Zllftlk/lisr.lll COURANT voor het irrondis- ^4^ sement Zierihzee. 1875. No. 68. Woensdag- 1 September. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD HANDEL OP ENGELAND. Een Stoomgemaal voor den Polder van Schouwen. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Hu wel ij ks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Als antwoord op 't door ons gezegde in ons nommer van Woensdag 25 dezer naar aanlei ding van 't geen we lazen in de Z.Z. Nieuwsbode van Zaterdag 21 Augustus, schrijft de heer E. v. d. Boseh ons het volgende Vleeschverzending. Aan het slot uwer replique zegt u, het met mij eens te zijn, dat de vetweiderij en veehouderij voor den Zeeuwschen Landbouwer een goede zaak kan worden, terwijl u verder in uwe beschouwingen in zooveel woorden de zaak ridiculiseert en mij van lichtzinnigheid beticht, waaraan ik mij volstrekt niet debet gevoel. Dat het niet aangaat zoo maar een paar ossen op de boot te doen voor de Engelsehe markt begrijpt ieder Landbouwer ook welwaar u hem echter den raad geeft liever 10 maal eerst zelf naar Engeland te gaan, vind ik die manier om de markt en eenige soliede firma's te leeren kennen wel wat kostbaar. Liever geef ik hem den raad, volstrekt niet naar Engeland te gaan, maar den tijd af te wachten tot anderen die meer op de hoogte van Engelsehe toe standen zijn, hem daarin de behulpzame hand bieden. Voort3 beveel ik hem zeer aan om voort iets naar Engeland te verzenden ook ai ontvangt hij vooruit een wissel, om te voorkomen wat reeds een mijner stadgenooten gebeurd is. Zwendelaars zijn er overal en op de groote plaatsen, als Londen het meeste, maar evenseker is het dat er soliede firma's ook in menigte zijn, die gaarne een blijvende relatie met onze provincie zullen aanknoopen. Ik stel voor, op nadere détails later nog terugtekomen en inmiddels nogmaals met de soliede handelaars te confereeren met welke ik thans reeds correspondeer, om het door mij beoogde doel te verwezenlijken en dit kan niet door zaakkundige behandeling hunner- en mijnerzijds alleen, maar ook door de medewerking van den Landbouwstand geschieden. Goes, 37 Aug. 1875. E. TAN DEN BOSCH. Wij danken den lieer van den Boseh voor dit schrijven. Het doet ons zeer veel genoegen dat hij thans blijkt het geheel en al met ons eens te zijn, en wy veronderstellen dat hij als handelaar en erkend zaakkundige er nog wel meer van weet dan wij, die geen handelaar zijn. Maar de heer van den Bosch zal ons moeten toegeven dat zijn stuk in de N. B. de zaak geheel anders voorstelde en wel zoo luchtig en eenvoudig dat wij wellicht alleen daardoor onwillekeurig zijn gaan ridiculiseeren. De heer v. d. Bosch houde zich echter verzekerd dat wij daarbij niet hem, noch zijn erkende goede bedoelingen in het belang van den Zeeuwschen landbouwer op 't oog hadden, en alleen in den stijl, zoowat in den trant van zijn eigen stuk zijn gebleven. Het blijkt, we. herhalen 't, dat de heer v. d. B. 't volkomen met ons eens is, dat de Engelsehe markt volstrekt niet zoo maar open staat voor ieder importeur inzonderheid van artikelen van dagelijksche consumtie. Dit nu is het eenige bezwaar op de proeven door onze landbouwers te nemen met uitvoer van vee naar de Engelsehe markt langs de lijn Vlissingen-Sheerness, maar 't is een zoo wichtig bezwaai dat de zaak wel goed mag bekeken worden alvorens men zich er aan waagt. Dat wij niet alléén zoo pessimistisch oordeelden blijkt ook daaruit, dat zoowel de Middelburg- sche Courant als de Goessche Courant ons artikeltje hebben overgenomen, eu nog wel met de bijvoeging dat 't zoo klaar als de dag was, of dat de heer v. d. Bosch 't zóó niet had bedoeld. Dit laatste gelooven we thans gaarne; maar zoo de heer v. d. B. achter dat stuk b.v. de toelichting vervat in zijn schrijven dat wij hierboven opnamen had laten volgen, wat hadden de landbouwers dan er van moeten maken Genoeg hiervan evenwel. Waar 't op aan komt is dit Er is een nieuwe gelegenheid voor handels relaties met Engeland geopend in de lijn Vlis singen-Sheerness; kan ook de Zeeuwsehe land bouwer daarvan profiteeren en hoe moet hij dit aanleggen In de eerste plaats moet rekening gehouden worden met liet feit dat de Londensche markt, hoe groote slokop ze ook zij, volstrekt niet gemakkelijk te bereiken is voor een nieuweling. Wij achten het niet noodig hier voorbeelden aan te halen van allergrievendste teleurstel lingen door zoo menig ondernemer ondervonden ook de heer v. d. B. kent die blijkbaar. Genoeg zij 't er van te zeggen dat vele van die gevallen haast onbegrijpelijk, ongelooflijk schijnen en toeh maar al te waar zijn. 't Is inderdaad baast gemakkelijker op avontuur iets naar 't andere eind van de wereld te zenden, als dit te doen naar Londen al heeft men de mooiste brieven en de voordeeligste marktberichten in de hand. Zijn er eens werkelijk goede relatiën gevestigd, ook dan blijft er zelfs nog veel risico over, te veel haast om niet uiterst voorzichtig te zijn. Immers niet zelden is 't ook gebeurd dat een eerste espeditie met een veelbelovend succes werd bekroond, zoodat de rekening met een niet onaardige winst slootdat vervolgens bij een tweede expeditie allerlei reclames en opmerkingen kwamen met een veel minder voordeelig saldo van rekening; en dat bij een derde expeditie, waaraan alle mogelijke zorg was besteed in verband met de genoemde op merkingen, de eindrekening sloot met een onkosten-post die de winst tot minus zooveel terugbracht'? Ook gevestigde relaties zijn zeer précair. Men denke slechts aan 't feit, zoo pas in de bladen medegedeeld, dat een expeditie van 800 schapen werd afgemaakt en in den put gestopt omdat bij één schaap sporen van ziekte werden waargenomenhetzelfde had te zelfder tijd plaats met een kudde van 300 schapen. Nu is 't de vraag nog of er werkelijk wel één ziek dier onder de massa geweest is Of 't misschien bij dat ééne schaap niet een overblijfsel van de zeeziekte geweest is? Of de eene of andere beambte ook uit zijn humeur was enz. Men merke verder op hoe de aardappel-handel uit 't Westland zoo op eens dood is en naar 't schijnt voor goed dood; en dat was een sinds jaren gevestigde zaak, van welker bloei ten deele de welvaart van 't geheele Westland afhing. Men neme verder in aan merking hoe onze zoo gerenommeerde Hollandsche boter vrij algemeen in Engeland gedebiteerd wordt voor Deensche boter, ofschoon velen beweren dat de Hollandsche beter is dan de Deensche. Alles toont aan hoe moeielijk het is om toegang, en vooral duurzamen toegang, tot de Engelsehe markt te verkrijgen. Hierbij komt nog iets. De prijzen der meeste artikelen van dagelijksch verbruikvleeseh, vruchten enz. zijn aan de Engelsehe markt niet zóóveel hooger als aan onze groote markten dat er veel onkosten en risico afkan bij ver zending van hier of er wordt verlies geleden. Dit is ook de reden waarom de Engelschen markt alleen puik goed aanneemt of wat zij als zoodanig gelieft te prefereeren boven iets anders, dat misschien toch niet veel minder is. Wat zullen onze Zeeuwsehe landbouwers nu met behulp der lijn Vlissingen-Sheerness kunnen doen? Wij zijn 't volkomen eens met den heer v. d. Bosch, dat zij vooreerst niets hoege naamd moeten doen. Het komt ons voor dat zij eerst moeten afwachten of er soms te Vlissingen ook een veemarkt zal tot stand komen. Dat zou veel gewonnen zijnwant dan doen zich daar de rechte personen op die aan de Lon- denschen markt den weg weten. Wij hebben het voorbeeld daarvan te Botterdam. De aldaar bestaande bloeiende veemarkt levert voor de veefokkers en vetweiders eigenaardige waar borgen op en wanneer de aandacht van het buitenland eens op zulk een markt gevestigd is, ontstaan de goede en vertrouwbare relatiën als van zelf. Wat we daarom voorshands onzen landbou wers zouden aanraden wanneer zij eens een proef wilden nemen met uitvoer van vee of vruchten, en zoolang zich nog geen speciale agenten voor deze nieuwe zaak te Vlissingen of elders in Zeeland gevestigd hebben, is, toch in alle geval de, ook hier gevestigde, commissie handelaars in den arm te nemen die óf den weg reeds weten óf dien met meer uitzicht op goed succes zullen kunnen zoeken. Geïsoleerde eigen ondernemingen raden we sterk af. Reeds lang geleden gevoelden wij lusfc om in dit blad deze zaak eeus te bespreken en onze ingenomen heid te betuigen met de hoofdzaak, het stoomgemaal, dat tot taak zou hebben den waterstand in den ge- heelen polder van Schouwen in alle seizoenen geheel onder de macht van het waterschaps-bestuur te bren gen. Tot dusver ontbraken ons echter daartoe de noodige bouwstoffen, en uittreksels te gaan maken uit de over de zaak reeds geschreven belangrijke stukken van de heeren Labrijn en Conrad oordeelden wij een vrij overtollig werk. Thans zijn we door een onzer vrieuden, een der voornaamste landbouwers uit Schouwen, een man die in den waren zin des vvoords leeft voor zijn vak en voor 't algemeen belang van den landbouw, in staat gesteld eenige gedachten mede te deelen die zoo wij vertrouwen de aandacht der belanghebbenden zeer verdienen. Wij laten onzen wakkeren laudbouwer zelf spreken.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1