Buitenlandsch Overzicht. Toen wij, dezer dagen, in een onzer overzichten niet onduidelijk hadden te kennen gegeven dat wij de oplossing der Turksche monarchie met zeker ge noegen zouden zien, is ons o. a. deze tegenwerping gemaakt: die Turken zijn nog zoo kwaad niet; hun gouvernement moge slecht zijn, betalen doen zij goed. Tegen zoo iets is niet veel in te brengeninderdaad, men kan vrij wat uitvoeren en 't lang vol houden in de goede wereld als men maar betaalt". Wat is er echter aan van dat goed betalen der Turken? In Oct. 1873 stond de 5 leening 1865 op 503/16 in Oct. 1874 stond zij op 433/4; bij het begin van den opstand in de Herzegowina was de koers even 40; sedert is zij langzamerhand gedaald tot op 33 a 34; en thans komt zij op eens te vallen op 30,11. Aan de fluctuatiën van "Vrijdag op de beurs te Kon- stantiuopel is duidelijk te zien welk een koortsige spanning er heerscht. 's Namiddags te 2 ure liep de koers vau 30,15 op tot 31,20, om daarna weder te dalen tot 30,38. 's Avonds kwart voor vijven liep zij nog eens op tot 30,10 en sloot eindelijk met 30,11. En dit vreemde verschijnsel vertoont zich, merk waardig genoeg, juist gelijktijdig met de zekerheid dat de mogendheden de ongelukkige opstandelingen aan hun lot zullen overlaten en dat zij Servië verboden hebben 't den Turk moeielijk te maken. Het is wel duidelijk dat thans de Turksche regeering zich sterk genoeg heeft geacht ora op de rentebetaling de Spaansche methode te gaan toepassen, en zulks lot verbetering van. den ontreddenden staat der Turksche financiën. Het gouvernement van den Sultan heeft besloten geen leeningen meer te sluiten op zulke onéveuse voorwaarden als tot dusver gebruikelijk was, en, wat wel 't voornaamste is, het heeft ook besloten om vijf jaar lang de verschenen coupons slechts voor de helft in geld en voor de andere helft in papier te betalen. Ziedaar nu die Turken, die zoo goed betalen Zoo lang de Sultan zelf bang was en zich beschouwde als een zieke wien 't lot van //afmaken" boven 't hoofd hing, getroostte hij zich zelfs leeningen tot 18 rente ten einde daarmede de coupons te kunnen betalen. Nu 't echter blijkt dat de mogendheden den outred- derden Oosterschen boedel niet durven onder den hamer brengen, nu begrijpt hij ook van de gelegen heid te mogen profiteeren om eens een slagje te slaan. Nu zou 't ons niet verwonderen indien van dit oogenblik af aan, de speciale bladen der Curie van Rome, aanvingen met te werken voor de Herzegowi- ners, gelijk ze tot dusverre hen tegeugewerkt hebben. Men zegt immers dat een groot deel van den spaarpot van 't Vaticaan juist in Turken is belegd. Hoe 't zij, de arme Herzegowiners en Bosniërs worden door allen in den steek gelaten. De Turksche pacha's zijn de zachtheid en meewarigheid zelf tegen over die lieden. De honderdduizend vluchtelingen zijn allervriendelijkst uitgenoodigd maar weder naar hun dorpen terug te komen; de gewapende» zijn eveneens geïnviteerd de wapenen maar weer op te bergen en dan zal men elkaar wel vinden en nader afrekenen. Walgelijke Europeesche politiek toch, tegenwoordig! In Spanje wordt nog maar altoos gevochten. Don Carlos geeft 't nog niet op, en al heet 't nu dat de troepen van koning Alfonsus steeds vorderen, bijzonder vlug gaat die vordering niet. De Carlisten zijn met nieuwen moed begonnen San Sebastian te borabardeeren zij richten nieuwe batterijen op, terwijl de Alfonsisten uit Santander kanonnen en munutie aanvoeren om de bedreigde stad te hulp te komen Voorts wordt gemeld dat er kans bestaat oin met den Heiligen stoel tot overeenstemming te geraken ten opzichte van de wijziging van enkele artikelen van het concordaat van 1S51 De Paus heeft aan koning Alfonsus den kardinaals hoed voor kardinaal Simeoni toegezonden. De weder-opening der Cortes zal vermoedelijk eerst in het begin van Januari plaats hebben. Zóó meldt, een der Madridsche bladen de Oronista doch daarin kan nog verandering komen. Het wordt anders wel tijd aan het Spaansche volk te herinneren, dat het ook eene vertegenwoordiging heeft. In Duitschland houdt thans de Beiersche kamer van afgevaardigden bijna uitsluitend de aandacht dei- politieke wereld op zich gevestigd. Gelijk bekend is, hebben de ultramontanen twee stemmen meerderheid in de kamer, wat ten gevolge heeft gehad, dat het geheele bureau uit geestverwanten der overheerschende partij is samengesteld. Thans heeft de ultramontaan- sche partij een ander succes behaald met de beslissing, dat ondanks den tegenstand der ministeriëele afgevaar digden, tot den Koning een adres zal worden gericht. De commissie voor dit adres is samengesteld uit acht ultramontanen en zeven ministeriëeleii, terwijl de redactie er van is toevertrouwd aan den heer Jörg, een der leiders van de ultramontaansclie partij. Het adres is zeer kort, maar verklaart zonder omwegen z/dat de meerderheid in het land, even als de meer derheid in de kamer, geen vertrouwen heeft in het tegenwoordig ministerie." De aanneming van dit adres is niet twijfelachtig, en daarmede is het lot van hei kabinet beslist. ïno-ezonden StixliTten. In den Nieuwsbode van heden wordt door een specialiteit in ondevwijs-zaken geklaagd, dat hij en de andere ondenvijs-specialiteiten hier in de stad niet ziju uitgenoodigd om het vergelijkend examen van onderwijzeressen bij te wonen en, zoo noodig, daarbij den Schoolopziener te assisteeren. Het is eenigszins vreemd dat iemand die blijkbaar veel belang in 't onderwijs van meisjes stelt als die schrijver en wiens denkbeelden inderdaad niet kwaad zijn, niet is uit genoodigd om tot de belangrijke zaak, die 't hier betreft, meer rechtstreeks mede te werken, dan dit door liet maken van opmerkingen in een krant moge lijk is. Het is onderlusschen al even vreemd dat hij niet schijnt gelet te hebben op art. 22« en art. 4ld der wet van den 13 Augustus 1857. Nog is 't vreemd doch zeker een vergissing dat die schrijver beweert dat elementaire wishnnde ook behoort tot de vakken van 't gewoon lager onderwijsblijkens art. 1 der meergenoemde wet behoort de wiskunde niet tot die vakken. Nn schijnt 't inderdaad waar tc zijn dat bij dit examen de Schoolopziener slechts door één enkele specialiteit is bijgestaande andere assistent was maar een gewoon lager onderwijzer en geen specialiteit. De schrijver in de Nieuwsbode spreekt ook van bevoegde specialiteiten; 't schijnt dat hij dus ook onbevoegde specialiteiten kent. Ik zal hierop de 1001 hoofdstukken over specialiteiten van Multatuli eens nazien. Ik betreur het vooral dat de grondige opmerkingen van den schrijver niet een paar weken vroeger publiek gemaakt zijn. Nu komen ze wel zoowat als mosterd na den maaltijd. Zierikzee. Geen Specialiteit. Mijnh. de Eed.Verleen s, v. p. een plaatsje aan het bovenstaande. Kerk- en Sclioolnieiiws» De heer A. Brummelkamp, docent aan de theologische school te Kampen heeft in de afgeloopen week zijn 40jarige dienstvervulling als predikant gevierd in de Baggijnenkerk te D'treclit. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den. 11 Oct. 1 8 7 5. Cert. Nat. Schuld. 2i/a pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/5 Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Obligatien '1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. '1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100— I860 4*/a Cert. bij Hope Êf Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleenmg 1864 5 Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 '1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld N.-Amenka, dito Mei. Nov. Brazilië, dito Mexico, dito Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk 1865 5 1885 6 •1865 5 1851 3 pCt, f pCt. 63 75«/w 997/ö 92 T7i3/|6 K7/s 15 451/a 102^/3 93% w*k 941/3 79 f >880 bl 7/£ 623/s p/Je 6515/W 143lk 69 28i//t 997/3 9o% 14 lioen gld. Deze voortbrenging heeft hoofdzakelijk plaats in Groningen in de Veen-Koloniën, alwaar men 11 aardappelmeel- en stroopfabrieken, benevens 4 aardappelbranderijen aantreft. Het zoo verbazend sterk toenemen van de aard appelteelt wordt een feit genoemd, dat zorgwekkend is. Vooreerst omdat de aardappel een voortbrengsel is, onderhevig aan mislukking, de bekende aardappel ziekte, en ten tweede wijl de voeding van een groot gedeelte der bevolking, en bepaaldelijk van de min- gegoeden op dit gewas steunt. Met betrekking tot dit laatste zou eene vermeerdering van erwten- en boonen-productie een gunstig verschijnsel mogen ge noemd worden, en toch blijft deze laatste statiomiair, zoo zij zelfs al niet vermindert. Suikerbieten. De teelt van dit gewas neemt steeds toe. In onze 3 Noordelijke provinciën schijut men hieraan nog volstrekt niet te doen. Zeeland en Noord- Brabant zijn de grootste voortbrengers. Het aantal suikerfabrieken bedraagt reeds 33, waarvan in Zeeland slechts 1 voorkomt, n.l. te Sas- van-Gent, en 22 in Noord-Brabant. 10 Jaren geleden, in 1865, vond men er in geheel ons land slechts 7. Mangelwortelen gaven een goed beschot. Het meest kwam zij voor in Zeeland en in Limburg. Deze beide provinciën leverden er evenveel als de andere samen. Groenten. De uitvoer van versche, gedroogde en ingemaakte groenten was tot eene vroeger niet ge kende hoogte gestegen. Hij bedroeg toch li3/* millioen gld. aan waarde. Ruim 6/10 daarvan gaat naar Engeland, 3/10 langs de spoorwegen naar Duitsch land en Va naar België. Braak lag in Zeeland 7000 H.A., in geheel Ne derland 21,500 H.A. In weerwil van de jaarlijks herhaalde betuiging, dat de Braak in Zeeland steeds afneemt, vond men daar thans weder meer opgegeven dan in liet vorige jaar. De oogst van 1872 was zoo rijk, als men er in 22 jaren een geluid hacl. Die van 1873 staat er verve benedenhij was evenwel veel beter dan die van 1871. De totale opbrengst van den oogst van '73 wordt berekend op 213 millioen glcl. Hiervan komen de Aardappelen liet hoogst met 46 mill. gld. Vervolgens de Rogge met het Stroo 42 Tarwe 31 Haver u u 25 n Rundvee. De uitvoer van Rundvee is sedert 1871 zeer aanmerkelijk verminderd en wel voornamelijk ten opzichte van het Vee, dat naar Engeland vervoerd wordt. Terwijl er in 1870 van't uitgevoerde Rundvee 45 naar Engeland ging, was dit in 1873 slechts 23 en gedurende de eerste 11 maanden van 1874 slechts 15 terwijl de uitvoer naar Duitschland en Erankrijk toeneemt. De waarde van onzen uitvoer van RundveeSchapen en Varhens bedroeg in 1873 12 millioen gulden. Boter en Kaas. De Boter- en Kaashandel is se dert eenige jaren teruggaande. Onze Boter wordt, naar men meent, van de Engelsche markt verdreven door de Normandische, onze Kaas door de Ameri- kaansche fabrieks-Kaas, die beide beter en goedkooper dan de onze moeten zijn. Van Boter bedroeg de uitvoer 16 millioen K.G. ad 13 millioen gld. Van Kaas bedroeg de uitvoer 241/2 millioen K.G. ad 8y3 millioen gld. In Noord-Brabant heeft men 3 fabrieken, bekend onder den naam van botermengfabrieken, alwaar Duitsche Boter met inlandsche vermengd en deze alzoo onder den naam van Hollandsche Boter aan de Londensche markt gebracht wordt. In 1874 verbeterde echter de uitvoer weder tot 15y2 millioen K.G. Boter en 273/4 millioen K.G. Kaas. Op 34- hoofdmarkten was in 1S73 aangebracht eene hoeveelheid van 13 millioen K.G. Boter en 121/2 millioen K.G. Kaas. De grootste aanvoer van Boter had men te Leeuwarden met 2 millioen K.G., hetzelfde van Kaas te Alkmaar met 4 millioen K.G. Longziekte. Hoewel niet zoo spoedig als men gehoopt had, is de Regeering toch aanmerkelijk vooruitgegaan in het bestrijden van de longziekte. De ziekte is wel niet van aard veranderd, noch ge wijzigd in haren verwoestenden en onbegrijpelijk sterk besmettenden aard; maar, Friesland uitgezonderd, werden jaarlijks minder gemeenten bezocht en vielen er minder slachtoffers, terwijl men de eigenlijke brandpunten al meer en meer in omvang beperkte. I11 1871 waren er 307 besmette gemeenten en stierven er aan de longziekte 3190 stuks vee. Ï11 1872 waren er 247 gem., stierven 3392 stuks vee. In 1873 1S3 1743 n In 1874 //lil 1159 Meer dan de helft van 't geheele aantal komt in Friesland. Veestapel. Het aantal van elk der verschillende veesoorten in Januari '74 bedroeg ongelijk veel meer dan in 't vorige jaar. Van elke soort vele duizend tallen meer De marktprijs van den Veestapel bedroeg Paarden 71 millioen gld. Rundvee 255 n Schapen 17 n 11 Geiten ls/4 Varkens 121/2 u u Pluimvee. 21/4 r, Bijenkorven Va Totale waarde v. d. Veestapel 360 n t/ O. W. Sch.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1