Openbare Raadsvergadering heele revival-beweging op ééue lijn te zetten met de spiritistische séances. En dan zouden we wenschen dat er bij de nieuwe wet op 't Hooger Onderwijs aan elke universiteit een leerstoel werd gesticht voor geneeskunde dei- ziel. Of bestaat die reeds, maar hebben de doctoren weinig te doen omdat de zieken niet willen weten dat ze ziek zijn? Dan weten we niet waar 't heen moet. Ja, toch, we weten 't wel. De menschen moeten leeren kennen, leeren zien, leeren den ken. Licht! Meer licht! Excelsior! gehouden te ZlERIKZEE den 14 September 1875. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Tot Wethouder worde benoemd in plaats van Jhr. J. L. de Jonge, die ontslag heeft genomen, de heer Mr. J. M. Isebree Moens met 7 stemmen. De heer 11. Koole verkreeg 3 en de heer Nauta van der Grijp 2 stemmen, zijnde 1 briefje in blanco. De benoemde verklaart die benoeming aan te nemen. Komt in behandeling het rapport der Commissie voor het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der gemeente-begrooting over 1875. Na gegeven inlichtingen stelt de Commissie alsnu voor de voor gedragen wijziging goed te keuren. Eerst wordi zij artikels-gewijze, daarna in haar geheel goedgekeurd, zoodat de gewijzigde begrooting alsnu in ontvang en uitgaaf bedraagt f 146686,69. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1876 wordt gesteld in handen der heeren Mr. Moens, La brijn en Ochtman tot ondeizoek en rapport. Wordt medegedeeld een brief van den IJker te Middelburg betreffende de ontbinding van het huur contract van het IJk-lokaaL Wordt door Burgem. en Weth. voorgesteld alsnu een nieuw contract te sluiten behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten, in voege als vroeger voorloopig is bepaald. Aldus besloten. Hierna sluit de Voorzitter na omvraag de verga dering. Binnenland. WAT VAN ALLES. Zierikzee, 17 Sept. Het anti-dienstvervangmgsbond van Graaf van Stirum ondervindt nog voortdurend veel belangstelling. Blijkens de laatste lijst van deel nemers is hun getal tot 3600 gestegen. Zoo wordt deze manifestatie een zaak van eenige beteekenis en mag 't er voor gehouden worden dat het beginsel van afschaffing der plaatsvervangers, voor 't welk de Graaf van Stirum als Minister liever wilde vallen clan 't op te geven, bij een groot deel der natie sympathie wegdraagt. Niet allen zijn 't echter met den bond eens. Om te beginuen de Kamer niet, want zij liet den Minister van Stirum vallen. Maar ook onder de particulieren, en dat wel onder de specialiteiten van 't vak defensie, worden vinnige tegenstanders gevonden. In de Bre- dasche Courant lazen we een stuk, waaraan, ofschoon 't een ingezonden stuk was, de plaats van een hoofd artikel was ingeruimd, en dat blijkbaar van zoo'n specialiteit afkomstig is. Deze meent dat al die namen van deelnemers weinig beduiden, want 't zijn al geen militaire specialiteiten; wel loopen er onder, maar hun namen verdwijnen onder de wolk van onbevoeg den, zooals allerlei mannen van de pen, hulponder wijzers, kand. notarissen, secretarissen enz. enz. enz., om niet te spreken van al de geringe menschen op wier namen men toch niet let. Wat al pedanterie van zoo'n militaire defensie- specialiteit Een andere bedenking is dat vele deelnemers geen kinderen of althans geen dienstplichtige zonen hebben; zij hebben dus geen recht van spreken, meent men. Ons dunkt ze hebben dit wel. Of zou, om een voorbeeld te kiezen van een zaak van volkomen den zelfden aard, een wet op de hondsdolheid slechts mogen gemaakt worden door mannen die zelf honden houden Maar wij vertrouwen dat er onder de deel nemers wel zeker vaders van zoneu zijn, die óf nog loten moeten óf dit reeds gedaan en hun dienstplicht reeds vervuld hebben. Oud-miliciens, d. i. in cam slachtoffers van de slechte wet die men veranderd wil hebben, komen er in menigte onder de namen voor. Wij voor ons wenschen Graaf van Stirum goed succes. Moge zijn manifestatie zelfs leiden tot den algeraeenen dienstplicht, of tot algeheele afschaffing der militie. Het schijnt echter dat ook buiten het nieuwe bond om, door de defensie-specialiteiten ernstig aan de voltooiing onzer strijdbaarheid gedacht wordtwanneer althans 't gerucht juist is dat de bestaande schouder bedekkingen die bekende katoenen wrongeltjes die nooit in de positie willen blijven zitten weder zullen vervangen worden door de epauletten. Deze verandering zal een groote ommekeer in den staat van zaken ten gevolge hebben, vooral met betrekking tot de beurzen der officieren en de kasboeken der passementwerkers. Ook zou 't getal der regimenten infanterie en dat der regimenten huzaren vergroot worden, zonder dat het getal manschappen daarom vermeerderd behoeft te worden, 't Is trouwens ook vreemd dat men niet al vroeger op de gedachte is gekomen om op deze wijze onze strijdkrachten te vergrooten. Men kan met hetzelfde gelal manschappen toch evengoed b.v. 12 regimenten infanterie en 6 regimenten ruiters hebben als 8 en 4. Alleen zou de nieuwe formatie wat meer officieren voor de hoogere rangen vereischen doch ook dit is goen groot bezwaar, want 't is veel gemakkelijker officiereu te vinden die bevorderd willen worden, dan meer soldaten. Op een ander gebied, en wel dat der journalistiek, schijnt altoos alweer volgens de geruchten onze nationale strijdbaarheid ook vooruit te gaan. Volgens de //Haagschc Brieven" in het Utr.Dagbl. zou de heer Stemberg, direct, van liet Vaderlandden heer dr. Campbell, direct, der Bransche Opera in den Haag, hebben uitgedaagd tot een tweegevecht. De uitdaging zon zijn afgewezen. Wellicht staat hiermede evenwel in verband't geen het Dagblad, van Z. H. en 's Graven/i. meldt, dat u.l. twee Haagsche heeren geduelleerd hebben op Belgisch grondgebied, ergens tusschen Rozendaal en Antwerpen. Is dit alles nu zoo, dan zal het het hart goeddoen van den Bredaschen militairen specialiteit, omdat het bewijs dan is geleverd dat ook mannen van de pers en van 't tooneel durven vechten als 't er op aankomt. Het puut nu waar 't hier in dit geval op aankwam was de tooneel-kriliek der dagbladen. Zeker is 't dat het Vaderland met de directie der Opera in ver schil ligt over de prijs der advertentiën in het Vaderland Aan het Leeuwenhoeks-feest te Delft is door velen deelgenomen 't zij persoonlijk 't zij door geldelijke bijdragen. De //Nederlandsche Entomologische Ver- eeniging" heeft zich er aan onttrokken volgens 't zeggen van een bestuurslid «uit gebrek aan fondsen", ofschoon uit 't jongste jaarverslag met veel woorden en cijfers wordt aangetoond dat de vereeniging financieel zeer bloeit, 't Is wel vreemd dat een wetenschap, die juist zoo bij uitnemendheid gediend is door de uitvinding van Leeuwenhoek, zoo ondank baar kan wezen, 't Is of de mannen die 't groote in 't kleine zoo goed kunnen bewonderen ook willen toonen dat groote menschen toch heel klein kunnen zijn. De Centraal-spoonveg is nog gedurig erg sukke lende met het rollend materieel. Zoo nam daar ver leden week een der wielen van de locomotief van een sneltrein de gevaarlijke vrijheid om gloeiend te loopen en toen van den wagen af te springen. Om nu voor 'L vervolg dergelijke en allerlei andere haperingen te voorkomen zal Harderwijk tot een hoofdstation voor reserve-materieel gemaakt worden. Nu gebeuren de kleine ongelukken op 't lange traject tusschen Utrecht en Zwolle, dan zullen ze verdeeld kunnen worden over de twee trajecten Utrecht-Harderwijk, en Har derwijk-Zwolle. Zierikzee, 16 Sept. De bladen zijn nog steeds vol van allerlei bijzonderheden betreffende de moor denaars Jut en echtgenoot. 't ls of nu alle fijne bijzonderheden op eens aan 't licht zijn gekomen. Ondertusschen meenen wij veel daarvan slechts voor praatjes te moeten houden. Zoo b.v. het in een paar bladen medegedeelde dat Jut een paar dagen na den moord als waker zou aangenomen zijn bij een alleen wonende oude dame. Dit is door 't Vaderland pertinent tegengesproken. Ook dat Jut als //drager" zou gefungeerd hebben bij de begrafenis der slachtoffers is niet waar. Hij heeft volgens zijn eigen zeggen, den stoet alleen gevolgd z/als belangstellende." De N. Arnh. drijft de dwaasheid zoo ver van dezen Jut te identificeeren met een Eranschman, ook Jut genaamd, die indertijd een reiziger vermoordde in een spoorwagen. De levensbijzonderheden waaromtrent geen twijfel meer bestaat, bepalen zich vooreerst tot het volgende. Jut heeft school gegaan bij den heer Setton te Rotterdam. Later is hij eerst bij de artillerie-instructie compagnie te Schoonhoven en vervolgens bij de hu zaren te Haarlem in dienst geweest. In dienst heeft hij goed opgepast. Nadat hij door een val van het paard ongeschikt voor den dienst was geworden is hij ontslagen en te Rotterdam als kellner in het Bad-hötel aan de Boompjes, later als zoodanig op 't badhuis te Scheveningen en in 't hotel Bellevue te 's Gravenhage in dienst geweest. In 't hotel Pico te 's Hage heeft hij kennis gekregen aan Christina Goedvolk. In 's Gravenhage vertelt men nog als een feit dat Christina Goedvolk na den moord voor den rechter commissaris is geroepen om te getuigen omtrent den persoon van Izaak de Jong. Velen komt het vreemd voor dat niet terstond na den moord de verdenking op deze vrouw gevallen is. Het was toch bekend dat zij meermalen bij Mevr. van der Kouwen aan huis kwam, alsmede dat zij in den nacht van den moord zeer laat was thuisgekomen in haar dienst, en dat was bij dien bloedverwant der vermoorde, die den volgenden dag 't eerst op 't tooneel van de misdaad geroepen werd. Er moet dan ook destijds wel aangedrongen zijn op een onderzoek bij de personen die vroeger bij Mevr. v. d. K. gediend haddendoch zonder gevolg. Men zegt ook dat de bespieding en daarna gevolgde arrestatie van Jut is geschied na den ontvangst bij de justitie te Rotterdam van een brief van een onbekende, houdende sommige aanwijzingen. Omtrent het doen en laten van Jut tijdens zijn verblijf te Vucht, deelt de Brov. N. B. mede, dat hij daar en te 's Hertogenbosch zeer roijaal leefde; dat hij altoos een revolver bij zich droeg en van twee groote New-Foundlands-honden vergezeld was als hij uitging; tevens voegt het blad er bij dat hij toch zijn abonnement op de krant niet betaald heeft bij zijn vertrek uit Vucht. De publieke opinie houdt zich natuurlijk thans ook druk bezig met de personen die vroeger als verdacht zijn gevangen geweest, n.l. de Jong, Behagel en Ver- lind. De Jong bevindt zich te 's Gravenhage, en was daar o. a. onder de eersten die Zaterdag morgen het bulletin van 't Vaderland kochten waarin de bekentenis van Jut en vrouw, werd medegedeeld. Wij zijn zeer verlangend om te vernemen in welke relatiën de drie genoemde personen hebben gestaan met de moordenaars. Als 't blijkt dat zij te eeneraale onschuldig zijn, dan zal er tegenover hen vrij wat goed te maken zijn wegens de gerechtelijke vergissing van welke zij de slachtoffers zouden zijn geweest. Uit 's Hage wordt ondertusschen gemeld dat de moeder van Jut zou verklaard hebben dat er twee medeplichtigen waren. Men berekent dat wegens 't nog hangende onder zoek in Engeland, Amerika en aan de Kaap, de open bare behandeling der zaak wel niet voor December zal plaats hebben. Dat de Oostenrijksche effecten te Londen zouden vernietigd zijn, hebben wij reeds bij 't lezen in 't eerste relaas betwijfeld. Ook anderen betwijfelen dit. Er is mede nog niets gebleken omtrent de geroofde kostbaarheden. Terwijl 't eene verhaal zegt dat zij bij de arrestatie gevonden zijn, wordt dit door anderen weder ontleend. De photografische portretten der familie Jut, zijn in den handel a 25 ets. per stuk te bekomen. Zierikzee, 17 Sept. Het Italiaansch barkschip //Due Amici," Kapt. Chiappari, van Constantinopel naar Rotterdam met eene lading lijnzaad, is eergisteren gestrand op Onrust. De lading is grootendeels ge borgen en alhier aangebracht. Het schip is totaal Wrak. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Goes, ter standplaats de gemeente Ellevvoutsdijk D. J. Scholten, kand. notaris te Neuzen; ter standplaats 's Gravenpolder, L. A. Paavdekooper Overman, kand. notaris te Heikenszand. Woeusdag heeft de Min. van Financiën Middelburg bezocht en was er een diner bij den Commissaris des Konings waarop verschillende rechterlijke en andere autoriteiten genoodigd waren. Eindhoven, 13 Sept. Gisteren ochtend is de prachtige in aanbouw zijnde toren der nieuwe Katho lieke kerk in het naburig Woensel, die een hoogte had van 50 meter, ingestort. De halve kerk, een majestueus gebouw, dat in de volgende maand in ge bruik zou worden genomen, is gescheurd en zal wel geheel moeten worden afgebroken. De schade wordt op 70 a 80 duizend gulden geschat. De op de begrooting voor Ned. Indië voorkomende nieuwe organisatie voor de officieren van gezondheid bij het Indisch leger bestaat hoofdzakelijk in een betere formatie, ten einde de verhouding der verschil lende rangen gunstiger te raakeu. Volgens de nieuwe formatie zou het korps voortaan bestaan uit: 1 kolonel (chef), 5 dirig. off. van gez. Ie kl. 8 dirig. off. van gez. 2e kl.45 off. van gez. Ie kl. 99 off. van gez. 2e kl.1 le apotheker (luit.-kol.); 1 le apoth. (majoor); 5 apth. le, 21 2e en 11 3e kl. Verder zullen voortaan de toelagen van 100 voor een hoofdofficier en van 50 voor een subaltern officier, op die plaatsen gevestigd, waar de civiele dienst door een off. van gez. wordt verricht, aan allen zonder onderscheid worden toegekend.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2