Buitenlan westwaarts door de Lancaster sound te komen. Het zal van den toestand van het ijs afhangen, of Allen Yang verder de richting zal inslaan, welke hij in 1857 met Mae Clintock nam, of wel die van de Erebus en de Terror. In alle gevallen zal men het King- Williams-eiland, waar Franklin zijn dood vond, pogen te bereiken. Indien het jaargetijde gunstig is, is liet mogelijk, dat men de geheele noordkust van Noord- Amerika langs gaat en door de Beringstraat terugkeert. Hetgeen deze expeditie voor ons bijzonder belangrijk maakt, is dat zij wordt bijgewoond door een Neder- landsch marine-officier, den heer L. R. Koolemans Beynen. Toen voor eenige maanden baron Groeninx van Zoelen het Aardrijkskundig Genootschap op de Noord- pool-expeditiën opmerkzaam maakte en er aanzien lijken geldelijken steuu voor aanbood, heeft het Ge nootschap zich tot het comité der Engelsclie expeditie gewend mee het verzoek, dat een Nederlandsch officier den tocht zou mogen mededoen, om later een eigen onderneming te kunnen tot stand brengen. In En geland kon niet aan het verzoek voldaan worden. Te Bremen slaagde men voor de ontworpen derde Duitscbe expeditie aanvankelijk beter, lntusschen was in Engeland het plan der Pandora tot rijpheid gekomen, en kreeg liet Aardrijkskundig Genootschap kennis, dat aan een Ned. zee-officier werd toegestaan den tocht mede te doen. Hoewel den tijd tiissclien dit aanbod en de uitvoering zeer kort was (slechts enkele weken) en hoewel er nog gewichtige bezwaren oprezen, is men evenwel nog gereed gekomen, en is de lieer Koolemans Beynen op weg naar de Arctische zeeën, die in zoo langen tijd geen Nederlandschen ontdekker gezien hebben. machten in derde lezing, met 530 tegen 82 stemmen aangenomen, waarna gisteren (Maandag) de begrootiug voor 1876 aan de orde is gesteld. MaJartro stelde voor dat de vergadering na de behandeling van het budget zou uiteengaan tot 30 November. Eeary diende daarop het voorstel in, dat de vergadering haar werk zaamheden zou voortzetten tot de Senaatswet, de kies wet en de begrootiug waren afgehandeld. De urgentie Aan het voorstel-Malartre werd aangenomen met 356 tegen 316 stemmen, terwijl de urgentverklaring van Eeray's voorstel werd geweigerd. E ii g e I a n «cl. In de zitting van het Engelsche Parlement van 12 Juli jl. heeft lord Perzance de aandacht van liet huis gevestigd op een zinsnede in eene depêche van den Duitschen gezant aan den Minister van Buitenlandsche Zaken in België van 3 Februari jl. waarin het volgende voorkomt: //Het is een onbetwistbaar beginsel van internationaal recht, dat een staat aan zijne onderdanen niet moet veroorloven deu inwendigen vrede van een anderen staat te verstoren en dat hij zijne wetten dus moet inrichten, dat hij bij machte is dien internati onalen plicht te vervullen." Lord Penzance vroeg, of de Engelsche regeering ook tot dit beginsel was toe getreden, zoo ja, met welk resultaat? Hij achtte dit beginsel iets geheel nieuws, bovendien een dwaling, zelfs een bron vati gevaar. Want wat wil dit beginsel Het legt eiken staat den plicht op, binnen de grenzen van zijn grondgebied ieder geschrift te verbieden, dat eene meening behelst, welke den inwendigen vrede van een anderen staat zou kunnen verstoren. l)it ging, naar zijne meemug, te ver. Geen enkele mo gendheid mag dien eiscli aan een andere stellen. Daaren boven, iedere staat, wiens vrede bedreigd werd, had onmiskenbaar het recht ieder geschrift te verbieden, dat iets behelsde, dat vatbaar zou kunnen zijn, om den inwendigen vrede te verstoren. Lord Derby antwoordde dat zoodanige vraag aan Engeland niet was gesteld. Hij voegde er bij dat, vermits hetgeen het onderwerp der Duitsch-Belgische correspondentie was, op voldoende wijze was geregeld, men niets kon winnen bij de bespreking van een abstract beginsel, zoo onbestemd door den Duitschen gezant ontwikkeld. Hij eindigde met te verklaren dat de uitdrukkingen dezer nota zoo onbestemd waren, dat zij geene zóó preciese uitlegging toeliet, dat men daarop een oordeel zou kunnen gronden. De eiscli dat alle handelingen, die zelfs zijdelings de geringste strekking mochten hebben om in een anderen staat onrust te verwekken, verboden moeten worden, ware de onredelijkste eisch, die ooit door de diplomaten werd gesteld. Iets anders is het dat er eenige handelingen zijn, welke de strekking kunnen hebben om den inwendigen vrede van een anderen staat te verstoren en welke die staat verplicht is krachtens het volkenrecht te verhindereudit be ginsel kan iedere regeering binnen zekere grenzen aannemen. Engeland zou echter nooit toelaten dat, op aandrang eener buitenlandsche mogendheid, aan de pers het stilzwijgen werd opgelegd. Zoo spreekt een Tory-Minister; wèl het bewijs, dat het beginsel van het souvereiniteitsrecht van iedere natie bij ieder Engelschman diep is ingeweven. In het Lagerhuis heeft Bourke in antwoord op een interpellatie van Wait verklaard met genoegen te kun nen meedeelen, dat het ontwerp eener nieuwe over eenkomst betreffende de suikers reeds was goedgekeurd door de Franselie, Nederlandsclie en Belgische regee ringen en thans door de Engelsche in overweging genomen werd. bij de Raed van Zeeland, ende dattet Plof tseive zeer wel nemende liaclde gezeit dat zij op haar interest en deze Stads geregtigheid zouden letten ende daar voor zorge dragen na behoor en. 2 Aug. 1631. Rapport gedaen bij de Burgem. de Jonge en de Seer. Fannius van hare besoignes in den Hage eer- stelijk dat zij hebben geobtineert executoriaal op de deiïaulte tegen de Baillu van Zzee nopende de resti tutie van 't peerd van Aart Legierse. id. tegen die van de Stad Zzee nopende de reparatie van de attentate over de gevangenis van Blauwrok en dat op beide is gedecenieert nader grijzeling op liooger boete. 13 Oct. 1631. Rapport gegeven bij de Burgm. Pluympot en de Secr. Fannius van hare gebesoigneerde in den Hage als derwaarts als gecommitteerde geweest zijnde bij 't Collegie van Baillu Burgem. Schepenen tot vervolg' van Stads zaeke en de processen tegens die van Zzee eerstelijk dat er geobtineert is mandament van aprehensie tegen de Baillu van Zierikzee en zijn schout nopende de reparatie van attentate in de afhalinge van 't peerd van Adriaan Legierse. In Engeland spreekt men veel over den dag der sluiting van het Parlement; algemeen wordt aangeno men, dat S of 10 Augustus wel de laatste termijn zal zijn; de kwestie is hoofdzakelijk voor de Parlements leden van belang; bet publiek is vrij onverschillig omtrent de zittingen. Er is te Londen een inschrijving geopend voor het aanleggen van een nieuw openbaar park te Hampslead. Te dien einde wil men een oppervlakte lands aankoopen van ongeveer 50 acres a 1000 p. sfc. per acre. Ten gevolge van groote stortvloeden hebben in Gloucestershire groote overstroomingen plaats. De over stroomingen in Monmouthshire veroorzaken aanzienlijke schade; 13 personen 'hebben daarbij bet leven verloren. Het water wast nog altijd. De Italiaansche kroonprins Humbert heeft Londen bezocht. Donderdag had hij aan het diner genoocligd eenige voorname Italianen en andere hooge personen. De kroonprins ontving bezoeken van den hertog van Cambridge, lord Derby, Gladstone, graaf Beust, graaf Munster, den markies Lorne en andere personen. Voor de kroonprins Engeland verlaat, zal hij een be zoek brengen aan de fabrieksdistricten en waarschijnlijk ook aan Ierland en Schotland. X> ii i t s c lx 1 a n cl. De Grenzboten trok in een barer laatste nommers een parallel tusschen de //witte" en de //zwarte vrij metselaren". Met de eersten zijn bedoeld de werke lijke vrijmetselaars, de verkondigers van verdraagzaamheid en humaniteit, met de laatsten de Jezuïten en Ultra- montaneu. In de uitwerking van dit thema leest men o. a.: de witte vrijmetselaars hebben een geheim ver bond, waartoe zij ongetwijfeld zijn genoodzaakt ge worden door den geest van vervolging, waardoor het middeleeuwsch fanatisme werd beheerscht; die 'ge heimzinnigheid is hun nog als een gewoonte bijgebleven, hoewel de sluier, die hun bestaan en werken overdekt, hoe langer hoe doorzichtiger wordt. De zwarte vrij metselaars sluiten zich steeds meer en meer tot een conspiratie aaneen, welke door de ondoordringbare geheimen van den biechtstoel en allerlei andere stoute middelen de beschaafde christelijke maatschappij tot in haar grondslagen doet schudden. De witte vrijmet selaars streven meer en meer naar openbaarheid; de zwarte hullen zich meer en meer in het duistere en geheimzinnige. Door de witte vrijmetselaars is voor eiken staatsman de toegang tot hun kring opengesteld, en zij zijn er trotsch op te verkeeren met die zuilen vau den Staat; de zwarte vrijmetselaars vinden het staatsgezag zoo onverdraaglijk, dat zij zelfs de geringste onderwerping aan de wetten van den Staat een over treding van de eeuwige goddelijke wetten noemen. De witte vrijmetselaars verlangen vrijheid des gewe tens, de zwarte het gezag van den Syllabus; de witte voeren strijd voor de edele en schoone beginselen der humaniteit, de zwarte eischen het offer van wetenschap, kennis en geweten. De Duitsche officieuse Norddeutsche bekent voor barig geweest te zijn in de met zooveel ophef aange kondigde ontmoeting' van den Keizer en den Koning van Beierenzij gaf de voorspelling op grond van particuliere berichten; het blad is echter in staat gesteld mee te deeler., dat wel niet de Koning den Keizer heeft begroet, maar toch eenige Beiersche prinsen en de aartshertogin Gisela. De uitslag der verkiezingen in Beieren is nog zeer onvolledig bekend; wij weten alleen, dat de liberalen in schier al de grootere steden zegevierden. tweedens. gelijk mandament van aprehensie tegen de regeerders der Stadt Zierikzee nopende de reparatie van attentate gepleegd mette gevangenis van Jacob Willems Blaurok. derdens. acte om te worden gevoegd bij 't in- terdit in de zake van de dvvangmarkt ten principale welke acte en interdit aireede ten Hove is overge stuurd en waarop nu verwacht wordt expeditie ten principale. Yan alle welke sententien en appointementen mede gebragt zijn acte en executorialen na eisch en gele- genheit van saake. ende wert nu gevraagd wes men anders zal doen, is geresolveerd dat men de voorschreven mandamenten en executorialen zal leggen in executie naer zijne forme, te weten dat men bij civiele mid delen zal doen aprehendeeren de Baillu en zijn Schout of een van beiden tzij binnen de Stadt van Zzee off daarbuiten en in cas van violatie van de aprehentie dat men dan de deurwaarder tegens hem daarover zal protesteren en daarna klagte zal doen daar en soot zal behooren. ende aangaande de magistraat dat men de executie zal doen mette beste gelegenheit men zal kunnen te wege brengen, 't zij binnen of buiten Zzee, ende werdt disposityf daarvan gesteld aan 't Collegie van Wette. Wordt vervolgd. Mededeeling betreffende den landbouw. In het noordelijkst deel van N.-Holland zal een model-boerderij worden aangelegd. Het denkbeeld en de eerste ontwerpen daarvan zijn uitgegaan van den heer R. Rezelman te Winkel. Het hoofddoel is vee-veredeling. De Statuten der vereeniging die de zaak tot stand brengt zijn door den Koning goedge keurd. Het aanleg-kapitaal f 100,000 in aandeelen van f 500 is geheel geplaatst. Er zijn 40 hectaren land, in den Waarden-Groet-polder gelegen, aangekocht. Binnenkort zal aan de opstelling der gebouwen worden begonnen. De onderneming' staat onder liet bestuur van de heeren R. Rezelman, J. Breebaart en W. Sluis, bijgestaan door zes commissarissen. Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor eelut te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quimi Xapoclie bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening Laroclie op (c) den bloauu/en bandop de witte etikette op de twee enveloppen en op de brochure. Men eische insgelijks het maaéje dat zich op den hals der flesch bevindt. F r a ïi k r ij it. Bij de voortzetting der beraadslaging in de Nationale Vergadering is liet ontwerp betreffende de openbare goed gevonden hadden mede te gaan bij alle de leden om met alle mogelijke middel de slagcli van die van Zzee tegen te gaen en waart doenlijk te breken, gelijk zij ook ingevolge van 't selve advijs de ronde bij alle leden hebben gedaan en deses stadts geregtigheit met alles datter aankleeft des aengaande op 't hoogste voorgedragen en gerekommandeerd waarop zij ons al meest goede antwoorden hebben bekomen, ende alzoo de Staten vau Zeeland tegen den 12 dezer zullen vergaderen en dat deze zaake alsdan te berde komen zal zoo werdt gevraagd wes men hierinne zal doen, ende is geresolveerd dat eerstelijke Burgm. de Jonge en de Secr. Fannius dadelijk zullen gaen na den Hage om aan 't Hof van Holland al dit voor- zeide gepasseerde te remonstreren verzoekende dat H. Ed. Mo. voor haar eigen interest gelieven te zorgen en hierinne zooveel te doen als zij na hare gewone wijsheit zullen bevinden te behooren en daarop gehoord rapport verder dienen te doen wezende. 21 Juni 1631. Rapport gedaan bij Burgem. de Jonge en de Secr. Eannius van dat zij volgende haren last, aan den Raad Provinciaal hebben gedaan openiuge van 5t gene is gepasseert zoo voor de Commissarissen van de Staten van Zeeland tegen die van Zzee als daerna

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2