ZIERIKZEESCHË COURANT voor het arrondis- semeit ZleriMxee. 1875. No. 78. Zaterdag 18 September. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Het overplanten der Revivals. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRfJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden I,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Hu w e 1 ij k s-Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEND!AN. Het is bekend dat vele planten en dieren, ofschoon door. de natuur op een eigenaardig geschikte eigene plaats op de aarde gezet, toch vatbaarheid hebben voor verplanting of over brenging- naar andere streken, en dat sommigen zelfs onder die overbrenging naar een andere woonplaats winnen. Niettemin zijn er ook planten en dieren die voor geen groote ver huizingen vatbaar zijn, die gaan kwijnen en versterven wanneer zij naar een ander oord dan 't juist voor hen geschikte worden over gebracht. Het schijnt dat 't met de verschijn selen in de zedelijke wereld ook eenigermate zoo is. Ook daar vindt men eigenaardige verschijnselen aan zekere kringen en plaatselijke omstandigheden gebonden en daaronder zijn er velen, die, boe natuurlijk en verklaarbaar ook ter plaatse waar zij thuis behooren, zich niet kunstmatig laten opwekken op plaatsen waar zij hun spontaneïteit misseD. Wij kunnen hier nog bij opmerken dat 't zelfde feit valt waar te nemen, zoowel in den tijd als in de ruimte, dat wil zeggen, zoowel in de geschiedenis als in de aardrijkskunde, 't Bene volk b.v. ver keert nog in middeleenwscben, misschien in nog meer achterlijken staat, 't andere is meer ge avanceerd, heeft een langer ontwikkelingstijd achter zichen nu gaat het niet om een geavanceerd volk weder te brengen onder ver houdingen waarvan het sinds eeuwen al ontgroeid is. Passen we dit nu eens toe op 't sinds eenigen tijd herhaaldelijk besproken verschijnsel dei- revivals of geestelijke opwekkingen, onstuimige aanvallen van bekeeringswoede, proeven van hemelbestormer^ of hoe men 't verschijnsel maar noemen wil. Wat is 't geval Uit Amerika staken een paar wonderlijke mannen, Moody en Sanky, naar Europa over om hier een, we willen aan nemen door ben oprecht gevoelde, roeping te vervullen. Deze roeping bestond, blijkens de feiten, daarin dat zij op geheel ougewone, met recht te noemen excentrieke wijze, predikten wat zij meenden het Evangelie te zijn en dat zij de lieden opwekten tot 't geen zij heetten de bekeering. De eene deed dit door een origineele gemoedelijk prediking, de andere door zijn zoogenoemde zingende Evangelisatie. Het kan niet ontkend worden dat 't in sommige gevallen zeer wel te verklaren kan zijn dat dergelijke excentrieke optreding van mannen wien 't toch blijkbaar ernst is een zekere ongewone bewe ging der gemoederen kan veroorzaken. Er zijn in de geschiedenis onderscheidene feiten bekend die wellicht geen andere oorzaak hadden dan dezelfde zielkundige dispositie der menschen om als in razernij tijdelijk toe te geven aan een ongewone beweging. We denken hier aan de wederdoopers, aan de hij herhaling voorgekomen manieën van naaktloopers, aan de verwonderlijke uitwerkselen der paniek bij ge legenheid van pestziekten, aan den St. Vitusdans en dergel. verschijnselen. Wat heeft men nu in Engeland gezien Natuurlijk hebben de keeren M. en S. veel toeloop gekregen. Wie krijgt dien niet, die met iets heel vreemds voor den dag- komt en Londen tot zijn plaats van optreding kiest? Van iets blijvends, van een aangestoken worden door 't over-oceaausche vuur is weinig of niets gebleken. De gevallen van wonderbare bekee ringen, bevindingen en wat dies meer zij, waarvan men aan zekeren kant spreekt, tellen wij voor zooveel als iets; dat zijn frases die niet veel meer beteekenen dan ditJan of Piet, van wien men dat niet gewacht had, is ook komen kijken en luisteren en heeft toen verklaard dat hij ook bekeerd, geraakt of zoo iets was. Dat beteekent vast niet veel raeer dau de plotselinge bekeeriug van een drinkebroer tot de afschaffing. We kennen zulke gevallen in groot aantal. Een paar dagen na die bekeering kan de ad ministratie dergelijke mirakuleuze veroveringen weder doorhalen op 't register. Van wezenlijke uitwerkselen der bemoeiingen van M. en S. is niets gebleken of weinig meer dan niets. Immers dan zouden er nu tal van Moody's en Sanky's in Engeland moeten opgestaan zijn, 't geen niet geschied is. Blijkbaar was 't geen de heeren M. en S. uitvoeren iets zoo echt Yankee-achtigs, of was hun ziekte-toestand slechts zulk een op zichzelf staand geval, dat 't niet vatbaar was voor overplanting in Engeland, of dat de ziekte-kienr in andere individus niet vatten wilde. Wij willen evenwel één feit niet vergeten. Dat zijn de Brighton-meetings. Op de, liefelijk aan 't Kanaal gelegen, badplaats Brighton hebben zich gedurende eenige dagen een aantal lieden, gentlemen and ladies, alsmede eenige geestelijken vereenigd om gezamenlijk te bidden, te bidden en wederom te bidden. Men kan de zonderlinge beschrijving er van lezen in vroegere nommers van den Standaard en som mige andere bladen. De aldaar verzamelde personen waren lieden uit de hoogere standen ook uit het buitenland, uit Nederland en van elders, hadden zich lieden, eveneens vooral uit de hoogere standen, daarbij gevoegd. Ook deze bid-meetings, of Brightonsohe revival-meetings, hebben naar onze meeuing zeer poovere resul taten gehad. Zij die ze bijwoonden, gedreven door hun bijzondere persoonlijke neiging of misleid door zekere ziekelijke gemoedsaandoe ningen, hebben hoog opgegeven van 't te Brighton gesmaakte genot; genot is een zeer subjectief iets en men weet niet waar een mensck al zijn pleizier in gaat zoeken wij kennen hoegenaamd geen innerlijke, voor 't algemeen iets betéekenende waarde toe aan de herinneringen die dat genot bij dezen en genen misschien mag nalaten. Die geheele bid-woede sproot voort uit de bepaald zeker onjuiste meening dat de Godheid zich door 't gebed van hoogaanzienlijke heeren en dames op de badplaats Brighton zou laten bewerken of laten overhalen tot 't ten beste geven van mirakelen, teekenen en wonderheden, 't Effect van zulke geweldige middelen kan hoogstens zijn zenuw-overspanning en afmatting, inzakking en sufheid, die ook inderdaad bij enkele pa tiënten zijn waargenomen, als we de verbloemde berichten daaromtrent wel hebben begrepen. Ook de Brighton-revival was een verschijnsel dat zich niet schijnt te willen laten overplanten. Reeds te Brighton was 't niet spontaan, maar een nasleep van Moody en Saukey's beweging. Ware 't voor overplanting vatbaar, men zou hier 't badseizoen niet nagenoeg geheel hebben laten verloopen zonder iets meer te doen dan zoo nu en dan eens een viselije uit te werpen. Het aanbijten heeft niet willen vlotten. Toch is er, b.v. iu den Haag, vrome aristocratie genoeg. Nochtans, er is een proef genomen. Te Neer bosch bij Nijmegen heeft kort geleden een algemeene vergadering van broeders, of vrien den der inwendige zending, of wel van zondags school-houders plaats gehad in den vorm van een revival-meeting. Dat was een heel burgerlijk revivalletje. De Standaard had er niet veel meê op. Dr. Kuyper, die toch zelf te Brighton is geweest en daar heeft gezien hoe zulk een revival gedaan moet worden, is te Neerbosch niet geweest. Van de resultaten hebben we niet veel gehoord. Het Zondagsblad van den Standaard zegt dat de eerste dag „ellendig" is geweest, geen wonder, waarlijk! als men bedenkt dat de revival daar te Neerbosch ge daan is door lieden die zoo iets nog nooit bij de hand hadden gehad. Maar de twee laatste dagen waren „heerlijk." Wat meent men daar mede? We weten het niet en laten 't dus maar zoo: „heerlijk". Zoo hebben de burgerluidjes de eer gehad van 't breken van 't ijs wat betreft de revivals beweging. Zij hebben de eerste proef van overplanting met dit vreemde gewas op ziel kundig gebied genomen. Thans lezen we dat nu ook „andere heeren" een proef hebben genomen, en wel te Leidon. De heeren Kuyper, Brummelkamp, Fanre, Gerth van Wijk e. a. waren daar de voor gangers. Ook te Leiden was de eerste dag „ellendig", n.l. in zooverre dat die aan de ellende der christenheid gewijd was. Moge de tweede, „aan de verlossing die in Christus Jezus is" gewijd, nu ook maar „heerlijk" geweest zijn, dan hebben de deelnemers aan de meeting ten minste niet al hun moeite verloren, maar voor hun standpunt eenig resultaat verkregen. Het dient nu o. i. spoedig te blijken of de revivals iets zijn dat liier tieren wil. Dat de burgerlui- of heeren- en dames-deelnemers voor zich tevreden zijn met een paar welbestede, aangename, zij 't dan „ellendige", toch ook „heerlijke" dagen, wat beeft 't Nederlandsche volk daaraan We mogen toch wel veronderstellen dat de heeren en dames die te Brighton 't revivali- seeren geleerd hebben, 't ook aan onze fine leur der natie wel goed zullen hebben voor gedaan. We zijn daarom zeer verlangend naar de practisehe resultaten dier bijzondere soort van séances, of wel, als die resultaten uitblijven en we vernemen niets dan bloemrijke, maar nietszeggende frazes der geestdrijverij, dau worden wij gestijfd in ons besluit om die ge-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1