Buitenland. Zeetijding van Zierikzee. De Prov. Geld. en Nijm. Ct. meldt, dat het ge meentebestuur van Nijmegen aan het Café-Chantant van den heer Van der Heem een standplaats op de kermis heeft geweigerd. Nieuwediep, 3 Sept. Z. M. schroef-fregat //Ad miraal van YVassenaer" is heden van hier naar Amsterdam vertrokken om aldaar te dienen als kostschip voor jeugdige schepelingen. Onlangs is het vaarwater in de Zuiderzee, de Doove Balg genaamd, betond en thans voor het eerst bevaren door liet raratorenschip //de Stier", dat water genoeg aantrof. Dit vaarwater veroorlooft schepen van den diepgang der rainschepen binnen door naar het Vlie te varen, iets dat vroeger niet anders dan buiten Tessel om kon geschieden. Voor de verdediging dei- zeegaten wordt dit als van belang beschouwd. Z. M. raderstoomschip //Valk" zal van nieuwe ketels voorzien en weder voor den dienst gereed gemaakt worden. Tegen het einde dezer maand zal het ram torenschip //Prins Hendrik" van Botterdam, waar het van nieuwe ketels is voorzien, naar Nieuwediep worden overge voerd, om hier verder gereed gemaakt te worden tot het aanvaarden van de reis naar Indië door het Suez-kanaal. Den nieuwere en een nieuwste schrijfmachine. De schrijfmachine schijnt hare practische toepassing hoe langer hoe meer te naderen. Het werktuig van Han sen heeft wegens zijn hoogen prijs weinig ingang- gevonden; meer practisch toonde zich het instrument van den Amerikaan Latham Sholes, dat door de be roemde geweerfabriek van Bemmington vervaardigd wordt en in de Vereenigde Staten reeds tamelijk in gebruik schijnt te zijn. In grootte en uiterlijk komt het met de naaimachine overeen. Men schrijft er mee, door toetsen aan te raken, die eene letter, een cijfer of een leesleeken aangeven. Elk formaat van 38 duim breedte en een lengte van één tot meer dan 100 duimen kan beschreven wordenook kunnen enveloppen en kruisbanden met gemak van een adres voorzien wordende afstand tusschen de regeB kan oogenblikkelijk worden gewijzigd. Het geschrevene of eigenlijk gedrukte is even goed leesbaar als ge woon gedrukt schrift en bijkans even gelijkmatig. Daar men met de machine tot zestig woorden in de minuut kan schrijven, terwijl een geoefend schrijver met eene pen slechts ongeveer dertig woorden op het papier brengt, is men in staat, met behulp van deze nieuwe uitvinding, juist het dubbele werk in den- zelfden tijd te doen. Gelijktijdig kan men een tame lijk groot aantal kopieën er mede maken. Men heeft hoogstens 14 dagen noodig, om met de machine te leeren schrijven. Zij wordt reeds door de grootste Amerikaansche telegraaf maatschappijen, door vele mannen van zaken, advocaten, ja zelfs door de Be geering gebruikt. De //Western Union Telegraph Company" en de //Illinois Central Baiload Company" welke bureaux in bijna alle hoofdsteden van de Ver eenigde Staten bezitten en er ettelijke honderden commiezen op na houden, beweren, tengevolge dei- nieuwe vinding, aan traktementen alleen 200,000 dollars bespaard te hebben. Ongelukkig is de prijs der machine tamelijk hoog: 125 dollars. Deze ma chine moet zeer onlangs door die van Daul over troffen zijn, die slechts 50 dollars kost en werkelijk eenvoudiger is. Deze is ook van toetsen voorzien en kan gemakkelijk overal meegenomen worden. De Ned. Ind. vraagt, of geen agent of handelaar in Nederland den moed heeft, eens een exemplaar te ontbieden. Hertzegowina. I)e berichten luiden verschillend. Volgens sommige zou de opstand zich uitbreiden, volgens andere is waarschijnlijk het einde nabij. Trebinje is zonder slag- of stoot door de Turksche troepen ontzet, onder 't gezicht der opstandelingen, welke laafcsten niets uitvoerden omdat de mindere bevelhebbers van de chefs den uitdrukkelijke» last hadden niets te doen, zelfs als zij werden aangevallen, en de chefs waren afwezig- tijdens het oprukken der Turken. Het gevecht van 30 Augustus moet zeer nadeelig voor de Turken zijn uitgevallen. Daarentegen wordt in een latere tijding' gezegd dat den 2 Sept. de Turken de stad Trevesinje, 't brandpunt van den opstand, hebben ingenomen, dat de opstandelingen daarbij een geduchte nederlaag geleden hebben en dat 10000 van hen op Oostenrijksch gebied gevlucht en daar ontwapend zijn. De opstand in Bosnië schijnt onderdrukt te zijn en de opstandelingen zijn van daar in de Hertzegowina gevlucht. Servië's grenzen zijn door Turksche troepen geschonden; 't is evenwel zeer twijfelachtig of vorst Milan wel de wapenen zal op vatten tegen zijn Suzerain. De commissie van onderzoek komt bij een te Moster; ook de Turksche diplomaat is daar aangekomen met een zeer vrijgevigen brief van den Sultan. Doch dit beduidt niet veel. Het schijnt dat men thans bezig is de opstandelingen met een zacht lijntje naar hunne dorpen te palmen, en daar zal 't Turksche gouvernement hen natuurlijk later dan wel vinden. De Grieksche pers verklaart zich tegen de Slaven. Zeer verklaarbaar. Het Grieksche rijkje, thans reeds zulk een halfslachtig ding, zal geheel niets meer blijven als er eens een groot Sla ven rijk gesticht wordt. De woorden van Lord Russell zijn in de Hertzegowina met veel geestdrift vernomen. Montenegro's knoeierij is een feit. Dit neemt echter niet weg dat van den kant der Bosniërs beweerd wordt dat de vorst van Montenegro gereed staat om deel te nemen aan den strijd. Een groot aantal Montenegrijnen bevinden zich in het kamp der opstandelingen of nemen aan de grenzen deel aan kleine gevechten tegen de Turken. Fran k r ij k. Het merkwaardigste voorval der laatste dagen is de interpellatie van den vice-president Buffet in de Permanente Commissie door den lieer Laurent Pichat en dat wel ter zake van de geruchtmakende affaire Ducros-Bouvier-Coco te Lyon. Men weet dat er ie Lyon door de politie een gewaande samenzwering was op touw gezet om tegen de republikeinen te kunnen woeden. De werktuigen daartoe zijn geweest de handlangers, of beambten, hoe heet men zulke lieden? der politie Coco en Bouvier. Daarbij heeft men door een valschen brief zelfs den heer Gambetta willen betrekken. Door de eerlijkheid van een commissaris van politie den heer Gallet, echter is de bedriegerij ontdekt en ontmaskerd. Nu zat er niets anders op dan dat Bouvier werd opge offerd, 't geen ook geschiedde docli op zulk een dubbelzinnige wijze dat uit de interpellatie genoegzaam bleek hoezeer de prefect Ducros in 't complot was betrokken en niet minder Coco. Niettemin heeft de heer Buffet èn den prefect Ducros, dien gros mangeur de radicauxèn den gewetenloozen agent Coco de hand boven 't hoofd gehouden, en hij bleef daarbij ook toen de interpellant hem totaal uit liet veld sloeg dooi de processen verbaal van 't geding Bouvier aan te voeren. Uit deze zaak blijkt niet minder dan uit die der ultramontaansche universiteiten die nu Frankrijk van ultramon taan sell e rechtsgeleerden, geneeskundigen, na tuurkundigen en wiskundigen zullen gaan voorzien hoe treurig liet nog met Frankrijks wedergeboorte gesteld is. Wij zeggen den heer Laveleye na: Frank rijks ongeluk is 't ultarmontanismus. Engeland, Gedachtig aan de vele diensten, die Lord Byron Griekenland heeft bewezen, heeft de Grieksche regeering aangeboden voor het ontworpen gedenkteeken Pente- lisch marmer, zooveel maar noodig mocht zijn, naar Londen te zenden. De Times meent, dat de Engelsche regeering aan de commissie een plaats op de Thcems- kade zal aanbieden, waar het gedenkteeken voor den grooten dichter geplaatst kan worden. De //Vanguard", het Engelsche oorlogsschip, dat in aanvaring met de //Iron Duke" gezonken is, was een fraai gepantserd stoomschip met dubbele schroef, van G034 ton inhouden gewapend met 14 stukken geschut. In minder dan een uur tijds zonk zij. De //Iron Duke" was een schip van dezelfde afmetingen. De gelieele bemanning, 500 koppen, is gered. De //Vanguard" kostte 350,000 p. s. en was in 1870 van stapel geloopen. D u i t s c h 1 a n cl. De Duitsche bladen zijn vol mededeelingen omtrent de geestdriftige viering van den Sedans-dag en be helzen beschouwingen over het gewicht van de zaak, die de bevolking in feestelijke stemmming bracht. Dat die opmerkingen van liefde voor 't Duitsche vaderland getuigen, laat zich begrijpen. Voor lieden, die niet de eer hebben tot het groote vaderland te belmoren, zijn zij soms op wat al te hoogen toon gestemd, dan dat zij dezen aangenaam in de ooren zouden klinken. De Volkszeitung wijst o. a. op de betcekenis die de Sedans-dag en de wederoprichting van het Duitsche Bijk voor andere natiën en het algemeene Stateustelsel heeft. //Geheel Europa", meent dit blad, //heeft reden dezen dag met ons als een algemeenen feestdag te vieren, den dag waarop in de plaats van het Napo leontische stelsel, van voogdijschap door Frankrijk en Fransche ideeën over de gelieele wereld, de macht van den Duilschen geest, die een vreedzame ontwikkeling van onafhankelijke naties wil, tot de leidsvrouw dei- volkeren geroepen is. Thans kan de Sedans-dag nog stechts een Duitsche feestdag zijn, maar in latei- tijd zal hij een groote gedenkdag aller natiën zijn, welke aan Duitschlands zelfstandigheid haar eigen toekomst met vertrouwen vastknoopen. De redacteur en uitgever van de Freie Glocken Ludwig Würkerz, is wegens een Paaschgedicht, dat in het iïommer van het genoemde blad voorkwam, dooi de rechtbank van Leipzig tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij daarin de lichamelijke op standing in twijfel trok en //dus de kerk beschimpt heeft". Würkerz heeft tegen dit vonnis appèl anngeteekend en thans komt tegen 't einde van deze maand de zaak voor 't gerecht te Oschatz. Spanje. Te Madrid is de tijding gekomen dat don Carlos 30 officieren uit zijn leger heeft verbannen, omdat zij van ontrouw verdacht werden. Een sergeant en nog een Carlist, die deserteeren wilden, werden doodge schoten. Twee escadrons cavalerie en twee compagnies infanterie van de regeeringstroepen werden te Agramunt door Carlisten overvallen. Zij ontvingen middelerwijl versterking en joegen de Carlisten op de vlucht, die 45 dooden en 83 gewonden achterlieten. De forten Bermeo en Mundaca hebben zeer geleden onder 't bom bardement. Admiraal Polo is aan boord van de //Victoria" licht gewond gedurende het bombardement van de Cantabrische kust. Kerk- en Sclioolnieuws. Vrijdag vierde de Ned. Israëlitische Gemeente al hier het SOjarig jubileum van de stichting der syna goge in de Meelstraat. Het gebouw was voor deze gelegenheid fraai versierd met bloemen, groen, vlaggen, wapenschilden en toepasselijke jaartallen. Van 4]/3 tot 7 ure werd een feestelijke godsdienstoefening ge houden, tot welker bijwoning onderscheidene autori teiten en ingezetenen mede waren uitgenoodigd. Onder de aanwezigen merkte men op den Burgemeester en zijne Echtgenoot, de beide Wethouders, den Secretaris, nagenoeg al de leden van den Gemeenteraad, alsmede een der Nederl. Herv. Predikanten en eeu emeritus predikant der Evang.-Luthersche Gem. en verder eenige particulieren. Er waren bij gelegenheid dezer feestviering onder scheidene kostbare geschenken aan de Synagoge ver eerd, o. a. een rijk en kunstig gewerkt voorhangsel voor de PI. Arke, een kleed voor de leestafel, een kleed tot bedekking der wetsrollen en een fraai ko peren waschvat. Deze geschenken waren bekostigd deels door een in de Israël. Gem. bestaande vereeni- ging tot versiering der Synagoge, deels door particu liere leden der gemeente. De onthulling en aan bieding geschiedde door eeuige in 't wit gekleede en met bloemen getooide meisjes, van welke één, de jonge juffrouw S. Frenk, op uitstekende wijze een geestrijk gedachte en goed gestelde toespraak hield. De feestrede voor dezen dag werd gehouden dooi den lieer M. Boutelje van Middelburg naar aanleiding van Ps. 133 1. In deze rede, die vrij lang duurde, drong de spreker inzonderheid aan op onderlinge eendracht en broederlijke liefde, waarin de kracht der gemeente moet gezocht worden, en hij wees verder op de rechte wijze om dezen gedenkdag waardiglijk te vieren en aan God te wijden. Mede werden er toespraken gehouden door den heer M. A. Frenk, voorzitter en den heer B. S. van Kloeten fuDgeerend voorzanger, der Gemeente. Onderscheidene feestliederen werden gezongen in 't Hebreewsch, zoo door den heer Boutelje, ten deele alleen, ten deele met de gemeente als door den lieer van Kloeten, die ten slotte nog oen feestlied, zijnde Ps. 150 uitvoerde, met begeleiding van kinderstemmen. De gelieele plechtigheid werd van 't begin tot het einde met veel belangstelling en gepasten eerbied bij gewoond. Zij leverde een bewijs op van de verdraag zaamheid die toch nog te Zierikzee bestaat, hoeveel er in dit opzicht ook hier en daar moge ontbreken. Zaterdag werd de feestviering voortgezet en Zondag namiddag met een feest voor de kinderen der ge meente besloten. Beroepen te Sluis ds IP. W. van Loon te Voorthuizen. De te Ouwerkerk bestaan hebbende afdeeling van z/het Schoolverbond" heeft zich opgelost, en is daaruit ontstaan eene afdeeling van //Volksonderwijs", aan vankelijk met 13 leden. Benoemd tot hulpoiiderw. te Soerakarta de heer C. den Hamer. Op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Nieuwer- kerk a/d. IJsel komt ook voor de heer J. L. v. d. Have, hulponderwijzer te Alblasserdara. BINNENGEKOMEN: 31 Aug. Diederich, John Bidgway, Poole, Botterdam. w Consideneia, LuigiLouileardo, Rangoon, Zwijn- d recht. 1 Sept. Mary Peers, Carter, Liverpool, Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3