de macht gebruik maakt om bepaald aange wezen leden van een bekende partij te bedwingen loopt gevaar van partijdigheid verdacht te worden. Schier onwillekeurig wordt de circulaire aangemerkt als een stap tegen de oppositie. Zoo iets moest de regeering met de meeste zorgvuldigheid vermijden. Het is niet te be twijfelen of bij voorkomende gelegenheid wordt de circulaire een scherm voor de eene partij om zich gerust te achten tegen de repliek der andere, aan welke die repliek is verboden. Tot dusver hebben wij de zaak beschouwd als hadde er werkelijk ongeoorloofde inmenging van Burgemeesters en Schoolopzieners in den verkiezingsstrijd plaats gehad. Het is echter de groote vraag of de vermelding der kwaliteit van Burgemeester of Schoolopziener achter een onderteekening van een advertentie bij welke kandidaten worden aanbevolen, 't feit eener ongeoorloofde bemoeiing met de verkiezingen uitmaakt. En wij meenen zeer bepaald dat dit niet bet geval is. Een Burgemeester of welk openbaar beambte ook handelt volstrekt niet qua talis als hij zijn ambtstitel achter zijn naam noemt of schrijft. Het visitekaartje van „N. N. Burgemeester" is geenszins een officieel stuk. En wanneer nu b.v. twintig personen een aanbevelings-advertentie teekenen en negentien daarvan hun qualiteit achter hun naam vermelden en de twintigste die dit niet doet nu juist eens een burgemeester is of een schoolopziener of eenig ander beambte, zou dan niet met evenveel grond kunnen beweerd worden dat juist door de niet vermelding dier kwaliteit aan den enkelen naam meer relief werd gegeven en derhalve op de verkiezingen werd gewerkt? In den grond kan de circulaire als zij iets positief bedoelen moet, niets anders bedoelen dan het verbod aan alle openbare beambten van zich te bemoeien met de zaak der verkiezingen, niets anders dan een intrekking van een recht dat ieder burger toekomt en door de wet is aangewezen. Het behoeft niet gezegd te worden dat een openbaar beambte nimmer in zijn kwaliteit mag deelnemen in den verkiezingsstrijd; allerminst mag dit een minister, die zoowel openbaar be ambte is als ieder ander openbaar aangesteld persoon. Maar 't komt er op aan dat duidelijk worde geconstateerd in welk geval zulk een onwettige inmenging plaats heeft. Deze heeft b.v. plaats als een burgemeester ten raadkuize, optredende in zijn kwaliteit, met inachtneming der daarbij vereisekte vormen, of, onder dezelfde voorwaarde in een officieele proclamatie, aanschrijving, publi catie of dergel. kandidaten aanbeveelt of bestrijdt. In ieder ander geval behoudt de openbare beambte zijn volkomen vrijheid als staatsburger en als kiezer zoo hij in de termen valt om dit laatste te zijn. Nu is 't wel waar dat de grens tusschen officieel en particulier door een deel der kiezers niet zoo duidelijk zal worden opgemerkt; maar hiertegen is op zich zelf niets te doen, en waarschuwingen als in de circulaire vervat, streven gewis het doel voorbij, daar zij influ- enceeren op de meeuing van dat min-zelfstandige of min-bevoegde deel der kiezers. Hoe ook beschouwd, de circulaire van 20 Juli komt ons voor een kapitale onhandigheid te zijn, die niet zal nalaten ten nadeele van dit kabinet te werken. Het is een politieke fout en wij twijfelen zelfs of zulk een in zijn bewoor dingen algemeen, onbestemd, doeh in zijn strekking vrij personeel manifest wel overeen te brengen is met ous grondwettig staatsrecht. Binnenland. ZIERIKZEE, 3 Augustus 187 5. Zierikzee, 3 Aug. In de gisteren alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsche Spoor bootmaatschappij is op voorstel van het Bestuur be sloten tot de opzetting vau een tweede boot. Ofschoon wel door niemand het nut van zulk een uitbreiding van den dienst der spoorboot zal worden ontkend, schijnt toch de voorgenomen vermeerdering van materieel aan sommige aandeelhouders een zeer bedenkelijke zaak toe, die wellicht voor de toekomst der Maatschappij fataal kan worden. Van harte hopen we dat de aanstaande verbetering der communicatie niet zoo duur zal behoeven gekocht te worden. Ter voorziening iu de vacature van kantonrechter te Zierikzee, ontstaan door de benoeming van Mr. P. A. J. Bouvin, tot rechter inde arroudissements-rechtbank to Rotterdam, is door de rechtbank te Zierikzee de vol gende voordracht opgemaakt lo. Mr. J. H. L. van Buren, kantonrechter teTholen 2o. Mr. J. J. Erraerins, griffier bij het kantongerecht te Zuidhorn en 3o. Jhr. Mr. L. van Citters, substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Zondag nacht is onder Kerkwerve de woning met inboedel en schuur van den landbouwer J. v. d. Hoek Cz. door brand vernield. Ook eenig vee en de ge deeltelijk reeds gewonnen oogst is verloren gegaan. De gebouwen waren geassureerd. De maildienst tusschen Vlissingen en Sheemess neemt nu reeds dagelijks in bedrijvigheid toe. Zaterdag zijn met de boot uit Sheerness 87 passagiers te Vlis singeu aangekomen. Het tarief der vrachtprijzen op de nieuwe stoom- bootlijn tuschen Nederland en Engeland via Vlissingan en Sheerness is als volgt Van Londen naar Arasterdam le. kl. 1 13 s. 6 d. 20,10) retour, 2 14 s. 32,40); 2e. kl. 1 11 d.; retour 1 14 s. 7 d. naar Utrecht le. kl. 1 11 s. 9 d.; retour 2 10 s. 5 d.; 2e. kl. 19 s. 7. d.retour 1 12 s. 2 d.naar Rotterdam 1 kl. 1 6 s.retour 2 2e. kl. 15 s.retour 1 4 s. naar den Haag le. kl. 1 9 s. 4 d.; 2e. kl. 17 s. 11. d,; naar Vlissingen le. kl. 1 6 s. retour 2 2e. kl. 15 s. retour 1 4 s. Verder bedraagt de vracht le. kl. naar Keulen 2 7 s. 4 d.; naar Ems 2 17 s. 3 d.; naar Frankfort 3 6 s. 4d.; naar Hamburg 3 8. s. 7 d.; naar Munchen 5 11 s. naar Weenen 7 10 s. 4 d.; naar Wiesbaden 3 4 s. enz. en de 2e. kl. naar evenredigheid minder. Vlissingen, 31 Juli. Tot Gemeenteraadsleden zijn heden verkozen de heeren Kleynhens en Mortier. Op het muziek-festival te Goes op 9 Augustus te houden, zullen 9 muziekgezelgeschappen zich doen hooren. De kon. bewilliging is verleend op de acte van oprichting van de naarnlooze vennootschap de Veersche Recderij", te vestigen te Veere, in voege als deze is gewijzigd bij het nader overgelegd ontwerp der acte van wijziging. In den omtrek van Hulst worden de velden met suikerpeen verwoest door een vreemd soort kever, die de kladen opvreet en den plant doen sterven. Door de Kon. Academie in België is onderstaand programma bekend gemaakt van de prijsvragen, uit geschreven door de afdeelingen voor letterkunde en voor staatkunde. 1°. Een verklaring van het historisch verschijnsel dat het Nederlandsch volkskarakter door alle omwente lingen heen zicli heeft staande gehouden. 2°. Een uiteenzetting van de middelen, door de Fransche encyclopedisten in de tweede helft der 18e eeuw aangewend om van het vorstendom Luik het uitgangspunt hunner propaganda te maken, alsmede van den uitslag hunner pogingen met 't oog op den invloed, dien zij uitoefendeu op de periodieke drukpers en op de letterkundige beweging in 't algemeen. 3°. Een levensschets van Jacoba vau Beieren, gravin van Holland, Zeeland en Henegouwen. 4°. Een historisch overzicht der openbare financiën in België sedert het jaar 1830; 5°. Een verhandeling over het verschil en de overeenkomst, die de Zuid-Nederlandsche dichtkunst aanbiedt met die van andere takken van den Ger- maanschen taalstam, met aanwijzing van den invloed, dien zij van die zijde heefc ondervonden. Voor elk dezer vragen, waarop de antwoorden tot 1 Febr. 1877 worden ingewacht, wordt uitgeloofd een gouden medailje ter waarde van 100 francs. De tijd voor het inzenden der verhandelingen over Kristoffel Plantijn (prijs Stassart, 600 fr.) is verlengd tot 1 Februari 1876. De lieer G. N. van den Berg, eigenaar van het hotel van dien naam te Haarlem, verzoekt aan 't Va derland te berichten, dat de gelukkige winner van den eersten prijs in de Haarlemsche loterij geen arme krantenjongen is geweest, maar //een courautier, die zeker 100 loten contant zou kunnen betalen." 't Spreekt vanzelf dat wij dit voor den bewusten courautier heel aangenaam vinden. Utrecht, 30 Juli. Na lang beraad heeft de heer S. Gille Heringa thans aan den Gemeenteraad meege deeld, dat hij zijn ontslag neemt als lid van dezen Raad. De Amsterdamsche correspondent van de Köln. Zeit. gewaagt met lof van het onlangs in onze hoofd stad gehouden gymnastiek-feest en spoort talrijke Duitschers iu ons land aan bij een volgend feest zich aau te sluiten en de Duitsche turners waardig te vertegenwoordigen. Woensdag voormiddag stoomde de boot op den Bosch van het //Hoofd" te Rotterdam de Maas op. Nauwelijks een eind weegs op de rivier zijnde, kwam er een defect aan den stoomketel, waardoor de kajuit vol stoom en rook liep en 't water met plassen in de boot viel. Onder de passagiers, vooral de dames, heerschte groote ontsteltenis; het vuur werd dadelijk uitgebluscht en de boot met touwen weer aan wal gesleept. Uit het Westland wordt gemeld, dat de kans om met Engeland rekening te maken tot verzending van aardappelen niet is geslaagd. De aardappelen zijn, ten gevolge daarvan, buitengewoon goedkoop, terwijl de ziekte er onder toegenomen is. Van roode bessen is de pluk niet on voordeel ig, doch ook Engeland heeft geen koop gedaan, zoodat de prijs laag is. Van zwarte bessen wordt daarentegen naar Engeland vervoerd, die daardoor veel duurder zijn dan de roode bessen. Er bestaat nog geen reden om bezorgd te zijn voor den druivenoogst, die, naar voorgewend is, zeer twijfelachtig zou wezen. Dezer dagen werd op een vergadering in Mansion- Ilouse te Londen het plan van den heer Donald Mackenzie besproken, om nl. een gedeelte van de Sahara-woestijn, groot 126,000 Eng. vierk. mijlen en bekend onder den naam van El Pschuf, in een bin nenzee te herscheppen. Dit gedeelte van de zandwoestijn draagt de kenteekenen dat het vroeger een deel van den Atlantischen Oceaan heeft uitgemaakt. Slechts een kanaal ware er te graven, dat de vlakte weer met de zee in verbinding bracht, en de zaak was in orde. Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor echt te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quina Laroche bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men ae hiernevenstaande handteekening Laroclie op den blaauwen bandop de witte etikette op de twee enveloppen en op de brochure. Men eische insgelijks het Glazen snaalje dat zich op den hals der flesch bevindt. Buitenland. Engeland. De storm van verontwaardiging, die het onverant woordelijk gedrag der regeering in Engeland deed rijzen, is niet zonder gevolg gebleven. Disraëli en zijne collega's hebben volkomen ingezien hoezeer zij buiten de kracht der openbare meening in Engeland rekenden, toen zij meenden dat men in hun cynisch besluit ten opzichte van de //Merchant Shipping Act" wel stil berusten zou, en zij hebben, verschrikt over de uitwerking van hun misgreep, zich gehaast met eene poging om het dreigende onweder te bezweren. De regeering heeft haar eerste ontwerp, hetzelfde dat in de vorige week met zoo jammerlijk gevolg in den hoek werd geschoven, thans geheel laten glippen, en beloofd onverwijld een korten, tijdelijken maatregel voor te stellen, die voorloopig het uitzenden van on zeewaardige schepen beletten zou, tot dat iu het vol gende zittingjaar eene definitieve wet, tot wier vast stelling thans geen tijd meer is, zou kunnen worden in liet leven geroepen. De lieer Disraëli weigerde zijne adhassie te schenken aan de bill van den heer Plimsoll. Het tijdelijk ontwerp der regeering moest Woensdag avond in behandeling komendat van den heer Plimsoll kan eerst Donderdag aan de beurt geraken. Het huis zal dus ofschoon het ten einde snellen der secsie langdurig overleg verbiedt, toch noch tusschen de bill van de regeering en die van den heer Plimsoll kunnen kiezen. Plimsoll heeft de wijze partij gekozen en niet lang gedraald; hij heeft zich in de zitting van 't lagerhuis van j.l. Dinsdag verontschuldigd en zonder aarzelen zijne onparlementaire uitdrukkingen ingetrokken echter zeide hij niets van zijn feitelijke verklaringen te kunnen terugnemen. Disraëli gaf in zeer waardige woorden als zijne overtuiging te kennen, dat die verontschuldigingen oprecht waren gemeend; hij vroeg daarom zijn voorstel om Plimsoll te berispen te vernietigen. Ben tin ck en

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2