voor kt arrondis- 1875. No. 72. Woensdag 15 September, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE KERMIS. Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DÉÏt ADVE,RTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-,. Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEiVMAN, III. Een grooten opgang maakt, deze kermis, het Theatre Basch. 't Is Voor velen onzer stadgenooten vast wel de eerste maal dat zij de representaties van den modernen Cagliostro aanschouwenmaar wij gelooven wel dat nie mand zich een bezoek van het tooverpaleis zal beklagen. De voordracht van den heer Basch is uiterst beschaafd en geestig, daarin gunstig onderscheiden van den gewonen goochelaars bombast. Zijn toeren zijn meestal verrassend en worden ongemeen vlug uitgevoerd. Zijn muziekuitvoering op de mond-harmonica zal misschien door niemand worden geëvenaard. Dat gedeelte der voorstellingen dat berust op toe passingen der natuurkunde, is over 't algemeen uitstekend goed gemonteerd. Inzonderheid maken de fraaie fonteinen door krachtige lichtbundels opgeluisterd een tooverachtig eifect, terwijl de tableaux-vivants wat schoonheid van vormen en kiesehheid van voorstelling betreft niets te wensehen overlaten. Ook de muziek van 't or- chest is zeer goed. Wie nog niet naar Basch geweest is verzuime de weinige nog te geven voorstellingen toch niet. Het in de nabijheid der tent geplaatste ver- versohings-lokaal van den heer Bidderhof doet goede diensten gedurende de pauze en deze gelegenheid om zich te verfrisschen is bovendien alleszins recommandabel wegens matig tarief en goede waar. De voorstellingen in het Cirque der heeren Leonard Dassie trekken voortdurend veel bezoekers. Zij zijn dit ook zeer waard en toonden bij elke voorstelling den lof dien wij hun een vorige maal toezwaaiden, ten volle te verdienen. Inzonderheid moeten wij nog mel ding maken van de verbazingwekkende dubbele luchtsprongen uitgevoerd door den beer Ednard Cohn. Het publiek mag vertrouwen op de geoefendheid van dezen athleethet kan anders een rilling niet weerhouden bij 't zien van die geduchte proeven van vlugheid en spierkracht. Gewis zal geen liefhebber van lichaams-oefe- ningen en paardendressuur verzuimen de heeren Leonard en Dassie te gaan bezoeken. Wat gymnastische toeren betreft, daarvan zijn in de zaal van 't hotel van Veen mede sterke proeven te bewonderen; en eenigszins onder dezelfde rubriek meenen wij de Engelsche dansen te moeten rangschikken die in de Con certzaal zijn te zien geweest en die zeer de aandacht hebben getrokken. Ook de zangeressen in 't hötel van Veen verdienen zeer de aandacht. Wie van zoetigheid houdt kan op de kermis ruim gelegenheid vinden om voor weinig of veel geld eens iets extra's te genieten. De nette en welvoorziene kramen van v. d. Leeuw van 's Gravenhage en van Koppen Jr. leveren een schat op van zaken, die oog en smaak streelen. Van onze oude bekenden, de Tyroler hand- schoenenkraam en de kraam met brillen en optische instrumenten, hebben we nog geen afzonderlijke vermelding gedaan. We vertrouwen dat het publiek beide als solied bekende onder nemingen wel zal weten te vinden zooals vroeger. En hiermede stappen we voor dit jaar van ons kermis-relaas af. gehouden te ZIERIKZEE den 7 September 1875. Afwezig is de heer Jlir. Mr. Rethaan Macaré. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Na beëediging en installatie der in Juli j.I. her kozen raadsleden Mr. J. Moolenburgh, II. G. Mulock Houwer, R. Koole, Mr. Schneiders van Greijffenswerth en D. B. P. Zuurdeeg, wordt overgegaan tot de be noeming van een Wethouder in plaats van den heer Mr. C. J. Fokker, die aan de beurt van aftreding ligt. Wordt herbenoemd de lieer Fokker met 10 steramen, die verklaart die benoeming aan te nemen. Wordt medegedeeld een brief van Jhr. J. L. de Jonge, waarbij hij zijn ontslag neemt als Wethouder. De Voorzitter betuigt zijn leedwezen. Jhr. de Jonge betuigt daarvoor dank en spreekt een hartelijk af scheidswoord, waarbij hij in het bijzonder hulde en dank brengt aan den. Wethouder Mr. C. J. Fokker, die Jhr. de Jonge dankt voor zijne toespraak en zijne beste wensehen voor hem uit. Wordt op daartoe gedaan verzoek remissie van Hoofdei. Omslag verleend aan Mr. P. A. J. Bouvin ad 11,08, aan Wed. J. van Splunter ad f 2,77, aan Mej. A. H. van de Velde ad 23,08 en aan Mevr. Broeksmit ad f 2,77, allen wegens vertrek naar elders. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van den hulponderwijzer A. J. Bethe, houdende dank betuiging voor zijne benoeming. Het verslag der Commissie tot onderzoek der wijziging der gemeente-begrooting van 1875 wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Door Burgem. en Weth. wordt rapport uitgebracht op het verzoekschrift van den heer P. Schuringa, leeraar aan de H. B. School, om verhooging zijner jaarwedde, strekkende tot afwijzing. Dienovereen komstig wordt besloten. Wordt medegedeeld dat Mej. Kasteleijn de benoe ming tot vroedvrouw aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van den heer A. W. Stellwagen om eervol ontslag als leeraar aan de H. B. School we gens vertrek naar 's iïage, wordt aangehouden, daar het advies van den Inspecteur van het M. O. nog ontbreekt. Uit de voordracht door Burgem. en Weth. in overleg met den heer Schoolopziener opgemaakt voor de betrekking van hulponderwijzeres aan de openbare meisjesschool, bestaande uit Mej. A. E. de Blauw te 's Hage en Mej. J. H. Krenzer geb. Bax te Zierikzee, wordt benoemd Mej. A. E. de Blauw. Een verzoekschrift van den heer B. A. Fokker te Middelburg om grond voor eene grondhelling wordt gesteld in handen van Bnrgem. en Weth. tot advies. Op het rapport van Burgera. en Weth. betrekkelijk de uitgegraven zelkascli op het voormalige terrein der scheepstimmerwerf //de goede Intentie" zijn eenige beschouwingen en voorstellen van 4 raadsleden, de heeren Koole, van der Grijp, Labrijn en Ochtraan, ingekomen, waarin zij mededeelen, dat zij op het terrein zelf een onderzoek hebben gedaan, hetgeen hen tot de overtuiging heeft geleid, dat de zelkasch niet zoo verborgen was, dat zij bij nauwgezet onder zoek niet te ontdekken zou zijn geweest en dat zij op geringe diepte onder den beganen grond eene laag zelkasch hebben gevonden, die eenmaal bloot schijnt geweest te zijn en weer met grond is opgevuld en dat waar thans gegraven wordt de zelkasch zeer gemakkelijk voor de hand ligt. Voorts is gebleken dat de hoeveelheid uit dit terrein afgeleverde zelkasch ruim 100 last meer bedraagt dan is opgegeven. Dat op verschillende plaatsen, welke door hen worden aangewezen, zelkasch is gevonden, terwijl de Sasmeester niet had geweten dat deze zich daar bevond. Dat een en ander het wenschelijk maakt, dat een zoo gewichtige bron van inkomst voor de gemeente niet langer op den bestaanden voet worde geëxploi teerd en dat zij daarom voorstellen eene strengere controle uit te oefenen. Zij geven daarom de volgende voorstellen in overweging 1°. Wijziging der Instructie van den Gemeente- Bouwmeester in dier voege dat de Sasmeester aan dezen in alle opzichten ondergeschikt is en benoeming eener Commissie uit den Raad bedoeld bij art. 64 al. 2 der Gemeentewet, aan wie met assistentie van den Gemeente- Bouwmeester het oppertoezicht worde opge dragen voor de exploitatie der zelkasch en haren geheelen omvang. 2°. Aanstelling van den Sasmeester als opzichter, wiens verplichtingen in eene Instructie, door het Dagelijksch Bestuur te ontwerpen, zullen worden vastgesteld. 3°. Het personeel belast met de exploitatie samen te stellen uit den Sasmeester als opzichter, uit een geschikt persoon als ploegbaas en uit werkvolk door den ploegbaas in overleg met den Gemeente-Bouwmeester aan te stellen Deze voorstellen worden door gemelde Raadsleden gemotiveerd voorgedragen, waarvan de aanneming naar hunne overtuiging krachtig zal bijdragen tot bevordering van het gemeente-belang. Wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. Wegens de periodieke aftreding als Raadslid hebben de volgende benoemingen plaats Tot lid der Gas-Comraissie en tot Commissaris der Vischmarkt wordt herkozen de heer H. G. Mulock Houwer. Tot lid der Commissie voor de Strafverordeningen, tot ambtenaar van den Burgerl. Stand en tot lid der Commissie voor de Bouwvallen de heer Mr. J. Moo lenburgh. Tot lid der Commissie van Fabricage, tot ambte naar van den Burgerlijken Stand en tot lid der Commissie voor de Bouwvallen de heer R. Koole. Hierna wordt de zitting gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 14 September 1875. Zierikzee, 14 Sept. Gewis is de tijding van de belangrijke resultaten in de instructie der beruchte zaak van Jut en echtgenoot te Rotterdam door de justitie verkregeu, door het geheele land met veel belangstelling vernomen. We lezen omtrent deze zaak nog het volgende in het Vaderland: Het raadsel van den moord van mevr. Van der Kouwen en haar dienstbode, is dan eindelijk opge lost. Na een tijdsverloop van bijna drie jaar is het der justitie gelukt de ware daders van dit gruwelijk misdrijf in handen te krijgen. Mocht men al schou derophalend over de laatste arrestatie van Jut en zijn huisvrouw te Rotterdam elkander hebben aangezien na hetgeen er was voorafgegaan, we kunnen thaus met zekerheid mededeelen, dat beiden een volledige bekentenis van schuld hebben afgelegd. Reeds op 16 Augustus is de vrouw door de wroegingen van haar geweten genoopt geworden de waarheid mede te deelen. Men hield dit alles geheim om de zaak l) Reeds Zaterdag middag door ons mondeling gedeeld en aan het bureau gepubliceerd mede-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1