beurs-~oT marktberichten. r ^ADVERTENTIES Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. afdeelincTzierikzee. VERGADERING dracht voor de benoeming van hoofdonderwijzeres in deze zitting zou ingediend zijn geworden. De heer Schneiders geeft inlichtingen, waaruit blijkt dat dit nog niet had kunnen geschieden, waarvoor de heer Zuurdeeg dauk betuigt en den wetisch uitdrukt dat die voordracht zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Hierna wordt de zitting gesloten. Buitenland. Turkij e. De Turksche regeering heeft nog eenige nadere ophelderingen gegeven betreffende hare fïnnncieele manoeuvres. Zoo vindt men in Daily News vermeld dat, indien de vijf jaren verloopen zijn en de tweede helft van den coupon, die met papier rentende 5% betaald zal worden niet is afgelost, de betaling verder zal worden uitgesteld tot de volledige amortisatie der buitenlandsche leening, die daartoe 't eerst aan de beurt ligt. De waarborgen van de afgeloste leeningen zijn dan beschikbaar om gebruikt te worden voor de volle terugbetaling der genoemde 5% interest en der af te lossen schuldbekentenissen. Aan redelijke be loften dus geen gebrek, 't Blijft natuurlijk alleen de vraag hoe de Turken 't wensehen aan te leggen om leeningen af te lossen De Times verneemt uit Weenen, dat de mogend heden een gedachtenwisseling gehouden hebben over de financiëele maatregelen van Turkije. Zij alle, uit gezonderd Frankrijk, dat noch niet zich had uitgelaten, zien geen reden oin eenig vertoog tot de Porte dien aangaande te richten. Herzegowina. De consuls te Mostar houden het er voor, dat Turkije, zelfs al slaagt het er in den opstand te dempen, de Herzegowiners niet zal kunnen bevredigen, tenzij er een volledige hervorming in elk deel der administratie plaats grijpe. De opstand, beweren zij, is niet van staatkundigen, maar van agrarischen en maatschappelijken aard. Wordt de onbevolkte en verarmde provincie verder met geweld geregeerd, ze zal geheel geruïneerd worden. Naar Kleck zijn uit Konstantinopel nieuwe ver sterkingen gezonden. De oproepingen in toongevende Russische bladen ter ondersteuning van den opstand in de Hcrzegowina hebben, behalve een bijdrage van 10,000 R. van de Yereeniging tot verpleging van gewonden op 't oor logsveld, weinig gegeven. De Slaven-comités, die alles ondersteunen wat het Slavendom betreft, hebben tot nu toe niets geschonken. Petersburg en Moskou zelfs blijven doof voor die roepstemmen. Alleen Odessa heeft 4000 R. bij elkaar gebracht. F r a n k r ij k. Over den heldhaffigen prefect van Lyon, Ducros, wordt voortdurend veel gesproken en gevraagdzal hij gaan of zal hij blijven De Moniteur zegt, dat hij zal worden vervangen door Limbourg, prefect van Versailles. 5t Is niet onmogelijk dat Buffet Ducros wil beloonen, voor zijn manmoedig gedrag door hem een meer belangrijke betrekking op te dragen. Het Journal officiel deelt eenige benoemingen mede van hoogleeraren aan verschillende faculteiten in ver schillende oorden des lands't schijnt dat deze zijn afgeperst door schaamte over hetgeen verzuimd is zoo kan de wedijver met de ultramontanen op het gebied van het hooger onderwijs nog nut doen. Men klaagt intnsschen en spreekt van een interpellatie in de nationale over de benoeming van de vele geeste lijken in den raad voor hooger onderwijsmen telt in dien raad o. a. vier bisschoppen, die thans aan het hoofd staan van comités tot oprichting van vrije of katholieke universiteiten. In het dorp Larochefoucauld (Charante) stond op het gemeentehuis een borstbeeld van de republiek met een Phrygische muts. Die vvijheidsmuts gaf den boeren-gemeenteraad ergernis en werd door hem als een gevaarlijk voorwerp beschouwd. Op bevel van den prefect is derhalve liet beeld verwijderd en het proces-verbaal van die gewichtige handeling aan den procureur der republiek opgezonden. Het totaal bedrag der inschrijvingen voor den bouw der kerk van liet Heilige Hart te Mont-Martre be draagt thans 2471975 fr. Engeland. De prins van Wales heeft Maandag Londen ver laten om zich naar Engelscli Indië te begeven. Een deel van zijn gevolg, waaronder Sir Bartle Frère en de canonicus Duckwerth, zijn reeds vooruit naar Brindisi gereisd. Lord Derby de Engelsclie Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft een paar dagen geleden bij een feestmaal, hem door den lord-mayor van Liverpool aangeboden, eene belangrijke rede uitgesproken, waarin hij zoowel over den toestand van Engeland als over den alge- meenen politieken toestand uitvoerig uitweidde. Wat Engeland noodig heeft hij erkende dit ruiterlijk is de handhaving van den vrede. Er zijn, zeide hij, tegenwoordig velen, die lachen met zedelijken invloed in openbare zaken, en die materieele sterkte als het neuig element van internationale macht beschouwen. Ik zeide lord Derby deel die meening niet en dat niet, omdat dit inzicht cynisch is, maar omdat zij zeer onjuist is. Men kan in open bare, evenmin als in particuliere zaken gewelddadige en offensieve handelingen plegen, zonder wantrouwen in te boezemen, en het inboezemen van wantrouwen is een bron van zwakheid. In internationale betrek kingen is vertrouwen een element van kracht. Engeland zeide hij moet evenmin dwaas en alarmmakend tusschen beiden treden, waar onze hulp niet noodig is, als vrij blijven van de ongerijmde begoocheling, dat niets vau hetgeen op het va3te land gebeurt, ons ernstig belang moet inboezemen. De Minister sprak daarna van twee landen, die iu den laalsten tijd zeer de aandacht op 7-ich hadden ge vestigd: Turkije en China. Wat Turkije betreft, erkende de Minister, dat er in die streken altijd een goede voorraad los kruit aanwezig is en een heel kleine vonk tot eene ontzettende ontploffing kan leiden. De gewapende macht van den opstand is nooit aanzienlijk geweesteen van de grootste moeielijkheden der consuls, die onlangs met eene zending van verzoening beiast werden, lag juist hierin, dat de oproerlingen niet te vinden waren. De leiders verwachtten alles van den steun der groote mogendheden. Dit is hun tegengevallen. De groote mogendheden hebben, zonder uitzondering, getoond de moeielijkheid van den toestand te begrijpen en het niet voegzaam geoordeeld af te breken, waar niet opgebouwd kan worden. Lord Derby geloofde, dat men niet veel meer van den gewapenden opstand zou hooren. De administratieve hervormingen, die men van de Porte verlangde, zou deze niet aarzelen toe te staan. De moeielijkheid zal liggen in het vinden van mannen, die haar ten uitvoer leggen. Al heft men misbruiken op en verlicht men belastingen, toch zullen er altijd, zegt Derby, elementen van ontevreden heid blijven bestaan. Alleen in een hoogst beschaafden staat, er. ook dan nog niet eens altijd, kunnen twee naijverige godsdiensten naast elkander gaan. De andere zaak, die graaf Derby ter sprake bracht, betrof China. Hoe gaarne had hij op dit feestmaal verklaard, dat het geschil met China op vredelievende wijze was bijgelegd. Dit is niet het geval: geen beslissend bericht is te dien opzichte bij het departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen. Reeds sedert jaren werd eene botsing als welke thans is uitgebroken voorziendoch alle middelen zullen te baat worden genomen, om voor het vervolg onze betrekkingen met China op een beteren voet te brengeneen oorlog in China is eene zaak, die algemeen zou worden af gekeurd. Geestig liet graaf Derby er op volgen //wij hebben niet noodig een uitgebreid rijk, het Hemelsche Rijk af te breken, een anderen zieken man te onzen laste te krijgen, en een volk ten ondergang te brengen, met hetwelk wij om den wille van den handel verkeer houden. Onze eischen waren gematigd en billijk, en wij zijn voornemens ze staande te honden; komt er oorlog, dan hebben wij eene goede zaak en wij kunnen in waarheid zeggen, dat de schuld niet aan onze zijde lag." Deze woorden van den grooten Engelschen staatsman werden met luide toejuiching ontvangen. Engeland wil den vrede, maar vreest den oorlog niet. Spanje. Terwijl de Spaansche Alphonsisten steeds aan het overleggen zijn en het plannen maken, is de ijver van de Cariisten voorbeeldig; San Sebastian wordt steeds door hen bedreigd, terwijl generaal Trillo, die in de veste het bevel voert, wel Krup-kanonnen heeft, maar nog geen tijd om deze te stellenook aan een uitval om de Cariisten te verdrijven uit de nabijheid der stad, wordt slechts gedacht. Volgens een te Santander verschijnend blad, richten de Cariisten ook stellingen op in de nabijheid van Bilbao, zoodat men ook hier de komst van de zwarte muiiers verwacht. Het openbaar ministerie te Madrid is bezig met het opmaken van de acte van beschuldiging tegen den bisschop van Seo de Urgelwaarschijnlijk zal zij echter vooreerst niet af zijn. Saballs is op Fransch grondgebied gevlucht, omdat hij van Don Carlos order had gekregen zich naar het hoofdkwartier te begeven, ten einde zich wegens zijn gedrag bij het beleg van Seo d'Urgel te verantwoorden. Kerk- en fSclioolnieuws. Beroepen te Goes ds. P. C. v. d. Horst te Go- rinchem. Aangenomen het beroep naar de Evang.-Luth. ge meente te Groede door ds. C. W. Pohlman. Bedankt voor Axel door ds. J. A. P. Ris Lambers Hz. te Maasland. Zondag j.l, herdacht ds. R. A. Soetbrood Piccardt, zijn 25jarige ambtsverulling als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Goes. Met bijna algemeene stemmen heeft 't kleine aantal leden (17) van 't kerkgenootschap der Vlaamsche Mennisten, te Gielhoorn, zich in beginsel verklaard voor de opheffing dezer gemeente (de eenige overge blevene in ons land) en de onderlinge verdeeliug harer bezittingen. Voorshands wenscht men echter nog 't advies van deskundigen in te winnen. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 44 Oct. 187 5. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pOt, dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2% Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en 2500 3 Obligatiën 4853/69 3 dito 485663 3 Obl. Hope Co. 17981816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4 Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk pCt. f pCt. 63 751 99'/, 93 «'/i. Wh, l?l- 5*'/i« 10 2'/, 93% 102 M»/i. 85% 385 öl9/i6 62 65% 655/3 143 26% 99'5/ie Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. P R IJ Z E N Metalliek f 22.25 Dito Nationale 22,80 Div. Eng p. 11,85 pCt VAN COUPONS. I Rus. Z.-R. Amer. Dollars I Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 14 October 1875. 263 144% 154 100% 16 f 32% s 2,45 2,09 De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f 9,25 Haver f 3. Nieuwe dito - 8,75 Paardenboonen - 8j Zomertarwe - 8,50 Witte boonen - 10,75 Rogge - 7,Bruine dito - 11, Maartsche Gerst - 6,Groene Erwten - 12,50 Winter-Gerst - 6,40 Kleine dito - 10, Zomer dito - 5,75 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 14 October 1875. Teelt 1874. en '75 Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit blank. ƒ17,a 18, Twee en een, middelbare dito -16,a 17, Twee en een, mindere dito a Een en een, lste kwaliteit blank a Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank - 16,a 17, Onberoofde, middelbare dito -15,a 16, Onberoofde, mindere dito a Mullen -3 5a 4 Middelbare dito a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 14 October 1875, Boter laagste koers f 0,75 per 5 ons. hoogste - 0,825 Kip-Eieren laagste koers - 1,10 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 1,25 25 op Donderdag- £21 October 1875, des namiddags te 121/2 ure, ten huize van M. FRANKEN. Zterikzee, 15 October 1875. Namens het Bestuur der Afdeeling voornoemd, H. G. MULOCK HOUWER. Secretaris.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 4