ZIERIKZ1MM COURANT 1875. No. 79. Zaterdag 9 October. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- seitieat Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden/ 1,'Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAIIAX. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 8 October 1 8 7 5. Zierjkzee, 8 Oct. Gisteren had alhier de ver gadering plaats van heeren burgemeesters uit de eilanden Schouwen, Duiveland en St. Philipsland, ten einde andermaal een algemeen petitionnement der bevolking van deze streken voor te bereiden om den aanleg der spoorlijnen BrouwershavenZierikzee Steenbergen, en ZevenbergenSteenbergenBergen op Zoom ook opgenomen te krijgen in de spoorwegwet die eerlang wordt te gemoet gezien. Het initiatief tot deze samenkomst is uitgegaan van den heer B. G. v. d. Have, burgemeester van Ouwerkerkde algemeene opkomst bewees dat zijn streven de sym pathie van allen wegdroeg. Eenparig verklaarde de vergadering haar ingenomenheid met het denkbeeld zich andermaal per adres tot de Tweede Kamer te wenden om ook voor deze welvarende en niettemin zoo geïsoleerde eilanden een verbinding met het spoornet te verkrijgen. In dit adres, dat wij om de uitgebreidheid niet in zijn geheel kunnen opuemen, wordt het leedwezen der adressanten betuigd over het weglaten der bedoelde lijnen uit liet ontwerp van wet der Regeeringer wordt gewezen op de hooge belangen van den landbouw, in verband met het verval van de meekrap-cultuur en de daarvoor van lieverlede iu de plaats tredende teelt van suikerbietende eischen eener meer en meer ontwikkelende veeteelt worden in 't licht gesteld, en ten slotte gewezen op de blijken van leven en energie door de bevolking gegeven, waaronder vooral het besluit tot oprichting van een stoomgemaal dat aanzienlijke offers kosten zal. Het bedoelde adres ligt ter teekening aan ons bureau, alsmede bij de uitgevers van den Zierikzeesche Nieuwsbode, van af heden tot en met Donderdag 14 Oct. a.s., en wij twijfelen niet of het zal evenveel zoo niet meer onderteekenaars vinden dan het vorige. Wij wekken daartoe een ieder op. Wel is waar pleiten de in het adres aangevoerde motieven vol doende voor de noodzakelijkheid onzer verbinding aan het spoorwegnetmaar wanneer de algemeene wensch der bevolking zich tevens daarbij uitspreekt, dan worden die motieven des te krachtiger aangedrongen. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft eergisteren een adres van gelijke strekking op gezonden aan de Tweede Kamer. De Kamer voert daarin aau het belang van den handel, dat der scheepvaart, het personenverkeer, het postverkeer en in 't bijzonder ook dat van den landbouw. Mogen deze pogingen ten lange leste eens met een goeden uitslag bekroond wordenEen iedere werke daartoe mede. Vereeniging vau kracht maakt macht; waar allen roepen en vragen, kannen zij wier roeping het is te luisteren toch op den duur geen doofheid voorwenden. Zierikzee, 8 October. De conservatieve pers is sinds eenige dagen ten hoogste verbolgen op de Eerste Kamer, wegens de bekende motie. Het is of de partij eerst nu den aard, den omvang en de ge volgen van de motie gaat inzien. Met de N. RottCt. zijn we 't eens dat de booze aantijgingen van een der voornaamste conservatieve organen ter zake van de houding der Eerste Kamer geen wederlegging ver dienen. Wat wel mag weersproken worden, het is de bewering dat de Kamers ontrouw zouden zijn ge worden aan de vroeger gedane toezegging van met dit kabinet te willen werken, al is 't ook geen kabinet der meerderheid. //Zie," zeggeii de kleine conservatieve en antirevolutionaire organen, //nu was er beloofd dat men geen politiek zou drijven, dat men zaken zou doen, en 't eerste wat de minister bejegent iu de eerste zitting van 't nieuwe parlemen taire jaar, is een allerscherpste afkeuring, die zelfs twee leden van 't kabinet zoo op den man af raakt, dat zij er hun ontslag om willen nemen." Inderdaad, wanneer men de motie uitsluitend politiek wil achten, dan is dit verwijt niet1 ongegrond. Doch dit is nu juist het geval niet; de afkeuring slaat op een enkele bepaald aangewezen daad niet tot 't wetgevend maar tot het administratief en uitvoerend gebied behoorende. Als er toezegging van welwillendheid is gedaan, 't geen wel 't geval is, dan volgt daaruit nog niet dat de meevderheid, die uit haar aard toch niet anders dan oppositie- is, al is ze ook welwillend, zich zou verbonden hebben mee te gaan met alle mogelijke kromme sprongen die de regeering goed kan vinden te doen. Wie belooft dat hij zooveel mogelijk mee gaand wil wezen, verbindt zich daarmede niet tot meegaan door dik en dun. Zierikzee. De levering van steenkolen ten behoeve der Gemeente-inrichtingen alhier voor den winter 1875'76 is aangenomen door de II.II. J. C. Bal en Co. alhier voor 79y2 ets. per H. L. In verband met ons artikel //Onze Verwikkelingen met Venezuela", zie no. 76, achten wij 't van belang mede te deelen dat uit 's Gravenhage wordt bericht dat de onderhandelingen tusschen het Nederlandsch Gouvernement en den afgezant van Venezuela tot een niet gewenscht resultaat dreigen te zullen leiden. Wel zou Venezuela toegestaan hebben in den eischtot schade vergoeding wegens het gebeurde met de Midasmaar niet aan den eisch tot openstelling der havens van Venezuela voor Nederlandsche schepen. Verder moet de gezant later een zeer belangrijke dépêche van zijn gouvernement op offieieele wijze aan onzen Minister van Buiteiil. Zaken hebben overgegeven. Z. M. heeft herbenoemd o. a. tot plaatsvervangend kantonrechter te Zierikzee Mr. J. M. I. Moens; te Kortgene J. II. Bybau; tot griffier bij 't kantonger. te Middelburg Mr. J. Ermerins; te Heinkenszand Mr. W. L. van Voorst Vader. Vlissingen, 6 Oct. De heer Smit heeft zijji erfpachts- contracfc met den Staat der Nederlanden overgedragen aan eene Maatschappij, die den naam zal dragen van z/de Schelde, scheepsbouw- en werktuigenfabriek". Tot directeur is benoemd de heer J. van Raalte te 's Hage, en tot commissarissen de heeren Reus- burg en Pieterse te Rotterdam, Smit te Slikkerveer, Buteux te Middelburg en Wibaut te Vlissingen. Eerst met primo Januari schijnen de eigenlijke werk zaamheden der exploitatie te zullen aanvangen. VI. Ct. Uit Vlissingen wordt gemeld dat aldaar door de Maatschappij Zeeland een groot hotel zal gebouwd worden in de nabijheid van het haven-station; de noodige terreinen daarvoor zijn reeds bij de regeering aangevraagd. Men meldt ons uit Hoedekenskerke De pacht der landerijen is hier tot eene buitenge wone hoogte opgevoerd en wisselt af van f 75 tot f 175 per Hectare. De prijs is zoo hoog, dat vooral de kleine boer en de arbeider, die een stukje land pacht, er zeer door gedrukt worden, vooral daar de graanprijzen tegenwoordig te laag zijn om met voordeel den grond te bebouwen, die zoo hoog gepacht wordt. Gelukkig dat de teelt der suikerpeecn meer voordeel oplevert dan de graanbouw. Die teelt wordt dan ook alhier in 't groot gedreven, zoodat in dezen tijd, bij de aflevering der peeën aan de haven, deze een tooneel aanbiedt van buitengewone levendigheid. De wagens, die deze vervoeren, worden gewoonlijk verzeld door een menigte kinderen, prat om de peeën, die van de wagens vallen, te vermeesteren. Daardoor is Zaterdag 2 Oct. nog een ongeluk gebeurd. Een jongentje was door dringen en stooten onder een wagen geraakt, doch gelukkig vrijgekomen met een geschramden arm. Eene vrouw, niet verre van daar, bezig zijnde met van een hoop musterds, door middel van een ladder, eenige af te nemen, meende te hooren roepen en schreeuwen dat het haar kind was, schoon ze zich vergiste, en zij verschrikte zoodanig, dat ze met de ladder achterover viel en zich zoo .erg be zeerde, dat zij nog niet hersteld is. Omtrent het geval met den stroopor onder Hulst leest men nog het volgende Donderdagnamiddag, omstreeke drie en een half uur, trof de brigade marechaussee te Axel onder haar ressort 8 personeu, zonder acte jagende, aan. Zij achter volgde hen tot in de gemeente St. Jan Steen, toen 4 hunner, elk van een tweeloops-geweer voorzien, zich dreigend tot de politie keerden, met de woorden//staat, of wij schieten'." De drie Marechaussees losten daarop hunne karabijnen, waarbij zekere Franciscus van den Broeck (bijgenaamd den Baneek), in het voor hoofd door een kogel getroffen werd, die langs het linkeroor uitkwam. Hij ligt hier thans in liet huis van bewaring in hoogst bedenkelijken toestand. Hij stond altijd bekend, als een zeer gevaarlijk persoon. Zoo was hij o. a. verdacht als medeplichtige aan den voor weinige jaren gepleegden diefstal bij den land bouwer Huijzen onder Neuzen, om welke zaak hij dan ook voortvluchtig was. Tevens had hij zich schuldig gemaakt aan desertie uit 's lands dienst. Hij schijnt zich laatstelijk in Gent opgehouden en er, op zijne wijs, goede zaken gemaakt te hebben, althans men heeft 400 francs en een gouden horlogie bij hem gevonden. Benoemd tot havenmeester van het Kanaal door Z.-Beveland de heer W. F. Meijer, thans sluismeester aan 't Kanaal van Voorne; tot havenmeester van het Kanaal van Voorne de heer A. D. Brinkerink, thans als zoodanig aan het Kanaal door Z.-Beveland. Een vreemden indruk maakte eergisteren een telegram uit Luxemburg, meldende dat Prins Hendrik zou worden verklaard tot erfelijk Groothertog van Luxem burg, en dat dan alle banden tusschen Nederland en het Groothertogdom waren losgemaakt. Er schijnt niets van dit alles aan te wezen. Toch kan men zeggen: zoo komen de politieke idée's in de wereld, •zij mogen dan bekookt of onbekookt zijn. Tot honoraire leden van de Cobden-Club zijn dit jaar voor Nederland benoemd de heeren mrs. Kappeyne van de Coppello en Tak van Poortvliet, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Naar wij vernemen, hebben de grondboringen in de Zuiderzee zeer gunstige resultaten opgeleverd en heeft men bevonden, dat behalve de kunsten en enkele zandplanten het allerminst 50 centimeters kleigrond wordt aangetroffen. De plans en teekeningen van het regeeringsplan tot droogmaking van het zuidelijk ge deelte worden onder leiding van den ingenieur Leemans te Kampen gereedgemaakt en zullen binnen een paar maanden aan de regeering worden aangeboden. Op grond der gedane opsporingen enz. bestaat er alle kans van slagen. In het Weekblad voor de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen komt een ingezonden stuk voor van den volgenden inhoud z/Op den 4 September 1875 werd door de rijks ambtenaren ter recherche te Rotterdam, in Zwaanshals, gemeente Rotterdam, bekeuring ingesteld contra de firma Gebr, Meenerbreuker (R. J. II. en C. Meener-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3