Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. dan, voorzeker, zou de meer dan tachtigjarige grijsaard niet zulk een vreeselijke onhandigheid hebben begaan. Wat dat is 't als een Nederlaudsch bisschop zich openlijk partij stelt in zuiver burgerlijke of staatkundige zaken. Ben schromelijke on handigheid, om er niet meer van te zeggen. En op welke gronden moeten nu twee der aanzienlijkste en achtenswaardigste burgers van de bisschopsstad Roermond door de „geachte Katholieken" in 't aangezicht worden geslagen Laat ons zien. lo. Omdat ze zijn leden der liberale kies- vereeniging „de Grondwet" 2o. omdat ze in geen enkel Katholiek dag- of weekblad steun vinden, maar 3o. integendeel „bij voorbeeld bij een A. Cl., bij een H.bl., bij een N. II. Ct., bij het Vaderland ondersteuniug zoeken;" ('t Geen ondertussehen zoo maar geïn sinueerd wordt door den beer Paredis). 4o. „dat is bij alles wat onzen H. Godsdienst vijandig is" (Weder een insinuatie.) 5o. omdat 't lieden zijn „die zich vereenigen met een hoop vreemdelingen"; (Men lette wel op dat de bisschop kier met die vreemdelingen niet bedoelt de benden Duitsche monniken en nonnetjes, die Limburg van den prins vau Bis marck cadeau heeft gekregen, maar de te Roermond wonende niet-Roermonders, b.v. ambtenaren, officieren, leeraren aan de H. Burgerschool en dergel.) 60. „en met den dominé"; (O, Gruwel 1 zelfs met den dominé) 7o. „en tegen hun katholieke medeburgers, tegen hun zielzorgers," enz. Ziedaar de argumenten 1 We achten 't een treurig verschijnsel dat manifest van bisschop Paredis. Het zou ons niet verwonderen als menig verstandig en wat doordenkend Katholiek dit met ons volmondig erkende. Trouwens de Tijd zelf, anders een goed merk! zit met het ding verlegen en weet er zich niet anders af te helpen dan door er een draai aan te geven 't geen licht genoeg valt maar de zaak volstrekt niet beter maakt. De uitkomst zal spoedig leeren dat de daad van bisschop Paredis een zeer verkeerde stap is geweest, al lijdt 't nu ook al geen twijfel of de Roermondsche „geachte Katholieken" zullen hun niet minder geachten wethouder met zijn medelid uit stads raadzaal bannen. En bovendien boe is de handeling van den bisschop vierkant in strijd met de verklaring der gezamenlijke bisschoppen van Nederland in 1873 in zake de missie te Rome. Immers toen verklaarden zij „Het zou ons niet voegen, noch overeenkomen met onze roeping ons te mengen in de aangelegenheden van den Staat." Bn nu? Hebben toen de bisschoppen on- wesendfi met alle tgeue volders aldaer is gepasseert voornamelijk ook dat de vrienden van deze Stadt gcrade vinden dat men voortvare aan tHof vrij van alle hare nieuwe attentate te klagen en daartegen verdere provisie te verzoeken en mettertijd te ver wachten wat datter van Staten zal komen, abvaer men verstaat dat voorslag van communicatie en van ac comodate zouden werden gedaan en is daarop goed gevonden dat men dadelijk iemand zal zenden na den Hage omme met 8tads-advocaten op alles te adviseren, mitsgaders 't Hof volkomelijk van alles nader te informeren en zoodanige provisie te verzoeken ah men zal vinden te behooren, daartoe met meeste voiseu gecommitteerd is Burgem. Gerbrand de Jonge. 1 Maart 1631. Rapport gedaan bij de Burgem. de Jonge van dat hij van den Hove vau Holland heeft geobtineerd mandament penael tegens de Baillu van Zzee over de attentate bij hem tegen twee voorgaende mandamenten daaglijks gepleegt wordende en van tgene voorts bij hem ill den Hage zoo bij Zijne Exc. als bij de raetsheeren van 't Hof in deze zaek is gedaen. en is 1111 geresolveert dat men op morgen tijdig zal ont bieden den deurwaarder en hem last geven tzelve mandament soo aan de Baillu van Zzee als aan de Schout aldaar eu mede aan de dienaars te exploiteren. waarheid geschreven Of is 't fatsoen en de roeping sedert veranderd? Wij berlialen 't, het is een treurig verschijnsel dat zoowel Katholieke als Protestantsche gees telijken zich in hun kioaliteil als zoodanig, gaan bemoeien met de verkiezingen. Waarom dat toch Is er iets van aan dat de godsdienst in gevaar is? Immers neen, nietsAl 't alarm is loos alarm. Al 't ge schreeuw en geagiteer moet een andere bedoeling hebben, dan noodweer. Er is voor 't heilige geen gevaar. Wie 't tegendeel beweert schijnt niet veel grond voor zijn geloof onder de voeten te hebben, of van 't heilige al zeer weinig te verstaan. Waarom dan toch die al meer en meer toe nemende aanblazing der booze kerkelijke harts tochten En dat door de mannen des vredes 1 Zou werkelijk de zelfmoord van 't clericalisme aanstaande zijn? ZIEEIKZEE, 16 Juli 1 8 7 5. Zierikzee, 16 Juli. Gisteren gaf de Socileit //Tot Nut en Genoegen" haar jaarlijksch festival in de buiten-sociteit. Zoowel de matinee musicale als 't groote militair avond-concert werden door een groote meuigte leden met hun dames bijgewoond. Ue kapel van het 3e. Eegt. Husaren, onder dir. van den heer A. Bernhardt, handhaafde haar goede bekendheid hier ter plaatse; het vuurwerk dat tot slot werd afgebrand voldeed goed; er heersclite een prettige stemming, liet weder dat den geheelen dag regenachtig geweest was werd 's avonds beter, zoodat het bestuur van Nut en Geuoegen de voldoening mocht smaken dat ook wederom dit festival naar wensch slaagde. Aan de verschillende speciale commissarissen uit dat bestuur komt veel lof toe voor de uitstekende regeling en de goede orde die in alles zichtbaar waren. Ons blad heeft de eer genoten van door //de Di rectie der Koninklijke Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappij" en die der Londen Chatham Dover Railway Company uit.genoodigd le worden zich te doen vertegenwoordigen bij de feestelijke opening van den maildienst van Vlissingen op Sheerness en tot deel neming aan den proeftocht naar Londen op 20 Juli a. s. Wij hebben die uitnoodiging aangenomen en hopen derhalve in volgende nommers ons verslag en ouze reis-drukken te kunnen raededeelen aan onze lezers. De Eijksontvanger V. II. Niemantsverdriet is van Zierikzee verplaatst naar Gorredijk. Tot gemeente-geneesheer te Middelburg is dooi den gemeenteraad benoemd dr. H. A. de Jongh te Groningen. Z. M. heeft benoemd tot 2e luit. bij het reg. veldart. den serg. van 't le reg. vesting-art. A. W de Jonge v. d. Halen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans bijeen geroepen tegen Dinsdag, den lOden Augustus aanstaande, des middags te 2 ure. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat ten gevolge van het ontslag door rar. J. P E. Tak van Poortvliet als lid van de Tweede Kamer genomen, de verkiezing van een lid in het hoofdkies district Middelburg, voor het tijdvak loopende tot den 20sfcen September e.k.moet plaats hebben op Dinsdag den 3 Augustus e.k.; en dal, zoo eeue herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag 17 Augustus. Dinsdag is de provinciale Tentoonstelling van Nij verheid te Breda geopend. Z. K. H. prins Hendrik was daarbij tegenwoordig. Naar het Utr. Dagbladverneemt, zal de lieer Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, aan de uitnoo diging, hem door den Burgemeester van Dublin gedaan, om de O'Coniiers-feesten bijtewonen, geen gevolg geven. Veel gewichtigs heeft er sinds ons laatste overzicht in de staatkundige wereld niet plaats gehad. De berichten uit Spanje schenen eenige dagen wat be langrijker te worden dan zij in langen tijd geweest waren. Het eene overwinnings-telegram volgde het andere, 't scheen dat de Alfonsisten thans eindelijk op den goeden weg waren om de oproerlingen onder don Carlos een laatsten en beslissenden slag toe te brengen, 't Is waar, de insluiting van Dorregaray door de beide koninklijke generaals was wel niet ge lukt: maar Dorregaray moest toch achtereenvolgens al zijn positiën verlaten en steeds naar 't Noorden terug trekken om de insluiting die hem bedreigde te ontgaan. En dat terugtrekken stond eigenlijk met het retireeren van de laatste damschijf op 't bord gelijk. Dorregaray naderde al meer en meer de Pyreneeën en zoo 't hem niet kon gelukken door een der in den omtrek van den Pic du Midi bestaande enge bergpassen zich op Eransch grondgebied le bergen, dan was 't nog maar een kwestie van een paar dagmarschen om hem schaak en mat te zetten, zoodat hij zich onvoorwaardelijk zou moeten overgeven. Generaal Weyler werd genoemd als de onvermoeide vervolger van de vluchtende Carlisten. Zoo stonden, afgaande op de berichten van onge veer een week en jonger, de zaken. Maar wat wordt er ondanks dit alles van Carlis- tischend kant beweer? Wij laten nu nog rusten dat 't Nederlandsche ultraraontaansche blad 't Huisgezin reeds bij de eerste berichten van de overwinning der Alfonsisten aan zijne lezers toeriep daar is geen woord van waar, die berichten zijn valsch. Bladen als 't Huis gezin weten doorgaans geen anderen raad met berichten die hun niet aanstaan dan ze tegenspreken. Men herinnere zich nog maar eens de oorlogstijdingen van dien kant in '70—'71. Doch de Carlistische berichten motiveerden daarentegen hun berichten waarin de feiten der Alfonsistische bladen werden tegengesproken. In hoofdzaak betreft dit de bewegingen in 't centrum waar Dorregaray staat. Volgens de Carlisten is deze bekwame generaal, wel verre van op de vlucht te zijn en manoeuvreert hij integendeel als een andere Eabius Cunctator ora de Alfonsisten van hun operatie-basis af te leiden, terwijl hij verder geheel de handen vrij heeft en desverkiezende naar 'fc Westen kan trekken om zich bij don Carlos te voegen of weder naar 't Zuiden tot over den Ebro doordringen. Wat is nu de waarheid Zij ligt vermoedelijk in 't midden. Waarschijnlijk hebben de regeerings-troepen wel eenig voordeel behaald 24 Maart 1631. Voorgedragen bij de Burgem. dat Aart Legierse Schepen en iuwoonder van Nieuwerkerk in den lande van Schouwen alhier bij haar is gekomen claegen, dat de Baillu van Zzee met den Schout en dienaers op bede hem heeft afgehaalt een van zijne peerden en dat voor de boete bij hem verbeurt mettet brengen van zijn coorn alhier, en alzoo dit zijn attentate tegen alle mandamenten, zoo is gevraagd wes men hieriu en daartegen zal doen. is goed gevonden dat men Aart Legierse eens in 't Collegie zal hooren. dewelke gehoort zijnde is geresolveerd, dat op morgen zullen reizen na den Hage de Burgem. de Jonge en de Secr. Eannins om 't Hof te remonstreren deze attentate en met Stads advocaten te adviseren of men niet iemandt van Zzee die hier wone en zoude mogen aprehenderen tot de revenge vau 't gene aan Aart Legierse is gedaan, voornementlijk degene die komen zullen op de ver- pachtinge van gemeene middelen dat wezen zal maendag comende. en dat ook mede na den Haag zal gaan Aart Legierse zelfs. 30 Maart 1631. Eapport gedaen bij de Burgem. de Jonge en de Secr. Eannins van hare gebesoigneerde in den Haag als namentlijk dat zij met Aart Legierse zijn geweest bij Stads-advocaten, alsmede bij de president en eenige van den Hove 'van Holland, hebbende hen geclaegt over de atteutateu bij de Baillu van Zzee gepleegt mettet afhaele van 't peert van dezelve Aart Legierse en dat zij daarop hebben verkregen manda ment van attentate tegen de voorzeide Baillu mitsgangs ook uitinge vantegen de Burgem. en regeerders der Stadt Zzee en condemnatie totte reparatie van attentate waarop is en zij mede hebben ge- bragfc de executoriaal twelk benevens 't voorzeide mandament tegen de Baillu metten eersten zal moeten worden geëxploiteerd, dat zij mede hebben geadviseert op de voorgeslage detentie, twelk bij de advocaten is gevonden gans ongeraden, en is nu voorts geresolveerd dat men op morgen zal ontbieden de deurwaarder Mulock om de voorzeide mandamenten dadelijk te doen exploiteren. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2