"TdTErtentisn. SCHEEPSIIVEHTARIS. CASCO r BEURS- Ei ÜARKYBERICHTEH Zeetijding van Zierikzee. Openbare Verknoping Mm CASCO Schee psi 11 ven t ari s, 21 pakken TABAK, 3 balen KAPOK, 92 bossen BINDKOTTING, HM genoeg is om te kunnen beseffen dat liet toch niet den Godsdienst geldt maar een geheel wereldsch drijven, waarbij het schoone woord Godsdienst jam merlijk wordt misbruikt. Daarom moeten wij de macht (Ier woorden wantrouwen, zegt de professor. //O!" gaat hij voort, //indien de Katholieke Godsdienst gebleven ware wat die vroeger was, toen men Gesar gaf wat des keizers was, toen die Godsdienst er geen aanspraak op maakte een openbare macht te wezen, toen hij der staatkunde vreemd en den wetten des Staats onderworpen bleef wien ware het ooit ingevallen diens tusschenkorast in de menschelijke aangelegen heden te laken? Maar nu de Godsdienst, zijn zending vergetend, door de meesters der list vervalscht, die er in geslaagd zijn de llomeinsche Curie te beheerschen en die heden de kerk besturen, slechts daden van onderdrukking pleegt en een middelpdut van kuipe rijen vormt, hoe wil men dan, dat hij nog de achting en den eerbied der verlichte gemoederen verwerve? //De openbare meening is lang genoeg het slacht offer dier leugens geweest. Thans is de beker vol. De van alle zijden aangegrepen burgerlijke maatschappij is en état de legitime defense (in staat van wettigen tegendeel). Dat de verdediging naar den aanval ge meten worde, dat de mannen van den vooruitgang zich vereenigen om den gemeenschappelijken vijand weerstand te bieden De nieuwsbladen onzer tegen standers zullen zeggen, dat wij //den Godsdienst den oorlog aaudoen, wanneer wij het misbruik van macht der clericalen voor het heil der maatschappij en in het belang van het godsdienstig gevoel, dat door het bijgeloof wordt verstikt terugwijzen. Men moet zich dien smaad laat welgevallen en zonder een oogenblik te verliezen dien weg vervolgen. //De feiten zijn tastbaar; de stukken liggen voor ons. liet immer door den geest der overheersching gedreven ultramontanisraus zweert openlijk samen tegen de vrijheid der wereld. Het is ten strijde gereed en beidt slechts eene gelegenheid. Wanueer het wil, kan het ultramoutanisme de onderste lagen der maatschappij die onder de banieren der congre gatiën ingelijfd zijn, in beweging brengen, en vergeten wij niet dat het ultramontanisme thans met het ge duchte leerstuk der onfeilbaarheid is gewapend, dat allen weerstand omver werpt en een bovenmenschelijk gezag toekent aan alle besluiten van het Vatikrian. Sedert de afkondiging van dat dogma is het tijdperk der conciliën gesloten en de kerkvoogd kan zeggen I/'JOJglise c'est moi. (De kerk, die ben ik). Het perinde ac cadaver (wezen als een lijk) strekt zich uit over het lichaam der gezamelijke geloovingen, te be ginnen met den bisschop en te eindigen met den kolenbrander." Vervolgens denkt de verontwaardigde Christen- redenaar terug aan vroeger dagen, toen hij met gloed en vuur van die zelfde plaats acht jaar lang het atheïsme, 't materialisme en 't positivisme bestreden had, en beklaagt zich dat hem tegenwoordig de wapenen voor dien strijd onvallen zijn omdat de kerk verstervend is en het geloof schier dood. Maar toch belet dit alles niet dat hij steeds blijft gelooven aan de overwinning die de moderne bescha ving ontwijfelbaar zeker zal belialeu op het ulfcramon- tanisme. De waarheid zal zegevierende menschheid zal het ideaal gedurig meer naderentheocratie, gelijk men die thans drijft, is reeds nu in Europa onbe staanbaar; de openbare meening zal haar niet dulden. Evenwel ontveinst hij zich niet dat wellicht alleen ten koste Van ontzettenden strijd, van groote wereld- stormen als in de 16e eeuw, de overwinning van het licht op de duisternis zal moeten bevochten worden. Tot dien onvermijdelijken strijd moet in de eerste plaats het opkomend geslacht worden voorbereid door kennis en ontwikkeling. Verplicht bezoek der neutrale school dat zij punt 1 van 't program. De openbare onzijdige school voor alle gezindheden opengesteld en aan iederen clericalen invloed onttrokken, dat moet de oefenplaats zijn, waar de kampioenen voor Gods dienst en vooruitgang zullen worden gekweekt. De stormachtige bijvals-betuigingen die de rede naar verwierf, leveren het bewijs dat ook in het clericale België nog wel leven en goede wil te vinden zijn. De belangrijkste gebeurtenis der laatste dagen was de reis van Keizer Wilhelm naar Milaan, om een tegenvisite te brengen voor 'l bezoek van koning Victor Emmanuel in Duitscliland aan den keizer ge bracht. De reis zelf is zeer voorspoedig geweest en oveï 't algemeen door uitnemend fraai weder begun stigd. Overal op zijn doortocht werd de grijze Duitsche vórst met veel blijken van sympathie, bejegend maar het onthaal dat hem bereid was op Italiaanschen bodem, overtrof alles wat van dien aard ooit ergens is te zien geweest. De geestdrift der bevolking ging alle beschrijving te boven en de daverende toejuichingen die den grijzen monarch overal begroetten waren blijkbaar uit het hart der natie opgeweld. Victor Emmanuel mag' voldoening smaken van de wijze waarop zijn volk de eer van het nieuwe Italië heeft opgehouden tegenover den bondgenoot aan wien het zooveel verplicht is. Uit een politiek oogpunt beschouwd is deze reis ook een merkwaardig feit; ofschoon wij ons niet zullen verdiepen in allerlei schoone bespiegelen over de beleekenis van zulk een tocht voor de algemcene belangen van de staatkundige wereld. Heden omarmen de vorsten elkander, morgen zenden zij wellicht hun legers uit om elkander te bevechten. Meer waarde kennen we toe aan den goeden geest der Italianen jegens de Duitschers van het Noorden. Het schijnt nu dat de oude haat der Italianen tegen de Duitschers in den persoon van Oostenrijk, na de verplaatsing- van de hegemonie in Duitschlaud van Oostenrijk naar Pruisen, niet op de Pruisen is overgedragen. Het schijnt dat de Italiaansche natie gevoelt hoezeer haar politieke beiaugeu één zijn met die van het nieuwe Duitsche Rijk. Wanneer wij echter van Italiaansche sympathie spreken, dan is 't duidelijk dat we dan niet het oog hebben op de Italiaansche geestelijkheid. De ultrainontaansche clerus staat overal waar hij niet den staat geheel beheerscht, ook vierkant tegen den nationalen geest over. Nergens is dit zoozeer het geval als in Italië. Men kan dan ook vermoeden dat het aantal verwenschingen en vervloekingen door vrome monden dezer dagen tegen de beide monarchen uitgepreveld niet gering zal geweest zijn. Bij de schitterende feesten te Milaan heeft de [clerus ge schitterd door haar absentie. De aartsbisschop van MilaaD, die fatsoenshalve niet had kunnen nalaten den Duitscheu keizer zijn opwachting te maken, heeft zich laten verontschuldigen wegens ongesteldheid en schijnt ook geen Lourdeswater bij de hand gehad te hebben, om zich wat op te knappen. Het is evenwel te vertrouwen dat keizer Wilhelm zich in het gemis van de presentie der zwarte inter nationalen ook wel zal hebben kunnen schikken. Van don anderen kant was ook prins von Bismarck uiet van de partij. Ook deze was ziek ou fit sem- llant de Vêtre. Daarentegen was von Moltke wel tegenwoordig en voor de Italianen een der belang wekkendste figuren uit 's Keizers gevolg. F 13 N li O F FIE P It A A '1' J E. De Duitsche afgevaardigde dr. Braun kwam op zijn laatste reis naar het Oosten met eenige Turken in gesprek over het bereiden van koffie. De Turken kenden onze Europeesche koffie en vonden haar af schuwelijk. Toen dr. Braun te kennen gaf dat ook hij aan de Turksche verreweg de voorkeur gaf, werd hem gevraagd of hij wel wist hoe deze wordt bereid. Dr. Brauu kon deze vraag toestemmend beantwoorden, en deelde zijn medereizigers mee, dat hij die kennis te danken had aan een reisbeschrijving van den grooten Moltke, die veertig jaren geleden in Turkije vertoefd had. Algemeene verwondering, dat zulk eeu groote Aglia" ook dit wist, volgde op die mededeeling maar dr. Braun vernam later van zijn gids, dat de Turkeu bovendien onder elkander gezegd hadden z/Wat zijn die ongeloovigen toch schrikkelijk dom. Nu heeft hun groote Moltke hen reeds veertig jaren geleden verteld, hoe men koffie bereidt, en toch hebben zij het nu nog niet begrepen. Die lieden zijn voor geen beschaving vatbaar. Kerk- en ^choolnieuws. Beroepen bij de Ned. Iierv. Gem. Ie Vlissingen ds. E. W. Heineken te Renswoude; te Poortvliet ds. Teljer te Nieuwe-Tongete Sluis ds. De Gaaij Portman te Eden; te Middelburg ds. G. Doedes te Velzen. Bedankt voor Goes door ds. P. C. van der Horst te Gorichera voor de Chr. Ger. Gem. te Yerseke door ds. M. Boon te Oud-Vossemeer. Aangenomen 't beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Klundert door ds. C. W. Jacobs te Haamstede. Benoemd tot hulpouderw. te Middelburg de heer J. Sanders te Koudekerke. De prov. examens voor akten voor lager onderwijs zijn den 20 te Middelburg aangevangen. Er hebben zich aangemeld de volgende getallen kandidaten: 17 voor hoofdonderwijzer, 2 voor hoofd onderwijzeres, 10 voor hulpouderw., 6 voor hulpon derwijzers, 11 mannel. en 9 vrouwel. voor't Fransch, 4 mannel. en 2 vrouwel. voor 't Engelsch, 1 mannel. voor 't Hoogduitsch; 1 voor het Teekenen en 5 vrouwel. voor nuttige en fraaie handwerken. Toegelaten zijn als hoofdonderwijzero. a. de heer H. J. Te Bovelt en W. K. Kuiper Boone, beiden te Zierikzee. 22 Oct. BINNENGEKOMEN: Therese, P. C. Prohv, Memel, Gent. Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk Italië, Turkije, N.-Amerika Brazilië, Mexico, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 25 Oct. 1 8 75. Cert. Nat. Schuld. 2'/* pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/i Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obhgatiën 1853/69 3 dito 1856—63 3 Obl. Hope Co. 1798'1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4i/2 Cert. bij Hope Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. ft. '100 '1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld dito Mei. Nov. dito dito 1865 5 1885 6 1865 5 1851 3 f pCt. f pCt. 63 M,6 09% 923,4 «</k «5/i« 5"l5/8 '1027/8 933 102 941/,, "»/l. 841/. 71'/. 379 603 61 64 C4i 5| 14U/. 68 233/s O93/,, 937/g Groote Russische Spoonv.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L '1868 5 Fransch-Oost. Spoonv.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN Metalliek f 22,05 Dito Nationale 23, Div. 'Eng p. 11,85 pCt 261 1421/» '1003/,, '1003/., •152 98 773/4 44 f 9.75 a 10.25 9.75 7.50 6.25 6.— 4.80 5.90 11.— - 8.50 a - - 7.— a - - 5.75 a - - 5.75 a - - 3.80 a - - 4.90 a - - 10.— a VAN COUPONS. I Rus. Z.-R. /317/s Amer. Dollars 2,45 l/2 I Papier 2,091/2 ROTTERDAM, 25 October 1875. Bij kleinen aanvoer en trage stemming hieven de prijzen onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1874 Nieuwe 1875 Hogge 1875 Wintergerst 1875 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 1874 Groote - 10.75 a - 11.75 Bruine Boonen - 10.50 a - 11.50 Witte - 10.— a - 11.— Zeeuwsche Paardenboonen - 8.35 a - 8.85 Ondergeteekende betuigt bij dezen, ook namens zijne echtgenoot, den imiigsten dank voor al de bewijzen van deelneming in het door hen geleden verlies op den 26ste.il September 1.1. Zierikzee, 25 October, 1875. W. BAX. van een en De Notarissen Mrs. J. MOOLENBURGH en J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ, zullen, ten verzoeke van de Heeren M. C. DE CRANE ZOON, op Woensdag- October 1875, des voormiddags elf ure, in de Concertzaal te Zierikzee publiek verkoopen van het op de Onrustplaat gestrande barkschip //Due Amici", zooals het thans ligt in de Nieuwe Haven te Zierikzeealsmede den bestaande in eene aanzienlijke partij ZEILEN, AN KERS, KETTINGEN, TOUWWERK, RA's STEN GEN, PLANKEN en 2 SLOEPEN. E11 daarna afkomstig uit de lading van het op den Ooster gestrande Engelsch stoomschip //Tiiomas Sorby", Kapt. S. JACICSON.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1