Openbare Raadsvergadering te waarborgen, ook tegenover het ultramon- tanisme, dat zij worde herzien. Maar in alle geval moet de zedelijke kracht der natie een waarborg opleveren dat deze en andere wetten die aan dat onderwerp raken worden gehand haafd, zoo lang zij nog bestaan. Voorzeker Duitsohlands nieuwere staatslieden, Katholieke zoo goed als Protestantsche, zijn niet voor hun pleizier of uit een ijdele gril tot het ontwerpen en invoeren der nieuwe wetge ving op 't stuk van staat en kerk gekomen. Het was een volstrekte noodzakelijkheid die hen daartoe drong en eenmaal zal het nageslacht die mannen van moed en karakter recht laten wedervaren wegens hun verdiensten ten opzichte van hun vaderland niet alleen maar van de geheele menschkeid. Zoo de goddelijke bracht van 't licht op zedelijk gebied geen illusie is maar iets wezenlijks welnu dan is ook 't bestaan en de werking van die partij die de duisternis zoekt en het licht bestrijdt niet minder een feit dat niet mag worden veronachtzaamd. gehouden te ZIERIKZEE den 24 Augustus 1875. Afwezig zijn de lieeren Nauta van der Grijp, Jhr. Mr. Rethaan Macaré, Labrijn en Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije. De notulen der twee vorige zittingen worden gele zen en goedgekeurd. De geloofsbrieveu der herkozen Raadsleden, de heeren Mr. J. Moolenburgh, H. G. Mulock Houwer, R. Koole, Mr. J. W. A. Schneiders van Greyffeus- werth en D. B. P. Zuurdeeg worden gesteld in handen der heeren Jhr. de Jonge, Mr. Moens en Ochtraan, die deze staande de vergadering onderzoeken en rap port daarop uitbrengen, strekkende tot goedkeuring. Wordt dienovereenkomstig tot hunne toelating besloten. Hebbende de leden zich respectievelijk bij het onder zoek hunner eigen geloofsbrieven verwijderd. Wordt medegedeeld een brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluit tot verhooging der jaarsvedde van hulponderwijzeressen, die in het bezit zijn eener acte van hoofdonderwijzeres. Yoor kennis geving aangenomen. Wordt medegedeeld dat is ingekomen het gemeente verslag van Zutphen over 1874, hetwelk in de boekerij zal worden geplaatst. Wordt ingevolge daartoe gedaan verzoek remissies van Hoofdei. Omslag verleend aan de heeren Niemandsverdriet voor 5/12 ad 57,7O5 Jhr. Mr. Schorer 13/12 u 126,96 Mr. J. H. Ketjen 8/12 u 110,80 Mr. J. A. Bolle 8/12 27,665 J. K. Kesteloo 9/i2 J. J. van Kerkwijk 5/12 28,85 Hopmans u °/i2 en M. van Putten 8/12 u n 6,54 Komt ter tafel een verzoekschrift van W. Meesters, bewaarder in het ziekengebouw, strekkende om eene vaste bezoldiging uit de gemeentekas te erlangen, waarop Burgem. en Weth. voorstellen afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig wordt besloten. Is ingekomen een verzoek van den heer A. W. StePwagen, leeraar aan de Hoogere Burgerschool al hier, ora eervol ontslag uit die betrekking, hetwelk in handen der Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs is gesteld, waarop het advies nog wordt ingewacht. Yoor kennisgeving aangenomen. Aan Mevrouw Wed. Jhr. W. D. de Jonge wordt op haar verzoek, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend als regentes van het Burger-Weeshuis. Aan den heer J. Karreraan wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hulponderwijzer aan de school voor minvermogenden, integaan 1 Nov. e.k. In diens plaats worden ter benoeming als hulp onderwijzer door Burgem. en Weth. voorgedragen de heeren A. J. Bethe te Noordgouwe en L. M. Raams- donk te Bruinisse, en als zoodanig met algemeene stemmen benoemd de heer A. J. Bethe. Wordt medegedeeld een brief van den heer J. H. C. Heyse, houdende kennisgeving van aanneming^ der benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Yoor kennisgeving aangenomen. Wordt overgegaan tot de benoeming eener vroed vrouw, waarvoor zich als sollicitanten hebben aange meld K. J. Kasteleijn te Bodegraven, L. van der Meulen te Bruinisse, M. S. Hooftman te Sluis en A. Veenhuizen te Baflo. Wordt als zoodanig benoemd Mej. K. J. Kasteleijn met algemeene steramen. Burgera. en Weth. deelen mede dat het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzeres aan de openbare meisjesschool niet heeft opgeleverd die resultaten, dat zij in staat zijn eene voordracht te doen en dat zij in overleg met den Heer Districts schoolopziener besloten hebben eene nieuwe oproeping van sollicitanten te doen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. wordt aan hen een crediet van 700 verleend tot het aanschaffen van sclioolmeubelen voor het nieuwe lokaal der school voor on vermogenden. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten tot den verkoop van houten kribben in het gebouw bestemd tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten en tot aanschaffing van nieuwe ijzeren en het vroeger verleende crediet van 200 nog met 100 te verhoogen. Bnrgem. en Weth. bieden aan den Raad de ge meente-begrooting voor 1874 aan. Zij wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren Zuurdeeg, Jhr. Mr. Rethaan Macaré en Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije, tot onderzoek en rapport. De heer Mulock Houwer brengt namens de Com missie ad hoe rapport uit op de rekening der Cora- mercievverf, strekkende tot goedkeuring in ontvang op 245,04, in uitgaaf op f 245,005, goed slot 27* cent. Aldus besloten. Wordt door Bnrgem. en Weth. rapport uitgebracht betrekkelijk hun onderzoek naar de uitgraving van zelkasch op het terrein der voormalige scheepstimmer werf //de goede Intentie", houdende dat uit dit terrein is uitgegraven p. m. 500 last en dat het onderzoek niet heeft geleid om de eerlijkheid van den Sas- meester te verdenken, maar dat Burgem. en Weth. hebben gemeend hem toch ernstig te moeten berispen. Voorts dat zij bezig zijn het noodige onderzoek te doen voor het in kaart brengen van die plaatsen waar vermoed wordt nog zelkasch aanwezig te zijn. De heer Koole zegt Burgem. en Weth. dank voor hun rapport en wenscht dat in eene volgende verga dering hierover zal worden beraadslaagd. Wordt dientengevolge aangehouden tot eene vol gende vergadering en voor de leden ter visie gelegd. Jhr. de Jonge brengt namens de Commissie ad hoe rapport uit op de rekening van het Muziekgezelschap //Kunst en Eer", strekkende tot goedkeuring in ontvang op f 385, in uitgaaf op/404,31, nadeelig slot/19,31. De Voorzitter deelt namens Burgem. en Wetli. mede dat bij onderzoek der Spuit No. 2 geblekeu is dat zij slecht werkt en eene reparatie behoeft van p. m. f 240. Dat wegens de urgentie Bnrgem. en Weth. besloten hebben tot de opzending, zoodat zij nu een crediet vragen van f 250, hetwelk wordt verleend. Op de vraag des Voorzitters of iemand nog iets voortestellen heeft, verzoekt de heer Mulock Houwer het woord en geeft aan Burgem. en Weth. in over weging om tot wegneming van den stank, die uit de Oude Haven voortkomt en die vooral in dezen zomer veel last heeft veroorzaakt, bij de tweede houten binnenbrug in de Haven eene kleine ophooging te maken, waardoor steeds een zekere hoeveelheid water zich aldaar zou bevinden en de slikken alzoo niet onbedekt zouden liggen. De Voorzitter zegt dat Burgem. en Weth. dit in overweging zullen nemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 27 Augustus 1 8 7 5. Zierikzee, 26 Aug. Heden werden de verbouwde en aanmerkelijk uitgebreide lokalen der openbare school voor onvermogenden voor 't eerst door de leerlingen in gebruik genomen. De school, die vroeger uit slechts twee geheel onvoldoende lokalen bestond, heeft thans zes vertrekken, allen goed verlicht en luchtig, zoodat door dezen verbouw in een lang ge voelde behoefte thans op voldoende wijze voorzien is. Blijkens bekendmaking van den Min. van Einanciën is sedert 25 Aug. een nieuwe gelegenheid tot verzen ding van brieven enz. naar Engeland opengesteld en wel met de stoomschepen varende tusschen Vlissingen en Sheerness. Deze dienst heeft plaats dagelijks be halve Zondags en de booten vertrekken iederen avond 10 u. 45 uit Vlissingen in verbinding met den spoortrein van Sheerness naar Londen die aldaar 's morg. 8 u. 45 aankomt. Te Goes is tot lid van den Gemeenteraad gekozen dr. C. A. van Renterghem in de plaats van den lieer J. P. Boshoff, die bedankt had. De wetenschap heeft een gevoelig verlies geleden door het dezer dagen voorgevallen afsterven van den emeritus hoogleeraar dr. R. van Rees. Hij was in 1797 geboren, reeds op jeugdigen leeftijd hoogleeraar te Luik (tot 1830) daarna tot 1867 te Utrecht. Het 14e Taal- en Letterkundig Congres is te Maas tricht geopend en schijnt zeer geanimeerd te zijn. Ons wordt medegedeeld dat de voorloopige com missie van organisatie van den Anti-dieustverging-bond tot heden bestaat uit de heeren Jac. Wertheira, advocaat en majoor der schutterij te Amsterdamrar. J. T. Buys, hoogleeraar en staats raad in buitengewonen dienst te Leiden; L. G. Brocx, oud-minister van Marine; J. Stam, directeur van de Staatsloterij en lid van den Gemeenteraadjhr. J. R. E. H. Von Schmidt auf Altenstadt; L. J. W. van Rouveroy, gep. majoor O. I. leger; L. E. Uyttenhooven controleur der dir. bel., in- en uitg. rechten en ac- en accijnsen; jhr. J. W. D. Roëll; P. E. W. Mouton, architect; mr. J. D. Yeegens, procureur; mr. A. Kerdijk, Schoolopziener; M. D. graaf van Limburg Stiruin, oud-minister van Oorlog, allen te 's Gravenhage; mr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; John J. Knight, kolonel en comman dant van het reg. schutterij te Rotterdamdr. Schu- bart, president der Vereeniging tot verspaeiding van kennis aangaande de landsverdediging te Utrecht; Herman Iioyer, handelaar, firma van der Linden en Hoyer te Dordrecht, en jhr. E. G. E. Merkes van Gendt, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, te Gorinchem. De heer Alberdink Thijm verdedigt zich heden in het Handelsblad tegen de kastijding, hem wegens zijn onverdraagzaamheid van verschillende zijden toegediend. Hij had geen bestraffing verwacht, veel minder de valsche beschuldiging van op een wachtwoord (van Veuillot) de Israëlieten te hebben bespot en beleedigd. 't Is ook onverantwoordelijk hem van onverdraag zaamheid te beschuldigen. Hij //erkent en eerbiedigt zoozeer als iemand de burgelijke en burgerschapsrechten dergenen, die door de Nederlandsche Grondwet als Nederlanders worden aangeduidmaar ook zelfs een Grondwet kan aan ethnographische toestanden niets veranderen. Vroeger werden in onze regeerings- protocollen en openbare registers de Joden met den naam van //Joodtsche natie" onderscheiden. Al heeft dit bij de nieuwe orde van zaken opgehouden, men kan in ethnographisen zin niet tegelijk tot de Israë- lietische en tot de Nederlandsche natie behooren. Hij is nies onverdraagzaam en beroept zich daaromtrent op 't oordeel der Israëlieten zelve". Het Handelsbl. is ingenomen met de verklaring dat de heer Alberdingk Thijm verdraagzaam wenscht te zijn, maar vraagt: hoe is het dan mogelijk, dat een beschaafd en geletterd man woorden voor zijn scherts kiest, die op ieder den indruk van onverdraagzaamheid maken Wij gaan verder. We verlangen van den heer Thijm niet, dat hij verdraagzaam zij want wij houden dit voor onmogelijk, zonder verloochening van ziju richting en verleden. Maar wat we van een kundig en ontwikkeld man als hij wel vorderen, is, dat hij zijn uitingen van onverdraagzaamheid althans in beschaafde termen inkleede en niet op zoo grove wijze een deel zijuer landgenooten beleedige. Vad. Amsterdam, 23 Aug. Heden is op 's Rijks werf de kiel gelegd voor het schroefstoomschip le kl. //Tromp" (type //Atjeh"). De //Atjeh" staat thans geheel in de spanten. De fijne lijnen dezer bodems, in verband met een krachtige machine en vol tuig, doen ver wachten dat zij aan den eisch van groote snelheid, zoowel onder zeil als stoomende, voor hnn bestemming als kruisers zullen voldoen. De grootste lengte is 91 M.; de machines zullen een vermogen hebben van 2000 paardekracht effectief en de bewapening is voor- loopig bepaald op 4 stalen Krupp-kanonnen van 15 c. M. (2 aan den voor- en twee aan den achterste ven), een stuk van 23 c. M. middenscheeps en eenige vuurmonden van 12 c. M. in de zijden. N. R. Ct. Vrijdag is de bliksem geslagen in den toren der R. K. kerk te Geldrop, waardoor het kruis in schuine richting geplaatst is. Ook aan den ingang der kerk is eenige schade toegebracht. De sekte der adventisten in Massachusetts is door de hevige regens, die in de laatste maanden gevallen zijti, overtuigd dat een nieuwe zondvloed ophanden is. Zij heeft daarom een actiën-maatschappij opge richt tot het bouwen van een ark. Een aandeel van 20 dollars geeft recht op een plaats in het tussclien- dek; voor 50 dollars heeft men een plaats in de eerste kajuit. Voor dieren wordt afzonderlijk berekend. Men hoopt voor den zondvloed met de arke gereed te zijn.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2