Buitenland. verder des le beter te kunnen onderzoeken. Woensdag heeft eindelijk ook Jut bekend, en het belang der justitie vordert geen langer geheimhouding, welke wij tot heden meenden in acht te moeten nemen. De verdachte, en zijn vrouw, die vroeger dienstbode was geweest bij mevr. v. d. K. en daar nog dikwijls aan huis kwam, hadden plan met elkander in het huwelijk te treden, doch de noodige fondsen om een huishoudeu op te zetten ontbraken. Sedert geruimen tijd was door hen het plan ge vormd om zich op de wijze, waarop dit geschied is, van de gelden en waarden van hun slachtoffer meester te maken. Eindelijk op den avond vnn den 13n December zijn deze aanstaande echtelieden, na vooraf 1 bij iemand een onderrok te hebben gehaald, te zamen naar de woning aan de Bocht van Guinea gegaan. Daar gekomen, begaven zij zich naar de keuken, waar de dienstbode door Jut werd aangevallen. Op het roepen van mevr. v. d. K., die zich boven bevond, wie daar was, heeft de aanstaande vrouw van Jut geantwoord: //ik ben het", zich naar boven begeven en aan mevrouw verteld dat de meid een zenuwtoeval had. Mevrouw ging op dat bericht ijlings naar be neden, eti daar werd zij liet tweede slachtoffer van den dolk van Jut, dien hij tot het plegen der misdaad vooraf te Botterdam had gekocht De opgaven dei- verdachten sluiten volkomen met hetgeen 11a den moord in de woning is waargenomen. Volgens hun zeggen hebben zij en zij alleen de daad gepleegd. Na den moord hebben zij alle gelden, effecten en voorwerpeu van geldswaarde, die zij konden vinden, in den medegebrachten onderrok geborgen en zijn daarmede gegaan naar de woning der moeder van Jut, bij wie hij inwoonde, waar zij hun buit, buiten mede weten der moeder, in een kist hebben verborgen. Alleen van het contante geld werd gebruik gemaakt. De moordenaars en dieven zagen de tegen andere personen loopende instructie kalm aan en huwden tegen of in Maart, waarna ze zich met hun buit over Engeland naar New-York begaven. Een gestolen Hollandsch effect ad 200 werd vernietigdvandaar dat noch de coupons, noch latei- de talon er van werd aangeboden aan het admini stratiekantoor, door hetwelk liet was uitgegeven. De Amerikaansche obligatiën werden te New-York te gelde gemaakt, doch de Oostenrijksche en andere kon men daar niet aan den man brengen. Zoo ging liet rusteloos echtpaar van daar eerst naar de Kaap de Goede Hoop, waar het eenigen tijd bleef, en van Uier naar Eugeiaud, waar een paar Oostenrijksche effecten werden verkocht; de persoon evenwel, door wiens tusschenkomst dit plaats had, begreep, dat de zaak niet zuiver was, en bedreigde Jut met een aanklacht bij de politie, zoo hij hem niet een vrij aanzienlijk geldsbedrag uitkeerde. Daardoor angstig geworden, vernietigde de moor denaar en dief alle andere effecten en voldeed aan den gedanen eiscli. Men besloot toen naar het vaderland terug te keerente Botterdam werden de nog in hun bezit zijnde dollars te gelde gemaakt en daarvoor genomen een inschrijving op het Grootboek der Nationale Werk. Schuld ten bedrage van $3,000. Dit feit was het eerste, dat de activiteit der justitie te Botterdam aanleiding gaf tot een tweede onderzoek, hetwelk zulke goede gevolgen heeft gehad en waar voor haar de warmste dank moet worden toegebracht. En wanneer het publiek zich in gissingen verdiept over de bekentenis van den koloniaal L. in Oost- Indië en over de beschuldigingen tegen anderen in gebracht, het zij ons vergund deze opmerking te maken, waartoe wij overgaan, na door deze bevoegde raadslieden te zijn ingelicht: men eische toch voor den tijd niet te veel publiciteit; over die bekentenis kan ook eenmaal liet volle, zelfs thans niet ondenk bare volle licht opgaanverlangt de justitie publiciteit, de middelen staan haar daartoe alleszins ten dienste, maar zij alleen is in staat te beoordeelen of bekend making wenschelijk is. Daarom dan ook teil slotte een woord van dank aan den ijver der ambtenaren, in deze werkzaam geweest. In een nader bericht voegt liet Vad. hieraan nog 't volgende toe: Over den moordenaar van mevr. v. d. Kou wen, Jut, vernemen wij nog nader, dat hij voor zijn ar restatie te Botterdam hier bij zijn moeder vertoefde en toen reeds door zijn houding den argwaan opwekte van de politie, die hem in verhoor nam, vooral op het punt vau de inschrijving op het Grootboek; men voucl toen echter geen reden om hem in arrest te houden. De huiszoeking, die hier (te 's Hage) in de Jacob-Catsstraat heeft plaats gehad na de arrestatie te Botterdam, welke laatste voornamelijk geschiedde op aanwijzing van de politie hier ter stede, heeft niets bijzonders opgeleverd. Jut is, zooals men weet, indertijd ook kellner geweest aan het Badhuis te Scheveiiiugen. Toen hij te Botterdam werd gearres teerd, vond men bij hem o. a. een revolver. Drie politie-agenteu troffen Jut in zijn herberg, juist toen hij een glas bier wilde overhandigen aan een zijner gasten. Na de bekentenis zijn de beschuldigden vrij wat rustiger. Over 't algemeen komt dit overeen met hetgeen de N. Rott. Ct. heeft medegedeeld. Alleen verschilt deze hierin met het Vad., dat zij opgeeft dat Jut na zijn bekentenis zeer woest en schier ontembaar was geworden, zoodat men beducht was dat hij zich 't leven wilde benemen en men hem daarom onder strenge bewaking had gesteld. Zierïkzee, 14- Sept. Gisteren middag van 2 tot 4 ure werd in het circus der heeren Leonard en Dassie een extra voorstelling gegeven voor de leerlingen der school voor minvermogenden en die voor onver- mogenden. Ongeveer 700 in getale trokken de kinderen, onder geleide der onderwijzers, van de scholen waar zij zich verzameld hadden naar de tent. Dat zij zich buitengemeen vermaakten bewees het herhaalde daverend applaus onder de voorstelling. Gedurende de pause werden krentekoeken uitgedeeld. De orde liet niets te wensohen over en na afloop der pret hieven al de kinderen een luid gejuch aan ter eere van den lieer J. H. C. Heijse, lid der PI. school commissie, aan welken kindervrind zij deze aangename uitspanning te danken hadden. Zierïkzee, 14 Sept. De Gemeenteraad alhier heeft in zijne zitting van heden benoemd tot Wethouder ter vervanging van Jlir. J. L. de Jonge, die ontslag heeft genomen, den heer Mr. J. M. Isebree Moens met 7 stemmen. De heer B. Koole verkreeg 3, de heer S, G. Nauta van der Grijp 2 stemmen, zijnde 1 briefje in blanco. De benoemde heeft verklaard de benoeming aan te Vrijdag j.l. zijn door het Prov. Gerechtshof van Zeeland drie personen, zijnde Pieter Mol, van Vrou wenpolder, Theunis Beenakker van Biezeliuge en Willem Verbeke van Kruiningen, wegens gezamenlijk en met geweld ondernomen //aanslag op de eerbaar heid eener jonge dochter" veroordeeld elk tot 183 dagen cellulaire gevangenisstraf. Wel wat zacht! Door de Arr. Beclitb. te Breda is bij gemotiveerd vonnis uitgemaakt dat beetwortelen geen tiendplichtige vruchten zijn. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 27 Sept. a. s. een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Bijks zeemacht in dienst weu- schen te treden. Maandag 20 Sept, a. s. zal de opening der ver gadering van de Staten Generaal op de gebruikelijke wijze plaats hebbeu. De maréchaussee te paard B., die eenigen tijd ge leden door het schieten op een hond, die verdacht werd door een dollen hond te zijn gebeten, één per soon verwondde en één doodde, waarvoor hij door den krijgsraad te 's Bosch tot een maand cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld, heeft op het door hem ingediend rekest ooi gratie een afwijzende beschikking bekomen. Volgens de Amst. Ct. is de uit Wesel gevluchte ex-bisschop van Paderborn iu liet gymnasium der Jezuïeten te Katwijk a/d Bijn gelogeerd. Te Jarv-sur-Marne, in Erankrijk, heeft een vree- selijke gebeurtenis plaats gehad. Een luchtreiziger had een opstijging aangekondigd, waarbij hij zijn 8-javig zoontje zou medenemen. Alles was voor de luchtreis gereed en de ballon lag nog aan een enkel koord vast, toen de knaap, die reeds in het bootje was geklommen, op het denkbeeld kwam om alleen den tocht te ondernemen. Hij nam zijn mes, sneed het koord stuk en in een oogwenk was de ballon met den jongen uit de oogeu der ontstelde toeschou wers en van deu. wanhopigen vader verdwenen. Wat er van den knaap terecht is gekomen, is nog niet bekend. Indertijd is door den heer Britsen, firma Petit Britsen, klokgieters te Aarle-Bixtel, aangeboden de keizevsklok in den Dom te Keulen zoo te hangen, dat zij gemakkelijk door één of twee man geluid kan worden. Mejuffrouw Kate Dickenson die door de bejegening die zij van kolonel Baker ondervond en het daarop volgende vonnis van haar aanrander, eetie voor eene jonge dame altijd minder aangename bekendheid ge kregen heeft, ontving vau Koningin Victoria een brief waarin zij mej. Dickenson, die zich zoo kloekmoedig gehouden heeft, hare sympathie betuigt en tevens een portret van haar vraagt. Een slimme huisvrouw. //Wat een mooi stuk vleesch hebt je daar! Wie is uw slager?" z/Van der Bib in de Hal, maar ik bestel altijd vleesch van liet achterdeel, dat is het beste." Juffrouw Snok knoopte dat in haar oor, en den volgenden dag zei ze tot haar dienstmaagd: z/Ga naar van der Bib in de Hal, en haal een kalfsborst van vier pond, maar zeg vooral dat hij liet geeft van het achterdeel." Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor echt te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quina Laroclie bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening Liaroche op St) den blaauwen bandop witte etikeite, Iop de twee enveloppen en op de brochure. Men eische insgelijks het Glazen maatje dat zich op den hals der flesch bevindt. HL ertzego w ina. De brief, welken graaf Bussell aan den president van liet comité ter ondersteuning der opstandelingen in de Herzegowina geschreven heeft, luidde als volgt.: Mijn waarde heer! Het doet mij leed, dat ik de meeting morgen niet kan bijwonen. Sta mij echter toe er op te wijzen, wat mijns inziens liet hoofdpunt in de Turksche kwestie is. Op den lln Sept. 1860 zond ik een depêche, die krachtige bedenkingen inhield, aan Sir Henry Bulwer, ouzen ambassadeur te Kon- stantinopel, in antwoord op zekere mededeelingen, die ik van hem ontvangen had. Het bleek daaruit, dat de Turksche Minister van Oorlog jaarlijks onge veer 6 millioen p. voor 't leger ontving, en dat des niettegenstaande het leger niet betaald werd, terwijl de gelden of door den Minister iu weelde en buiten sporigheid verkwist, of gebruikt werden om zijn eigeti vermogen te vergrooten. De Turksche soldaat is een goed soldaat, dapper in den strijd, staat dorst en honger uit kan, deu geheelen dag marcheeren, maar hoe goed soldaat hij ook zij, hij is niet in staat de diensten van een Minister van Justitie te vervullen, het samen gestelde weefsel van een lange wetszaak te ontwarren en een billijk vonnis te vellen. Dat men Turksche soldaten voor dergelijke ambten gebruikte had teri gevolge, dat öp mijn vertoog van den 11 n Sept. I860 tot lieden toe geen acht is ge slagen. Omar Pacha gaf vele schoone beloften, maar zij bleven onvervuld. Ik heb gemerkt, dat sommige lieden de overtuiging zijn toegedaan, dat wij geen recht hebben iets meer te vorderen dan beloften, en dal het een ongerijmd begrip is te meenen, dat de Turksche regeering ooit beloften zou vervullen en recht doen. Menschen die woedend zouden zijn, als in Engeland de gelden die door het Lagerhuis worden toegestaan aan hun bestemming werden onttrokken, zieu het zeer kalm aan, dat de belastingen, die door knevelarij en uitzuiging der bevolking bijeengebracht worden in Trukije, worden gebruikt om verderf en verkwisting te bevorderen. Indien er zooals Salomo gezegd heeft, voor alles een tijd bestaat, dau kan het in 1860 goede //beloften" te krijgen en in 1875 de vervulling dier beloften te eisclien. In ieder geval, ik kan niet inzien, dnt wij verplicht zijn ons leger en onze vloot te gebruiken om wat meii noemt «onze traditioneele politiek" door te voeren. Lord Palmerston was even verontwaardigd als ik over de apathie van des Sultans regeering en riep uit, dat men niet kon verwachten, dat wij ons in een oorlog zouden wikkelen om een lijk. Het gezoud verstand en de eer beide verbieden ons verder het Turksche gouvernement te ondersteunen. Het verraadt zeker geen laakbaar ongeduld, als wij na 15 jaren wachtens de beloften, destijds gegeven, vervuld wilden zien. Wanneer wij echter onderstellen, dat Groot-Britannië zich terugtrekt van 't tooneel, dan nog is het billijk te onderzoeken, op welke wijs in de Turksche provinciën aan een rechtvaardig beheer gedacht kan worden. Men mag niet hopen, dat de Turksche heerscliers eenige zekerheid kunnen geven voor de vervulling

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2