Feuilleton. Binnenland, ZIERIKZEE, 12 October 187 5. Zierikzee, 12 Oct. Wat voor eenige dagen al gevreesd werd, is thans geschied de diplomatieke betrekkingen met Venezuela zijn afgebroken, daar de gezant van Venezuela met ziju secretaris de residentie heeft verlaten. De weigering van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken om aan Venezuela schadevergoeding te verleenen wegens de beweerde inmenging van Nederlanders op Curasao in de inwendige aangelegenheden van Venezuela. Met het Vaderland zijn wij van meening dat in dit geval misschien nog een goede uitkomst te verwachten is als het geschil wordt ouderworpen aan de beslissing van arbiters. Kon dit doel worden bereikt, het zou voor beide partijen verreweg het beste zijn. Want hoewel wij nu des noods wel opgewassen zijn tegen Venezuela en dien Staat met behulp onzer marine wel zullen kunnen dwingen om genoegen te nemen met onze politiekzoo is toch wapengeweld in deze zaak een uiterste, dat dient vermeden te worden, aangezien 't wel deugdelijk dient bewezen te worden dat onze landgenooten op Curasao zoo rein zijn, dat wij alle grieven van 't Venezueelsche gouvernement vrijmoedig kunnen afwijzen. Volgens het Dagblad zal reeds op 't einde dezer maand een eskader naar Venezuela vertrekken. De //Thomas Sorby" zal wel geheel weg zijneen gedeelte van de lading bestaande uit koffie, indigo, tin, kapok, en tabak is geborgen en te Brouwershaven, Ouddorp en Hellevoetssluis aan wal gebracht. Donderdag heeft het Prov. Gerechtshof in Zeeland C. v. G., dienstbode veroordeeld, ouder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een correctionecle gevangenisstraf van 4 maanden in eenzame opsluiting te ondergaan. Het hof heeft mede uitspraak gedaan in de zaak van, J. Courtin, C. Walraven en E. Courtin, allen te Heinkenszand, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk en medeplichtigheid daaraan. Zij zijn veroordeeld tot eenzame opsluiting de eerste voor 1 jaar, de beide anderen voor 3 maanden. Z. M. heeft verplaatst de controleurs der directe belastingen in- en uitg. rechten accijnsen F. G. Van Delden van Middelburg naar Delfehaven; P. It. Van Visvliet van Vlissingen naar MiddelburgA. O. J. Schvndler van Hans weert naar Vlissingen; A. P. R. Van Ceusekom van Sittard naar Hansvveert. Woensdagavond is een rijtuig met elf personen, Amsterdammers die te Weesp waren geweest om kermis te houden, in het water geraakt, bij welk ongeluk 6 per sonen verdronken zijn. De verongelukte personen zijn de vrouw en een zoontje van den kastelein Lubberts, twee zoons en een dochter van den stalhouder Hesselink en Frans Saar. Een en ander ontleend aan het „Verslag van den Landbouw in Nederland over 1873, door Dr. Staring". Tienden. In 1873 werd aan domaniale en andere tienden afgekocht voor eene som van 835,720, waarvan een zeer groot gedeelte in Zeeland komt, n.1. 2000 H.A. afgekocht voor c. 230,000. Wat er aan domaniale tienden nog af te koopen valt, blijkc uit het volgende. liet domein heft jaarlijks c. 140,000, 't geen dus een kapitaal van 2,800,000 vertegenwoordigt tegen den twintigsten penning. Er wordt verder opgemerkt, dat een tijd van afne mende graanprijzen, gelijk wij thans schijnen te beleven, het den tiendheffer geraden maakt, zich hoe eerder hoe beter te doen af koopen. Even schadelijk als de tienden wordt genoemd het betalen van de pachtsom der landerijen in nalura. In Limburg geschiedt dit nog al, en bedraagt daar van 4 tot 8 ILL. Rogge voor een Hectare. In de nabijheid der Pruisische grenzen varieert zulks van 2 tot 5 Ii.l. naar de soort van grond. Hoeveel Nederland nog te kort komt om zelf zijne bewonen te voeden! In 1873 werd meer in- dan uitgevoerd: Tarwe voor 12 millioen gulden, n.l. 1,200,000 H.L. Rogge 11 1,678,000 Gerst 4 800,000 Behalve deze granen, welke in natura werden aan gevoerd, ontvingen wij nog, voornamelijk van de Oostzee, voor 8 millioen gulden aan Grutten, aan Tarwe-, Rogge- en Boekweitemeel, wederom een be wijs, (lat zelfs onze grutterijen en stoommolens op verre na niet in onze behoeften kunnen voorzien. Een pompoen in den tuin van den pastoor den lieer van der Kant te Budel heeft de respectabele zwaarte van 65 kilo's verkregen. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 25 Oct. a. s. in genoemde Inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschcn te treden. Te Reek bij Grave zijn twee boerenmeisjes, een van 6 en een van 10 jaar, op gruwelijke wijze vermoord door een ander meisje, Marie v.d. Linde genaamd, een verwaarloosd, verwilderd schepsel van 15 jaar. Wij lezen daaromtrent het volgende: Men schrijft uit Grave dd. 8 dezer over den af schuwelijken dubbelen kindennoord Toen gisteren de brigadier der marechaussee, P. J. Sellschop, vernomen had, dat in een hakbosch te Yelp het lijkje gevonden was van een der vermiste kinderen uit het dorp Reek, begaf hij zich onmiddellijk naar de plaats des onheils. Onderwijl was niet ver van daar 't lijkje van 't tweede kind gevonden, liggende in een greppel, waarin ongeveer twee decim. water stond. De inwoners van het dorp Reek en Velp en de be woners van de omliggende hoeven waren op het gerucht van den moord op de plaats samengestroomd. De brigadier maakte uit eenige geruchten op, dat 't een verdacht teeken was, dat een meisje, niet ver van daar woonachtig, niet op de plaats van 't onheil tegenwoordig was. Dit meisje stond zeer ongunstig bekend. Op dit gerucht afgaande gaf de brigadier onmiddellijk last aan een veldwachter en een maréchaussee haar op te sporen en haar desnoods met geweld op 't terrein van den moord te brengen. Bij haar aankomst werd zij onmiddellijk bij de lijkjes gebracht, en hoewel haar gelaat kalm bleef, gaf toch eenige aarzeling in haar houding den brigadier aanleiding haar te visiteeren. Hij vond in haar bezit een knipmes, bevlekt met bloed, en een zakdoek, evenzeer met bloed bemorst. De oorzaak daarvan wist zij niet op te geven. Zij bleef echter alle schuld hardnekkig ontkennen. Zij had zelfs den moed, op last van den brigadier het lijkje van't jongste kind 53 passen ver te dragen. Zij werd daarop naar Grave vervoerd, waar zij lachende onder een grooten toeloop van volk haar intrede maakte. Toen 't kind der wildernis echter tussclien de mureu der gevangenis was opgesloten, kwam 't spoedig tot bekentenis. Plet meisje, Marie van der Linden geheeten, is 15 jaar oud. Zij is klein van gestalte met een tanig ge laat, dat reeds hevige hartstochten aanduidt door de scherpe lijnen. Zij heeft woeste, flonkerende oogeu. Zij bekende, dat zij, bezig zijnde eikels te rapen, de kinderen in een laan, straat zegt men hier, had gezien. Dat zij daarop, omdat de kinderen haar wel eens hadden uit gescholden, bet plan opvatte dezen te vermoorden. Zij had beiden naar een afgelegen boschje gelokt en het oudste kind aangevat en met haar mes een steek in den hals toegebracht. Dit had zich alstoeu verweerd, Daarentegen werd voor eene som van 41/4 millioen gld. aan Zemelen uitgevoerd, voor de helft naar En geland, voor de wederhelft naar Duitschland. Tarwe werd voornamelijk aangevoerd uit de Oostzee, en over Amsterdam en Rotterdam uit Amerika, zelfs uit Californië, vooral voor de meelfabrieken ter ver menging met de inlandsche Tarwe. Zeeland levert steeds veel meer Tarwe, dan eenige andere provincie van ons land. Rogge gewerd ons voornamelijk van Archangel, St. Petersburg en Odessa. Ons land leverde in 1873 slechts 2,860,000 H.L. tegen 4 millioen H.L. in 1872. Gerst voert men hoofdzakelijk uit Zweden aan. Evenals vroeger is de opbrengst van dit gewas in Schouwen-Duiveland per H.A. grooter dan ergens elders. Haver is liet eenige graaugewas, waarvan wij meer kunnen uit- dan invoeren, hetgeen wel zal ontstaan uit de bijzonder groote voortbrenging van Groningen, n.l. éénderde van de geheele opbrengst in ons land. Deze meerdere uitvoer van Haver, voornamelijk naar Engeland, had eene waarde van f 1,400,000. Koolzaad. Dit gewas wordt steeds minder en minder verbouwd en vervangen door de teelt van gewassen, die zekerder opbrengst beloven, dan het steeds wisselvallige Koolzaad. In Groningen wordt dit gewas vervangen door Tarwe en Gerst, in andere provinciën door Suikerbieten. Om bovenstaande redenen werd er voor de olie slagerijen voor c. 41/4 millioen gld. Zaad ingevoerd rechtstreeks uit Hongarije over de spoorwegen. Meekrap. De totale opbrengst in Nederland was niet onvoordeelig; 6,840,000 K.G., waarvan in Zee land 4,700,000 K.G. De bekende klachten over den waarop 't door haar op den grond werd geworpen en de oogen uitgesneden. Een paar sneden over den hals vol tooiden 't feit. Volgens haar verklaring had zij er heel veel z/spul" mee gehad. Daarop heeft zij 't jongste kind immoreele gewelddadigheden aangedaanen 't vervolgens in een greppel met 't hoofd in 't water gehouden en gesmoord. Alstoen is zij teruggegaan naar het lijk van het eerst vermoorde kind en heeft dit een portemonnaie afgenomen, waarin acht centen. De portemonnaie heeft zij weggeworpen en de centen begraven onder een graszode bij haar woning. Ploewel er geruchten liepen dat zij idioot is, schijnt dit niet 't geval te zijn. Zij is een afwijking van de natuur, zoowel physisch als psychisch een monster. Opgevoed in een buurt van de gemeente Reek, die te recht //de wildernis" heet, heeft zij misechien nooit 't goede van 't kwade leeren onderscheiden. Zij kan lezen nog schrijven en was reeds gedurende langen tijd om haar kwaadaardig karakter door iedereen iu het dorp gevreesd. De pu blieke opinie schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatsteu tijd in de gemeenten Reek en Yelp hebben gewoed. De officier van Justitie en den rechtercommissaris uit 's Hertogenbosch hebben heden in loco een onder zoek gedaan en de moordenares verhoord. ITet krachtig optreden en met doorzicht handelen van den brigadier der maréchaussée wordt door iedereen geroemd. Te Brussel is -een proef genomen met een door stoomkracht voortgetrokken tramway-vvagen, en wel op de lijn van het //Bois de la Cambre", ivelke proefneming door den koning en ministers, benevens een groot aantal magistraats-personen, spoorweg-di recteurs en inspecteurs is bijgewoond. De koning- deed een deel van den proeftocht mede en scheen zeer voldaan. De heer Arthur du Roy, uitvinder der machine, aan Z. M. voorgesteld, ontving hartelijke gelukwenschen. Deze machine onderscheidt zich uiterlijk slechts door een kleinen schoorsteen van een gewonen omnibus, maakt geen geraas of rook en wordt bijna oogenblikkelijk zonder schok door den conducteur tot staan gebracht De //Indépendance", verzekert, dat hiermede volgens het oordeel van alle bevoegde aan wezigen het vraagstuk van het gebruik der stoom kracht op de tramway is uitgemaakt. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de achterstaande verklaring betreffende de geneeskracht van 't Auxilium (Mentis van den heer Sylvius Boas te Berlijn. TELEGRA M. 's Graveniiage, 12 Oct. In de zitting van heden heeft de Tweede Kamer, na langdurige discussie, met 53 tegen 16 stemmen besloten de verkiezing van den heer van Heemstra in het district Haarlemmermeer niet geldig te verklaren en alzoo dien heer. niet loe- telaten als lid der Kamer. achteruitgang der Meekrap-prijzen blijven in liet ver slag niet uit. Er wordt berekend dat de oogst volgens de prijzen van 't voorjaar '73 zoude kunnen opgebracht hebben 3,109,600, terwijl er door de daling dei- prijzen in den zomer slechts op f 1,710,000 kon gerekend worden. Wrij lezen omtrent deze materie verder in het verslag: //Van hoeveel belang voor den landbouw in het algemeen, het al dan niet voortbestaan van de Meekrap-teelt is, kan men opmaken uit de schat ting van 1874, waarbij het aantal Hectaren in Europa met dit gewas bezet op 2,600,000 tot 3,400,000 werd aangeslagen of eene opbrengst van 2300 mil lioen tot 3000 millioen gulden 'sjaars. Onze 3000 tot 4300 TI.A. zijn daartegenover zeker maar eene kleinigheid". Vlas leverde 1873 c. 2000 IT.A. meer dan 1872. Zeeland leverde wederom bijna 1/5 van geheel Neder lands opbrengst. Het aantal stoomvlasserijen is in ons land geklommen tot 42. Het vlas in 1873 in Nederland geteeld bedroeg 18 °/0 van de daarmede in geheel Europa, benevens Egypte en Amerika be zette oppervlakte. Aardappelen. 133 Duizend TLA. vond men hier mede beteeld, leverende eene opbrengst van 18 mil lioen H.L. De Aardappelteelt breidt zich voortdurend uit en verbruikt na de Rogge, van al onze akkergewasscn, de grootste hoeveelheid Hectaren. 15 van al 't bouwland is jaarlijks met aardappelen bazet. De uitvoer van 1/2 millioen gld. aan aardappelen naav Engeland en België beteekent dus niet veel op 18 millioen H.L. opbrengst, waarvan de waarde wel op 46 millioen gld. kan gerekend worden. Het meest wordt dan ook wel uitgevoerd in den vorm van Aardappelmeel; dit bedroeg de enorme hoeveelheid van 7]/o millioen K.G., waarde 2l/2 mil-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 4