Buitenland. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIE N. Auxilium orientis, H Epilepsie, Vallende ziekte, es Razernij, 0 Borst- en Maagkrampen. XX ertzeg o win a. De Turken gaan voort do opstandelingen iu de de engte te drijven. Uit Belgrado wordt gemeld, dat zij niet altijd de wetten der humaniteit daarbij in acht nemen. Een zestigtal, insurgeuten zou door 1000 Turken overvallen zijn geworden, en alle zestig werden gedood. De vereenigde consuls zullen Mostar verlaten en zich naar Ragusa begeven om daar op onzijdig grondgebied de afgevaardigden der opstan delingen af te wachten. De laatsten hebben verklaard, dat zij er niet tegen hebben daar te verschijnen. Door Servië circuleert een adres ter onderteekening om graaf Russell dank te zeggen voor de zedelijke ondersteuning, die hij door zijn brief aan de Christenen onder de Turksche bevolking gegeven heeft. Blijkens authentieke berichten heeft de Oostenvijksche regeering al de zes grensdistrict-brigades, te zamen ten sterkste van ongeveer 24,000 man, mobiel ver klaard. Ieder soldaat heeft voor honderd schoten ammunitie ontvangen. Er worden groote hoeveel heden beschuit gebakken. De reden dezer mobilisatie ligt in de bedreigende opeenhoping van Turksche troepen aan de Servische grenzen. Frank i* y k. Heden vergadert de Eransche permanente commissie, en men houdt het voor waarschijnlijk, dat bij deze gelegenheid de zaak van Ducros weder zal worden besprokende France bevestigt overigens het bericht, dat deze heldhaftige prefect in een langen brief aan zijn chef, den Minister Buffet, zich heeft verdedigd en zijn ontslag gevraagd, dat moeilijk kan worden aangenomen, omdat de Minister reeds vroeger de handelingen van Ducros heeft goedgekeurd. Wellicht dat ook liet adres uit Lvon om Ducros te ontslaan, die alleen nog door de Bonapartisten wordt in be scherming genomen, in de permanente commissie wordt gebracht. Het onderwijs is in Frankrijk, zooals men weet, bijna uitsluitend in handen van de Roomsche geeste lijkheid volgens de telling van '61 hielden in Frankrijk 71,728 geestelijken, namelijk 12,845 monniken en 58,883 nonnen, zich met onderwijs bezig. Van deze 71,728 behoorden, 46,000 alleen tot het lager onder wijs, in '51 slechts 10,000. In '61 vond men in de geestelijke scholen 443,732 jongens en 1,166,942 meisjes, d. i. ongeveer de helft van de Eransche jeugd. Het ontslag, door Mac-Mahon aan den admiraal la Roncière le Noury verleend, heeft niet alleen in Frankrijk, maar in het buitenland allerwege goedkeurig onder vonden. Vooral de Times breekt den staf over het gedrag van den admiraal. Terecht maakt dit blad de opmerking dat van het oogenblik dat Frankrijk aan de heerschappij van generaals en admiraals zou worden overgeleverd, zijn val een aanvang zou nemen. Gelukkig hebben alle partijen dit gevaar ingezien, maar de Bonapartisten schepten er behagen in om het uit te lokken. Tweemalen hebben zij door den steun van het leger het oppergezag verkregen en het is voor ieder duidelijk, dat zij hetzelfde doel ten derden male op dezelfde wijze wenschen te bereiken. Daily News beschouwt de afzetting van den admiraal als eene be vrediging van het nationaal gevoel. Dit blad wijst er op dat de bewerking van het leger ten nadeele der openbare vrijheid altijd eene der eigenaardigheden der Napoleontische politiek is geweest, en het eindigt zijn artikel op deze wijze. De afneming van liet kommandement van het eskader bewijst dat de maar schalk niet zal toelaten dat Frankrijk even als Spanje, door pronunciamento's van land- of zee-officieren zal worden te gronde gericht, maar dat hij vast besloten is leger en vloot te onderwerpen aan de staatkundige machten, die op wettige wijze zijn georganiseerd. Te Parijs is een observatorium opgericht voor phy- sische astronomie, waarvan de leiding is toevertrouwd aan den bekenden astronoom Janssen. Of er nu ook een observatorium voor christel. sterrenkunde zal ge sticht worden, wordt niet gemeld. Duitschland. De aanstaande echtgenoot van de eenige dochter van prins Bismarck, graaf Wend Zu Eulenburg, is de zoon van het lid van den Rijksdag van dien naam. De aanstaande schoonzoon is ook verbonden aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, genoot daar reeds eenigen tijd het vertrouwen van Bismarck en is geboren 19 Mei 1845. Spanje. Volgens den Impercial is de rechter van instructie die belast was met het onderzoek der zaak van den gevangen bisschop van Seo de Urgel, met pak en zak naar de Carlisten overgeloopen, dossier 't met al de proces-stukken medenemende. Hij deed daar den ge vangene zeker allerminst een goeden dienst mede. Het publiek is zeer verbolgen op den bisschop. Het Spaansclie ministerie heeft den 11 ziju ontslag genomen. Volgens de inlichtingen van het agentschap Ilavas zou de reden gelegen zijn in een verschil van meening over de toekomstige kieswet. De heer Canovas del Castillo en de meerderheid en liet ministerie waren vóór het algemeen stemrecht, terwijl drie ministers daarentegen liet stemrecht wenschen beperkt le zien. Men vermoedde dat de ministericele crisis zou worden opgelost door de vervanging van de drie opposanten door mannen, behoorende tot de gematigde partij, maar niettemin als voorstanders van het algemeen stemrecht bekend. De heer Canovas del Castillo zou dan hoofd blijven van het kabinet waarin hij de liberale partij vertegenwoordigt, en de oppositie der gematigden zou daardoor worden gebreideld. Na de aanhoudende zegen pralen der Alfonsistische wapenen, werd eene bijeenroeping der Cortes niet als onmoge lijk beschouwd en hoewel de minisfcerieele dagbladen onlangs het bericht hebben tegengesproken, dat de kieskwestie in den volgenden ministerraad zou worden aanhangig gemaakt, geloofde men toch algemeen dat deze kwestie aan de orde van den dag zou blijven. Maar een scheiding zal zich onmiddellijk voor doen, als de kwestie van de wijze van stemrecht zal ter sprake komen. De gematigde partij is gemeenlijk van het algemeen stemrecht afkeerig en hare vurigste fractie, die in de laaste jaren van de regeering van Isabella de overhand had, vvenscht haar voor geen prijs te aanvaarden. De heer Canovas del Castillo had dus te kiezen tusschen de ioslating van het beginsel van algemeen stemrecht, eene volmaakte breuk met de gematigden en eene ministerieele combinatie waarin alleen die leden der partij zouden worden opgenomen, die tot ooncessiën gestemd zouden zijn. Thans schijnt hij den laatsten weg te willen betreden. Met welken uitslag? Dit kan natuurlijk niemand bepalen. Hoe het zij, de definitieve breuk tusschen Canovas del Castillo en de uiterste fractie der gematigde partij is thans een voldongen feit. Tot verklaarde vijanden erlangt hij juist die mannen, wier politiek den val van den troon van koningin Isabella heeft ten gevolge gehad, de ultraclericale en bijkans absolutistische fractie, die alleen in de dynastieke kwestie van de Carlisten verschilt. Mocht Canavas del Castillo zijne denkbeelden zien zegevieren, (gelijk men kan verwachten) dan zou hij, naar men wil, voornemens zijn den 28 November aanstaande de Cortes bijeen te roepen. De Carlisten hebben thans zooveel terrein verloren, dat algemeene verkiezingen in geheel Spanje, uitgenomen een deel van Navara en de drie Bascische provinciën, thans mogelijk worden geaclit.. Kerk- en Schoolnieuws. ien te Kats ds. H. van de Hagt te Gene- muiden. Aangenomen 't beroep naar Amsterdam door ds. Hoedemaker te Rotterdam. De Kerkeraad der Herv. Gem. te Baarland, heeft, onder de pressie der gemeenteleden, afgewezen het verzoek van den pred. der Chr. Geref. gemeente al daar om, terwijl de kerk dezer laatste gemeente geschilderd wordt, het gebouw der Herv. Gem. te mogen gebruiken waar toch maar eens per Zondag gepredikt wordt. Een der motieven was dat de gem. van Baarland geen //vrij beheer" heeft. Voor de nog steeds onvervulde vacature van hoofd onderwijzeres aan de Burgerschool voor meisjes alhier hebben zich thans vijf sollicitanten aangeboden. Benoemd tot hulponderw. te Grijpskerke A. E. Wisse te Zaamslag. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 16 Sept. 187 5. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2pCt. 63%6 dito dito 3 75% dito dito 4 99% dito Stad Rotterdam 3 93% België, dito Rotschild. 2% Spanje, Obligatien, '1867/72 3 '18% dito Binnenl. f 6250 3 187/s dito f 1250 en ƒ2500 3 '1813/16 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 5115/16 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 1023/8 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 93 Obligs. a f 1000,— 1866 5 101% dito a 100,— 1860 4% 94% Cert. bij Hope Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 85% dito '1859 3 7111% Staatsleening 1864 5 f Oostenrijk Obl. m papier Mei en Nov. 5 pCt. 623/ls Febr.-Aug. 5 62% dito in Zilver Jan. en Juli 5 65 '%s April Oct. 5 653/8 Aand. Pr. Leen. ft. 100 1864 f 144 Italië, Bew. Insclir. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 349% N.-Amerika, dito Mei. Nov. '1885 6 100% Brazilië, dito 1865 5 98% Mexico, dito 1851 3 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Ti/lis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L18G8 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. 1'aul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. P R IJ Z E N VAN COUPONS. Metalliek f 22,32% Dito Nationale 22,67 Div. Eng p. 11,82% Rus. Z.-R. Amer. Dollars Papier «263% ii363/; pCll01% 101% f 153% 103 j 84% 20 463% f 32% 2,45 2,09 Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i e r i k z e e, van den '16 September 1875. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomer tarwe Rogge Maartsehe Gerst Winter-Gerst Zomer dito f 8,50 - 8,25 - 7,50 - 7 - 6,— - 6,25 - 5,75 De Ned. Mudde. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Groene Erwten Kleine dito f 3, - 8,— - 11 - 11,50 - 13,— - 10, Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den '16 September 1875. Teelt 1874. Per 50 Nederlandsche ponde.i. Twee en een,'lste kwaliteit blank f 17,a 17.' Twee en een, middelbare dito -16,a 16 Twee en een, mindere dito a - Een en een, 'lste kwaliteit blank a Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, 'lste kwaliteit blank - 16,a 16,50 Onberoofde, middelbare dito -15,a '16, Onberoofde, mindere dito a Mullen a Middelbare dito a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 16 September 1875. Boter laagste koers f 0,80 per 5 ons. hoogste - 0,85 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,90 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 1,25 BINNENGEKOMEN: 14 Sept. Belle, W. B. Eesling, Statiën, Rotterdam. VAN 10—17 SEPT. 1875. Geboren: Eene dochter van P. Meulblok en W. Karei se. Een zoon van A. W. Stellwagen en J. W. Eenhorst. Een zoon van P. C. van Wezel en A. van üijke. Eene dochter van J. A. Nolet en H. Kloet. Een zoon van J. Blankert en J. Verschuur. Overleden W. Suurland, oud circa 1 j., d. S. de Jonge, oud 5 m., z. bereid uit nog onbekende kvuiden van het Oosten, van buitengewone geneeskracht, onderzocht door j de eerste autoriteiten in Chiraie en Medicijnen, geneest de in het hoogste stadium van onge neeslijkheid getreden ESI fi.'S ®SB Voor 't gebruik van mijn preparaat verzoek ik een speciaal bericht der ziekte, en daarop zend ik het preparaat, benevens uitvoerige ge bruiksaanwijzing en opgave der regelen voor de kuur, na ontvangst van het bedrag, dadelijk toe. Ik waarschuw uitdrukkelijk tegen die lieden, welke slechts op de beurs der arme patiënten speculeere.il, daar zij als specificum tegen boven genoemde kwalen niets dau een oplossing van bromkalium geven. NB. Onbemiddelde lijders worden met billijkheid SILY IUS BOAS, Uitvinder van 't Auxilium orientis, Specialist voor zenuw- en kramplijden. Spreekuren 810 voorm. en 24 nam. Berlijn, SW.; Friedriclisstr. 22, I. Etage.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3