Buitenland. BEURS- m MARKTBERICHTEN. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. geweld neder. De reizigers in liet station en in de treinen die juist aankwamen en vertrokken konden bijna geen hand voor hun oogen zien door den dich ten nevel en zwaren regen. Binnen een kwartier waren de lagere gedeelten van het dorp overstroomd door het water, dat als in bergstroomen uit de straten naar omlaag kwam, totdat het diclit bij de K. K. kerk een meer vormde, waardoor men waden moest eer men den hooger gelegen straatweg bereiken kon. De wind woei hier eu daar boomen om en scheurde het lood van het dak van het koepeltje op Trompenberg. N. R. Cé. Nieuwediep, 19 Juli. Heden had een proef met electro-schok-torpedo's plaats ter reede van Tessel. Een torpedo geladen met 50 kilogram buskruit, was bevestigd aan een sper, uitgebracht achter een stoombarkas. Terwijl op een gegeven oogenblik de barkas vooruit stoomende was, werd de mijn ontstoken en had de ontploffing plaats Een enorme waterkolom van minstens 30 meters hoogte verhief zich, van den dijk gezieu, nagenoeg rakelings van de barkas; het nederstortende water viel op het achtergedeelte van het vaartuig, dat daartegen beschut was met een over dekking van zeildoek. Naar wij vernemen, is de proef volkomen gelukt, daar het stoomvaartuig geen letsel bekomen en geen water overgenomen had. Men meldt uit Eindhoven van 16 Juli: De trein, die hier circa 6 uur uit 's Bosch arriveert, is ge lukkig aan een groot gevaar ontsnapt. Op de lijn nabij het station stond een goederentrein, waarom het signaal onveilig voor den komenden trein was geplaatst. De machinist bemerkte dit, naar het schijnt, te laat. Door uit alle macht te remmen, ontnam men den trein echter spoedig den snellen gang, zoodat de botsing gering was. De passagiers ondervonden slechts een lichten schok; van de goederenwagens werden eenige beschadigd. Duitschland. De Duitsche Keizer is Zaterdag avond behouden te Gastein aangekomen en door de volksmenigte en de badgasten feestelijk ingehaald. De Pruisische bisschoppen zijn, naar men zegt, met de Eegeering aan het correspondeeren over den vorm, waarin de in art. 58 der wet betreffende het bestuur van de kerkelijke goederen vermelde verklaringen moet worden afgegeven. Onlangs ontving prins Bismarck een brief uit Giessen waarin hij onder allerlei bedreigingen werd aangemaand, den schrijver voor 8 Juli onder lett. S. W. 12 poste restante te Giessen eene som gelds toe te zenden, ter belooning voor zekere bewezen diensten. Prins Bismarck kende de handteekening niet en wist ook niets van den schrijver of van hetgeen deze beweerde te hebben gedaan. Bij onderzoek aan het postkantoor te Giessen meende de Postdirecteur in schrift en handteekening iets op te merken, hetwelk kon dienen om den schrijver op het spoor te komen. De rechterlijke beambte met het onderzoek belast, moest te dien einde op de griffie der stedelijke rechtbank eenige stukken en onderteeke- ningen nazien. Terwijl hij daarmede bezig was, liep een der klerken heen en verdween sedert spoorloos. Nadat daarop naar onderscheiden plaatsen bericht was gezonden, werd de vluchteling eenige dagen later te Keulen gearresteerd, op het oogenblik dat hij op het postkantoor navraag deed naar brieven poste restante onder letter S. W. Het is een jongeling van 18 jaar. De liberalen in Beieren zijn bij uitstek tevreden over den afloop van de verkiezingen voor den Landdag immers, het blijkt, dat de liberale partij eer voor- dan achteruit is gegaanhet laatste had men kunnen verwachten, omdat de nationale opgewektheid uit den aard der zaak minder is dan vroeger; ook kon de Pruisische kerkelijke wetgeving een minder gUnstigen invloed hebben uitgeoefendhet blijkt nu echter dat ook in Beiereu het verlichte, het ontwikkelde, het beschaafde deel der natie de nationale politiek is en blijft toegedaan, terwijl de ultramontanen hun stemmen halen uit de achterhoeken des lands. Vooral de hoofdstad heeft zich dapper gekweten van haar taak; 228 liberalen staan hier tegenover 56 ultra montanen, het antwoord op den bekenden herder lijken verkiezingsbrief van den aartsbisschop. Men berekent dat de ultramotanen in den nieuwen Land dag 79 stemmen zullen hebben, de liberalen 77. Even als in andere landen is ook in Duitschland in de laatste dagen veel regen gevallen en hebben de gewassen veel van het weder te lijden gehad. Er bestaat echter nog altoos gegronde hoop op een goeden oogst. Minder gunstig staat het met den handel en industrie. Over 't algemeen is de toestand te dien opzichte eenigermate bedenkelijk. De ongunstige han delsbalans noodzaakt ons, onze schulden aan het buitenland in goud te voldoen en daar wij buiten staat zijn, aan vreemde volken voor hunne artikelen andere productiën onzer nijverheid te zenden, kunnen wij niet meer spreken van ruilhandel, maar alleen van koop. Met andere woorden hetgeen wij verbruiken moeten wij betalen met het opeengehoopte goud. Het spreekt van zelf dat dit op den duur niet is vol te houden, zoodat, wanneer er in de omstandig heden geen verandering komt, het vooruitzicht alles behalve aangenaam is. T ix r k ij e. Turkije wijdt op zijn wijs zijn zorg aan de staats financiën, gelijk het bij de begrooting beloofd had. De commissie, benoemd om hervormingen in den staatsdienst iu te voeren en de middelen te onder zoeken, die kunnen aangewend worden om 's rijks bronnen van inkomsten te ontwikkelen, heeft haar zittingen begonnen. Men beweert, dat de groot-vizier het initiatief genomen heeft om de bezoldigingen der hooge staatsambten aanmerkelijk te verminderen, en hijzelf is voorgegaan door zijn eigen inkomen, dat 2500 p. per maand bedraagt, tot 600 p. te besnoeien. De commissarrisscn die door de Porte naar de oproerige Christenen in de Herzogowina gezonden waren, hebben bericht dat hun zending schipbreuk geleden heeft. Het is den opstandelingen gelukt, het geheele land tusschen Mostar en de Oostenrijksche grenzen aan de kust van ïtaguza aan de beweging deel te doen nemen. Zij bedreigen allen met dood en brandstichting, die weigeren gemeene zaak met hen te maken. De commissarissen dringen daarom aan op het zenden van troepen. Spanje. Voor degenen die gewoon zijn de loop der gebeur tenissen in dit land van verrassingen te volgen, zal voorzeker dit wel de zonderlingste verrassing zijn, dat er iu volle ernst sprake is, van een bezoek, dat de ex-koningin Isabella aan don Carlos zal brengen. De correspondent van de Pall-mall Gazette uit Tolosa schrijft hierover het volgende: //Het gerucht daarover liep reeds Zondag 11 Juli in Tolosa, won niet alleen eiken dag meer veld, maar gaf zelfs aanleiding tot de wonderlijkste gissingen. Het eenige feit dat daartoe aanleiding gegeven heeft is het volgende. Het blijkt dat kouingin Isabella verlof heeft gevraagd, gedurende den zomer haar verblijf te St. Sebastian te vestigen, doch dat koning Alfonsus haar dit geweigerd heeft, maar haar tevens te kennen heeft gegeven dat zij volkomen vrij was zich te vestigen op de Balearische eilanden, waar alles wat zij zou kunnen wenschen tot hare beschikking zou worden gesteld. Daar nu die Balearische eilanden een soort van Spaausch Caledonië zijn voor personen van rang, heeft de koningin dat voorstel opgenomen als een onverantwoordelijke belee- diging. Don Carlos vernam deze zaak, schreef haar en bood haar eene villa aan in de nabijheid van Zauraus, met verlof vrij in zijne bezittingen te verkeerenhier voor heeft Isabella eene hartelijke dankbetuiging ge schreven en verzocht het aanbod in overweging te mogen nemen. Hierbij blijft het, doch een feit is het dat de graven Bardi en Caserte, schoonbroeders van don Carlos, naar Isabella zijn gezonden met in structies om alles voor haar reis in gereedheid te brengen, ingeval zij het aanbod aanneemt. Nu is het zeer zeker dat don Carlos zich niet zoo sterk gecompromitteerd zou hebben indien niet eenige onderhandelingen voor gegaan waren, en het vermoeden dat, nu Isabella gebroken heeft met haar zoon, zij nu handelt in overeenstemming met Serrano, Sagasta en hunne vrienden die in Madrid conspireeren, en bedacht is op eene verzoening met don Carlos, is volstrekt niet buitensporiger dan de uitnoodiging zelve. Eene andere verklaring zoekt men hierin dat de gezondheidstoestand van Alfonsus van dien aard is, dat hij spoedig het slachtoffer moet worden van zijne tegenwoordige levenswijs. Zeker is het dat men voor het oogenblik in Tolosa meer belang stelt in deze aangelegenheden dan in de militaire operatiën, nu de Carlisten weer in hun tactiek zijn vervallen van eiken geregelden. veldslag te vermijden." De Gaceta meldt, dat tengevolge der vervolging 2000 Carlisten op Eransch grondgebied zijn gevlucht, in de omstreken van Puycerda twee mortieren en 12 wagens met ammunitie achterlatende. De Diario van St. Sebastian vezekert dat een pistoolschot is gelost op don Carlos, terwijl hij de straten van Cibor doortrok. Hij is niet gewond. De misdadiger is onbekend. Volgens bericht uit Londen dd. 20 Juli, komt in de Times een telegram voor. van den Spaanschen Minister van Financiën, luidende: //Daar mij verzekerd is, dat de Spaansche financieële commissie eene mede- deeling heeft ontvangen van den raad van vreemde fondsenhouders, waarbij in mijn voorstel wordt toege stemd, heb ik onmiddellijk last gegeven aan den president, aan te kondigen dat de coupons mogen worden aan geboden.' Het fort Collado, het laatste steunpunt van de Carlisten in Castelion, heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven; 300 soldaten en 2 kanonnen zijn daardoor in de macht der liberalen gevallen. De constitutioneele commissie heeft het amendement tegen de godsdienstvrijheid verworpen. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 22 Juli 187 5. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pCt. 63% 6 dito dito 3 7413/J6 dito dito 4 99%, dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2% Spanje, Obligatien, 1867/72 3 20% dito Binnenl. 6250 3 18%,j dito 1250 en ƒ2500 3 13 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 50 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 103% Bew. Ins.m. Coup. 6 S. 1855 5 92l3/IG Obligs. a f 1000— 1866 5 1017/8 dito a 100,— 1860 4i/a 94% Cert. bij Hope Sp Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 84 l3/1G dito 1859 3 71% Staatsleening 1864 5 f 368 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. 62% Febr.-Aug. 5 62 dito in Zilver Jan. en Juli 5 65%G April Oct. 5 65% Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 f 144% Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 38% N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 101% Brazilië, dito 1865 5 97 Mexico, dito '1851 3 260 135% 101% 101% 100%, 87% 18% 47 32%s 2,41 2,04 Groote Russische Spoorw.-Maatscli. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Clucago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. Metalliek 22,22% Dito Nationale 22,50 Div. Eng p. 11,77% Rus. Z. - R. Amer. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 22 Juli 1875. De Ned, Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomertarwe Rogge Maartsche Gerst Winter-Gerst Zomer dito Mudde. f~~ - 9,25 - 8,25 - 7,50 - 6,75 - 6,50 6,50 De Ned. Mudde. Haver f Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Groene Erwten Kleine dito 5.— 9i— - 10, Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 22 Juli 1875. Teelt 1874. Per 50 Nederlandsclie ponden. Twee en een, 1ste kwaliteit blank Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, 1ste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito ƒ17,— a 18,- -16,— a 17,— a - 16,— a 17, -15,a 16,— -12,— a 13,— a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 22 Juli 1875. Boter laagste koers f 0,75 per 5 ons. hoogste Kip-Eieren laagste koers middel hoogste - 0,85 0,75 per 25 stuks. 25 0,82% 25 BINNENGEKOMEN: 22 Juli. Henry, William Clarhion, New-Castle, Zie rikzee. Agio, A. G. Yandin, Abo, Antwerpen. Van 9 tot 16 Juli 1875. Geboren: Eene dochter van P, B. van Krieken en D. van Leeuwen. Eene dochter van G. Vaal en M. van der Klift. Een zoon van P. A. de Valk en M. Lookman. Overleden: J. W. Augustijn, oud 25 j., vrouw van J. Enzlin. C. J. Hagesteijn, oud 3 w., d. L. de Bruine, oud 40 j., man van J. IT. Smit. F. Maijs, oud 67 j., man van M. F. Saarburg. J. Bolier, oud 4 m., z. C. Hack, oud 12 d., z.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3