de vlet af, en deelde met de rest op het wrak welgemoed het doodsgevaar, tot de vlet gelukkig de eerste reis had volbracht eu de anderen kon afhalen. Hoe jammer, dat de berichtgever den naam niet mededeelde van dien edelen man, zoo groot bij zoo veel eenvoudigheid. Die naam verdiende toch met eere genoemd en in hart en geheugen bewaard te worden. Te Brussel is door de Corr. Rechtbank veroordeeld Jules Auguste Iieenen of Haenen, oud 21 jaar, wegens vervalsching van Brusselsche loten 1874. Hij is veroordeeld tot 485 gevangenisstraffen, elk van 3 jaar en even zooveel geldboeten elk van 26 francs, en tot 49 gevangenisstraffen elk van 3 maanden en negen en zestig boeten elk van 26 francs. Zijn ge zamenlijke straf is dus 1475 jaar gevangenisstraf en 14664 francs boete. Krachtens de bestaande wetten op zulke onuitvoerlijke straffen is zijn straf nu ge reduceerd tot 10 jaar gevangenisstr. en 4000 fr. boete. LANDBOUW. In de zomervergadering van Prov. Staten van Zeeland is door Mr. W. Pli. Vis een voorstel gedaan om toelagen te geven aan zoodanige onderwijzers die bevoegd zijn landbouw-onderwijs te geven en genegen openbare voorlezingen over den landbouw te houden; de toelagen tot een gezamenlijk bedrag van 1500. Het advies der Maatschappij van Landbouw in Zeeland, daarover gevraagd, luidt: dat voor het te genwoordige alleen van een toelage ten behoeve van een wandel-leeraar succes kan worden verwacht, en dat eerst later, als door dezen de grond zal zijn voorbereid, het andere aanbevolen middel vruchtbaar resultaat kan opleveren. Gedep. Staten stellen diensovereenkomstig voor om, bij wijze van proef, aan de Maatschappij van Land bouw in Zeeland te verleenen een toelage van f 800 tot aanmoediging van 't houden van voorlezingen door wandel-leeraars. TWEEDE KAMEE. Na een discussie van vele dagen, onder welke na genoeg ieder lid der Kamer zijn steentje heeft willen aandragen tot den spoorwegbouw, is eindelijk in de zitting van Dinsdag de beraadslaging over art. 1 der wet afgeloopen. Toen men daarna overging tot stem ming over de amendementen had er een ware afma king van amendementen plaats; 't was een tooneel als in 3t Haagsche abattoir van vagebondeerende honden, met dit verschil gelukkig dat de afmakers elkander niet in de beenen schoten. Het aantal dooden tel lende, vinden we dat achtervolgens 11 amendementen tot wijziging van art. 1 werden verworpen, terwijl slechts 3 werden aangenomen, en 1 amendement zijn eigen dood stierf door //tot verval te komen" waar over intusschen de opinion nog verschilden, zoodat het ook nog buitendien werd afgemaakt. Van de door leden voorgestelde nieuwe lijnen werden er 9 afgemaakt, en 2 ontgingen dit lot door uit zich zelf te //vervallen". Ten slotte werd 't geheele ar tikel 1 met de 3 wijzigende amendementen aangenomen met 68 tegen 5 stemmen. De drie amendementen die aangenomen zijn waren le. dat van de Commissie van rapporteurs om de lijn langs den Nieuwen Waterweg door te trekken tot den Hoek van Holland2e dat van den heer van Wassenaer om de lijn door de Lange Straat naar Zwaluwe te laten loopen3e dat van den heer Hey- denrijck om de lijn AmersfoortNijmegen over Rhenen te trekken. Zeer opmerkelijk is 't dat al deze drie punten ook voorkwamen in liet ontwerp Kappeyne c. s. zoodat dit ontwerp althans in zoover recht ge schiedt. Den volgenden dag werd art. 2 afgehandeld. Eigen lijk kwam ook deze zitting neer op een grooten afmaak vau amendementen. Er waren op dit art. acht amende menten voorgesteldvijf daarvan vervielen door 't gebeurde met art 1van de drie overigen verviel er later ook een door combinatie en de beide eindelijk nog resteerende werden onbarmhartig verworpen. Ten slotte werd de geheele wet aangenomen met 65 tegen 7 stemmen. Een niet te miskennen overwinning voor den Min. Heemskerk. En alzoo is beslist dat onze eilanden geen spoor weg krijgen. Wij hebben zelfs de eer niet genoten van in aanmerking te komen voor verwerping in de gedaante van een amendement. Wij staan nog niet hoog genoeg voor 't dédain der meerderheid, 't Is geen helder vooruitzicht. Toch schemerde er nog door dat er over vijf jaar weder een spoorweg-wet zal kunnen komen. Laat ons daarmede getroost zijn, zoover dit mogelijk is. Hopen we dat onze dalende welvaart niet al te snel moge gaandat de ontvolking niet al te zeer moge toenemen, hoewel ze al op verontrustende wijze is begonneu. Hopen we dus op betere dagen! Buitenland. JB e 1 gi e. De agitatie der gemeenteraads verkiezingen komt tot bedaren. De uitslag was voor de liberalen schitterend te Antwerpen waar al de liberale kandidaten met groote meerderheid gekozen zijn. Ook te Namen wonnen de liberalen. Te Brugge, Mechelen, Oude naarde en Spa verloren zij. Te Leuven, Yperen, Ostende, Charleroi, Diest en meer plaatsen hebben de liberalen terrein gewonnen. Te Nivelle handhaafden zich de clericalen. Engeland. Sir Charles Reed heeft bij een prijsuitdeeling aan de kinderen der Leicester-school er de aandacht op ge vestigd, dat de Engelsche kinderen veel moeielijker spellen leeren dan de Duitsche, Zwitsersclie en Itali- aansche. Van de 1822 lieden die bij een examen voor een burgerlijke betrekking werden afgewezen, mochten 1850 niet slagen, omdat zij niet juist spellen konden. //In andere landen", zei Reed, //konden de kinderen op hun achtste jaar lezen, terwijl in Engeland knapen van 12 jaar na een schoolbezoek van 5 a 6 jaar geen gewoon krantenartikel konden ontcijferen". Duitschland. Elke gemeente in Beieren prijkt thans met een groot plakkaat, waarop de brief van den koning aan het Ministerie. Men verwacht spoedig ook het antwoord van den minister Lutz op het uitdagend schrijven van den bisschop van Regensburg mrg. Sennestrey, tegelijk met een antwoord aan het lid van het domkapittel Hohn, die door den bisschop van Wurzburg is ge straft, omdat hij bij de Landdagsverkiezingen voor een liberaal heeft gestemd. De beschaving onder de lage volksstauden in de Duitsche Rijnprovincie laat nog iets te wenschen over. Te Hermeskeil eischte een troep halfvolwassen jongelieden, die reeds wat te veel gedronken hadden, bier, dat men hun om des lieven vredes wille gaf. Weldra volgde een gevecht, waarin de zoon van den waard gewond en de herbergier zelf doodgestoken werd. De plechtige onthulling van het standbeeld van Stein heeft den 26 te Berlijn plaats gehad in tegen woordigheid van den Duitschen kroonprins (namens den keizer), een aantal prinsen, de ministers, ver schillende autoriteiten en een onafzienbare volksmenigte. Herzegowina. Dat de Turken de Servische grenzen geschonden hebben is tegengesproken en weer bevestigd, men mag 't er voor houden, dat het waar is, doch tevens kan men aannemen, dat het tot geen moeielijkheden tusschen den Sultan en den Vorst van Servië aanlei ding zal geven, Üit Slavische bron wordt gemeld, dat Linbibratic aan 't hoofd van duizend opstandelingen met kanonnen gewapend een poging heeft gedaan om het voornaamste fort van Zubzi aan te vallen. Zij werden echter terug geslagen. 1500 Nizams zouden een uitval uit Trebinje gedaan hebben om Linbibratic te bestrijden, doch met verlies van 150 dooden en vele gewonden terugge trokken zijn. Berichten uit Weenen, welke overeenstemmen met particuliere tijdingen, melden dat Donderdag en Vrij dag hevige gevechten bij Prosjeze geleverd zijn, waarbij de Turken met belangrijke verliezen, men zegt 200 dooden, teruggeslagen zijn. X t a 1 i e. De keizer van Duitschland heeft bij zijn vertrek uit Milaan 12,000 lire voor de armen der stad en 1000 voor het dienstpersoneel van het theater ge schonken. Men beweert, dat Z. M. verbaasd en diep geroerd was door de warme ontvangst, die hij genoten had. Bij zijn heengaan aan 't station kuste hij Prinses Margeriet en omhelsde den koning driemaal. Bij de illuminaties der stad waren 250,000 kub. meter gas verbruikt. De gemeenteraad van Lodi is bij deze gelegenheid erg onhandig geweest. In een adres aan den keizer had hij de onbescheidenheid het feit in herinnering te brengen dat Barbarossa Milaan verwoest en Lodi herbouwd had. Victor Emmanuel moet het zeer on aangenaam gevonden hebben, dat men de gedachtenis aan zulke zaken verlevendigde. De koning heeft een telegram ontvangen van den Duitschen keizer, gedagteekend van Bolzano 24 dezer, aldus luidendOp het oogenblik dat ik het Itali- aansche grondgebied verlaat, betuig ik opnieuw den koning mijn dank voor het hartelijk onthaal; onze ontmoeting was een belangrijk historisch oogenblik, omdat wij aan het hoofd staan van volken, wier een heid het resultaat is van lange worstelingen. In het antwoord van den koning aan den keizer zegt Victor Emmanuel, dat hij nooit het bezoek des keizers zal vergeten; door de Voorzienigheid geroepen om een gelijken last te vervullen, zal deze gelijke positie de vriendschap te hechter maken. Spanje. Volgens een telegram uit Parijs van den omtrent Spaansche zaken gewoonlijk goed ingelichten bericht gever der National Zeitung kan zeer spoedig de samen stelling van een nieuw Spaansch Ministerie door Canovas del Castillo worden tegemoetgezien, waarna koning Alfonsus met generaal Jovellar naar het leger zou ver trekken. Men herinnert zich wellicht, dat reeds vroeger hiervan is gesproken. Canovas zou weer optreden, wanneer de lastige kwestie van de vrijheid van geloof met het Vaticaan was uit den weg geruimddit laatste wordt spoedig verwacht. Zal dan de tocht naar het Noorderleger volgen? 't Is mogelijk, maar meer waarschijnlijk, dat er te veel sneeuw zal zijn gevallen

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 4