aankomt, al hebben de menschen geen geld om kermis te houden; en dat zij dat geld wel voor wat anders konden besteden. Ja, wat zullen we hiervan zeggen F Wij hebben ook zoo in privé onze opinie omtrent volksvermaken. Maar.... Weet ge wat de zaak is? Het goede publiek waarvan ook zeer velen onze krant lezen, wil toch weten wat er alzoo op de kermis te doen en te zien, te eten en te koopen zal wezen en 't publiek verlangt dus van ons een overzicht der kermis-amusementen. Wij zullen er daarom maar niet langer over philosofeeren, en maar 't verlangde over zicht geven, voor zoover wij kunnen natuurlijk, voor zoover wij op de hoogte gebracht zijn door de aunonces die men ons heeft opgedragenden marktmeester in den arm nemen om achter al de aanstaande kermis-ge- heimnissen te komen, die, met morgen te beginnen zullen ontsluierd worden, dat kunnen we niet doen. I21 de eersle plaats vermelden wij dan de onder nemingen onzer stadgeuooteu. Het program van 't geen de heer den Toom in de Concertzaal zal voor den dag brengen is zoo lang en breed en belooft zooveel kunstgenot en amusement, dat we wel vertrouwen dat het ditmaal niet minder van gehalte zal zijn dan vroegere jaren. In de Concertzaal zal optreden het gezelschap onder directie van den heer F. Pickaneser, van de Hoogduitsche Opera van Botterdam. Dit gezelschap zal eiken dag op de Matinees en Soirees de nieuwste Aria's, Duo's, Operettes en Ballets op voeren. Bovendien heeft de directeur nog extra geëngageerd een beroemd Engelsch Ballet-gezelschap uit Londen, dat volgens aankondiging alleen gedurende de eerste vier kermisdagen zal optreden. Eindelijk is nog aan 't gezelschap van den heer Pickaneser ver bonden Eraulein Leinauer, eerste dramatische zangeres van 't Slads-Théatre te Maintz. Plet wel bezette orchesc staat onder de leiding van den heer Orvan. Gedurende de kermisweek zullen naar gewoonte drie bals worden gegeven. We stellen ons voor nader kennis te maken met 't gezelschap door den heer den Toom geëngageerd en dan van onze bevinding verslag te doen. Doch wij ondersteunen reeds nu 't geen door den heer den Toom in zijn biljetten wordt gezegd, de onderneming waaraan voor hem zeer groote kosten en moeiten verbonden zijn moge met een goeden uitslag bekroond wordenhij heeft //kosten noch moeite ontzien" een geijkte uitdrukking, maar zij is toch waar om 't publiek wat goeds te bezorgenhet publiek moge van zijn belangstelling blijk geven door een druk bezoek. Ongeveer hetzelfde kunnen we zeggen van de on derneming van mej. de Wed. H. van Veen. Ook in 't Hotel van Veen zal een talrijk en gevarieerd gezelschap voorstellingen geven, die blijkens de an nonce veel beloven. Het gezelschap onder directie van den heer E. H. Stips Jr. bestaat uit 30 personen. Duo's, Aria's, Bomariees en komieke Scones, alsmede allerlei voordrachten door Plollandsche, Duitsche en Eransche artisten zullen 't publiek dat in grooten getale verwacht wordt aangenaam bezighoudenterwijl verder als extra geëngageerd worden aangekondigd de beroemde gymnastiekers, de heeren gebr. Alexander en Eranz Hart en Charl Maier van Brussel, alsmede de heer Eexner, baszanger van de Ploogd. Opera te Botterdam. Wij twijfelen niet of de Wed. van Veen zal met een druk bezoek worden vereerd. Van de overige kermisvermakelijkheden maken we in de eerste plaats gewag van het met zooveel lof algemeen in geheel Nederland bekende Cayiiostro Theatre van den heer JE. JBasch. Dit Theatre is sinds jaren terecht als een der meest curieuse verschijnselen op 't gebied van verwonderlijke, verrassende, altoos vermakelijke toepassingen der natuurkundige weten schap bekend en maakte steeds een der voornaamste aantrekkelijkheden uit van de zoogenoemde groote kennissen. Plet is de eerste, mogelijk de eenige keer, dat de heer Basch met zijn inderdaad zeer intéressant theatre deze stad bezoekt. Wij durven gerust het publiek dringend aanbevelen de fraaie, ruime tent eeus en zelfs meermalen te bezoeken. Niemand zal haar onvoldaan verlaten en wie prijs stelt op iets we zenlijk fijns en schoons op 't gebied van physiek, optiek en plastische kunst, moet bepaald bij den lieer Basch wezen. Ook hieromtrent zullen wij onze lezers in een volgend nummer nog wel een en ander kunnen vertellen. De tent van den heer Basch staat op 't fraaie Havenplein, een plaats als 't ware aangelegd om parade en kermis op te houden. Plet Circus of Paar denspel van de heeren Leonard en Dassie is opgericht op het plein aan de Balie, ook een goed plein, maar 0. i. minder goed gelegen om kermis te houden tenzij het geheele kermis-kamp in dien hoek der stad wierde opgeslagen. Waarom t Paardenspel aan de Balie en niet aan Kraan gezet is weten we niet; wellicht wordt 't aan de Kraan nog volgezet met dikke dames, reuzen en dwergen, spiegels der toekomst en dergel. en 't is waar, zulke vertooningen zouden min der achter den toren onder de lage kastanje boomen passen wegens deEnfin 't Circus staat aan de Balie en wie liefhebberij heeft in vertooning van hoogere rijkunst, paarden-clressuur en gymnastiek, zal zoo wij vertrouwen, en voor de ondernemers wenschen, niet tegen de wandeling naar dat plein opzien. De troep van de heeren Leonard en Dassie is gun stig bekend hij bestaat uit 32 werkende leden en 18 paarden, zoodat het bij de voorstellingen niet aan variatie ontbreken zal. De heeren Directeurs stellen zich voor iederen avond een groote voorstelling, tel kens volgens een nieuw program, te geven. Wij wenschen hun in een druk bezoek de vergoeding voor hun moeite toe. Binnenland. ZIEBIKZEE, 3 September 1 8 7 5. Zierikzee, 6 Sept. Gisteren werd op de gebruike lijke wijze de heer Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, nieuwbenoemd tweede luitenant der dd. Schutterij alhier, als zoodanig geïnstalleerd. Des avonds werd den nieuwbenoemde door 'b muziekcorps der Schutterij een serenade gebracht. Zierikzee, 7 Sept. In het hoofdartikel van gisteren dringt liet Vaderland aan op het honden van een staats-enquête naar den toestand van het openbaar onderwijs in de provinciën N. Brabant en Limburg; wellicht, meent het blad dat ook voor vele scholen op de Veluwe deze enquête uoodig kan zijn. De aanleiding tot het denkbeeld van Het Vaderland is vooral gegeven door de feiten en beschouwingen medegedeeld in de bekende brochures van de heeren de Savornin Loliman en Pierson over de Bossche school kwestie. Het Vaderland maakt met den heer Loliman de opmerking dat het feit dat de aanhoudende klachten hier en daar in 't land, van de zijde der B. K. Geestelijkheid tegen openbare scholen, onderwijzers of leerboeken, niets wordt vernomen in N. Brabant en Limburg, verdacht moet zijn, daar 't nu den schijn heeft alsof de openbare scholen in deze beide provin ciën geheel naar den zin der geestelijkheid en dus wat gemakkelijk te vermoedeu is, niet in den geest der wet zijn. Met Het Vaderland en bovengenoemde schrijvers zijn ook wij van meening dat de geest van [het open baar onderwijs in N. Brabant en Limburg, en mis schien ook op de Veluwe niet is overeenkomstig den geest der wet van '57, noch der Grondwet. Wij be twijfelen echter of er wel een. zoo geheel op zichzelf staande staats-enquête over deze zaak zal te provo- ceeren of uittelokken zijn. Wel kan deze zaak een bijdrage zijn voor //Volksonderwijs" om deze vereeni- ging aan te sporen tot het voorbereiden van een, immers toch om zooveel andere redenen onvermijdelijk noodige, herziening der wet van '57. Te avond of te morgen wordt dit onderwerp een levenskwestie voor een eventueel kabinet. Wellicht zelfs wordt daardoor een stap gedaan tot grondwetsherziening, zoodeze niet reeds vooraf zal gaan aan de herziening van de wet van '57. Wij voor ons zouden dat wenschen, omdat het om vele redenen noodig schijnt dat onze grondwet eens aan de vuurproef worde onderworpen opdat het blijke wat er aan hapert en opdat zij ontwapend worden wier tactiek het is wantrouwen en klcinachting van dien hoeksteen der vrijheid te bewerken bij de natie. Zierikzee, 7 Sept. In de Niemosiode van heden wordt een ingezonden stuk gelezen betreffende de zaak van het Stoomgemaal. In dat stuk wordt door z/eenige boeren uit Schouwen" geklaagd over de han delwijze van het Dagelijksch Bestuur van Schouwen, dat de geheele zaak kan afdoen met de hoofdingelanden, en dat niettemin al de sterngerichtigde ingelanden er in gekend heeft. Nu zou men meenen dat dan die z/eenige boereu" wel groote voorstanders van het stoom gemaal moeten, zijn niets minder dan datzij verklaren zich zeer pertinent als groote tegenstanders. Wie dit vatten kan, vatte het. Ploe die //eenige boeren" op 't idéé komen hun wonderlijk protest bo vendien nog ter teekening te leggen gedurende de Zierikzeesche Kermis, vatten we ook niet. Door een Vlissingschen loodskotter is te Hellevoet binnengebracht de verlaten Eransche bark //Nathalie", van Nantes. "Volgens gevonden papieren is genoemd schip gevoerd geweest door kapt. Laurnay. Vlissingen, 3 Sept. Onmiddellijk nadat het Kon. besluit deswege geteekend zal zijn, zal de heer Siuit de Bijksmarinewerf terstond in exploitatie nemen. Het eerste schip dat door hem hier gebouwd zal worden, zal een driemaster zijn en genoemd worden //Noach V". Vlissingen, 4 Sept. Gisteren namiddag werd op onze reede een proeftocht gedaan met twee Engelsche reddingsbooten, die zich van de reeds bestaande onder scheiden door van buiten aangebrachte luchtkasten, toe- behoorende aan den heer Edward Thompson te Londen, wiens vertegenwoordiger, de heer Olivier, tot dat einde met de bemanning, uit 2 man op elke boot bestaande, de reis van Londen naar Bamsgate en van daar tot Vlissingen met stil weder hadden afgelegd. Eenige autoriteiten en anderen door den inspecteur van het Belgische loodswezen, den heer C. Verbrugge, uitgenoodigd om getuige te zijn van de al of niet degelijkheid der verbeterde reddingsbooten, begaven zich te dien einde in eene Belgische loodssloep, naai de reede, gevolgd door een der booten //the Cygnet," lang 25, breed 6 en diep 3 voet, met een breedte tot buiten de luchtkasten van 7 voet 6 duim, waarbij zich buiten de haven voegde //the Swan" hebbende eene lengte van 25, eene breedte van 8 en een diepte van 4 voet, met eene breedte tot buiten de lucht kasten van 8 voet. Het water stil en de wind niet hevig genoeg zijnde, om zich te kunnen overtuigen, of de beide booten aan het doel hunner bestemming naar eisch voldeden, bepaalde men zich slechts tot een heen- en wedervaren op de reede, waaruit niet opgemaakt kon worden, of zij met hunne betrekkelijk groote zeilen in snelheid van vaart en in het trotseeren van een onstuimige zee met de bestaande reddingsbooten konden wedijveren. De indruk, welke beide booten op ons maakten, was niet ongunstig. Hoewel klein en niet zeer ruim om in noodweer vele menschen op te nemen, kwam het ons voor, dat zij door de van buiten aangebrachte luchtkasten vaster op het water lagen dan andere red dingsbooten en niet zoo licht konden omslaan. Daar de manschappen waren voorzien van pelzen, die door lucht van boven konden gevuld worden, om bij het omslaan der boot drijvende te blijven, hadden wij gaarne de booten eens zien omkantelen, ten einde daaruit te kunnen oordeelen, of zij weder met ge makkelijkheid konden worden recht gebracht. Om echter te doen uitkomen, dat de luchtpelzen goede diensten in gevaar konden bewijzen, sprongen 3 man schappen in de haven wedergekeerd zijnde, overboord, en vulden in het water de luchtledige plaatsen der pels, waardoor zij zich zonder eenige moeite boven water konden houden. Alhoewel wij geen beslist oordeel over de beide booten, als reddingsbooten durven uitspreken, zoo meenen wij toch niet te veel te zeggen, als wij beweren, dat de booten ons meer vertrouwen inboezemen, dan de reddingsbooten, in welke de luchtkasten alleen van binnen zijn aangebracht. Hoe het echter zij, wij mogen een woord van lof niet onthouden aan den heer E. Thompson, die door de aangebrachte wijziging in de constructie van red dingsbooten en door de moeiten en kosten, welke hij veil heeft, om zijne vinding meer algemeen bekend te maken, een weldaad tracht te bewijzen aan allen, die zoo wel op //drijvende doodkisten" als op zeewaardige schepen niet, zelden te worstelen hebben met de golven eener onstuimige zee, en door zeerampen zoo menig- werf gevaar loopen in de diepte te verdwijnen, indien de menschlievende hand niet tot redding werd uit gestrekt. VI. Ct. Z. M. de Koning wordt den 13 dezer uit Zwitserland terugverwacht; naar wij vernemen, zal prins Alexander nog eenigen tijd aldaar vertoeven. De N. JR. Ct. verneemt dat met het volgende speelsei zoen een onzer oudste eu meest gevierde acteurs, de heer Judels, het tooneel zal verlaten om nog slechts nu en dan als gast op te treden. Ook wordt uit 's IJage bericht dat een ander kunstenaar, de heer E. Dunkier, kapit. dir. der mu ziek van de grenadiers ziju pensioen zal vragen. Te Luxemburg zal op 0, 6 7 October, bij gelegen heid van de viering van het 25—jarig Stadhouderschap van Z. K. IT. prins Hendrik der Nederlanden, een algemeene tentoonstelling van land- en tuinbouw worden gehouden. Deze tentoonstelling zal uit de volgende hoofdafdeelingen bestaan: lo. Nationaal concours van fokvee. 2o. Internationaal concours van landbouw werktuigen. 4o. Internationale tentoonstelling vau voortbrengselen van landbouw, tuinbouw en veeieelt. De opgaven van inzending moeten voor 20 Sep tember medegedeeld worden aan den secretaris der tentoonstelling, den heer Oh. Siegen, te Luxemburg. Pogramma's zijn op aanvrage verkrijgbaar bij den heer E. W. Yan Eeden, secretaris der Nederlandsche maat schappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2