Binnenland. Buitenland. ZIEEIKZEE, 17 Augustus 187 5. Zierikzee, 17 Aug. Zondag had de door 't bestuur vau de Sociteit //Nut en Genoegen" aangekondigde feestavond plaats. De Harmonie //Kunst en Eer" onder directie van den kapelmeester den heer D. H. Ezerman gaf een groot militair concert volgens een gul en zeer gevarieerd program (15 nomraersj; Parklust en omliggend terrein was overvloedig verlicht met lampions en giorno's; nu en dan werd Bengaalsvuur afgestoken. Wij houden ons verzekerd dat onder al de talrijke bezoekers van Parklust slechts óéne meening zal be staan omtrent dezen feestelijken avond en wel dat hij mt,jn alle opzichten uitstekend geslaagd is. Wij wenschen //Kunst en Eer" en haar ijverigen directeur van harte geluk met zulk een Soiree, die met recht als een overwinning te beschouwen is. Thans is wederom overtuigend gebleken dat wij in ons midden de ele menten bezitten om, ook zonder vreemde hulp, wezenlijk iets degelijks uit te voeren. Er zal nu wel niemand meer zijn die niet beaamt wat wij en auderen, meer bevoegden dan wij, reeds zoo menigmaal hebben ge zegd, n.l. dat ons muziekgezelschap aanmoediging en krachtige medewerking verdient. Het heeft daaraan tot dusver maar al te veel ontbroken. Moge deze Soiree veel bijdragen om de belangstelling in den bloei en den verderen vooruitgang van onze har monie te verhoogen waar zij bestaat, te wekken waar zij nog niet aanwezig is, opdat een volgend seizoen, en in 't algemeen bij voorkomende gelegenheid, de uitvoeringen van //Kunst en Eer" meer worden ge waardeerd, zooals zij verdienen. Aan liet bestuur van //Nut en Genoegen" komt lof toe voor den onvermoeiden lust waarmede het werk zaam is om de kenspreuk der Sociteit tot een waarheid le maken het nut en het genoegen der burgerij, dat is de leus van de Sociteit; het bestuur toont dat liet die leuze begrijpt en lioudt liaar in eere. Inzonderheid was ditmaal de verlichting en verdere decoratie van liet terrein bij uitstek smaakvol aange bracht het effect van een en ander, vooral gezien van de overzijde der gracht, was zeer schilderachtig. Het prachtige weder begunstigde zeer de festiviteit; zoodat er een aangename stemming en veel opgewektheid heerschtcn. Het opgekomen publiek was vrij talrijk, 't gelieele terrein was nagenoeg bezet en mocht er al geen gebrek aan een enkelen stoel geweest zijn, tafeltjes kwamen er te kort. Doch dit gebrek gaf weder ge legenheid tot gemakkelijker circulatie, waarvan dan ook door 'velen nog al druk gebruik werd gemaakt. Kortom de festiviteit van 15 Augustus zal wel de aangenaamste herinneringen achterlaten. Zierikzee, 17 Aug. De gevolgen van de onstui mige openlijke inmenging van den bisschop in de zaken der gemeenteverkiezingen te Eoermond laten zich reeds diep gevoelen in dat stadje. In de raads vergadering van den 10 Aug. werden de geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden onderzocht, die op de orders van den bisschop gekozen zijn. Maar tegelijk was een schrijven ingekomen van den burgemeester den heer Louis Beerenbroek, waarbij hij zijn herbe noeming als lid van den raad afslaat met openlijke aanwijzing van gronden, en wel omdat de lieeren Bloemen en Bouquet uit den raad zijn geworpen. Een ander raadslid, de lieer Leurs, gaf indirect zijn verlangen te kennen om af te treden door zijn ge loofsbrieven te laat iu te zenden. Eindelijk verklaarde de wethouder Michiels de Kessenich dat hij, na't geen 't dagelijksch bestuur was bejegend, zijn ontslag nam als lid van den raad, terwijl het nieuwgekozen lid Andriessen niet werd toegelaten op grond van onver- eenigbaarheid van betrekkingen. Ziedaar dus een gemeentebestuur, dat volgens 't luide uitgesproken woord door den heer Cornells in de bovengezegde raadszitting, alles gedaan heeft voor den bloei van Eoermond en dat mee buitengewoon goed succes werkzaam was, ontbonden, opgelost, weggestuurd door. ...den bisschop, die in zijn fanatieken ijver heeft kunnen goedvinden de zaken der kerk te ver- - warren met de gemeentezaken. Volgens de berichten uit Eoermond heeft het ge beurde vrij wat sensatie gemaakt, en was er zelfs een protest tegen de jongste verkiezing ingebracht op grond dat de bisschop de verkiezing had overheerscht. Maar waar 't in dit geval op aankomt, 't is de besliste overwinning van de ultramontanen. Voortaan is 't de bisschop die Eoermond bestuurt. Heel na tuurlijk vinden we 't dat geen der clericale raadsleden een woord gesproken heeft om den bisschop in 't ge lijk te stellen. Dit is niet noodig; de overwinning is behaald en voor 't verdere zal de bisschop wel zorgen. Een andere dan een clericale en aan den bisschop volkomen onderdanige burgemeester is voor Eoermond wel niet mogelijk. Het is nu gebleken dat eeu man als de heer Bee renbroek die tot dusver wel degelijk als clericaal werd beschouwd, toch nog niet gedwee genoeg is. En 'c is vereereud voor dien heer dat hij liever aftreedt dan zijn zelfstandigheid zoo totaal te verloochenen als dit blijkbaar door den bisschop van alle leden van den Boermoiidschen Gemeenteraad verlangd wordt. liet Vaderland meent dat het gebeurde een groote slag is voor 't ultramontisme te Eoerniond. Hoe 't blad tot die conclusie komt vatten wij niet; het tegendeel is waar. Eoermond zal voortaan volbloed ultramon- taansche regenten moeten hebben of geen regenten, 't Is toch niet te denken dat de bisschop zijn eenmaal geopend bereau van voorlichting der kiezers weder zal sluiten. Ook de bekende circulaire van den Min. van Binl. Zaken betreffende inmenging van openbare ambtenaren in de verkiezingen, heeft reeds belangrijke gevolgen gehad. Mr. J. II. de Laat de Kan ter, schoolopziener in het vierde distr. van Zeeland, heeft zich per mis sie ve tot den Commissaris des Konings in Zeeland gewend en daarbij op krachtigen doch waardigen toon zijn grondwettig recht gevindiceerd om zich te be moeien met verkiezingen, 't zij met of zonder aan duiding zijner openbare betrekking; een ministerieel verbod mag volgens den heer de Kan ter geenszins den ambtenaren hun rechten als staatsburgers ontnemen, Wij zijn 't volkomen eens met den lieer de Kanter en wenschen hem geluk met zijne ferme houding. Zierikzee, 17 Aug, In den afgeloopen nacht om streeks twaalf ure brak brand uit in het huis in de Meelstvaat bewoond door den borstelmaker en winke lier B. Aarts. De politie, schutterij en brandweer was spoedig op de plaats van liet gevaar aanwezig. Door eenige buren werd liet eerst met behulp van emmers water tot blussching medegewerkt, terwijl een inmiddels aangerukte spuit het vuur gelukkig spoedig geheel meester werd voor de vlam naar buiteu sloeg. De brand is ontstaan op den zolder die als werk- en bergplaats diende. Het huis is tegen brandschade verzekerd. Zaterdag zijn alhier gearriveerd met liet doel om een bezoek te brengen aan Brouwershaven eenige leden der commissie van rijks-adviseurs voor 't in standhouden van monumenten enz. Onder hen werd opgemerkt de heer Victor de Stuers. Het doel van den tocht was een plaatselijk onderzoek naar den slaat van zaken betrekkelijk liet kerkgebouw der Hervormden te Brouwershaven. Door den Min. van Binaneiën is o. a. bevorderd tot landmeter bij 't kadaster 2e kl. de landmeter 8e kl. W. A. M. Kalkman te Zierikzee. Benoemd tot gezworen in den Westerban van Schouwen M. de Bakker. Te Krabbendijke is op de hofstede van N. Eemijnse de schuur door den bliksem aangestoken en geheel verbrand. Te Zaamslag heeft een persoon zich door ophanging om 't leven gebracht. De commissie voor de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 80 Aug. a.s. eene keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Eijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Blijkens de dezer dagen openbaargemaakte lijst van deelnemers aan het anti-dienstvervanging-bond is heb aantal deelnemers reeds geklommen tot 1700. Men meldt uit Vlissingen dd. 12 dezer: liet binnenvaren van een Braiischen loodskotter met sleepstoomboot hier iu de haven heeft de algemeene aandacht getrokkeu, men zegt dat de loodskotter de Iiollandsche kusten komt peilen. Heden is te Vlissingen in ondertrouw aangeteekend een gepensioneerde loods van 73 jaren met een meisje van 20 jaar. Men verwacht bij de voltrekking van het huwelijk eenige //aardigheden", waarop de politie volstrekt niet schijnt gesteld te zijn. Een bericht, dat te Voorburg begin van vergiftiging zou zijn ontstaan door het gebruik van slechte viscli, is thans gebleken eene onjuistheid te zijn. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, heeft de Kamer van Koophandel te Botterdam zich, ter zake van de regeling der post op Duitschlaud, onder dagteekening van 25 Juni II. tot den Minister van Binaneiën gewend met een adres, waarin wordt aangedrongen op het laten loopen van een nachttrein, die de brieven uit geheel Duitschland met die uit Engeland te zamen des morgens vroeg hier te lande zou brengen. Door den Gemeenteraad van Botterdam is, even als door de Kamer van Koophandel aldaar, aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin nader wordt aangedrongen op de handhaving der verplichting van de Bhijnspoorweg-maatschappij tot aansluiting daar ter stede van haar lijn aan de Hollandsclie- en Staatsspoorwegen. J.l. Woensdag heeft zich te Amsterdam een zon derling geval voorgedaan. Een jonge man, die op het punt stond in de huwelijksboot te stappen, ge voelde eensklaps zulk een sterken afkeer van den huwelijksstaat, dat hij bruid en getuigen in den steek liet en zijn spijt dat hij het zóóver had laten komen, in een vloed Schiedammer ging afkoelen. Hij geraakte echter bij een en ander zoo sterk van de wijs, dat de politie het raadzaam oordeelde, hem in verzekerde bewaring te nemen. De Belgische Moniteur bevestigt het bericht dat de overeenkomst nopens de nieuwe suikerregeling tusschen België, Brankrijk, Groot-Britavvnië en Neder land, gesloten is. Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor echt te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quina Laroche bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening Laroche op (7) den blaauwen bandop de witte etikette op de twee enveloppen en op de brochure. Men eische insgelijks het Glazen maatje dat zich op den hals der üesch bevindt. H ertzegowina. De tijdingen uit de oproerige streken van de liert- zegowina doen vreezen dat de opstand nog in lange niet gedempt zal wezen. De beweging neemt toe; wel zijn de kleine nederlagen die de zwakke Turksche bezettingstroepen al bij herhaling geleden hebben niet beslissend en voor de opstandelingen vrij onvruchtbaar, maar zij verhoogen den moed van die buitendien toch zoo strijdlustige en krijgshaftige bevolkingen en de sympathie der omliggende stammenServiers, Sla- vonen, Montenegrijuen en Albaneezen wordt er zeer door verlevendigd. Groote troepen Montenegrijuen zijn van hun bergen in de vlakte afgedaald om zich bij de bestrijders der Turken te voegen, en wellicht zal weldra de vorst van Montenegro niet meer bij machte zijn een algemeene beweging van zijn volk tegen te houden, waarvan hij zich overigens uit poli tieke noodzakelijkheid veeleer dan uit vreedzaamheid jegens de Turken, alle moeite geeft. Ook vorst Milan van Servie heeft groote moeite om zijn onderdnnen in toom te houden. Terwijl eindelijk onder de Oosten- rijksche Dalmatiers en onder de Albaneezen iets broeit. Het schijnt meer en meer dat de opstand een feit is van meer belang dan men aanvankelijk dacht. Er zijn er die spreken van een nieuwe oprakeling der Oostersche kwestie. In verband hiermede moet vast beoordeeld worden de conferentie die dezer dagen te Konslantinopel zal gehouden worden tusschen de ver schillende gezanten der groote mogendheden en den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken. Wij kunnen echter niet vatten dat het nu de tijd zijn zou om aan de oplossing der netelige Oostersche kwestie de hand te slaan. Niemand gevoelt eenige sympathie voor 't Turksche element in den Z. Oosthoek van Europa, dit is waar; maar 't zon niet genoeg wezen de Turken over den Bosporus te jageneerst dan zou de groote moeielijkheid aankomen. Een vernieuwd Grieksch rijk is wel een onmogelijkheid; voor de stichting van een vrijen Slavischen staat zijn de tijden nog niet gekomen, aangezien de Slavische stammen nog pas in hun eerste periode van ontwikkeling en samengroei zijn en nog niet vatbaar om op zich zelf te staan. Er zou dus voor 't oogenblik niets anders mogelijk zijn dan ontbinding en verdeeling der Turksche monarchie en dit zou groote strijd uitlokken om dat geen der groote mogendheden de ander 't leeuwendeel van den buit zou gunnen. Tot op heden zijn de beide groote steden van de Hertzegowina Moslar en Trebinje nog in de macht der Turken. In de eerste stad is het Turksche element

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2