/intikmsam courant. voor liet arrondis- semeiit Zierikzee. 1875. No. 56. Woensdag 21 Juli, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. De kleine oorlogen onzer Vaderen. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKElVMAlV. ZIERIKZEE, 2 0 Juli 1 8 7 5. Zierikzee, 20 Juli. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing van 5 leden voor den Gemeente raad zijn ingeleverd 193 stembriefjes. Door de geneeskundige commissie te Middelburg zijn o. a. geëxamineerd en toegelaten als leerling apotheker J. C. Iiertstein en J. Broodman, beiden van Zierikzee. Een Fransch geestelijke houdt zich sedert eenigen tijd bezig met de verzameling van een 4Ö0tal proeven van taal en stijl bij de verschillende volken, om die aan de boekerij van 't Vaticaan ten geschenke te geven. Als tekst dient een fragment uit het pauselijk schrijven van 8 Dec. 1854, behelzende het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis der IJ. Maagd. Voor een der Zeeuwsche dialecten is de heer J. van der Baan van Wolfaartsdijk aangezocht tot vertolking, die dat aanzoek met de hem eigen liefde voor historie en taal heeft aangenomen. Vlïssingen, 17 Juli. Donderdag avond en nacht zijn hier en daar op straat gevonden en op de bank der sociëteit de //Unie" nedergelegd pamfletten, die om hunnen inhoud en hunne strekking de veront waardiging van elk weldenkend ingezeten hebben opgewekt. Daar door zulke laakbare daden de goede naam van ieder kan worden bezvvalkt, is het te hopen, dat de justitie te Vlissingen en ook te Middelburg niet nalaten zal het noodige onderzoek in te stellen, naai den drukker en uitgever van het pamflet, wiens naam, in strijd met de wet, zorgvuldig is weggelaten. Mocht het haar gelukken den dader op te sporen, zal het blijken, wie de lafhartige is, die de pers gebruikt, om door tastbare lasterlijke taal twist en tweedracht te zaaien te midden eener bevolking, die meer dan ooit, behoefte heeft aan rust en vrede. De Arrih. Ct. meldt Worden van wege de vrijzinnige richting te Zutfen ijverige pogingen aangewend om nar. J. P. R. Tak tot lid der Kamer te doen kiezen, eene keuze, die het district tot eer maar bovenal het land tot voor deel zou strekken, ook de gecombineerde richtingen zitten niet stil. Het schijnt echter dat de heeren het niet afkunnen, want er zijn nu hulptroepen van elders aangerukt: de weleervv. heer Ronkel, voorheen predikant te Zutfen, thans te Amsterdam, is over gekomen en zal, behalve het herderlijk werk, dat hij binnenskamers verricht, in het openbaar een paar preeken houden, welke men nu reeds als verkiezings- preeken doodverft. Zaterdag heeft hij zijn heilig werk aangevangen met eene conferentie met de bondge- nooten van de tegenovergestelde richting ten huize van den geweermaker W. Uit Veghel, Noord-Brabant, is een adres aan den Minister van Binuenlandsche Zaken verzonden, waarin de Protestantsche en Israëlietische inwoners zich be klagen over het gemis aan voldoend openbaar onderwijs voor hun kinderen, ontstaan doordien de Roomsch- Kaiholieke geestelijkheid door de oprichting van zuster en fraterscholen en het //dwingen" der Katholieken om hun kinderen allen daarheen te zenden, de open bare school zoozeer heeft ontvolkt, dat deze alleen de kinderen van Protestanten en Israëlieten, te zamen circa vijfentwintig, heeft behouden, dat de openbare onderwijzer, een braaf huisvader, doch bezwaard met het onderhoud van een gezin, bestaande in tien personen, zijn inkomen met meer dan tweehonderd gulden ziet verminderd en nu op geen achthonderd gulden jaarlijks kan rekenen, en dat de twee hulponderwijzers, van welke één geëxamineerd voor Fransch en teekenen, onmiddellijk zijn ontslagen door het Gemeentebestuur, dat nu van oordeel was dat men voor een handjevol Protestanten en Joden geen hulponderwijzer noodig had, terwijl dezen nu maar moesten zien, op welke wijze zij voor hun kinderen terecht kwamen en men die noodelooze uitgave wel besparen kon. De adressanten, vooral door het ontslag der hulp onderwijzers zeer bezwaard en in hun rechten verkort, vragen herstel hunner grieven van den Minister. Voor de rechtbank te Gorinchem stond Woensdag- een booze vrouw terecht, de schrik barer buurt en die voorheen herhaaldelijk ter zake van misdrijf ver oordeeld, thans opnieuw voor den rechter geroepen was, omdat zij bij gelegenheid dat zij met een buurman twist had, voorbedachtelijk een zak fijn gemalen witte peper deze in de oogen wierp, waardoor hij onder de hevigste pijnen tijdelijk van zijn gezicht is beroofd ge weest. De officier van justitie requireerde te dier zake een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Maandag 12 Juli des avouds circa 8 ure stapten te Esschen bij Rosendaal 7 heeren uit het spoor, dat van Antwerpen kwam. Naar men vermoedde, waren het Franschen. Zij begaven zich aanstonds over de Belgische grenzen op Nederlandsch grondgebied, waar nu tusschen twee geduelleerd werd met den degen. Een hunner werd aan den bovenarm licht gekwetst, welke wonde aanstonds door een derden heer, ver moedelijk den dokter, verbonden werd. Tegen 10 uur stapten de heeren weer in den trein naar Antwerpen. Het waren twee Fransche journalisten de heeren Périvier van den Figaro en Rosati van den Presse, welke hier hun twisten kwamen uitmaken. Te Groot-Zundert heeft 5 dezer een verschrikkelijk ouweder gewoed. Onophoudelijk volgden angstwekkende bliksem- en donderslagen elkander op; een scherpe hagel stortte met verpletterende kracht neder en een woedende storm liet zijne verwoestende sporen achter. Binnen weinige minuten werd het blijde vooruitzicht der landbouwers verijdeld alle veldvruchten hebben veel geleden, vooral de boekweit is totaal, de haver grootendeels vernietigd. Honderde boomen zijn ont worteld, verscheidene gebouwen beschadigd. De vroeger zoo welige velden leveren thans een treurig gezicht op. De schade valt niet te berekenen, maar is zeer aanzienlijk. Nauwelijks is de groote Engelsche expeditie naar het Noorden vertrokken, of eene andere heeft den 26 Juni Engeland verlaten. Het is namelijk de //Pandora", een driemastschooner van 439 ton en met 80 paardenkracht. De kosten der uitrusting worden voor een goed deel gedragen door de weduwe van sir John Franklin, en een der hoofdbedoelingen is het opsporen der dagboeken van dezen beroemden arctischen zeevaarder. Het bevel werd gevoerd door een offiicier der Engelsche marine Allen Youg. Waarschijnlijk zal de expeditie de weg van de Alert en de Discovery volgen tot aan de Carey-eilanden, waar zij de expeditie zal achterlaten, om daarna Een bijdrage tot de geschiedenis van BROUWERSHAVEN en ZIERIKZEE. V. 25 Mei 1631. Gelezen zekere missive van den raedt van Zeeland van dato den 23 dezer vvaerbij bare Ed. Mo. zeggen dat de Heeren Staten van Zeeland hebben goed ge vonden te committeren drie Heeren namentlijk de raadsheer de Knuijt, Vosberg en de Pensionaris de Witte om te ondervinden of er geen middel en zoude connen wezen, om deze stadt met ingezetenen van de dorpen van Schouwen met hun gevoegd in hare questie tegen die van Zzee ter zake van hare pretense dwanck markt te vereenigen bij minne, verzoekende men zoude iemaiul van hier deputeren met vollen last om benevens de gedeputeerde van de landzaten tegen dingsdag avond te verschijnen tot Middelburg om op woensdag- te besoigneren, en de gevraegt wes men hierin zal doen is eenstemmig geresolveert dat dat men derwaarts op zal zenden gedeputeerde maer met den last om te zeggen dat deze zaek litee pendente is voor den Hove van Holland alwaer men alhier geresolveert is dezelve te vervolgen totten uiteinde toe, zonder dat men tot eenige decomodatie can ver- staen, alzoo der geene en can vallen dan tot nadeel van de Stadt of van de landzaten of van alle beiden. en zijn daertoe gecommitteerd de Burgem. Cornelis Antonis en de Secr. Eannius. 3 Juni 1631. Voorts voorgedragen dat de Burgem. Cornelis Antonissen en de Secr. Fannius gedeputeerde geweest zijnde na Middelburg om met de gecommitteerde van de landzaten te verschijnen voer de Commissarissen bij de Staten van Zeeland daartoe geordonneert om gehoort te worden tegen die van Zzee, de welke een vruchtelooze reize gedaan hebben, overmits dezelve commissarissen door de comste van zijn Z.Exe. aldaar, voor dien tijd verhinderd waren te besoigneren ende alzo nu wederom brieven zijn gecomen van den Raet van Zeeland daarbij wert versogt dat deze stadt ge committeerde met die van landzaten andermaal op donderdag' avond aldaer zouden comeu om op vrijdag- te besoigneren en gevraegd wes men nu zal doen is geresolveerd dat de voorgaende gecommitteerden we derom zullen derwaarts gaen mette voorgaande last en instructie. 9 Juni 1631. Rapport gedaan bij de Burgem. Corn. Anthonisse en de Secr. Fannius van dat zij op vrijdag- voorleden mette gedeputeerde van de lantzaten binnen Middelburg in 't Hof aldaer zijn geweest voor de commissarissen van de IJeeren Staten van Zeeland, namentlijk de Heeren de Knuijt, Vosbergen en de Pensionaris de Witte, dewelke henlieden eerst conjunctim met die van Zzee liaer last hebben aengezeit ende daarna elk apart gehoort ende alzo geen apparentie en was van eenig accoort zoo hadden dezelve heeren commisarissen partijen wederom bij den anderen zijnde aangezeit, dat zij rapport zouden doen aan de Heeren Staten hare committenten, waarop van den anderen gescheide zijnde, zoo was liaer van goede vrienden van deze Stadt gewaerschouwt dat die van Zierikzee van den Raecl hadden verzocht, dat men de Staten daerop zoude willen beschrijven of 'fc Hof van Holland be hoorde te nemen kennisse van de privilegiën van de Stedeu van Zeeland? 't welk liaer toegestaan is, ende dat zij nu meeuen door dat raiddel deze zaak te trekken uitte handen van 't Hof en dezelve te brengen aan de Staten alwaer zij gissen meer faveur te zullen vinden, dat zij ook eenvolgende wilden gaan bij alle de leden om dit haar verzoek te recommau- deeren waarom deze Gedeputeerde geraden was en ook

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1