Van Vlissingen naar Sheerness. brievenIjit holland. bestreed hem namens de regeering;. Iiij erkende de noodzakelijkheid der verdaging en protesteerde tegen de insinuatie alsof de Vergadering wilde aanblijven. Het voorstel om 15 Aug. uiteen te gaan, werd ver worpen met 370 tegen 327 stemmen. De Minister van Justitie Dufaure zei de, dat de Vergadering, wanneer zij 4 November terugkwam, haar werkzaamheden vóór het einde van hel jaar kon afdoen, en de beide Kamers zich constitueeren in de eerste dagen' van Januari, den tijd door de coustitu- tioneele wetten aangewezen. Wij verlangen niet, sprak de Minister, op dit oogenblik den dag der verkiezingen te bepalentijdens de vacantia zult gij zien, welke de toestand is van het landook op de llegeering rust de verplichting om rekening te houden met den toestand des lands; wanneer de Nationale is terug gekeerd,. zal de regeeriug liet resultaat vau haar onderzoek te dien opzichte meedeelenzij zal haar gevoelen uitspreken, indien er bezwaren zijn tegen de verkiezingen vóór het einde van het jaarbemerken wij, dat de verkiezingen mogelijk zijn, dan zullen wij er met kracht op aandringen en vragen de toepassing der constitutie niet te vertragen. De constitutioneele wetten bestaan, en wanneer de tijd komt om ze uit te voeren, zal er ook een meerderheid voor worden gevonden. Na deze verklaringen van den Minister Dufaure deelde Jules Simon mede, dat hij zijn voorstel introk. Het voorstel tot verdaging van 4 Augustus tot 4 November werd daarop aangenomen met 470 tegen 155 stemmen. Het adviesjacht //Eortfait" is tusschen Corsica en Villefranche Zaterdag om V-/% uur in de volle zee bij de manoeuvres door de //Jeanne d'Arc" in den grond geboord. De equipage is gered. De //Jeanne d'Arc" is zwaar beschadigd. R uslancl. Nog altijd is het de Russische industrie niet gelukt te wedijveren met de buitenlandsche. Vooral op het gebied van spoorwegen is dit duidelijk. Elke be scherming van het inlandsche fabrikaat van locomo tieven is te baat genomen om dezen tak van nijver heid voor ondergang te bewaren, en de tijd zal moeten Jeeren of hij langs den ingeslagen weg ooit tot bloei zal kunnen geraken. Zooveel is zeker, de Russische regeering schijnt daaraan niet te wanhopen. Bij een beschikking van het Ministerie van Openbare Werken worden depots van locomotieven en Spoorwegmate- riëel aangewezen en wordt den Spoorwegmaatschap pijen verboden verder haar benoodigdheden uit het buitenland te ontbieden. De Moskousclie kooplieden hebben tot de regeering het verzoek gericht een garde-regiment daar ter stede in garnizoen te willen leggen, opdat de zonen der rijke patriciërs in de garde zullen kunnen dienen, zonder hun geboortestad te verlaten. Om de inwil liging van dit verzoek gemakkelijk te maken heeft het gild der kooplieden den Staat aangeboden, gedurende de eerste drie jaren een gedeelte der kosten van dit regiment te dragen. Tot nog toe bestond er een zeer groot verschil tusschen de garde- en de linie-regi menten in het Russische leger, doch ten gevolge der invoering van den algemeenen dienstplicht zal dit op den duur vervallen. De eerste Russische juristendag werd onlangs te Moskou gehouden. Hij beantwoordde niet aan al de moeite, die het gekost had hem in 't leven te roepen. De regeering had slechts weinig tijd toe gestaan, en daardoor was een grondig debat onmogelijk gemaakt, terwijl het pogramma zoo was ingericht, dat elk ander onderwerp dan het burgerlijke recht was buitengesloten. De juristendag heeft echter de behoefte aan organisatie in de juristen-wereld meer algemeen doen gevoelen. Als een gevolg hiervan kan men mededeelen, dat in de grootere 9teden, naar het voorbeeld van Moskou, juristen-vereenigingen gevormd zullen worden. Te Petersburg hebben de rechtsgeleerden reeds de statuten hunner vereeniging aan de regeeriug ter goedkeuring voorgedragen Oostenrijk. De werkstakende arbeiders te Brünn hebben in ver schillende fabrieken den arbeid hervat; de eisch van de arbeiders dat er normaal loontarief zou worden vastgesteld, werd van hun kant opgegevendaarentegen werden in eenige fabrieken, die tot dusver minder betaalden, verhoogingen toegestaan. De hervatting van den arbeid in al de fabrieken zal nu spoedig volgen en de werkstaking kan als geëindigd worden beschouwd. In alle kringen te Brünii heerscht vreugde over het einde der werkstaking. Spanje. Het hoofd der Spaansche muiters, Don Carlos, heeft zijn hoofdkwartier gevestigd te Vtllafranca in Guipuzcoa, terwijl de residentie te Tolosa wordt ge houden. We meenen daaruit te moeten opmaken, dat er vooreerst wel geen sprake zal zijn van het voortrukken van generaal Quesada van Vittoria in de richting van Pampelona; immers in dat geval zou hij tusschen de Carlisten komen. De versterking vau de linie in de richting van de Ebro door Quesada doet meer denken aan een tocht naar Estella. Generaal Lorna, een der ouderbevelhebbers van Quesada, is naar de baden tot herstel van zijn gezondheid en vervangen door genvaal Morales. Men moet ook wel ziek worden van zulk oorlogvoeren. De troepen van Dorregaray, voor zoover zij niet uiteengeslagen zijn, hebben hun toevlucht gezocht in Catalonië, en wel in nabijheid van de eenige versterkte plaats, welke de Carlisten hier hebben, Seo dc Urgel. Martinez Campos maakt aanstalten om deze plaats tot overgave te dwingen, terwijl Javellar aan de Ebro wacht houdt om den terugkeer van de volgers van Dorregaray te beletten. Officieel wordt bericht, dat generaal Laportilla met twee andere divisiën de Carlisten uit Lumbier heeft verjaagd en de .stellingen versterkt in den omtrek van Sangues'a. De Carlisten hebben aanzienlijke verliezen geleden. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. in. Dinsdag morgen te acht ure ging de //Stad Mid delburg" van Vlissingen naar Zee. Z. K. H. prins Hendrik bracht vóór 't vertrek nog een bezoek aan boord, nam afscheid vau de autoriteiten die den tocht zouden meedoen en bleef daarna aan de landingsplaats het vertrek der boot afwachten. Onder het spelen der Nederlandsche en Engelsche volksliederen door de kapel van 't 7 Reg., die ook mede naar Engeland ging, namen wij afscheid van 't Vaderland en voort gestuwd door de 1200 paardenkracht van de wieken der //Stad Middelburg" hadden wij al spoedig Vlis singen uit het oog verloven. De Vlaamsche kust bleef nog lang zichtbaar, 't Was prachtig weer op zee en er woei een frissche koelte. De meesten van 't groot aantal personen die aan boord waren bleven op 't dek en daar was 't een waar Babel van spraken. Hollandsch, Engelsch, Duitsch, Eransch alles dooreen, ofschoon Hollandsch en Engelsch 't meest gehoord werd. Voor allen zal dit zeetochtje de aangenaamste her inneringen achterlaten, zelfs voor de enkele martelaars in den dienst van Neptunus, die de zeeziekte kregen. En inderdaad aan die eigenaardige ontzagwekkende beweging van de zee, die niet juist bestaat in den golfslag, maar die 't geheele vlak der wateren over een groote uitgestrektheid opheft en weer doet dalen, daaraan kunnen alleen sterke magen weerstand bieden. In den mond van den Theems was 't een vrij dikke lucht, zoodat er van de kust niet veel gezien kon worden. Slechts eenige oögenblikken voor wij de Medway binnen liepen liet zich 't hooge gedeelte van 't Voorland als een donkere bank aan den horizon waarnemen. Zoo kwamen wij voor Sheerness aan. Daar werd de //Stad Middelburg" verwelkomd met een saluut van 21 kanonschoten van 't admiraalschip //Duncan" dat op de reede lag en met een saluut van 7 schoten van een batterij aau den wal. Een tal van sloepen met oorlogs-matrozen en officieren kwam rond de boot roeien als blijk van attentie; aan den wal stonden de artilleristen ei) een wacht van roodrokken in parade. Vervolgens stapten we onder het spelen der volksliederen en 't hurrahvan ons en van de menigte aan wal,, en trokken met onze muziek en tête naar 't feestterrein. Dit was een excercitie-pleiu waar een enorme militaire tent was opgericht en daarin een wel voorziene feestdisch. Gelijk te Vlissingen, zoo ook hier was 't weder toasten op die en die en dit en dat, zonder eind. Sheerness zelf is een vuil onbeteekenend plaatsje, dat van de rivier gezien meer vertoont dan 't van nabij gezien is. Onze flinke muziek maakte groote fureur onder de toegestroomde burgerij. Na den afloop van 't feestmaal gingen diegenen die onmiddellijk naar 't Vaderland terugkeerden in optocht met de muziek aan 't hoofd weder naar de z/Stad Middelburg." Wij en tal anderen vertrokken per extra-trein, die daartoe gereed stond, naar Londen, waar we te half twaalf ure aankwamen. In een half uur bracht een handoome cob ons met ons beiden naar 't Royal Hotel aan Blackfriards bridge en we waren volkomen verantwoord dat we na zulk een vermoeiende festiviteit van anderhalven dag achtereen, zoo spoedig mogelijk onze kamers opzochten. XXIII. Het 13de Ned. Nat. Zangersfeest. »Op zangers, op ten feeste!" Met dezen strijdkreet roept het hoofdbestuur van het Ned. Nat. Zangersverbond zijn leden op, om op 't aan staande feest, 30 Juli tot 2 Aug., in grooten getale naar Rotterdam te trekken, de dagelijksche zorgen van de schouders te werpen en naar hartelust te genieten van wat de kunst en de vriendschap hun te genieten geven. Geen wonder dat velen van de goede gelegenheid, die Rotterdams ligging aanbiedt, gebruik zullen maken 01a wat schoons te hooren niet alleen, maar daar te zijn met het zalige bewustzijn, zelf meê te werken aan 't ten ge~ hoore brengen van heerlijke toonscheppingen. Ik heb u reeds vroeger 't een en ander geschreven over het doi.1 van 't verbond, omdat liet doel: Broederschap onder alle Mannenzangvereenigingen van ons vaderland, en 't tot stand brengen van iets grootsch en schoons, door vereende krachten, omdat dat doel, zeg ik, niet kan bereikt heeten wanneer daar nog hier en ginds kunst lievende broeders huizen, die zich niet wenschen te ver eenigen met het groote geheel. Ik ben in dat opzicht niet van de leer van Spruijt in zake lijkenverbranding, welke heer de crematie als wenschelijk voorstelt voor enkelen. Neen, het Zangersverbond wil allen omvatten, 't wil éénen band slingeren om zijn leden, 't wil ze helpen, steunen, uitspanning verschaffen, in 't kort't Verbond is een onmisbare band om verband te brengen in de studie der leden, zonder hun zelfstandig streven maar in 't minst tegen te gaan. Thans 't een en ander over de toebereidselen. 't Is tot vóór korten tijd een vraag geweest, die, met 't oog op 't groot aantal leden, tot bekommering stemde welk lokaal zullen we vinden om zoo'n tot hiertoe in ons land ongehoord aantal zangers, niet alleen te bergen dat 's geen kunst maar zoo te plaatsen dat hun ge meenschappelijk gezang het beoogde effect teweegbrengt. Enkele leden van 't feest-commité hebben ze opgelost. Met een doortastendheid en ondernemingsmoed besloten ze voor eigen rekening een houten feestgebouw te doen vervaardigen en dit bij deze en alle volgende gelegenheden te verpachten aan iedere corporatie, die ruimte verlangt. En ruimte heeft het. 'k Zou u de afmetingen kunnen opgeven, 't is n.l. 70 M. lang enz., maar wat uw lezers een vasteren indruk zal geven van wat die houten tempel in zich kan opnemen is dit. Toen bij 't Studentenfeest te Leiden j.L Juni een deel der vloer, het vlakke na tuurlijk is 't grootste deel oploopend tot balvloer was ingericht, bewogen zich op dat deel 800 dansende paren, zonder elkaar noemenswaardig te hinderen. Men zegt dat in dezen feesttempel de accoustiek niets te wenschen overlaat, 't Is te hopen! Hierin wacht men nu a.s. Vrijdag de feestvierende lieder tafels met hare banieren, om 't welkom te hooren toe spreken door den kunstminnenden Burgemeester van Rotterdam. Denzelfden avond te 7 ure vangt de eerste algemeene repetitie aan. Zoo'n algemeene repetitie, hoe eenvoudig zoo voor 't gehoor, is uit den aard een verschrikkelijk iets en erg afmattend; zonder nog, zooals meermalen gebleken is, waarborg te zijn voor een goede uitvoering. Ge moet weten, daar komen liedertafels, die gestudeerd hebben met den meesten ijver. De leden dezer geprepa reerde corporation vinden echter maar al te dikwijls plaats tusschen broeders, die volstrekt onvoorbereid ter algemeene repetitie verschenen. Ge kunt denken wat daarvan terecht komt! Laat me 't dan ook volmondig erkennen: vele malen is een schoon werk mislukt, totaal mislukt door een onverantwoordelijke lichtzinnigheid op 't punt van studie. Wat doaraan te doen was, heeft het hoofdbestuur vele malen overwogen. Thans heeft ze een maatregel ontworpen, die we hopen, dat 't kwaad keeren zal. Staande de algemeene repetitie zal er geloot worden welke lieder tafels één der ensemblestukken, óók door loting aan te wijzen, zal voordragen om daardoor het bewijs harer voor bereiding' te toonen. 't Vooruitzicht van een nummer te treffen, een zoogenaamd «moeilijk," heeft reeds gunstig gewerkt op de afzonderlijke repetitiën. Bovendien is door enkele gezamenlijke oefeningen der liedertafels uit Rotter dam, Dordrecht, Schiedam, Kinderdijk, Breda en Tilburg thans een kern gevormd, waarop de feest-directeuren A. W. A. Heyblom uit Rotterdam en C. Van der Linden uit Dort vertrouwen kunnen als de nood aan den man komt. De ensemble-stukken zijn tien in getal: 1. Morgen-hymneA. Dietrich. 2. LentebedeFrans Coener.. 3. Soldaten koorIleiligerlee. Richard Hol. 4. Das Thai des EspingoJos. Rheinberger. 5. BanierzangA. W. A. Heyblom. 6. EuterpeG. A. Heinze. 7. WeemoedCh. Hanssens. 8. Stapal, mijn dierbaar Vaderland J.H. Broekhuyzen. 9- Willem van Holland voor Damiate. S. de Lange Jr. 10. VolksliedJ. W. Wilms. Wat de schoonheid dier stukken betreft, aarzel ik niet den prijs toe te kennen aan No. 4. Aangezien echter dat werk door zijn ontelbaar vele overgangen en als gevolg daarvan nog ontelbaarder kan dat? aantal kruisen en mollen, die er als door een zaaier op uitgestrooid schij nen, voorbeschikt schijnt om te mislukken, zal het gansch en al afhangen van de mate van voorbereiding of het werk al dan niet den overweldigenden indruk maakt, die het ik spreek uit ondervinding na goede studie maken kan. Ik zal u 11a den afloop van 't feest een korte mededeeling zenden van den muzikalen en woordelijken inhoud van enkele stukken, tegelijk met liet bericht van 't al of niet welslagen der grootsche onderneming. Alvast wijs ik uw lezers, zoo ze 't Zangersfeest mochten gaan bijwonen, op de nummers 2 en 6, die wat rijkdom van schoonheden betreft op 4 volgen. De Zondagavond is bestemd voor 't programma der af zonderlijke voordrachten der liedertafels, die zich daartoe hebben bereid verklaaad. Dewijl 't getal der laatsten '12 is, zal elk slechts één nummer zingen. Natuurlijk zet ieder daar zijn beste been vóór en zal die avond niet de minst aangename zijn. De verdere ontspanningen verschaft de instrumentale muziek. Het Park-Orkest van Amsterdam onder Stumpff, de Stafmuziek van 't Regiment d.d. Schutterij van Rot terdam onder Hutschenruyter en 't Muziekkorps van 't le Regiment Guides uit Brussel, onder Staps, drie corpo- ratiën die hun sporen verdiend hebben, zullen zich bij afwisseling laten hooren, bij goed weer buiten de tent, waar op kunstmatige wijze en met enorme kosten een tuin letterlijk «gemaakt" wordt. Dit wat de voorbereiding tot 't feest betreft. Den volgenden keer over de viering zelf. 25 Juli '75. —V.—

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3