1875. No. 81. Zaterdag 18 October, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- a4a teéeit Mime. POSTER IJ E N. PILAAR. Openbare Raadsvergadering /intik/IISCIII COURANT Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzouderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJ S DER AD VERTEN TIEN Per gewonen regel .10 cent.. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever IB. LA Ik EAU AN. Met ingang van 16 dezer zal het iJost- kantoor geopend zijn: Op WERKDAGEN: van 8 ure voor- tot ÏO ure namiddags. Op ZON- en FEESTDAGEN: van 9 tot X29 2 tot 4-, *7* tot T'Vs en 97a tot XO u. Voor postwissels en kwitantiën alleen op WERKDAGEN: van 9 tot 13 en 2 tot ure. Zierikzee, De Directeur van het Postkantoor 13 October 1875. te Zierikzee Binnenland. ZIERIKZEE, 15 October 1 87 5. De strooper Fr. van den Broek, bijgen. de Baneek, die onlangs doov de maréchaussee met een karabijn schot werd getroffen, is in 't huis van bewaring te Hulst aan de gevolgen overleden. Bevorderd tot arts door de geneesk. Commissie te Leiden de heer G. Floliil van Oosterland. In. het Utr. Daghl. is een onthulling opgenomen betreffende den stoombootdienst van Vlissingen op Engeland, die als zij waarheid behelst veel stof tot denken geven kan. Het geheele personeel der boot Stad Middelburg moet namel. ontslagen zijn, zelfs met inbegrip van den gezagvoerder en den officier van administratie, en wel ten gevolge van ontdekkingen die gedaan zijn bij het nazien van het schip dat in Engeland aan de werf ligt. Daar moet gebleken zijn dat pijpen der machine waren toegestopt cn daardoor werkeloos gemaakt, waarvan 't gevolg was nutteloos kolenverbruik en trage vaart. Hieruit zou dan 't ge durig te laat aankomen van de boot verklaard worden. Nu spreekt men van omkooperij ten einde de maat schappij in discrediet te brengen. Wat de concurrentie toch al niet doet? Maar in geval de zaken zoo in elkaar zitten, dan blijkt maar al te zeer dat de con currenten van Vlissingen zelf zeer wel inzien dat Vlissingen nog een toekomst heeftvan waar anders de toevlucht genomen tot zulke lage middelen Z. M. heeft benoemd bij de d.d. Schutterij te Mid. delburg tot le luit. de 2 luit. J. E. Boone M.I.z. en mr. E. Fokker; tol 2e luit. de schutters J. A. A. Kuiler, Jhr. mr. VV. H. Snouck Hungronje en W. Polman Krusemanaan den le luit. kwarlienn. J. W. de Raad verleend den rang van kapitein; verder benoemd bij de dd. Schutterij te Vlissingen tot le luit. a la suite II. H. Dunsdorp. Naar wij vernemen, zijn de hoofden van gewestelijk bestuur aangeschreven krachtig mede te werken tot het doel, dat het Indisch bestuur beoogt ten aanzien van het inlaudsch onderwijs, namelijk om in elk dis trict op Java en Madura minstens één school op te richten. Aangezien de kweekscholen geen voldoend getal onderwijzers opleveren, noodigt de regeering de hoofden van gewestelijk bestuur uit om welopgevoegde inlanders op te sporen, ten einde als hulponderwijzers in dienst te treden en aan het hoofd van scholen te worden geplaatst. 's Gra.venhage, 10 Oct. Emanuël de Mac-Mahon, zoon van den maarschalk-president der Fransche re publiek, heeft met zijn gouverneur, den heer Hector Aiissilloux, een bezoek aan de residentie gebracht. Jl. Zondag in het //Hotel de Bellevue" alhier afgestapt, zijn zij gisteren avond naar Amsterdam vertrokken tot voortzetting van hun reis door Nederland. De Prov. N.-Brabantsche Courant deelt mede, dat in het huis van burg. en milit. verzekering te 's Her togenbosch, waarheen Maria van der Linden, de moordenares der beide dochters van den timmerman Laarackers te Reek, Is overgebracht, zou gebleken zijn, dat het zoogenaamde meisje een jongen is. In den tijd der Wereldtentoonstellingen hebben fabrikanten gewedijverd om huil fabrikaat te verbe teren. Het doelmatige van den eéneil exposant is toegepast geworden op het systeem van den anderen. Ook het publiek heeft voordeel behaald door de ten toonstellingen. Men heeft daar leèren kennen wat voor ieders speciaal bedrijf de voordeeligste hulpmid delen zijn en door welken fabrikant die soliede worden geleverd. De bekroonde fabrikanten hebben een recht de behaalde zege te publiceereu, aan het hoofd hunner facturen, prijscouranten enz., afdrukken te laten maken van de hun toegekende medaljes, diploma's enz. Zij moeten zelfs trotsch er op zijn de uitstallingen van hunne Magazijnen te kunnen opluisteren met de ori- gineele medailjes, al zijn het ook honderd stuks, zooals men te Amsterdam kan zien in hel Hoofd-Depöt van Naaimachines van Singers Manufacturing Go., waar Gouden, Zilveren en Bronzen Medaljes, prachtig geëncadreerd ten toon gesteld zijn. Het is echter eene schande, wanneer fabrikanten, die nog voor jaren het princiep hadden, uitsluitend goed werk te leveren, waarmede zij zulke zegen be haalden, thans een, zoo niet geheel slecht, dan toch zeer middelmatig fabrikaat aan het publiek te koop bieden, dat door den pronk der vele medaljes verblind, ter goeder trouw hun te Glasgow gefabriceerd NA MAAKSEL als echt Amerikaansch fabrikaat beschouwt, en dagelijks door advertentiën in honderde bladen hier te lande geplaatst, zicli laat zeggen, dat de bij- gegevene Certificaten het echte fabrikaat waarborgen. Niet alleen de Singers M. C. heeft een fabriek van Naaimachines te Glasgow (Schotland) opgericht om goedkoop fabrikaat in Europa te kunnen leveren, maar ook de nakomelingen van Howe hebben dit gedaan. Wanneer de tegenwoordige bezitters dier gerenom meerde firma's hunne te Glasgow gefabriceerde Naai machines ten toon stelden, zij zouden stellig geen bekroning verwerven, zooals die nog voor korten tijd door Singer te Teplitz (Bohemen) werd behaald. Wij moeten ten zeerste betwijfelen, dat de WelEd. Achtbare Heer //Singer", voor korten tijd overleden, heeft geweten, op welke //prullen" zijn naam prijkt. Leefde //Elias Howe" nog, de uitvinder der Naai machines, Ridder van het Legioen van Eer, de man waarvan men met recht kon zeggen//De mensch vergaat zijn werk bestaat," hij zoude, daarvan zijn wij overtuigd, zijn naam niet zulke oneer aandoen Arm Nederland Hebt gij niet genoeg aan de zwendelarijen van gewetenlooze Spoorwegkoningen die uwen nalionalen rijkdom met millioenen vermin derden door Effecten van Amerikaausche spoorwegen, waarvan nooit een rail gelegd, veel minder een trein er is op geloopen?? Moet U je thans ook nog Naai machines in de maag laten stoppen die door eenige //Yankees als echt Amerikaansch fabrikaat gewaarborgd worden, maar die nooit Amerika gezien hebben?! U kunt immers hier te lande oneindig veel betere waar koopen en wel 25 a 30 pCt. goedkooper b. v. //Clemens Midler's fabrikaat en dat van anderen. gehouden te ZIBB1KZBB den 12 Odeier 1875. Afwezig zijn de heeren Labrijn, Ochlman, van der Grijp en Jhr. de Jonge. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld een brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting over 1875. Voor kennisgeving aangenomen. Idem van Ged. Staten, houdende toezending van hun besluit, waarbij de goedkeuring werd onthouden aan het raadsbesluit tot verhuring van een gedeelte van het Raadhuis aan het Rijk voor IJklokaal. De Voorzitter deelt mede dat hiervan aan den IJker is kennis gegeven en Burgem. en Weth. nog niet in staat zijn een voorstel te doen. Wordt voor kennis geving aangenomen. De rekening der Dienstd. Schutterij over 1874 wordt gesteld in handen van de heeren Mulock Hou wer, Zuurdeeg en Schneiders van Greijffenswerth tot onderzoek en rapport. Aan C. Bierens en M. E. van der Halen worden op hun verzoek remissie vau Hoofdei. Omsl. verleend wegens vertrek naar elders, elk tot een bedrag van f 5,54. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen van O. U. op begrootingsposten van 1875. Aan den lieer A. W. Sfcellwagen wordt op voorstel van Burgem. cn Wfeth. ingevolge zijn verzoek, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend als leeraar aan de H. B. School en als lid der Plaatsel. School commissie. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten tot het maken van een muur tot afscheiding van het terrein achter het gebouw voor besmettelijke ziekten van het erf van G. Bakker, waarvan de kosten wor den geraamd op 150, onder voorwaarde dat G. Bakker daaraan zal bijdragen 30. Idem om de grasmaaiing aan de Oosthavendijk op nieuw publiek te verpachten. Wordt medegedeeld het proces-verbaal der jongste opname van de kas en boeken des Gemeente-Ont vangers, waaruit bleek dat deze in orde waren en zich op 4 Oct. 1.1. in kas bevond 20969',20. Door den lieer Mr. Moens wordt namens de com missie ad hoe rapport uitgebracht betrekkelijk het onderzoek der begrooting van het Burger-Weeshuis over 1876, strekkende tot goedkeuring in on tv. en uitg. op 8650. Dienovereenkomstig wordt besloten. Mr. Fokker heeft zich, als zijnde Regent van het Weeshuis, van mede-stemming onthouden. Wordt medegedeeld een voorstel van het raadslid Jhr. Mr. Macaré, betreffende het indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot het aanleggen van een spoonveglijn Brouwershaven ZierikzeeZijpeSteenbergen. De Voorzitter deelt mede dat door Burgem. en Weth. een concept-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is opge maakt, hetwelk, na dat besloten was dat een adres zou worden opgemaakt, door den Raad wordt goed gekeurd. De heer Koole geeft te kennen dat hij gehoopt had dat Burgem. en Weth. een voorstel zouden heb ben ingediend betrekkelijk het verzoek der Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij omtrent eene bankhelling of keibank, waarop de Voorzitter te kennen geeft, dat nog eenige inlichtingen aan de Directie dier Maat schappij ziju gevraagd. De lieer Koole wijst op het wenschelijke dat het advies der Kamer van Koophandel zal worden gevraagd, waarop de Voorzitter en Mr. Fokker de noodige toelichting geven. De heer Zuurdeeg had zich gevleid dat eene voor-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3