hij kan; maar 't zal worden een, wel niet altoos en voor ieder aangename, plicht, maar toch een plicht die de Nederlandsche jongeling schap kan vervullen zonder blozen, ja met ze keren trots en vast tot persoonlijk en algemeen nut. De plaatsvervanging en nummevverwisseling afgeschaft, dat kan, ja dat moet den stoot geven tot verhooging van 't zedelijk en 't stoffelijk gehalte des legers dat kan de weg zijn tot den algemeenen dienstplicht, die op den duur toch even onvermijdelijk en in den grond ook even noodzakelijk is als de algemeeue leerplicht. Tenzij Vaderland en nationaliteit ijdele klanken zijn. Eu dat zijn ze vooralsnog niet. Wij herinneren onzen lezers dat ieder die be lang stelt in deze zaak en met den Graaf van Limburg Styrum wil medewerken, dit doen kan door zijn naam per briefkaart aan den generaal op te geven, 't Adres is: „Graaf van Limburg Styrum, oud-Minister, te 's Hage". Binnenland, ZIEBIKZEE, 13 Augustus 1875. Zierikzee, 12 Aug. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding door het Dagel. Bestuur van het Waterschap Schouwen van het leveren en ver werken van 2250 scheepston gewone- en 1700 scheepston afval van Doornikschen steen, volgens bestek no. 28 in twee perceelen, is bij mijning aan genomen het le perceel door Jacob van Eek te Hardinxveld voor f 7150, en het 2e perceel door Bastiaan den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f 7450. Te Middelburg is Zondag een concert voor //den arme" gegeven door de Société royale d'harmonie uit Aalst in Belgie. Zaterdag en Zondag zijn te Amsterdam in het Park concerten gegeven door het muziek-corps der Garde-cimque van Boubaix (Frankrijk). Het on gemeen sterke corps (95 executanten) heeft zeer veel bijval gevonden. Dezer dagen heeft de kunstschilder Israels het portret van wijlen Mr. J. B. Thorbecke voltooid. l)it werk was hem opgedragen door den Senaat der Leidsche Hoogeschool. Bevoegde personen, alsmede bloedver wanten en vrienden van den overleden Staatsman hebben verklaard dat dit portret treffend gelijkt en de uitvoering den heer Israels alle eer aandoet. Eenige dagen geleden heeft Z. K. H. prins Hendrik een samenkomst gehouden met de onderscheiden di recteuren van maatschappijen die betrokken zijn in de nieuwe stoombootlijn VlissingenSheerness. Ook heeft de prins den directeur der Nederl. Bheinische Eisenbahu uitgenoodigd om eenige dagen te Soestdijk te komen doorbrengen; bij welke gelegenheid de prins ook met dien directeur de belangen van den nieuwen dienst wenscht te bespreken. Een belangrijk punt van overleg is de visitatie der Duitsche douane die thans le Kaldenkirchen geschiedt en veel oponthoud geeft en die men wenschte dat te Keulen kon plaats hebben. Verleden Zondag is een gedeelte van het land, in zonderheid Utrecht en Gelderland, geducht geteisterd door een zwaar ouweder vergezeld van hagelslag en ontzettende stortregens. Te Utrecht is veel schade aangericht; duizenden ruiten zijn verbrijzeld en de vruchtboomen en bloemperken hebben veel geleden. Ook heeft de bliksem op onderscheidene plaatsen in Gelderland brand veroorzaakt en een man alsmede onderscheiden stukken vee zijn door den bliksem gedood. te verwerven. Zijn figuur in den tempel der muzen is daar niet minder groot en indrukwekkend om. Andersen's pen was zeer vruchtbaar; hij heeft veel geschreven en in verschillende genrestooneelstukken, lyrische gedichten, reisindrukken, sprookjes, vertel lingen, fantasiën, romans. Het zijn vooral zijn sprookjes eti zijn romans die hem beroemd gemaakt hebben. Vele jaren van zijn leven bracht hij al reizende door, en zoo werd zijn gezichtskring ruimer, zijn kennis rijker, zijn grondstof overvloediger. Hij be zocht achtervolgens Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, Italië, Engeland, Zweden, Nederland, Spanje, zelfs het Oosten en Afrika. Zijn kortstondig verblijf in Nederland, voornamel. te Amsterdam en 's Gravenhage, heeft aan onzen dichter S. J. v. d. Bergh de stoffe geleverd voor een belangrijke schets van Andersen's persoonlijkheid als raensch en dichter. Waar hij kwam betooverde hij door zijn edele, naiëve genialiteit en zijn onovertroffen talent om zijn sprookjes voor te dragen, aller harten, zoowel aan de hoven der ko ningen als in de kringen der mannen van letteren. Welke toovermacht er uitgeoefend kan worden met In Drente vertooncn zich tegenwoordig zooveel vossen dat er vrije klopjacht op dit gedierte is uitge schreven; er staat dus een treurige tijd te wachten voor 't nakroost van Beintje. Bij den predikant te Biezeiinge werd voor een paar weken een diefstal van zilver enz. met binnenbraak gepleegd. De zoon van een buurman des predikants heeft thans bekend de dader van dezen diefstal te zijn. Delft, 10 Aug. De commissie voor het Leeu- wenhoek's feest, dat op Woensdag 8 September alhier zal worden gevierd, heeft het volgend feest-programa vastgesteld lo. Bedevoering van den hoogleeraar dr. P. Har- ting, in de Waalsche kerk, des namiddags te 1 uur. 2o. Toewijzing der Leeuwenhoek's-medaiije en over dracht van het fonds voor deze medailje aan de Konink lijke academie der wetenschappen. 3o. Onthulling van den marmeren gedenksteen, aangeboden door de gemeente Delft, in den gevel van het huis waar Leeuwenhoek gewoond heeft, op den hoek der Boterbrug- en het Oude Delft, 4 no. 455. 4o. Bezichtiging- der tentoonstelling, in de voormalige kamer van lieeren schepenen van Delft, waarvan Leeuwenhoek bewaarder is geweest van 16601696 (de tegenwoordige kan- tongerechtskamer). 5o. Bezoek aan het graf van Leeuwenhoek in de Oude Kerk. 6o. Gemeenschappelijke maaltijd des namiddags te 5 uur, in den Stads Doelen, waarbij buitenlandsche geleerden en afgevaardigden van buitenlandsche genootschappen als gasten der commissie zullen aanzitten. Zondag avond heeft te Amsterdam in de Valken burgerstraat (Marken) een schermutseling van ernstigen aard plaats gehad ten gevolge van uitdrukkingen, voor 't godsdienstig gevoel der meerderheid van de bewoners kwetsend en uitgelokt, doordien een bewoner der buurt voor zes weken, naar men zegt, een klap aan een dienstmeisje had gegeven. Men begon eerst man voor man, daarna straat tegen straat (Valken- burgerstraat en Markensteeg tegen Foeliestraat) met steenen, kokend water en dakpannen te werpen. Ge lukkig dat de commissaris van politie Gelpke, de inspecteur Boering en ,20 agenten spoedig een einde maakten aau den strijd, waarin een persoon aan den arm moet gekwetst zijn. De N. E. Cé. meldt dat het schip //Mary Evans, kapt. Mc. Cracken, thans te Botterdam liggende, Banana verliet met den kapitein en 9 man. Eene week daarna lagen 8 man ziek, van welke 6 spoedig stierven. Tweemaal werden schepen gezien, doch te vergeefs om hulp geseind. De kok, zelf half ziek, kon slechts nu en dan eens aan het roer staan. De kapitein was de eenige valide man gebleven, die het voor 10 man bestemde .werk alleen te doen had, be halve nog de verzorging der zieken. Daarvan heeft hij zich, met zeldzame volharding, gedurende zes weken, nacht en dag werkzaam, gekweten. Tweed© K. a m e r. Het schijnt dat de Tweede Kamer, die den 10 Aug. haar werkzaamheden weder hervat heeft, enkel is bijeengeroepen om de overeenkomst met de exploi tatie-maatschappij, en die met den heer Smit betreffende de marine-etablissementen te Vlissingen, alsmede het wetsontwerp tot aanleg van staatsspoorwegen te be handelen. Zou er inderdaad niets anders iu de lucht zitten Dan mogen we de leden die van verre en van nabij kwamen, meest met opoffering van bad- of reisgenot, wel bewonderen. Ondertusseheu waren toch ruin 20 leden afwezig. de eenvoudigste elementen, welke heerlijke tafereelen er te schilderen zijn inet eenvoudige verven, welke goddelijke snaren er in 't meuschelijk gemoed liggen voor den dichter die ze weet te treffen, dat heeft Andersen bewezen. Lees zijn onovertroffen sprookjes. Maar gij hebt ze gelezen toen ge nog een kind waart en ze hebben u verrukt; nu ge een man zijt geworden verrukken ze u nog en gij geeft ze uw kinderen te genieten. Gelijk zijn groote landgenoot Thorwaldsen wonderen schiep uit het koude marmer, zoo schiep Andersen wonderen uit bloemen, bladeren, maneschijn, windgeruisch en menschelijk gevoel. Wij kennen geen dichter in wien zooveel reine eenvoud, zooveel fijn gevoel, zooveel scherpe satyre bij wijlen, zooveel geestes-adel vereenigd waren als in dat geringe kind des volks. Andersen had ook zijn zwak, zijn ijdelheid, het was dezedat hij aan 't hof van Frederik VU zijn sprookje //Van de looden soldaatjes" had mogen voor lezen en dat hij zijn gehoor tranen ontlokt had, en dan nog deze: dat hij, waar hij iu 't buitenland kwam, overal de harten wist te stelen van degenen Buitenland. Ierland. Wat wij in ons jongste overzicht gezegd hebben, n.l. dat de O'Connells-feesten door de ultramontaansche leiders zijn ingepakt om door dit middel liet volk te fanatiseeren, was niet overdreven. Uit de berichten blijkt dat alles niets anders geweest is dan een ultramon taansche manifestatie. Het groote feest te Dublin is met groote onaangenaamheden geëindigd. Toen de ultraraoiitaanschgezinde lord-raajoor van Dublin vol strekt niet dulden wilde dat ook de home ruien vooral niet het parlementslid Butt, het woord voerden en het volk toch meer de politieke strekking van het feest wilde erkend zien en daarom Butt als 't hoofd der home ruleo's luide toejuichte, ontstond er groote spanningde majoor verliet daarop met de geestelijke aanvoerders de zaal en liet toen de lichten uitdraaien. Zoo eindigde Dublin's feest op vrij belachelijke wijze. Te Glasgow is het ernstiger toegegaan. Ook daar is het feest door de ultramontanen geëxploiteerd. Er wonen echter veel Protestantsche Schotten te Glasgow, en het duurde niet lang of deze beide partijen zijn handgemeen geworden, zoodat de troepen tusschenbeiden moesten komen. Ook Maandag hebben zich de onge regeldheden herhaald, en is de orde slechts hersteld nadat de burgemeesters de wet op de samenscholingen had doen aflezen. Wij voor ons hebben wel eenige sympathie voor de zaak der Ieren, n.l. wat de zuiver-staatkundige kwestie betreft, ofschoon wij meenen dat de Ieren een wanhopigen, ja totaal hopeloozen strijd voeren. Maar onze sympathie moet vervallen, nu ook daar alles door ultramontaansche smook beneveld en bezoedeld wordt. Ierland is wel altoos Katholiek geweest; maar 't neo- katholicisme dat thans van Korae uitgaat erkent geen bijzonder vaderland der volkeren en heeft slechts één doel: wereldlijke macht te brengen in handen van 't hoofdbestuur te Bome. Het is nu niet langer Ierland dat tegen Engeland optreedt om zijn zelf standig bestuur te verkrijgen het zijn de kweekelingen van Loyola die de Ieren voor hun rekening exploiteeren, gelijk zij 't in Duitschland de democraten, in Spanje de Carlisten en te avond ofte morgen ergens anders de Calvinisten zullen doen. Wij zijn 't dan ook eens met hetgeen in het Vaderland naar aanleiding der O'Connells-feesten word t gezegd De Ieren hebben elkander opnieuw herinnerd, dat zij zich nog in ketenen bevinden. //Still in chains" stond er op den platform geschreveu, waar, onder het zwarte vlaggendoek verscholen, het spreekgestoelte voor den feestredenaar opgeslagen was. Men moet eerbied hebben voor de volharding, waarmee zij hun rechten blijven eischen, al schijnt 't onmogelijk dat zij verkrijgen zullen wat zij begeeren. Bleef bet ul- tramoütanisrae niet hier, gelijk overal, de staatkundige ontevredenheid gebruiken om de gemoederen des te gemakkelijker te overheerschen, Erin zou weldra zich schikken in 't onvermijdelijke en onder de Engelsche wetgeving een schoone toekomst tegengaan. Er is iets tragisch in het streven van dit arme volk, dat het heden niet weet te gebruiken, alleen omdat het, ter goeder of ter kwader trouw misleid door zijn voorgangers, slechts heeft leeren dwepen met een on mogelijke toekomst. Engeland, Het huis der gemeenten heeft het wetsontwerp betrekkelijk het toezicht op de koopvaardijschepen voor de derde maal gelezen. Deze zaak, die door het gebeurde met den heer Plimsoll zoo veel gerucht ge maakt heeft, heeft dus voor het oogenblik haar beslag gekregen. Ondanks de behendigheid, waarmee de heer Disraeli den misslag omtrent dezen maatregel heeft goedgemaakt, heeft het bewind daardoor in de open- met wie hij in kennis geraakte. Beminnelijke ijdel heid, voorwaar De werken vau Andersen zijn meerendeels in de meeste talen van Europa overgezet en uitgegeven. De volledigste édities zijn de Duitsche, te Leipzig in 44 deelen, en de Zweedsche te Kopenhagen in 23 deelen. Onze Gouverneur, van den Bergh en anderen hebben hem aan de Nederlandsche lezers bekend gemaakt. De figuur van Hans Christiaan Andersen maakt een schoon contrast met de materialistische richting van een groot deel der kinderen van deze eeuw. Dat een genie als Andersen begrepen is en zoo algemeen gewaardeerd is geworden, is daarentegen weder reden te over om met deze eeuw verzoend te worden. Zoo lang een Andersen nog vereerders vindt zal de edele geest der menschheid niet gematerialiseerd worden. Plebejers als Andersen zijn de rechte bewaarders van den echten menschenadel. WEBTHEB.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2