tesselschade" ÜARKTBERÏCHTEH 7 Zeetijding van Zieriksee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ^Tdy'ÏSTÏNTÏïI- w DE HAAKLEMSCHE Brandverzekering-Maatschappij der plichten vail een goede Regeering, en het zal de vraag zijn, of Oostenrijk, Rusland en de andere Kuro- peescbe Mogendheden, indien zij worden gevraagd, de taak willen aanvaarden het inwendig bestuur van Turkije te regelen. Weigeren zij, dan blijft er slechts één middel over voor de bevolking van Croatië en de Hertzegowina, hetzelfde dat Lord Derby vroeger voor Servië verwierf een soort van onafhankelijk gou vernement. Ik voor mij zou wenschen dat men Thes- salië en Albanië tot Grieksche provincies maakte, Gij zult thans zien, welk een probleem voor ons ligt. Vele jaren geleden verklaarde Czaar Nicolaas aan Prins Melternich, dat hij niet langer Konstantinopel voor zichzelf begeerde en cv niet tegen zou hebben, dat het onder den keizer van Oostenrijk als een vorst, in wien hij vertrouwen kon stellen, geplaatst werd. Dit echter is thans de kwestie niet meer. Ik moet blijven begeerën, dat de zaak van burgerlijke en ge wetensvrijheid iu. de gelieele wereld zegevieren zal, maar voor de bevolking van Bosnië, de Hertzegowina en Servië moet men overwegen, wat bereikbaar is en met welke middelen een goed bestuur kan ver zekerd worden. Om dit doel te bereiken moeten de wenschen van 't volk zelf door de mogendheden ge raadpleegd worden. Het verheugt mij, dat de drie keizerrijken Engeland, Frankrijk en Italië mede hebben uitgenoodigd om hierover te beraadslagen. Indien deze mogeudheden in staat zijn een ontwerp te scheppen voor een rechtvaardige en wettige regeering', hetwelk de onderdanen van den Saltan bevredigt en tegelijker tijd den vrede van Europa handhaaft, zal ik mij har telijk verheugeu over die gelukkige uitkomst. De Turksche zaak is nog niets gevorderd. In Bosnië vinden voortdurend schermutselingen plaats. Het is duidelijk, dat de insurgenten nog een tijd lang den strijd zullen voortzetten, doch een be paalde tactiek vindt men noch bij hen, noch bij 't Turksche leger. De opstandelingen leggen de wapenen niet neer, alleen om den consuls (e Mostar te toonen, dat de opstand nog bestaat. De Turken loopen rond en laten van achter de bergen op zich schieten om te bewijzen, dat tie opstand niet bestaat. Slechts een enkele maal heeft er een gevecht van eenige beteekenis plaats. Aller blikken zijn op Servië gevestigd, want wilde dit Turkije den oorlog verklaren, zeker zou Montenegro volgen en in Albanië de strijd ontbranden. Dat Oostenrijk den toestand niet vertrouwt, blijkt uit de bevelen naar Dalmatië gezonden, om het ge wone verlof aan de militairen, die hun diensttijd hebben vervuld, nog niet toe te staan. In de Hertzegowina is gestreden tusschen Turken onder bevel van Hussein Pacha en de opstandelingen, doch zooals gewoonlijk is 't onmogelijk uit te maken, wie de overwinnaar was. De mededeelingen, welke het Journal de St. Péter s- bourg heeft gegeven omtrent de voorstellen die men aan Turkije zou doen, vinden te Berlijn geen geloof. De Westersche mogendheden zijn tot overeenstemming gekomen, enkel ten opzichte van het wenschelijke om de herstelling van de rust in Bosnië en de Hertze gowina te bevorderen, en niet om het status quo te verbe teren. De consuls te Mostar hebben geen volmacht om over den staatkundigen toestand van de Hertzogo- wina te spreken. Men vreest volgens den corres pondent van de Daily News, dat de Russische consul door de eischen der opstandelingen te ondersteunen, moeilijkheden zal veroorzaken en het werk der commissie verijdelen. Met dergelijke bespiegelen moeten de buitenlandsche bladen zich tevreden stellen, want feiten worden niet bericht. Hussein-pacha trok den 9 met 4 bataljons van 500 baschi-bozuks en 4 bergkanonnen tegen de op standelingen in Zubei op. Naar de berichten van de zijde der Turken werden de opstandelingen verslagen en werd een stuk geschut op hen veroverd. Daaren tegen beweren de opstandelingen, dat de Turken verslagen werden en gedwongen overhaast zicli terug te trekken naar Trebinje. F r a n k r ij k:. Sedert eenige dagen loopt hier het gerucht dat Prins Napoleon in genade is aangenomen door Kerzerin Eugénie en haar zoon. Dit is echter niet geschied. Wel heeft de prins zich gewend tot den generaal Fleury en de Koningin van Spanje, ten einde tot een verzoening te kunnen gerakenzij hadden evenwel den Prins slechts dit antwoord over te brengen: Voor de verkiezingen valt er iets aan te doen, In de volgende week vertrekt Rouher naar Are- nenberg, waar de voornaamste leden der partij reeds een bezoek hebben gebracht. Er wordt veel gesproken over een huwelijk van den Prins met een Zweedsche Prinses, wanneer hij zijn 20n jaardag zal hebben bereikt. Men heeft aan Boyton geweigerd proeven met het door hem uilgevonden toestel in de Seine, van Sèvres St. Cloud, af te leggen op grond dat er te veel toe schouwers aan de kanten van het water zouden komen, waarvan ongelukken het gevolg konden ziju. Een fraai staaltje van de vaderlijke bescherming van ons bestuur. Op Woensdag 29 dezer is de graaf van Chambord jarig. Een aantal legitimisten zullen, naar men ver neemt, op dien dag te Frohsdorf bijeenkomen. Engeland. Het Engelsche parlementslid Sullivan had bijna het leven verloren. Verleden Woensdag baadde hij iu zee op een gevaarlijke plaats tusschen Kilkee en Loop Head, waar de kust zeer rotsachtig is. Een geduchte baar wierp hem tusschen de klippen en naar de diepte, die zich daar bevindt. Ofschoon gekneusd en over zijn gelieele lichaam bloeiende, gelukte het hem naar het strand te zwemmen. Gelukkig had hij geen ernstige wonden bekomen. Toen hij 's avonds laat te Kilkee terugkwam, was de gelieele stad geïllumineerd, teertonnen waren op het strand in brand gestoken en een muziekkorps met vaandels geleidde het rijtuig waariu de beminde afgevaardigden zat, naar liet huis van den pastoor der parochie, waar hartelijke toespraken werden ge houden. Italië. De paus heeft weder eenige Fransche pelgrims ontvangen, bitter geklaagd over de vervolging van de katholieken in sommige lauden en ten slotte zich veel van de toekomst voorgesteld. Hoop doet leven. K erknieuws. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen en te Wis- senkerke de kand. H. van Selins. Bedankt voor Middelburg door ds. P. S. Bartstra te Klundert. Errata. In ons nomraer van Zaterdag 11 Sept. zijn een paar zinstorende drukfouten blijven steken. In het ingezonden stuk staat veg. 7 „ongeheelde waarde" dit moet zijn „ingebeelde waarde". Eenige regels lager staat //leggen".m. z. //liggen". In 't stukje over de Kermis wordt gesproken van souts perilleux, dit moet zijn sauts pérïlleux. Dat gaat zoo, als de zetters de kermis in 't hoofd hebben. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 13 Sept. 4 875. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2l/2 pCt.i 63 België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, dito dito dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/, Obligatie», 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 4250 en f 2500 3 Obligatiën 4853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—4816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 4866 5 dito a 400,— 4860 4'J% Cert. bij Hope fy- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 4867/69 4 dito 4859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 400 4864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 dito Mei. Nov. 4885 6 dito 1865 5 dito 4851 3 751//. 995/8 931/, 19 19'/, IS 51»/!. 102% 93% •102 9 41/s 79'/, 85'/, 71% 389 62 62 65% 144 68% 35% 100% 98% 10 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Potl Tiilis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Oi-el f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito liiin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel s St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 a Chicago N. W. pref. PR O ZEN VAN COUPONS. Metalliek. .f 22.27% I Rus. Z.-R. Dito Nationale 22,65 Amer. Dollars 2,45 üiv. Eng p. s 11,82% Papier 2,09 ROTTERDAM, 13 September 1875. Tarwe flauw als voren. Rogge, Erwten 25 ct. en Paarden- boonen 40 ct. lage r. Rest onveranderd. 263 136% 152% 103 84% 207s 47 Jarige Zeeuwsche Tarwe 1874 Nieuwe 4875 Rogge 4875 d Wintergerst 1874 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 4874 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen 9.25 9.— 7.50 5.75 6.— f 9.a f - 8.25 a - - 6.50 a - - 5.50 a - - 5.25 a - - 3.a - - 4.75 a 5.75 - 9.50 a - 10.50 10.— a - 11.— - 0.a - 0. - 0.— a - 0.— - 8.50 a - 9.— BINNENGEKOMEN: 3 Sept. Pari»te, Elton Raggetto, Rangoon, Zwijndrecht. 3 Rubbar, Marill, Dover, Dordrecht. 5 a Zuid-Holland, Borden dam me, Batavia, Rotterd. UITGEZEILD: 8 Sept. Mary Peers, Carter, Zierikzee. van 310 Sept. 1875. Geboren: Een zoon van M. Franken 'en J. van Loon. Een zoon van L. van den Boogerd en J. de Gloppcr. Een zoon van C. Maijs en D. Tuinman. Gehuwd: A. Ornee, jm. en G. Verschoor, jd. C. J. van der Werve, weduwn., en J. H. Janse, jd. A. A. van Campenhout, jm. en A. P. van Sas, jd. Overleden A. C. Gasille, oud 3 m., d. H. P. Maijs, oud 10 m., d. M. Priester, oud 64 j., wed. van A. van Bloppoel. A. Beije, oud 10 m., z. M. Wierkx, oud 3 m., d J. Missel, oud bijna 4- ra., z. J. L. den Dekker, oud 8 m., z, E. VerpJanke, oud 11 w.} d. aan de TON, worden ling- lieer J. van den Diegene, welke iets te vorderen hebben van of verscbrxlclio-cL zijn nalatenschap van wijlen den Heer J. A. VER- gewoond hebbende en overleden te Preischor, verzocht daarvan opgaaf of botfi- te doen vóór den 1 October e.lc. aan den C. J. VERTON te Preischor of ten kantore Notaris J. VAN DER BENT le Br omver shaven. verzekert tegen VASTE PREMIËN. Informatiën bij Mr. J. A. Bolle te jRenesse. VROUWEN uit den fatsoenlijken stand, zoowel te Miiclcielbwi:*»", "Vlissing'en of^ie- ï*ilizee woonachtig, genegen om voor de te MID DELBURG gevestigde afdeeling van bovengenoemde vereeniging werkzaam te zijn, kunnen zich daartoe aanmelden bij een der ondergeteekenden. Mej. JANSE VAN ZOUTELANDE. Mevrouw DE RAADvan Sonsbeeck. Mevrouw VAN DEN BROECKE, van den BrOECKE. Mevrouw Wed. VON BRUCKEN POOK, Galand. Mej. J. A. VAN SONSBEECK. De INSPECTEUR van liet lager onderwijs in ZEE LAND maakt bekend, dat dc examens ter ver krijging van acten van bekwaamheid voor school- en voor huisonderwijs in deze provincie, voor de tweede maal in dit jaar, zullen worden gehouden te MID DELBURG op Woensdag den. SOen October aanstaande, en volgende dagen. Zij die een dezer examens wenschen afteleggen, be- hooren zich daartoe uiterlijk yóór den £££>en September e. li., aan te melden bij den Schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen met opgave van de acte die zij ver langen, en met overlegging van de navolgende stukken a. één of meer getuigschriften van hun goed gedrag b. hunne geboorte-acte; en c. de acten van bekwaamheid, die zij reeds vroeger mochten hebben verkregen. De dag en plaats van het examen zullen later aan elk der belanghebbenden door den Schoolopziener worden medegedeeld. Middelburg, den 4 September 1875. Pe Inspecteur voornoemd C. M. VAN VISVLIET.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3