Kan men grooter tegenspraak met zich zelf denken Wij hebben nog een enkele vraag naar aanleiding van die jammerlijke artikelen over //Vooruitgang", en we hopen dat de Ar. M. deze vraag zal overbrengen bij de Schildwacht, welk personage we de eer niet hebben te kennen. De vraag is deze: In I wordt o. a. gezegdOpenlijk en in de openbare scholen, in het algemeen volksonderricht, mag 't christendom niet in zijn waarheid worden geleerdhet mag geen bestand deel uitmaken van den volksgeest; het volk, de Staat, de regeering mag niet christelijk zijn". Welnu als nu 't onderwijs in geheel Nederland wordt toevertrouwd aan de broederschap van den H. Jozef; als verder de lieden door de inquisitie gedwongen worden om da gelijks naar de mis te gaan (ook de Joden natuurlijk); als verder de geheele regeering enkel uit ultramontanen bestaat, als bijgevolg, natuurlijk volgens de eigen ver klaring van al de mannen die dan wat te zeggen hebben, het geheele land door en door Christelijk is, zal de Schildwacht dan te vreden zijn P Als zij consequent is, dan moet ze hierop ja en amen zeggen. Wil ze er zich met een //ja maar" of zoo iets afhelpen, dan is zij verplicht een definitie te geven van een //christelijk volk", een //christelijke regeering", een //christelijken staat", //liet christendom in zijne waarheid" en al dergelijke schermwoorden die zij nu gebruikt zonder te zeggen wat zij beteekenen. Zierikzee, 29 Aug. Heden namiddag had het aangekondigde concert plaats van het //Kerkelijk Koor" in onze zoo bij uitnemendheid voor muziekuitvoeringen geschikte Nieuwe Kerk. Wij meenen zoowel het Koor als zijn ijverigen directeur en diens jeugdigen leerling en medewerker, den heer J. V. Lahrand, lof te mogen toezwaaien voor de welgeslaagde uitvoering. Er werd blijkbaar met lust en opgewektheid gezongen. Van harte wenschen wij 't Koor de vernieuwde medewerking toe van eenige dames die wij vroeger daarbij opmerkten, als wij ons niet vergissen, vooral in de alt-partij, die tegenover de vrij sterke sopraan wel wat meer steun noodig heeft. Wij moeten ook nog met lof gewagen van de ver dienstelijke voordracht der vier lieeren die den jubel psalm van Bastiaaus voor koper-instrumenten hebben uitgevoerd. De opkomst van 't publiek was, ofschoon nog niet zooals wij die wel gewenscht hadden, toch talrijker dan vroeger wel 't geval geweest is. Moge het //Kerkelijk Koor" steeds den lust en de middelen hebben om voort te gaan op den ingesla gen weg. Wij vestigen de aandacht van het kunstminnend publiek op het hierachter aangekondigde vierde en laatste Zomer-Concert in Parklust, te geven op Vrijdag a.s. door de Harmonie-Vereeniging //Kunst en Eer". De aangename indrukken van 't jongste Concert bij de festiviteit van Nut en Genoegen liggen nog zoo versch in het geheugen dat wij niet twijfelen of velen zullen nog van deze laatste gelegen in dit seizoen ge bruik maken om ons zoo gunstig bekend muziekcorps te hooren. Program der uit te voeren stukken1. Marche (Norma), Bellini; 2. Polonaise, Eisner; 3. Lied aus Czar und Zimmermann, Lortzing; 4. Hilda-Valse, Godfrey; 5. Marche Militaire, Schubert; 6. Fleur de Mai, Marche de procession, Humblet; 7. Potpourri //Robert le diable", Meyerbeer; 8. Irma-Polka, Mon- tagne; 9. Lied voor Cornet en Tenorhoorn, Gumbert; 10. Quadrille fiber motiven von Offenbach. Z. M. heeft bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezond heid van de 3de kl., den student voor den genoemden dienst (arts) A. A. J. Quanjer. Vlissingen, 27 Aug. Gisteren middag zijn hier eenige Amerikanen aangekomen, die sinds drie jaren aan een der spoorwegen in Turkije geëmployeerd wa ren, maar nu ten gevolge van den opstand verdreven zijn. Vanwege het Turksche gouvernement zijn aan hen reiskosten natuurlijk schraal verstrekt tot Weenen, van waar zij den afstand tot Vlissingen als 't ware bedelend hebben moeten afleggen. Pas twee dagen op weg, heeft de heer Nairn zijn vélocipède-tocht van Weenen naar Parijs gestaakt. De wielen gingen niet sneller dan iemand, die loopt. Te Rotterdam, bij D. van Sijn en Zoon, is weder een nieuw weekblad verschenen. Het draagt tot titel liet Algemeen BelangStaat- en Staathuishoudkundig Weekblad, en wordt geredigeerd door de heeren Mrs. J. S. Duijvis Jz. en J. A. van Gilse. In //een woord vooraf" erkennen de redacteuren zelf dat er geen behoefte bestaat aan het blad dat zij zich voorstellen uit te geven en dat wel evenmin als het a priori te zeggen is bij de geboorte van een kind dat er behoefte bestaat aan een meusch meer op de wereld. Wij hebben daar vrede mede en er blijkt zeker uit groote liefhebberij in liet algemeen belang bij de heeren uitgevers. Hun program is liberaal ouder het motto Die wahre Liberaliteit ist Anerkennung. Sedert korten tijd, zoo schrijft men uit Maastricht aan de Dev. Ct., zijn we een afstammeling der Bourbons rijker geworden; of liever gezegd hebben we door een Maastrichtsch genealoog de wetenschap gekregen, flat we er een rijker zijn, dan we wistenen wel in den persoon van zijn bekenden stadgenoot den palatijn- schen graaf en fabriekant Petrus Regout, die dan ook de helft eener Eransclie lelie 's mans bekende nede righeid en eenvoud verboden hem de lelie geheel te nemen aan zijn wapen heeft toegevoegd. Gelukkig- dat de heer R. de middelen bezit pour payer sa gloire, want zulke ontdekkingen zijn gewoonlijk duurvooral deze was eene zeer kostbare. Daar de genealoog geene rekening inzond, verkeerde de lieer R. in den waan, dat de ander vergoeding voor zijn moeite aan zijn eigene discretie wenschte over te laten, en zond hij hem daarom een kostbaar en zeer uitgebreid porse leinen eetservies ten geschenke. Weinige dagen later echter ontving de nieuw gevonden Bourbon van den genealoog, tegelijk met eene hartelijke dankbetuiging voor het vorstelijk geschenk, eene declaratie voor ge dane onderzoekingen en nasporingen ten bedrage van 2000 francs. Betalen was natuurlijk het eenige wat er op zat, vooral voor een telg uit zulk een vorstelijk huis. Uit goede bron ontvangt Be Standaard de volgende mededeeling: Ons land zal weldra een verdedigings middel rijker worden. Ten einde ook in oudiep water op de boven-rivieren een vijand tegenstand te bieden, is op bevel der regeering op 's Rijks Marine-werf alhier een stoombarkas vervaardigd, die veel overeen komst heeft met de barkassen, welke zulke goede diensten te Atchin bewijzen of hebben bewezen. Door grooter afmeting en de meest mogelijke lichtheid van constructie heeft dit vaartuig een diepgang van nog geen meter. Op de voorplecht bevindt zich een bronzen getrokken achterlaad-kanon van 12 c. M. De barkas bezit twee afzonderlijk werkende machines (compound-systeera), welke een indicateur-vermogen van 70 p. k. bezitten. Deze kunnen werken met oppervlak-condensatie, ge wone injectie en ook zonder condensatie. Bij den proeftocht is hiermede een ruim 9-mijls-vaart verkregen, welke voldoende mag worden geacht, en op uitmun tende wijze kon met de barkas worden gemanoeuvreerd. Zij kan ook een kolenvoorraad voor een etmaal aan boord nemen. Thans zullen er nog op de Zuiderzee met het kanon scherpe schoten worden gedaan om den invloed daarvan op het vaartuig na te gaan. Wellicht zal het verband eenige versterking behoe ven en zullen er nog eenige verbeteringen aangebracht moeten worden, maar toch geven de nu reeds ver kregen resultaten voldoenden grond om te vertrouwen, dat dit vaartuig wel aan zijn bestemming zal kunnen beantwoorden. In het magazijn vau de heeren J. M. van Kempen te 's Hage staat thans ter aflevering gereed een geschenk, door het Ned.-Ind. leger aan te bieden aan den heer G. von Biilzingslöwe, van wiens mensch- lievend optreden in Atchin, als vertegenwoordiger van z/het Roode Kruis", herhaaldelijk gewag werd gemaakt. Het is eene kolossale vaas van zilver, met gouden versierselen, op een zwart marmeren voet. Het stelt op het deksel den heer von Bültzingslöwe op het slagveld voor, bezig met een militair, aan den arm gewond en neergestort, onder een breed gebladerden boom te verbindenzijn verbanddoos staat naast hem en een kan waarmede hij den soldaat laaft. De breede figuren zijn uitstekend fijn bewerkt en het beeld van den heer v. B. is naar diens portret treffend gelijkend weergegeven in geplatineerd zilver. Op de vaas zelf prijken, gekroond door twee geniussen mede in geplatineerd zilver aan de. eene zijde //het Roode Kruis" in de oorspronkelijke kleur, aan den anderen kant het smaakvol in goud bewerkte naamcijfer van den heer von Bültzingslöwe, waaronder de hem door den Koning vereerde Militaire Willemsorde. Daaronder zijn tegenover elkander aangebracht de Nederlandsche en Soerabaijasche wapens, omgeven door tropheën, samengesteld uit krijgsattributen en vaandels. Op het marmeren voetstuk zijn twee inscriptiën in gulden letters uitgesneden Atchin 187374" en //aangeboden door het Ned.-Ind. leger", terwijl boven de geniussen op den rand der vaas een omschrift, mede in goud uitgedreven, verkondigt, dat het geheel is een //Hulde aan Gunther von Bültzingslöwe." Buitenland. Engeland, Er is hier niets ofiiciëels bekend omtrent beleedi- gingen, die de heer Wade, gezant le Peking, zou ondergaan hebben. Hij heeft alleen aan de Engelsche regeering zijn misnoegen over de houding van het Chineesche Gouvernement te kennen gegeven en doen uitkomen, dat het goed kou zijn, troepen in gereed heid te hebben om die, zoo noodig, naar China te zenden. Men vermoedt, dat bij de aanstaande verkiezing van een Lord-Mayor voor Londen de heer Cotton de oudste alderman en afgevaardigde voor de City in het parlement verkozen zal worden. Kapitein Webb heeft het kanaal overgezwommen in 21 u. 40 min., dus in nog minder tijds dan kapt. Boy ton met zijn zwempak aan en geholpen door riem en zeil daarvoor heeft gebruikt. Toen de heer Webb zijn tocht over 't kanaal vol bracht had en le Calais in zijn hotel te bed ging, vreesde menigeen dat de kapitein zijn gezondheid ten zeerste benadeeld had. Het was echter niet het geval. Webb sliep bijna drie uren achtereen, stond op en at wat visch. Het was moeilijk de nieuwsgierige Fran- schen buiten zijn kamer te houden, terwijl de kapitein sliep. Toen hij nu opgestaan was vertoonde hij zich aan een der vensters van zijn hotel en werd met vervoering door de menigte toegejuicht. Den volgenden dag, na eerst goed uitgerust te hebben, keerde hij naar Dover terug, waar de ontvangst niet minder hartelijk was. De secretaris van de Mercantile Marine Service Association te Londen heeft bekend gemaakt dat de president dier vereeniging 25 p. st. heeft toegezegd voor een bewijs van erkentelijkheid, aan Webb uit tc reiken. De befaamde zwemmer heeft reeds door zijn kunst zooveel menschen 't leven gered dat hij dit schijnt te verdienen althans de secretaris der vereeniging noodigl ook anderen uit het voorbeeld van den president te volgen. Zwitserland. De Raad van 't kanton Bern heeft een millioen toegestaan voor de doorgraving van den Simplou, evenals voor die van den St. Gotlhard, onder voor waarde dat de fusie der Jura- en der Wester-lijuen van Zwitserland worde goedgekeurd. Span] e. Seo d'Urgel heeft gecapituleerdde forten zijn bezet, en het garnizoen is, met den bisschop, krijgsgevangen naar Puycerda gevoerd. Schoolnieu w s. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Kortgene de heer D. Sanderse, thans hulp onderwijzer te Oostkapelle. Correspondentie. //Brieven uit Holland No. XXV" moet wegens plaatsgebrek uitgesteld worden tot het volgend nommer. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 30 Aug. 187 5. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 21/. dito dito 3 dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatie», '1867/72 dito Binnenl. f 6250 dito f 1250 en f 2500 Obhgatiën '1853/69 dito '185663 Obl. Hope Co. 1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f '1000,— 1866 dito a '100,'1860 Cert. bij Hope Co. 1840 Obligatiën-Leening 1867/69 dito '1859 Staatsleening 1864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. A and. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld '1865 dito Mei. Nov. 1885 dito 1865 dito 1851 pCt.' België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, 3 2'/i 3 3 3 3 3 5 5 5 41/, 4 4 3 5 5 5 5 5 5 5 6 pCt. 623/4 753/s 99i/a 93 185/IG 18 7/1g 183/g hl3/ö 1021/,, 93 V8 -102 9*7/i. 8413 M 71 Va f ,382 - öl'/,6 62 64»/ie 64 Vs 145 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS Metalliek f 22.30 I Rus. Z.-R. Dito Nationale 22,67 Amer. Dollars Div. Eng p. 11,80 j Papier pCt. 34 Vs 9913/ 973/'i i260 137 V'/, pCt 100% 1007/3 f 154% 102 85 V8 18% 48% f 325/is 2,42 2,09

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3