Binnenland. vingen" waarover men dezer dagen zoo druk bezig is in het buitenland? „Gods zegen" van verleden jaar is nu „Gods onmisbare zegen" geworden. Zon men, in ernst, om elkaar jaarlijks zooveel beloften en toezeggingen te doen waarvan de ervaring leert dat toch niets komt „Gods zegen" er niet buiten kunnen laten! En zoo gaan we dan een nieuw seizoen van parlementaire tornooien in. Wat zal dit jaar opleveren Zal het vruchtbaarder zijn dan zijn voorganger? Niet wat aardappelen enz. be treft; dit gaat in den regel nog al, zie de troon redenen. Maar zal er „ietwes" meer aan de wetteumakerij gedaan worden? Vooral van die voorname wetten, betreffende 't recbt, de belastingen, de strijdbaarheid, de spoorwegen, 't onderwijs, vooral ook 't lagere? Wij moeten alles natuurlijk afwachten en kunnen slechts hopen dat nu eens een geest van ijver om zaken te doen èn regeering èn vertegenwoordiging moge bezielen. Waarlijk, we zijn nog in lange niet zoover met onze organische wetten dat een regeering verantwoord is met slechts te admi- nistreeren, alleen zoowat te zorgen voor 't „gewone onderhoud" voor de „kleine reparatiën en voorzieningen." En een volksvertegenwoor diging die dit zou laten geworden is ook niet verantwoord. Zeer verklaarbaar is het dat 't voor een regeering geen benijdenswaardige taak is een nieuw parlementair jaar in te gaan met een oppositie tegenover zich die de meerderheid is in de beide Kamers. Maar evenzeer is 't klaar dat het de plicht dier meerderheid is om toch te werken met de regeering als deze met haar voorstellen komt. Changemeuts de cabinets is 't doel van het parlementaire bestaan niet want daarmede wordt geen enkele iets betee- kenende wet tot stand gebracht. Er is trouwens wel reden om te vertrouwen dat de thans ge vormde liberale meerderheid zich den titel van the most loyal opposition teu opzichte van dit kabinet zal trachten waardig te maken. Is niet de eer en de waardigheid der geheele, we willen hopen nu vereenigde, liberale partij biermede gemoeid? Niet van belang ontbloot achten we reeds het feit dat de opgemaakte nominatie van drie kandidaten voor de waardigheid van voorzitter der Tweede Kamer ditmaal uit drie liberalen bestaat, de keeren Dullert, Storm en Cremers. De heer de Vos van Steenwijk is andermaal door Z. M. benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer. Het lid dier Kamer de heer Duymaer van Twist heeft verlof gevraagd en bekomen om de Minister van Binn. Zaken en van Financiën te interpelleeren over de geschiedenis met de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij. Na een levendige discussie heeft de Kamer heden (Vrijdag) met 23 tegen 12 stemmen een motie van afkeuring te dezer zake aangenomen. In de Tweede Kamer zal over die zelfde zaak ook nog wel een woordje vallen. Door de com missie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden der Tweede Kamer is be zwaar gemaakt tegen de toelating van den heer van Heemstra, die voor Haaiiemmermeerzou moe ten zitting nemen. Op grond van een ingeleverd bezwaarschrift, zal er eerst een onderzoek plaats hebben naar de plaats gehad hebbende onregel matigheden bij de stemming. ZIEBIKZEE, 24 September 187 5. Zierïkzee, 24 Sept. Heden morgen werd aan den stads-timmertuin alhier een proef genomen met een verbeterden extincteur uit de fabriek van de lieeren J. W. C. Pasteur en Comp. te Botterdam. De proef neming had plaats onder de leiding van den brand meester den beer J. Bal Czn. en in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders en de directie der brandweer. De fel brandende houtstapel werd ge- bluscht in ruim 10 min. Daarna werd opnieuw een vuur aangelegd, waarbij bleek dat het met de vloei stof uit den extincteur uitgedoofde hout niet opnieuw weder ontvlammen kon. Deze extincteur bleek uitstekend te werkenhij kan drie stralen elk gedurende 10 minuten tot een afstand van 10 a 12 meter werpen. De toestel is ter bezichtiging gesteld bij den heer J. Bal Czn. bovengenoemd, die zich mede bereid verklaard heeft alle inlichtingen te geven en ook zoo noodig een proef te nemen. Voor het blusschen van aanvankelijke branden kan de extincteur van Pasteur en Comp. uitstekende dienst bewijzen. Naar ons van zeer vertrouwbare zijde is medegedeeld, kan de uitslag vau het onderzoek naar den toestand en de architectonische waarde van de groote kerk te Brouwershaven als zeer bevredigend aangemerkt worden, en heeft de Min. van Biunenlandsche Zaken te kennen gegeven dat hij wel genegen zou zijn subsidie te ver- leenen tot bestrijding der kosten van een restauratie, mits daaraan door de burgel. en kerkel. gemeenten, alsmede door de Provincie ook iets gedaan worde. In de kosten eener opneming en voor 't maken van plannen zou de regeering dan mede voorzien. Het is alsnu te hopen dat het merkwaardig kerk gebouw niet enkel voor verder verval bewaard, maar ook behoorlijk overeenkomstig zijn stijl zal worden gerestaureerd. Dinsdag werd voor den Hoogen Baad behandeld het beroep in cassatie van H. Bingelberg, vroeger vrachtrijder tusschen Zierikzee en Brouwershaven. Mr. de Brauw voerde aan dat de qualificatie van 't feit te onrechte was geweest als diefstal door een voerman gepleegd; hij kon beter aan misbruik van vertrouwen denken. Conclusie van 't O. M. op 27 dezer. Er is nu reeds zooveel over Jut geschreven dat 't een tamelijk boekdeel zou vullen. Met 't oog op onze beperkte ruimte kunnen we dat alles niet telkens opnemen en zullen, bijaldien er niet iets heel belang rijks voorkomt, ons met de zaak nu niet verder bezig houden vóór de openbare behandeling voor 't ge rechtshof. De heer J. J. Bal te Middelburg is op de Araster - damsche Tentoonstelling bekroond met het bronzen kruis voor zijn ingezonden bessenwijn. De heer C. A. H. Bilderbeek, mede te Middelburg, is bekroond met het zilveren kruis voor een theetafel door hem geëxposeerd Zaterdagmorgen moet te Breda, bij een inspectie over 't garnizoen, een hoofdofficier een sergeant een slag hebben toegebracht, waardoor deze zich moest ver wijderen en de hulp van een dokter inroepen. Volgens een nader bericht heeft later de beleedigde onderoffi cier zijn verlangen ingebracht dat deze zaak voor de bevroegde hoogere autoriteit zou worden vervolgd maar moet hem dit, wegens de gevolgen van dien stap voor zijn toekomst zoo zijn afgeraden dat hij er van heeft afgezien. Wij kunnen dit begrijpenmaar wij meeneu dat niettemin zij wien 't aangaat verplicht zijn 't niet hierbij te laten en dat die hoofdofficier wel gestreng behoort te worden gestraft. Hoe kan men subordi natie verlangen van de minderen als de meerderen zich zoover vergeten dat zij een onderofficier mishan delen op een wijze die geen man van karakter zich kan laten welgevallen. Wij zouden zonder voorbehoud den onderofficier gelijk geven, die zijn beleediger op staanden voet met gelijke munt betaalde. Z. M. heeft aan J. J. van Kerkwijk, eervol ontslagen ingenieur in algemeenen dienst bij den Bijks-telegraaf, alsnog verleend der personeelen titel van raad-advi seur voor de zaken der telgraphie bij 't departement van Financiën, zonder bezwaar van 's Bijks schatkist. De ingenieur bij den waterstaat B. Hoogenboom is geplaatst in het district Hoorn. Z. M. heeft, met ingang van 15 Oct. 1875, benoemd tot kantonrechter te Sluis mr. E. A. E. van der Kemp, thans griffier bij het kantongerecht te Voorburg. Te Sluis is uit 't Kanaal het lijk van een oppassend 21 jarig jongeling opgevischt. Men weet niet hoe hij in 't water is geraakt. Bij 't afvaren van de mailboot van Vlissingen is Maandagnacht Jan de Looijer, in de machinekamer dienst doende als //olieman", gestruikeld en onder een der kolossale cilinders gekomen, waardoor hij vreeselijk werd gekwetst. De man is eerst 21 jaren oud en was den vorigen dag juist getrouwd. Te Vlake heeft Zaterdag een botsing plaats gehad van den sneltrein van Vlissingen op een trein van Bo- zendaal komende. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatsalleen 't materieel werd eenigszins beschadigd. Te 's Gravenhage is Maandag avond bij een brand in een huis op 't Oranjeplein, hoek Falkstraat, een belangrijke particuliere verzameling van oudheden en zeldzaamheden geheel vernield. Niet ver van den mond van den Nieuwen Waterweg is een nieuwe steenfabriek opgericht, die aanvan kelijk een uitstekend fraai fabrikaat levert. De steen is mooi goudgeel, kan wedijveren met den Frieschen steen in kwaliteit en wordt gemaakt in de afmetingen van den Waal- en Bijnsteen. Boermond, 19 Sept. De minister van Binnenl. Zaken heelt den burgemeester van Boermond verzocht, op zijn verzoek om ontslag terug te komen en zich met het burgemeesterschap te blijven belasten. Het is niet waarschijnlijk dat de burgemeester aan dezen weusch zal gehoor geven, vooral wegens de wijze, waarop de clericalen de aanvrage om ontslag opge nomen hebben. //l)ie niet blijven wil moet maar gaan", was het antwoord van de Maas- en Roerbode. Bovendien hebben de clericalen al een nieuwen burge meester in petto, van wien zij verwachten dat hij heel wat volgzamer zal zijn dan de heer L. Beerenbroek. EU. Door baldadige handen zijn op het kerkhof der Israëliten bij Gramsbergen twee zerken vernield en iu het lijkenhuisje een groot aantal glasruiten stuk gegooid. Onder het opschrift //Kermisstatistiek" meldt het Eandelsbl. o. a. het volgende Op de kermis stonden 16 wafelkramen. In iedere wafelkraam werden gemiddeld per dag 3000 wafels verkocht, maakt 21,000 gedurende de week, zoodat het aantal van 336,000 wafelen opeen paar meer of minder behoeft men niet te zien werd genoten. Een tweede staaltje. Zeven en twintig poffertjeskramen ver eerden de kermis met hare tegenwoordigheid. In iedere kraam werden gemiddeld ongeveer 700 bordjes poffertjes per dag of 16,800 stuks gebakken. Dit getal maakt over de geheele week per kraam 117,600 stuks, dus over de 27 kramen 1,175,200. Nog eene berekening. In den schouwburg, het Volkspaleis, de verschillende tenten waar alleen avond voorstellingen gegeven werden, waren gedurende de kermis, eiken avond, gemiddeld 10,000 personen zoo dat 70,000 personen van deze verschillende vermaken hebben geprofiteerd, ongerekend de bezoekers van cafè- chantants en zoovele andere tenten en tentjes, waaronder in de eerste plaats, die waarin de nu reeds algemeen bekende spiegels zich bevonden. Volgens een berekening, gemaakt naar enkele opgaven, mag men gerust aannemen, dat ongeveer een derde der bevolking zich in die spiegels heeft gespiegeld. Ten slotte het bier-verbruik. Door de drie Arasterdamsche Beijersch-bierbrouwe- rijen werden afgeleverd ongeveer 150,000 liters bier. Voegt daarbij nu nog een niet onbelangrijke hoeveel heid Hollandsch bier en geïmporteerd bier, en men krijgt alweer een kolossaal cijfer. Uit het bovenstaande blijkt genoegzaam dat heel wat geld in den tijd van 7 dagen is verteerd en door sommigen heel wat is verdiend. Maar de rekening zou er minder gunstig uitzien, als het mogelijk was ook een statistiek te geven van hen, die in die zeven dagen hebben verspild, wat zij hadden behooren te sparen en die meer bedorven hebben dan in zeven jaren, zoo ooit, weder is goed te maken De Indische kunstschilder des Konings, Baden Saleh Seid de Bestaman ben Jahia, zal tegen 't eind dezer maand naar Saksen-Goburg Gotha vertrekken om te voldoen aan een uitnoodiging van Z. H. den Hertog Ernst II, wiens gast hij zijn zal. Te Flayose in Frankrijk gingen vijf gehuwde dames naar de rivier Tombereaü om de frischheid van het water te genieten. Een half uur hadden zij gebaad en twee gingen naar den oever terug, terwijl de drie anderen nog een oogenblik langer dit genot wilden smaken. Tot aan haar midden stonden zij in 't water, elkander bij de hand houdende, zingende en dansende, toen plotseling een barer uitgleed en haar gezellinnen meetrok, tot zij in diep water geraakten. De verschrikte dames op den oever haatsten zich zóóveel mogelijk hulp te verleenen, maar het baatte niet. Zij moesten haar vriendinnen zien verdrinken. TELEGRAM. 's Gravenhage, 24 Sept. De Eerste Kamer heeft met 23 tegen 12 stemmen aangenomen een motie van afkeuring ter zake van de overeenkomst met de Bijnspoorweg-maatschappij. De interpellant Duymaer van Twist verklaarde met deze motie geen politieke bedoeling te hebben.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2