FIJNE TOILETZEEP. BEURS- EN i3AR^TBERICHTËNr ADVERTENTIES. M. R. JONGMAN S-, Korte Groenendal, Zierikzee, TOILET-ARTIKELEN, PARFUMERIEËN, DE HAARLEMSCHE Brandverzekering-Maatschappij Stempel J. J. CEULEN, Middelburg. THEEHANDEL^ VAN ÏÏOUWENINGE EN VISSER, Newdegate verklaarden zich wel weinig voldaan over zijne woorden, doch het lagerhuis vereenigde zich met Disraeli's voorstel en vernietigde de voorgestelde be risping. Disraëli was slim genoeg om te begrijpen, dat hij bij volhouden slechts verliezen kon. Het Hoogerhuis heeft de concessie tot aanleg van den Kanaaltunnel bij derde lezing aangenomen. Het Lagerhuis heeft de wetsvoordracht betreffende de koopvaardijvloot bij tweede lezing goedgekeurd. Duitschland. In de gevoelens en de neigingen van de Pruissische bisschoppen is op eenmaal eene opmerkelijke wending gekomen. Monseigneur Forster, de aartsbisschop van Breslau, heeft het sein gegeven. Bij gelegenheid dat hij een coadjutor had aan te wijzen, heeft hij in den daarvoor bepaalden vorm, zijne keus aan de regeering medegedeeld, en deze heeft die goedgekeurd. Weinigen tijd daarna heeft hij verklaard zich, wat zijn bisdom betreft, aan de nieuwe wet nopens het beheer dei- kerkelijke goederen te zullen onderwerpen. Zijn voor beeld is dadelijk gevolgd door de bisschoppelijke au toriteiten van Pulda en Ilildesheim, en men vermoedt, dat de overigen nu wel volgen zullen. Terwijl men in de staatkringen deze eerste concessie zeer hoog doet klinken, is men in het ultramontaansche kamp erg in de weer om de beteekenis er van te verkleinen. Van die zijde doet men opmerken, dat, //de wet van 20 Juni geene betrekking heeft tot de verheven en heilige rechten der kerk, maar alleen tot de wereldsche goederen, waaraan zij natuurlijk behoefte heeft om haar gezag uit te oefenen." Maar aan den auderen kant, herinnert men dat deze wet eerst bij de geeste lijkheid eene even krachtige oppositie had opgewekt als de vorige en dat de bisschoppen, in een collectief manifest, de wet hadden aangeduid als een aanval op de wezenlijke en onvervreemdbare rechten" der kerk en als zeude zij de bevoegdheid der gewone wetgeving ver overschrijden. De tegenstrijdigheid tusschen de tegen woordige houding en die vroegere verklaringen kan zeker niet gemakkelijk worden opgeheven. Thans verklaren de bisschoppen als van ondergeschikt be lang hetgeen zij eerst als hoofdzaak hadden aangevoerd, en de regeering zoowel als de liberale bladen leiden daaruit af, dat, nu eenmaal het non possumus op één punt heeft toegegeven het ook wel op andere punteu zal zwichten. Misschien zien de bisschoppen nu wel in, dat zij, door te beginnen met zich zoo sterk tegen de wet aan te kanten, te ver zijn gegaan. Het is zeer waar, gelijk men thans uit hunnen naam beweert dat de wet op de kerkelijke goederen in geene be trekking staat tot de wezenlijke rechten der kerk; maar daar zij het tegendeel hadden beweerd, nemen zij thans den schijn aan omtrent eene kwestie van belang van batterij te veranderen. De wet blijkt dan ook juist datgene te bevatten wat noodig is. Zij sluit de gees telijkheid niet van het beheer der kerkelijke goederen uit, maar doet ook het niet-geestelijk element er aan deelnemeneerst als de gemeenten weigeren mochten beheerders te benoemen, treedt de Staat op om zich met die taak te belasten. Indien dus de geestelijkheid in haar verzet bleef volharden,, zou zij weinig ver trouwen toonen te stellen in de gemeenten, waarmede zij geacht wordt in gevoelen en iu belang over een te stemmen. De Norddeutsche Zeit. is van oordeel dat de bis schoppen niet van meening veanderd zijn zonder verlof van Rome te hebben ontvangen. Die onderstelling spreekt van zelf. Ten gevolge van het laatste concilie, dat de Katholieke ideaal tot zijn hoogste volkomenheid heeft gebracht, zijn de bisschoppelijke corpsen in de verschillende staten slechts zoovele werktuigen, die door één wil worden bestuurd. De Duitsche bisschoppen vooral, die zich tegen het dogma der onfeilbaarheid hebben verzet, hebben daardoor de kracht der disci pline, die aan het Katholicisme eigen is, op nieuw doen uitkomen. Het is een feit dat de Duitsche bis schoppen niets doen en niets kunnen doen zonder orders te Rome te vragen en dat, indien het hof van Rome het doen van nieuwe coucessien voorschreef of toeliet, zij dit bevel zouden opvolgen. Daarom bestrijden zij de kerkelijke wetten minder wegens het onaangename, dat daarin voor hen gelegen is, dan wel omdat de staat die eigen matig, in strijd met den wil der kerk, heeft verordend. Toevallig valt nu juist die verandering in de denk beelden der Pruisische bisschoppen samen met het eenigszins negatief succes der ultramontanen bij de Beiersche verkiezingen. Reeds bij den uitslag dei- eerste verkiezingen wist men, dat de clericalen in de nieuwe kamer eene meerderheid van twee stemmen zouden hebbenmaar blijkbaar hadden deze betere verwachting gekoesterd en die geringe meerderheid is voor hen eene teleurstelling. Ook is men niet geheel zeker dat eenige leden aan de clericale partij zullen ontvallen, gelijk dit met de vorige Beiersche kamer het geval is geweest: en wat vooral zekere span ning te weeg brengt, zijn de recriminatiën die thans tusschen de verschillende fractien der partij gewisseld worden. De aristocratische eii de populaire fractien zijn niet over elkander tevreden. De laatste verwijt aan de eerste de samenwerking met de socialistische democraten (de rooden) belemmert te hebben. Vooral de cnndidatuur van zekeren dokter Sigl ware twistappel- deze docter Sigl is de redacteur van het Vaterland en bevindt zich thans in de gevangenis ter zake van beleedigingen ,egen den vorst von Bismarck. T ix r k ij e. Dat het Turkije ernst wordt om zijn financieel evenwicht weer te herstellen, schijnt te blijken uit de traktements-vermindering, die veel hooge staatsamb tenaren zullen ondergaan. De eenige vraag is maar of de voorgestelde maatregel werkelijk zal worden uitgevoerd. Reeds meermalen werd de wereld met een dergelijk bericht verblijd, doch later teleurgesteld, om dat de zaak in 't vergeetboek geraakte. Onder- tusschen zijn er reeds eenige bevoorrechten aan te wijzen, die niet onder den algeraeene druk zullen lijden: de Minister van oorlog, van Marine en van Buitenlaudsche Zaken. Zij behouden hun salaris. Voorts bestaat het plan, zegt men, de rechten op den in- en uitvoer, die tot nu toe geheel gelijk waren, zoo te stellen, dat de eerste 12 en de laatste slechts I pCt. zullen bedragen. Portugal. Onder de landen, die tot heden gelukkig van het kerkelijk geharwar verschoond bleven, behoort Portugal, maar ook daarin zal verandering komen. De bisschop van Oporto, dr. America, heeft namelijk eenigen tijd geleden een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin hij de ultramontaansche partij duchtig de les leest en zegt, dat de onfeilbaarheid van den Paus in strijd is met de vrijheid der Kerk, den bedriegelijken handel met het water van Lourdes afkeur ten het een werk der hel noemt de wetten van den Staat tegenover het volk af te keuren. Daartegenover ontbreekt het echter niet aan andersgezinde geestelijken zoo heeft de Minister een bisshop moeten verzoeken zorg te dragen dat buitenlandsche Vorsten (Keizer Wilhelm en Koning Victor Emanuel) niet meer zoo heftig worden uitgescholden door pastoors van den kansel. Gelukkig bepaalde zich het laaste tot een paar gevallen. Spanje. In Oatalonië worden de operaties van de Spaansche troepen tegen de Carlisten met meer kracht doorgezet. Generaal Jovellar heeft de Ebro verlaten en is opgerukt om de andere bevelhebbers te ondersteunen. Dit doet vermoeden, dat de macht van de Carlisten in Catalonië gebleken is grooter te zijn dan men aan vankelijk vermoedde. Men vertelde te Madrid, dat de Carlistische soldaten in Seo de Urgel geen lust hebben zich te laten bombardeeren door de Alphousis- ten, en een paar kanonnen vernageld hebben. Kerk- en Schoolnieuws. Zondag namiddag nam ds. I. II. A. Michelsen plechtig afscheid van de Evang. Luth. Gemeente alhier, met een indrukwekkende rede naar aanleiding van II Cor. 11 11 (In 't vorig nummer foutief vermeld). Een talrijke schare vulde het kerkgebouw en de ge meente legde, door na den zegen het laatste vers van Gezang 383 aan te heffen, 't getuigenis af dat zij haar waardigen leeraar met evenveel leedwezen zag heen gaan als waarmede deze zich van haar scheidde. Benoemd tot docent aan het Instituut Noordheij de heer J. Ochtman Sz. van Zierikzee. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 2 Aug. 187 5. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/a dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2'/2 Spanje, Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Portugal, Obhgatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4i/2 Cert. bij Hope fy- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Avnerika, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 pCt. 623/,6 751/» 997/s 931/» 19 19 183/» 51 1025/s 93'/8 101% 95 719/.6 f 382 pCt.i 623/4 63*/l6 653/4 653/8 f 11461/» pCt. 671/4 393/4 |1013/s Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 2601/2 Baltische dito 3 IBö1^ Russische Spoorw. Poti Tilïis d°. f 1000, 5 pCtlOO3/,, dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 1007/g Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito 102 Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel B5lJ^ St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 19^ Chicago N. W. pref. 463/,( P R IJ Z E N VAN COUPONS. Metalliek f 22,20 Dito Nationale 22,42 !/2 Div. Eng p.£ 11,75 Rus. Z.-R. A329/1G Amer. Dollars 2,41 Papier 2,07 ROTTERDAM, 2 Augustus 1875. Bij gewonen aanvoer en geen handel was Jarige Tarwe en Rogge 25 ct. lager. Rest onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1873 f a f Nieuwe 1874 - 8.50 a - 9.75 Rogge 1874 - 6.25 a - 6.75 Wintergerst 1874 - 6.a - 7. Zomergerst - 5.a - 6. Inl. lange Haver - 3.25 a - 4. korte - 4.25 a - 5. Kleine Blauwe Erwten 1874 - 10.a - 11. Groote - 9.25 a - 12. Bruine Boonen - 11.75 a - 12.25 Witte - 13.75 a - 14.75 Zeeuwsche Paardenboonen - 7.75 a - 8.25 Ondertrouwd KRANCISKUS HENDBIKUS DIKSCHEI Jz. e 11 CORNELIA GIJSBERDINA LAMMERS. Zierikzee, 2 Augustus 1875. COIFFEUR, vervaardigt, verandert en repareert ÏDames- Kapsels, Pruiken, Tonpets, JBanclo'Sj enz. Abonnementen voor Haarsnijden en Scheren worden aangenomen tegen billij Ue prijzen. Verkoopt in ordinaire en fijne soorten, en verder alles wat tot het vak behoort. Van eene spoedige en zindelijke bediening kan men zich overtuigd houden. verzekert tegen VASTE PREMIËN. Informatiën bij Mr. J. A. Bolle te Renesse. Guimauve p. stuk 15 ct. doosjes van 3 st. 40 ct. Cliinois 25 „70 Mede verkrijgbaar bij A. M. E. van DLSHOECK en A. C. DE MOOIJ, Zierikzeej A. O VERWEEL, Goes; JOIis. DE JONGE, KruiningenC. J. de BRES, TholenJOH AN CEULEN, Vlissingen. JAN VAN If IIIOS «fc ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEEËJN, uitmuntend door kracht, geur en waterhoudendheid, in verzegelde pakjes van v* 1, 21/» en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommer, verkrijgbaar bij J. BAL te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn. THEE-SOORTEN uit het magazijn van welke zich zoowel door goede kwaliteit, als lagen prijs, bijzonder aanbevelen, zijn Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Ons, waarop het Nummer en de Prijs van af 0,90 tot 3,00 zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden deze desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijs-Couranten zijn gratis verkrijgbaar Middelburg J. A. Goethals. Sluis J. C. A. Mets. Sas van Gent wed. J.Stubbe. Sluis P. E. Mets. Zierikzee Joh. Ochtman, Jz. Axel Joh. Veenhuizen. Brou wershJWvBrabant Hontenisse L. Fassaert. Neuzen J. C. van Sprang. St. Annaland J. de Graaf. Stavenisse Joh. de Jong.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3