Buitenland. stig,. 't ontluiken def leute en der liefde. Ik zou ze. beide, zoo gaarne yoor uwe lezers afschrijven als 'k niet zeker wist dat plaatsruimte n nood zaken zou ze weer te schrappen. Voor degenen echter die in deze lieve muziek en in andere dergelijke, belangstellen, vermeld ik hierbij dat ze zijn uitgegeven te Geut bij Bogghé van wege 't Willemsgenootschap, en voor enkele stuivers in den boekhandel te bekomen zijn. Wederom werd aan 't eiude dezer uitvoering 't Volkslied voorgedragen door 't koor en boven genoemde solisten, waarna alles zicli naar den tuin spoedde om bij Stumpffs kapel adem te scheppen en zich wat later te ontspannen in den dans. Dienzelfden nacht echter leerde men de broosheid der menschelijke plannen ter dege inzien. Terwijl toen duizenden zwelgden van de niet al te koele nachtlucht, die zoo fiisch is, na een verblijf van meer dan 5 uren in een lokaal, komt daar plotseling eeu buitengewoon harde stortbui, die in een oogenblik 't gansche terrein iu opschudding brengt. Stoelen, tafels, bankjes, glazen enz. werden omgeslagen door dames die hun kostbaar toilet behouden wilden en door heeren die niet graag hun dames zouden kwijt raken. In 't kprt 't was een verwarring van belang en toen 't eindelijk wat bedaarde, zochten de meesten hun legerstede op, zeker om te droomon van 't groote genot dat zij konden gesmaakt hebben als die verraderlijke wind de wolken naar een andere hemelstreek ge voerd had. Met dezen avond was 't vokale gedeelte van 't programma afgeloopen. De volgende avond was bestemd voor een uitvoering der Guides uit Brussel. Wederom was de tuin overvol be langstellenden, die gekomen waren om de zeer geacheveerde voordrachten dezer benoemde mu sici aan te hooren. Gelukkig was tlians 't weer gunstig en kon men rustig zich laten meevoe ren op 't gebied der tonen. Rust en stilte waren daar eerste vereischten, want zoo iemand denken mocht dat 't sterk bezette corps Guides ook zeer sterk zich hooren laat, zou bij zich bedriegen. In de meeste nummers bad men zijn geheele gehoor uoodig om die lieve zachte tonen op te vangen, en meermalen was 't geruisch der loopende menigte buiten den tuin genoeg om den klank der muziek volmaakt te dempen voor allen wier plaats niet onmiddellijk aan de muziektent grensde. Na den afloop heeft men de schade, die men door 't weer van den vorigen nacht geleden had, ingehaald door zich naar hartelust over te geven aan 't kommando van den heer Sehnitzler. Een blik op de dauslustigeu moet de moeite geloond hebben, naar ik hoor; ik stoomde onderwijl van Rotterdam af, overstelpt door al wat ik iu drie dagen gehoord had, dankbaar en zeer voldaan, verlangende naar niets anders dan rust. t. t. 4 Aug. '75 V. Binnenland. ZIERIKZEE, 6 Augustus 1 8 7 5. Zierikzee, 6 Augs. Het Botterd. Zondagsblad karakteriseert op zeer geestige wijze, maar daarom niet miuder scherp, de bekende circulaire van den Minister Heemskerk. Het is onmogelijk, zegt het blad, dat de circulaire wezenlijk het oog heeft op burgemeesters, schoolopzieners of andere staatsambtenarenimmers de heer Heemskerk zal als staatsambtenaar tocli niet lostrekken op handelingen die hij zelf zoo menigmaal heeft gepleegdbovendien kan aan burgemeesters enz. lmn grondwettig recht niet ontnomen worden door een ministrieele circulaire. De persoon, op wien de circulaire ziet, zegt het BZ. is niemand anders dan bisschop Paredis; hem geldt de scherpe berispiug. Staatsambtenaren zijn juist door hun betrekking eigen aardig bevoegd om zich de zaken van staat aan te trekken't zou onzinnig zijn, die breede categorie vau ambtenaren uittesluiten van het recht om deel te nemen aan de verkiezingenmaar de geestelijken daarentegen zullen krachtens hun roeping zich juist van inmenging in de politiek dienen te onthouden. In de Nieuwsbode van 5 dezer komt een ingezonden stuk voor, waarin betoogd wordt c(at de plaats gehad hebbende stemming in de vergadering vau aandeel houders in de //Spoorboot" en uit welke stemming zou schijnen te blijken dat er tot het opzetten van een tweede boot althans in beginsel besloten was, eigenlijk volstrekt niets heeft beslist. Na de lezing van dat ingezonden stuk valt daartegen dan ook niets in te brengen. Wij hadden ook even als de Nieuwsbode de verkeerde uitlegging vau de stemming medegedeeld en nemen daarom ook nu de rectificatie over. Die stemming is niets anders geweest dan een soort pols voeling, een aardigheid pour passer In temps, omdat de vergadering-, incompleet zijnde, toch niets uit voeren kon Uit al 'fc geen we verder betrekkelijk deze zaak vernomen hebben meenen we te moeten besluiten dat, hoe wenschelijk een wezenlijke Spoorbootdienst voor dit eiland ook zijn moge, de staat van zaken niet toelaat nog een tweede boot in de vaart te brengen. De Spoorbootmaatschappij is indengrond een affaire qui se consume en die noodwendig ua een zeker aantal jaren plotseling zal blijken opgeteerd te zijn. En dit zou er door het aanlegkapitaal zoo enorm te ver- grooten als voor een tweede boot zou noealigozijii, niet beter op worden maar wel slimmer. De slepende tering zou in een vliegende tering overgaan. Laat Schouwen en Duiveland zich dus voorshands maar troosten met vrome wenschen. Het nieuwe gouden geld wordt druk besproken. Over 't algemeen valt het niet mee. De roodachtig gele kleur vindt men niet mooi. De beeldenaar is te hoog van relief zoodat men de stukken niet kan opstapelen. Sommige stukken moeten zoo slordig afgewerkt zijn dat zij te Botterdam al voor gesnoeide stukken zijn aangezien. Plet gekste is dat ook in deze tientjes de politiek gemengd wordt. De N. Arrih. vertelt o. a. dat de stukken zoo slecht zijn omdat de stempel er voor gemaakt is onder het laatste liberale Ministerie. Wat 't liberalisme niet al op zijn briefje krijgtIii sommige bladen was medegedeeld dat de Ned. Dank als reeds voor 5 millioen aan tientjes had ontvangen. Dit is bepaald tegengesproken, 't geen wel getuigt voor de belangloosheid van de bankwant er moet op de tienfcjesfabricage nog al een aardig stuivertje te verdienen zijn. Het komt ons voor dat de invloed van onzen wel niet wettelijk zoo genoemden maar toch feitelijk dub belen standaard zich spoedig zal laten gevoelen. Natuur lijk niet ten voordeele van 't publiek. Er is nog al sensatie gemaakt door het feit dat te Gouda in de can tine van onderofficieren en soldaten de N. Bott. Ct. is vervangen door het Dagblad. Gelijk men weet was dit volgens 't eerste bericht betreffende deze zaak geschied op last van den luit. kolonel, ofschoon het blad betaald werd door de onderofficieren en manschappen en wel voor de helft door de sergeantmnjoors. Later is aan dit bericht door het Dagblad een heel anderen draai gegeven, en scheen de zaak in 't reine te zijn. Thans evenwel komt de Gondsche berichtgever van 't Vaderlatid op de zaak terug en handhaaft zijn bewering dat hier wel degelijk een daad van dwang plaats heeft en de cantine, die een soort van coöperatieve onderneming is wel degelijk gedwongen is een met graagte ge lezen blad te ruilen voor het Dagblad. Ook aan het departement van Binnenlandsche Zaken zijn dagbladen verboden die daar vroeger werden gelezen het Nieuws van den Dag terstond bij 't optreden van het Mini sterie Heemskerk, thans ook het Vaderland. Ofschoon ook hier kleingeestigheid in 't spel is, hebben we toch te doen met een andere kwestie dan te Gouda. De Minister is geheel vrij te beslissen welke bladen voor rekening van 't Departement al of niet zullen geno men worden. Dwaas is echter de opmerking door een der regeeringsgezinde organen gemaakt om de zaak te vergoelijken n,l. dat de bureaulisten niet zijn aangesteld om op 't bureau kranten te komen lezen, en vooral geen liberale kranten. Men zou mogen vragen of ze er dan wel komen om bladen als 't Dag blad en dergel. te lezen. Men diende toch te weten dat aan de buraux iu den Haag de gebruikelijke tijd voor dagbladlectuur is de koffiepause. In Drente wordt een monster-petitionement op touw gezet tegen het regeerings-ontwerp tot den aanleg van nieuwe starts-spoorwegen, omdat de prov. Drente geheelenal is vergeten. De ingezetenen van Schouwen, Duivelend en Tholeu konden nu wel samen doen met de Drentenaren. Wel zijn ze niet vergeten, maar wat hun iu het voorstel Kappeijne was toegezegd is in het regeerings-ontwerp toch niet te vinden. Op de voordracht ter benoeming van een Ontvanger- Griffier van liet Waterschap van Schonwen zijn ge plaatst de heeren O. v. d. Vliet Dz. en J. E. Mulock Houwer. De uitslag der verkiezing te Middelburg is dat mr. G. IT. Fokker met 1185 stemmen gekozen is tot lid vau de Tweede Kamer der Staten Generaal. De hoofdorganen der anti-liberalen hadden aan hun volgelingen onthouding gepredikt, hoofdzakelijk omdat het niet de moeite waard was voor zulk een kort tijdsbestek zich zooveel inspanning te getroosten als uoodig- zou zijn om nog eens 't spel van 8 Juni te Middelburg te spelen. Dit moge zoo zijn; 't is eeu bekentenis die mag genoteerd worden. Maar gesteld nu eens dat tusscheu 8 Augustus en 't einde van 't zittingjaar een ontbindinkje komt voor te vallen. Wat dan? Bij de herstemming voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad te Goes zijn gekozen de heeren Boshof en Quist, resp. met 139 eu 134 stemmen. Het stoomschip //Stad Middelburg", eergisteren morgen met 105 passagiers van Sheerness te Vlissingen aan komende heeft 't ongeluk gehad een stoombag- germolen die in de buitenhaven lag in den grond te varen. Tegen het naderen van het zilveren stadhoudersfeest, dat de zoo algemeen geliefde prins Hendrik in het najaar in Luxemburg zal vieren, beijvert zich de kunst om de beeltenis van den beminden Vorst meer alge meen verkrijgbaar te stellen. Zoo nam ook de heer C. van Ben turn, te Utrecht, de uitgave voor van een portret van Z. K. H,, be werkt als gravure naar een schilderij waarvoor de prins heeft geposeerd, en tot welken arbeid Hij speciaal vergunning gaf, met aanwijzing van den artist, die het werk zou uitvoeren. Een proefdruk werd ons door den uitgever getoond en wij gelooven dat de arbeid aan de verwachting- van uitgever en bewerker zal beantwoorden. Aan dit portret van den waardigen Prins schijnt dus, bij welslagen der uitvoering, een ruim debiet te zijn verzekerd. Niet alleen in Luxemburg, waar men den Vorst zoo hoog- waardeert, maar ook vooral in ons Vaderland, waar men zoo hoog met hom is ingenomen, zullen ongetwijfeld velen het portret koopen. Dagbl. v. Z. H. v. 25 en 26 Juli.) Uit Samarang is bericht dat aldaar in het hospitaal een soldaat, Lagerman geheeten, is overleden, die op zijn sterfbed moet verklaard hebben dat hij de moor denaar van mvr. v. d. Kouwen en haar dienstbode was. Hij moet vroeger als grenadier in den Haag- in garnizoen geweest zijn en vele aanwijzingen gegeven hebben. Er zijn in deze treurige zaak reeds zooveel curieuse wendingen gekomen dat deze er nog wel bij kan. Of er iets van waar is zal wellicht spoedig blijken. De Indiër voegt bij dit bericht nog het volgende z/Het door ons ontvangen telegram uit Samarang dat zekere fuselier Lagerman, vroeger in de gelederen in Nederland gediend hebbende, op zijn sterfbed bekend heeft mevrouw van der Kouwen te hebben vermoord zal zeker in het moederland veel sensatie een grooten indruk hebben gemaakt. Wij wachten nadere bijzon derheden, maar kunnen voorhands mededeelen, dat de overledene vele aanwijzigen gedaan en onderscheidene ophelderingen gegeven heeft." Genoemde Lagerman heeft werkelijk als milicien plaatsvervanger tijdens den moord te 's Gravenhage bevonden. Hij stond ongunstig bekend wegens plicht verzuim en dronkenschap. Hij moet ook een tijdlang met de Jong samengewoond hebben. "BV i* a. n li r ij It. Maandag is te Parijs het Aardrijkskundig Congres geopend in tegenwoordigheid van Mac-Mahon, en de grootwaardigheidsbekleeders. Het voorzitterschap werd gevoerd door den Admiraal La Roncière le Noury. De Maarschalk was in burgerkleeding, de Fransche en vreemde officieren in uniform. De toonstelling wordt gehouden in den zuidervleugel van de Tuileriëu. De Franschen hebben blijkbaar bij de expositie hun best gedaan om hun naam op geographisch gebied te her winnen. Opmerking trekt in deze afdeeling vooral de zaal met instrumenten, die hebben gediend tot waar neming van den doorgang van Yen us. De Oostenrijksck- Iiongaarsche afdeeling onderscheidt zich door talrijke rnededeelingen over de laatste Noordpool-expeditie, Engeland heeft er manuscripten van Livingstone onder glas, Rusland prachtige kaarten van Chiwa. De Univers het blad van den Franschen vice-paus Veuillofc, heeft een veldtocht geopend tegen het bur gerlijk huwelijk, dat zij weer vervangen wil door het kerkelijk; al de provinciale clericale bladen ondersteunen dit plan. Nu de Zwarten met het hoogér onderwijs zoo gelukkig zijn geweest, staan zij voor niets meer", zou de Standaard zeggen. Engeland. Omtrent de Londensche burgemeester-feesten leest men het volgende: In Guildhall is een bal gehouden

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2