/llltlk/I iMIII COURANT voor het arronls- méiK seneit Zierikzee. 1875. No. 59. Zaterdag 31 Juli, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. De kleine oorlogen onzer Vaderen. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DEE ADVEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAN. Binnenland. ZIEEIKZEE, 3 0 Juli 1 8 7 5. De gemeenteraad heeft in de zitting van den 28 Juli tot lid der Plaatsel. Schoolcomm. gekozen den heer I. H. C. Ileijse. De Tentoonstelling van zelfharkende en schoonma kende Graanmaaiwerktuigen (self-raking reapers) Werk tuigen, Vee en andere voorwerpen den landbouw betreffende, uitgeschreven door de Maatschappij tot bevordering vau Lanndbouw en Veeteelt in Zeeland werd den 27, 28 en 29 dezer gehouden te Kruiningen. Voor den wedstrijd van Graanmaaiwerktuigen waren 8 machines ingezonden. Verder waren een vrij groot aantal paarden, runderen, schapen varkens, alsmede onderscheidene voorwerpen aanwezig. Als feestlokaal was de school ingericht en smaakvol versierd met inscripties, tropeeën, wapens, guirlandes en vlaggen. De muziek van Kruiningen, waarbij zich later voegde de talrijke vertegenwoordigde Harmonie van Hontenisse, luisterde het landbouwfeest op en verhoogde de opgewektheid aan de met het oog op de plaatselijke omstandigheden goed toebereiden en goed bedienden feestdisch, terwijl alles door fraai weder begunstigd werd. Den 26 Juli is de nieuwe dienst der stoomschepen tusschen Vlissingen en Sheerness voor 't publiek ge opend. Des avonds 10.45 u. vertrok de //Stad Vlissingen" van Vlissingen en op 't zelfde uur de //Stad Middelburg" van Sheerness. De //Middelburg" kwam den volgenden morgen te 6.30 u. te Vlissingen aan. Met de //Vlissingen" is o. a. naar Engeland ver trokken de heer den Tex van Amsterdam met familie, ten einde de feesten bij te wonen waartoe de Lord Mayor van Londen eenige heeren Burgemeesters van 't vaste land geeft uitgenoodigd. Voor de feesten, die de Lord Mayor van Londen zijn binnen- en buitenlandsche broeders aanbiedt, worden groote toebereidselen gemaakt. Voor het bal, dat in Mansion House gehouden zal worden, zijn 4000, voor de avond-partij 8000 uitnoodigingen ver zonden. Aan het diner zullen zoo velen deelnemen als de ruimte van de zaal gedoogt. Van de Duitschers zal niemand komen, waarschijnlijk omdat de prefect der Seine, wien de Lord Mayor een hoffelijkheid te vergelden heeft, de meest bevoorrechte van 't feest zal zijn. Tot administrateur der //Stad Middelburg" is be noemd de heer S. C. Koenraads Pieterse van Middelburg. De reis van Vlissingen naar Sheerness werd gedaan met 45 passagiersde beide eerste reizen van Sheerness naar Vlissingen telkens met 32 passagiers. Te Middelburg is voor de Commissie der artsenijmeng- kundige examens, voldoend examen afgelegd als leerling apotheker door mej. J. P. de Graag, van 's Gravenpolder. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Goes, is naar den Procureur-Generaal bij het Provin ciaal-Gerechtshof in Zeeland verwezen A. E., oud 66 jaren, ontslagen brievengaarder, wonende te E., ter zake: als zou de beklaagde, zijnde destijds brieven gaarder, van 2 brieven die op 9 en 10 April 11. ten zijnen kantore te Ellewoutsdijk in de brievenbus waren bezorgd en ieder van een postzegel van 5 cents waren voorzien, omstreeks dienzelfden tijd die postzegels hebben afgenomen en vervangen door postzegels die reeds eenmaal hadden gediend, en alzoo eerstgenoemde postzegels hebben verduisterd. Het Vaderland bevat in twee artikelen //Loudon en Atsjin," een toelichting tot het protest van den generaal G-. M. Verspijck, van de hand van den kolonel J. I. de llochemont, schrijver der bekende brochure //Loudon en Atchin." Als een voorbeeld, hoe de militaire overheden al het mogelijke doen om het den soldaten in de kazernes naar hun zin te maken, kan dienen, dat in de kazerne te Gouda met 1 Juli j.l. de N. Rott. Visverboden en vervangen doorhet Dagblad van Zuid- IJolland en 's Gravenhageniettegenstaande eerstge noemde courant voor de helft door de sergeant-majoors betaald werd. Volgens het Vaderland is het Nieuws van den Dag op de bureaux van Binnenlandsche Zaken verboden. Het 7-jarig dochtertje van mevrouw de wed. S. te Dordrecht is verschrikt door een blaffenden hond in het water gevallen en verdronken. Door de redactie van De Volksvriend te Eoevmond is aan Z. D. Hoogw. de bisschop van Eoermond. mgr. Paredis een open brief gericht, waarin o. a. het volgende voorkomt z/Dat wij herhaaldelijk de artikelen van de Maas- en Roerbode hebben bestreden, hetzij die tegen het liberalisme waren gericht of andere voorwerpen van staatsrecht betroffen, dit erkennen wij. Wij geven UDIiw. zelfs de verzekering, dat wij dit zullen blijven doen, omdat wij de strekking dier plompe artikelen verderfelijk achten voor onze maatschappij. Maar dat wij de preeken der eerw. heeren kapelaans bij elke gelegenheid niet alleen door verdraaiingen, door laster en leugentaal getracht zouden hebben te ontzenuwen dit, monseigneur, is parlementair gesproken, een onjuistheid. //Behalve de feitelijke onjuistheid dezer bewering, die het UDHw. moeilijk zou vallen uit eenig nummer van onze jaargangen door één enkele aanhaling te staven, bestaat nog een innerlijk bewijs voor de ongegrondheid van het gedane verwijt. Om de preeken der eerw. bh. kapelaans in een politiek weekblad te weerleggen, zouden die preeken zich moeten bewogen hebben op een terrein, dat geheel vreemd is aan het woord van liefde en vrede, dat den Katholieken ter navolging wordt aanbevolen. En dit toch, monseigneur, zou zeker op de sterkste wijze gelaakt zijn geworden door U, die in geen geval zoudt willen noch kunnen dulden, dat de stoel der waarheid verlaagd werd tot een politieke tribune, vol hartstocht en schamperheid. z/Ter wille der waarheid, monseigneur, richten wij dit open schrijven totU, met het beleefd, maar ernstig verzoek om een beschamend bewijs van uw aantijging of een ridderlijke intrekking van uw beschuldiging." Een der correspondenten van de II. Ct. meldt dat hij dezer dagen in een boek, dat in het begin dezer eeuw gedrukt werd, een stuk papier vond, waarop 70 jaren geleden het volgende geschreven was z/50-jarig beproefd middel tegen den beet van een dollen hond, op menschen en dieren aangewend. Men neme dadelijk warme azijn of lauw water, wassche de wonde goed uit en droge zedan giet men eenige droppels mineraal zoutzuur in de wonde; daar minerale zuren het speeksel vergift oplossen, zal men zeker de rampzalige werking er van voorkomen." Een bijdrage tot de geschiedenis van BROUWERSHAVEN en ZIERIKZEE. VIII. 16 Juli 1634. Rapport gedaan bij de Burgem. Corn. Anthonisse en de Secr. Fanuius van hare verrigtinge zoo bij de Heeren van de regeringe van Zeeland als bij hare Ed. Mo. G-ecommitteerde Raden namentlijk dat zij alle leden in t particulier gesproken en van de geheele gelegenheid tusschen deze Stadt met hare gevoegdeus tegen die van Zzee zoo die nu presentelijk staet vol- comelijk hebben onderrigt en hare Ed. Mo. gerecom mandeerd doch niet te willen geheugen, datter te verzoeke van die van Zzee bij de Ed. Mo. heeren Staten tegen de aireede verkrege Sententien mits gangs tegen de procedures daaruit gevolgd, iets en mogte werden geinnoveerd ofte gedaan. Gelijk zij dat bij alle de leden in t particulier genoegzaam volkomelijk is toegestaan ende belooft, ten andere dat zij eerst particulierlijk gesproken hebbende alle de Gecommitteerde Raden op gisteren in Hare Ed. Mo- vergadering ingestaan zijnde, hebben gehoort haar verzoek bestaande in Satisfactie te hebben over onze non Comparitie, op de brief van dezen Raad aan haar gezonden wezende 14 Juni lestlede. waarop zij aan Hare Ed. Mo. hebben gedaan be hoorlijk verklaring ende mede de inhoud van gemelde brief volcomelijk gedefendeerd was, eindelijk bij Hare Ed. Mo. verclaart dat haar zeer aangenaam was haare Comparitie aldaar, en daarbeneden dat zij vol- comen Contentement namen in de excrite van de non Comparitie voor deze, mitsgangs in de defentie deszelven briefs van 14 Juni. alleen begerende dat men niette verdere excecutie tegen de borgen voor de Baillu van Zzee en de Burgem. Job de Jonge zoude willen supercederen tot na de vergadering van de Staten die nu Woensdag comende aanvanck nemen zal, twelk zij aangenomen hadden deze vergadering voor te dragen en te recommanderen. waarmede zij waren gescheideu en naar huis ge komen zonder dat hen iets meer was bejegent, en is nu dit rapport wel aangenomen en goecl gevonden mette voortgang van de executie nog wat te surogeren. 4 Maart 1635. Voorgedragen bij de Burgem. datter aireede order gesteld is, om op te maken onze declaratie van costen gevallen int proces van de dvvangmarkt tegen die van Zzee ende dat dezelve geleverd zoude worden aan MijnHeere de Prince van Oragniën ende de President van tHof van Holland aan wien de taxatie van dezelve costen is gesubmitteerd, ende gevraagd of men nu iemand zal deputeren om van de gemelde Zijne Exc. en de Heer President de gemelde taxatie te solliciteren of niet, is eenstemmig gezegd Ja ende zijn daartoe gecommitteerd beide de tresoriers en de Secr. Fannius. 1 Febr. 1636. is mede iterativelijk goed gevonden dat men zal ver volgen de taxatie van de kosten tegen die van Zzee ende zijn daartoe gecommitteerd dlleereu Burgera. Gerbrand de Jonge Corn. Anthonisse en de Secr. Fannius. 20 Mei 1636. Rapport gedaan bij de Heeren respectievelijk ge weest zijn gedeputeerd om bij ZEx. en den Heere President van hove van Holland te vervolgen de taxatie van kosten tegen die van Zzee aan Hare Exc. en Ed. gesubmitteerd en specialijk bij de Heer Baillu en Burgera. de Jonge van tgene nu lest in den Hage is gepasseerd waarbij het principale was

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1