MHIkZKKSIM OH It Wi. voor liet arrondis- semeiit Zierikzee. 1875. No. 85. Zaterdag 30 October, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 2 5 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 28 October 187 5. In de 1.1. Diusdag gehouden vergadering van het Nuts-departement te dezer stede is de rekening over het afgeloopen dienstjaar goedgekeurd en de begrooting voor het nieuwe dienstjaar vastgesteld. De bestuurder A. W. Stellwagen, die in de vorige vergadering als zoodanig herkozen was, had thans wegens vertrek naar elders zijn ontslag gevraagd, en zal in die vacature zoodra mogelijk voorzien worden. Bij monde van Ds. W. Bax werd verslag uitge bracht van het behandelde op de in Augustus 1.1. gehouden algemeene vergadering, waarheen die spreker en de heer Stellwagen door dit departement waren afgevaardigd. Eindelijk deelde het bestuur mede, dat de spreek beurten ditmaal zullen vervuld worden door de H.H. Dr. Piccardt, Dr. van Manen, J. Th. Oosterman, J. H. C. Heijse. De leesavonden zullen nader wor den bekend gemaakt. Dewijl de vergadering ook nu evenals ten vorigen jare beslist heeft, dat de spreekbeurten alleen voor leden toegankelijk zullen zijn, hopen wij, dat sommigen te dezer stede alsnog tot het lidmaatschap zullen toetreden, ook in het belang der nuttige instellingen, die door het Z.Zeesche Nuts-departement öf in stand gehouden of gesteund worden. Bij een beperkt getal leden is het op den duur niet mogelijk, ook in de meest dringende behoeften dier instellingen te voorzien. In de 1.1. Woensdag avond gehouden vergadering van de afdeeling Zierikzee der vereeniging //Volks onderwijs" is door het bestuur medegedeeld, dat op 9 December e.k. te dezer stede eene voordracht zal worden gehouden door Mr. A. Kerdijk van 's Hage. De vergadering heeft besloten, die samenkomst ook toegankelijk te stellen voor niet-leden tegen betaling van 25 ets. per persoon, terwijl aan de leden vrij entree verleend wordt voor hen zelveu en één lid van hun gezin. Op een schrijven van 't Hoofdbestuur, waarin met toezending van een rapport over den toestand van het onderwijs te Arnhem, door de plaatselijke afdeeling aldaar opgemaakt, bij onze afdeeling aangedrongen wordt op de samenstelling van iets soortgelijks, noo- digt het bestuur de leden uit, wenken, klachten, op en aanmerkingen betreffende het onderwijs te Zierikzee bij den secretaris schriftelijk in te dienen, opdat zoodoende de gegevens worden bijeengebracht voor een soortgelijk rapport. Eindelijk komt het concept-reglement ter sprake voor de nieuwe vereeniging, die uit de samensmelting van //Volksonderwijs" en //Schoolverbond" zal ontstaan. Dewijl de vergadering besloten heeft, dat een afge vaardigde zal gezonden worden naar de op 6 Novem ber met dit doel te Utrecht saamgeroepen bijeenkomst, wanneer iemand zich daartoe aanbiedt, terwijl de kas eene tegemoetkoming van f 10 zal verstrekken, geven de leden eenige wenken betreffende de houding van zoodanigen afgevaardigde tegenover het concept-regle ment, die intusschen niet imperatief, maar slechts facultatief zijn. De meerderheid wil, dat aan elke afdeeling hare wijze van werkzaamheid worde vrijgelaten; dat 't Jloofdbestuur zooveel mogelijk een zuivere vertegen woordiging worde van de leden en dus geen coöpta- tief lichaam zijdat de voorgestelde vergoeding voor bureau-kosten aanzienlijk verlaagd en elk jaar geregeld worde naar het aantal afdeelingen. Behoudens deze opmerkingen vereenigt de afdeeling zich met dat concept-reglement. Zierikzee, 28 Oct. Indertijd leverde J. van Lennep eenige jaren achtereen in den Almanak //Holland" een allergeestigst geschreven vijm-kroniek, waarin hij de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar aan de vergetelheid ontrukte. In die kroniek was menigmaal sprake van allerlei //politiek geklets," destijds vooral naar aanleiding van de verwikkelingen in de Donau-vorstendommen. Ook nu nog beleven wij den tijd dat allerlei voorkomende zaken stof geven tot politiek geklets. Thans is 't b.v. weer de aanhouding van de //Phoenix" te Ylissingen. 't Is haast of kapitein Mollerup zeer goed den weg wist om van die zaak een onderwerp tot internationaal geklets te maken. Immers hij heeft zich per brief tot Europa gewend en dat wel in de Kölln. Zeitung. Dat is net het rechte kantoor, vooral als 't een zaak geldt waar Nederland in betrokken is. Ook de Antwerpsehe agenten van de reederij der //Phoenix" hebben zich gehaast om in Belgische, Engelsche en Duitsche bladen die aanhouding aan de groote klok te hangen. //Wij kunnen nauwelijks gelooven," zeggen de agenten, //dat Nederland het recht zou hebben ge wapenderhand schepen eener bevriende natie aan te houden, en dat wel in vredestijd en onder een nietig voorwendsel, vooral met het oog op 't feit, dat de neutraliteit der Schelde reeds duur genoeg door bijna alle scheepvarende natiën gekocht is. Het antwoord op deze vraag moeten wij aan de diplomatie overlaten." Men moet erkennen, deze heeren zijn blijkbaar alreeds geheel volleerde diplomatende voorstelling der zaak getuigt dit ten volle. Alleen noemen zij al de feiten anders dan zij zijn. Er is hier geen z/aanhonding van een schip eener bevriende mogend heid en dat in vredestijdmaar wel een maatregel van politie op een binnenlandsch vaarwater. Verder spreken die heeren van de //ueutraliteit" der Schelde. Daarvan is geen sprake; de Schelde is alles behalve een neutraal vaarwater, al heffen wij er geen tol meer. Bovenaangehaald schrijven uit Antwerpen is ook op genomen in de Kolln. Zeitung. Wij moeten echter ditmaal aan den Amsterdamschen correspondent van dat blad, een eer geven, die hem anders zelden mocht te beurt vallen, u.l. die van onbevooroordeeld een opheldering te geven. Hij schrijft n.l. aan de Kölln. Zeitung het volgende z/Uw blad bevat een schrijven uit Antwerpen, waarin geklaagd wordt over de handelingen der Ne- derlandsche autoriteiten ten aanzien van de Deensche stoomboot //Phoenix." Het bezwaarschrift der Ant werpsehe firma gaat echter van onjuiste praemissen uit. Voorzeker is de vaart op de Schelde vrij, in dien zin dat de vroegere Schelde-lol niet meer bestaat; maar daarom is de Schelde nog geen neutraal vaar water, waarop geen politie-toezicht mag gehouden worden. De Schelde is van Fort Bath tot de zee Nederlandsch gebied, waarop Nederlandsche wetten gelden en waarop aan Nederlandsche ambtenaren het politie-toezicht is toevertrouwd. Heeft de stoomboot een ander schip beschadigd of in den grond gevaren, dan heeft de Nederlandsche autoriteit niet slechts het recht, maar zelfs den plicht, den gezagvoeder tot verantwoording te roepen, het schip aan te houden en in beslag te nemen of een borgtocht te eischen. De stoomboot had terstond na het ongeval aange houden moeten zijnwaarom dit niet geschiedde weet ik niet. Daardoor is echter aan liet recht der Ne derlandsche autoriteit in geen enkel opzicht afbreuk gedaan. Of er een proces tegen de Deensche stoomboot maatschappij al dan niet op touw gezet is, en of de maatschappij al dan niet daarvan kennis droeg, doet niets ter zake: de aanhouding van de //Phoenix" is een maatregel van politie, die geheel in overeenstem ming is met de maatregelen van andere regeeringen, b.v. van de Engelsche, in gelijke gevallen." Deze wederlegging is later weder bestreden door de heeren de Leeuw en Philipse, de Antwerpsehe agenten, doch hun beweringen werden door de Kolln. Zeitung op hare beurt weder tegengesproken in een voor onze justitie gunstigen zin. Wij vreezen ondertusschen dat deze ,/Phoenix"- geschiedenis nog een langdurige historie kan worden, waarbij nog veel geld in de asch zal raken. De Antwerpsehe Précuseur deelt mede dat het Bel gisch gouvernement zich ter zake van de //Phoenix" tot de Nederlandsche regeeving zal wenden. Men weet dat kort geleden in Engeland brieven en berichten zijn ontvangen van de //Pandora" een der schepen die ter Noordpool-expeditie zijn uitgevaren. Bij die gelegenheid zijn ook brieven ontvangen vau onzen landgenoot den luitenant ter zee Koolemans- Beynen die als vrijwilliger de expeditie medemaakte. Deze brieven waren aan 5t bestuur van het Aardrijks kundig-Genootschap gericht en zijn door den kapit. Jansen in het Randelsllad van 1617 October ge publiceerd. Thans is, geheel onverwacht, de //Pandora" zelf te Spithead binnengekomen. De //Pandora", die den 7 Augustus te Disco was, ging 11 Augustus uit Waaigat, had geen oponthoud in Mellville-baai, deed de Carey-eilanden aan, doch vond daar in de daar aanwezige brievenbussen (cairns) geen brieven, vervolgde haar weg naar Lancaster- Sound en Barrow-straat en bereikte Beechey-eiland, ging van daar in de tegenoverliggende Peel-straat (Franklin-channel) tot aan Ballot-straat en tornde voor pakijs op van 28 Augustus tot 3 September. Geen kans ziende om er door te komen en daar geen geschikte gelegenheid vindeude tot overwintering, keerde kapit. Young wijselijk terug en was gelukkig genoeg weer uit Barro w-straat te komen eu op zijn terugreis andermaal de Carey-eilanden aan te doeu, alwaar hij nu gelukkiger was en de cairn ontdekte, waarin de brieven van 27 Juli gevonden werden, die hij medebracht. Ofschoon het doel der expeditie voor de //Pandora" niet bereikt is, zoo is het doel der zending van den heer Koolenmans-Beynen uitstekend geslaagd. Het moet natuurlijk ieder verhengen dat de wakkere zeelieden der //Pandora" heelshuids thuis zijn gekomen. En niet minder doet het ons genoegen dat ook de heer Beynen weer goed en wel gearriveerd is. Maar hoe men nu kan zeggen dat zijn zending' volkomen geslaagd is terwijl toch de expeditie geheel en al is mislukt, vatten we niet. Al de bladen zeggen dit echter elkander na. Het doel was toch niet een expeditie bij te wonen die juist eindigde toen zij zou beginnen. Niettemin gelooven wij wel dat ook de reis van den heer Beynen niet geheel nutteloos voor de wetenschap zal geweest zijn. In de Kvening Telegraphy die te Phiadelphia ver schijnt, leest men dat het voorstel om een Nederlandsche Noordpool-expeditie uit te zenden, in Holland meer en meer bijval vindt. Onder degenen die den heer S. R. van Cam pen, die het eerst de aandacht op het vvenschelijke dezer zaak gevestigd heeft, hun sympathie met zijn streven betuigd hebben, mogen genoemd worden dr. Campbell, directeur van de kon. biblio theek te 's Hage, J. L. de Bruin Kops, de beroemde uitgever van de Kcofiomist, J. H. Moll te Deventer, P. A. Tiele, bibliothecaris van de Leidsche Academie, majoor de Roo vau Alderwerelt en G. B. van Kampen, leevaav in het Engelsch aan de li. B. S. te Haarlem. //Voeg bij dit veelbeteekenende feit", zegt die correspondent verder, //de vriendelijke ontvangst, die zijn artikel, waarin hij dit plan besprak, bij ZExc. den graaf du Monceau gevonden heeft, en de ver zekering dat het zeer gunstig is opgenomen aau het hof en in andere ofiicicele kringen te 's Iiage.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3