ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1875. No. 60. Woensdag 4 Augustus. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. EEN ONHANDIGHEID. De kleine oorlogen onzer Vaderen. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VBIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEE AD YE ET EN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAN. Het gezag is een gevaarlijk wapenwie er onhandig mede omgaat kan licht zichzelf ver wonden. De ervaring heeft al zoo menigmaal geleerd dat b.v. circulaires van politieke strekking ruim zoo gevaarlijk zijn voor hem die ze uit geeft als ze lastig kunnen zijn voor hen wie ze aangaan, dat 't ons verwonderen mag dat zelfs bekwame staatslieden niet altoos die leer ter harte nemen. De circulaire van den 20 Juli j.l. door den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht tot de Burgemeesters en Districts schoolopzieners, is een nieuw bewijs van 't onhandig toepassen van 't gezag. Bedoelde circulaire, vermoedelijk aan onze lezers reeds bekend, laten we hier ter herinnering nog eens volgen, zooals zij door de Commissa rissen des Konings ter kennis der betrokken personen is gebracht: «Herhaaldelijk is mij gebleken, dat Burgemeesters, «Schoolopzieners en andere in dienst van den Staat «geplaatste personen zich aan bemoeiing ten aanzien «van de verkiezingen van leden van dë Tweede Kamer «der Staten-Generaal schuldig maken, door zich in «aanbevelingen van dezen of genen kandidaat voor het «lidmaatschap te mengen. Dit heeft mij na de her- «haalde aanschrijvingen, die daartegen door verschillende «Ministers van Binnenlandsche Zaken gericht zijn, ten «uiterste bevreemd, en het misbruik heeft vooral mijn «aandacht getrokken, nu voor de verkiezing, die heden «in het kiesdistrict Zutfen moet plaats hebben, die «bemoeiing, geheel in strijd met den geest der wet, «op ruime schaal heeft plaats gehad hij een advertentie, «voorkomende in het ie Bijvoegsel tot de Zutfensche ))Courant van 17 Juli j.l. Door dergelijke aanbevelingen «wordt invloed op de verkiezingen uitgeoefend, en geen «ambtenaar behoort van zijn betrekking tot dat einde «misbruik te maken in het voor- of nadeel van een «bepaalden kandidaat. Dat misbruik springt bij be- «doelde advertentie te meer in het oog, daar onder sscheiden ambtenaren zoover zijn gegaan, van bepaald «in hun betrekking op te treden. De regeering mag «niet toelaten, dat op de vrijheid der verkiezingen in- «breuk worde gemaakt, en ik verzoek U alzoo, zoover «dit van U afhangt, tegen aanbevelingen bij verkiezingen «door ambtenaren te waken." Ter toelichting van voormelde circulaire heeft Zijn Excellentie mij voorts medegedeeld, dat naar de mee ning van Zijn Excellentie ambtenaren van het uitvoe rend gezag zich van aanbeveling en bestrijding van kandidaten in de verkiezingen behooren te onthouden, onverschillig of zij daarbij al dan niet van hun titel gebruik maken. Eindelijk heeft mij de heer Minister nog bericht, dat in het slot van Zijner Excellence's bovenvermelde circulaire met opzet in het algemeen van «verkiezingen" wordt gesproken, daar, hetgeen ten aanzien van de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal geldt, evenzeer van toepassing is voor de verkiezingen van leden van Gemeenteraden, Onder mededeeling van het bovenstaande heb ik de eer U namens Zijn Excellentie den- voormelden Minister de stipte naleving van het daarin opgemerkte in voor komende gevallen aan te bevelen. Wij stelden hierboven het opschrift „Een Onhandigheid;" waarlijk, de uitvaardiging van een stuk als deze circulaire is een groote on handigheid. Zij is dit in de eerste plaats om dat het onmogelijk is te contróleeren of zij zal worden nageleefd, ten anderen omdat het tegenwoordig geenszins de rechte tijd is voor dergelijke aan schrijvingen, en eindelijk omdat de staatsdienaar die het stuk uitgeeft daardoor juist zich aan 't kwaad schuldig- maakt dat hij in de circu laire wil bestrijden. Het is niet te contróleeren of de circulaire wordt nageleefd. Immers, al onthouden de bedoelde en alle andere ambtenaren van het uitvoerend gezag zich van een inmenging in de bemoeiingen voor de verkiezingen bestaande in onderteekening van aanbevelingen van kan didaten, dan is 't toch onmogelijk na te gaan wat zij vermogen te doen door mondelinge aanbeveling of bespreking van kandidaten, terwijl zij in alle geval volkomen bevoegd ziju, als staatsburgers, om zooveel advertentiën te teekenen met hun naam, zonder er hun kwaliteit bij te vermelden, als zj willen. Wat is nu een voorschrift welks naleving niet kan worden geconstateerd en welks overtreding evenmin kan worden nagegaan De circulaire is zeer ontjdig gekomen. Nog te midden van een verkiezings-eampagne, want de verkiezing te Zutfen behoort daar nog toe en terwijl een groot deel der natie zieh ergert aan de houding van den Bisschop van Boermond en van onderscheidene Protes- tantsche geestelijken; terwijl 't van algemeene bekendheid is dat deze verkiezingen met haar nasleep allicht tot een kabinets-orisis zullen kunnen leiden en derhalve de leden van dit kabinet persoonlijk bij deze verkiezingen be trokken zijn, en terwijl 't nog niet vergeten is dat onder een vorig ministerie van denzelden staatsman die thans de circulaire heeft uitge geven officieele proelamatiën met nationale randen zijn verspreid om op de verkiezingen te werken, is 't zeker niet de gepaste tijd om door dergelijke circulaires sensatie te verwekken. Door de circulaire zelf wordt op de verkiezingen geïnfluenceerd. Immers, ja? Een regeering die boven de partijen staan wil en dan van Een bijdrage tot de BROUWERSHAVEN en ZIERIKZEE. IX. 21 Sept. 1638. Eapport gedaan bij de Burgern. Caret Janse de tresorier Constant Duizendschilden en de Secr. Ger- brant de Jonge van t gebesogneerde tot Middelburg op het derde verzoek van den E. Heere de Knuijt, met de Heeren van Zzee gedaan nopens de taxatie van kosten aan zijne priucelijke Exc. en den Ed. Heer President van den Hove van Holland voor dezen gesubmitteerd en de propositie bij den voorzeiden Ed. Heere de Knuijt gehoort hebbende die nergens toe anders en was tenderende dan om de zaak abso- lutelijk aan hem te submitteren en nadien de voorzeide gecommitteerden daartoe niet waren gelast, hebben eindelijk aangenomen t selve met alle Circumstances van hare principalen te rapporteren en hem op maandag toekomende onze eindelijke resolutie, beneffens die van Zzee te laten weten, waarop eenstemmig is ge resolveerd dat men de zaak bij zijne priucelijke Exc. en den Ed. Heere President van den Hove van Holland zal vervolgen en 't zelve den Ed. Heere de Knuijt met de Heeren van Zzee laten weten t welk zoo is agtervolgd. 28 Sept. 1636. Nademaal de tijd van dry weken nu Dingsdag co- mende compt te expireren, dat de uitsprake van taxatie van declaratie van kosten zoude worden gedaan bij zijne priucelijke Exc. en den E. Heer President van den Iiove van Holland wert gevraagd of men niet en zal iemaud Committeren om de zaak verder te vervolgen op dat men een einde daarvan mag be komen en zijn daartoe Gecommitteerd de Heer tresorier Duisentschilden en de Secr. Gebrand de Jonge. 12 Oct. 1636. Eapport gedaan bij de tresorier Dnizentschilden en de Secr. Gerbrant de Jonge van hare besognis in den Hage nopens de vorderinge tot d uitsprake van van taxatie van costen op de declaratie van het lang durig dwangmarkt proces welke gecommitteerde den E. Heer President van den Plove van Holland van alles wat tot noch toe was voorgevallen hebben on- derrigt die daar op antwooi'de dat de E. Heeren van Zzee bij ZEd. hadden geweest, verzoekende nog langer tijd om de voorzeide declaratie te mogen overzien deminueren en verder daar op te doen als zij zouden te rade vinden, daarop ZEd. haar noch liadde gegunt den tijd van drie weken, verzoekende gansch ernste- lijk dat de E. Heeren van deze Stad zoo lange nog zoude believen te vertrekken, waarop bij de voorzeide Heeren Gecommitteerde als ook bij hare advocaten die zijlieden (door inductie van den E. Heer President) daarover hadden bezocht ter Coutrarie met vele redenen wert gesustineerd doch hebben eindelijk goed gevonden alzoo zijlieden niet zagen daar iets voor die tijd en te kunnen vorderen hare principalen zulk te rappor teren en zijn daar op gescheiden. wijders gevraagd of deselve Gecommitteerden de drie weken overstreken zijnde verder zullen vervolgen is expresselijk geresolveerd van Ja en de drie weken oversteken zijnde dat dezelve Gecommitteerde te weten de tresorier Duizentschilden en de Secr. Gerbrant de Jonge zich zullen vervoegen na den Hage. 23 Nov. 1636. Eapport gedaan bij den tresorier Constant Duizent schilden en den Secr. Gerbrant de Jonge van hare besognes in den Hage gedaan tenderende om te ver volgen de taxatie van kosten. Schade en in tersten tegen die van Zzee die zij eindelijk na lange en vele sollitaties hebben bekomen en dat volgens de gedane uitspraak bij zijne priucelijke Exc. en de E. Heere President van den Hove van Holland alhier schifte- lijk geexkibeert en dat eerw. Collegie openbaarlijk voorgelezen is dankelijk aangenomen en geresolveerd dat men nog wat zoude supercideeren al eermen het zelve die van Zzee zoude laten weten, en tzelve daarna die van Zzee denuntieren per raissieve met copie van de acte van taxatie daarbenevens en daarop te ver wachten haarlieden antwoord, omme die ontvangen hebbende daarnaar te handelingen. 11 Jan. 1637. Also bij de Heeren Tresorieren door orden van den Eaad de 2500 Gulpen deze Stadt bij taxatie van zijne priucelijke Exc. den Iieer prince van Oraignien en den E. Heer President van den Iiove van Holland toe getaxeerd over de declaratie van kosten schade en interessen gevallen in het dwangmarkt proces tegen die van Zzee gesubstineerd, wert gevraagd of men de penningen zal brengen alhier in Stadts Secreet of brengen in gemeene ontvangst is verstaan dat men ze zal apart houden om d'eerste vergadering van Eade daarmede te doen als men alsdan zal gerade vinden. Slot.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1