ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet ari'oeis- senten! Zierikzee, 1875. No. 55. Zaterdag 17 Juli, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. EEN TREURIG VERSCHIJNSEL. De kleine oorlogen onzer Vaderen. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG- avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden/ 1,Franco per post Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVEBTENTXEN: Per gewonen regel 10 ceut. Hu w e 1 ij k sGeboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, inits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever IS. LAKEN5IAN. Inzonderheid bij gelegenheid der jongste verkiezingen is meermalen gesproken over den toestand der provinciën N. Brabant en Limburg, wat betreft de totale onderworpenheid der be volking in die streken aan de geestelijkheid en dat niet enkel in kerkelijke zaken maar ook in het staatkundige. N. Brabant en Lim burg zijn voor 't constitutioneel staatsleven verloren, ze zijn feitelijk dood, ze hangen als verdorde takken aan den boom der Neder- landselie staatkundige en burgerlijke vrijheid. Niemand in 't land die dit zal tegenspreken, 't Is trouwens door clericale organen zelf genoeg erkend. Toch leefde er, inzonderheid in de steden, nog wel een klein overschotje van vroegere kracht. Roermond vooral heeft meermalen ge toond dat er onder zijn burgers, en wel meer bepaald onder de meer beschaafde klasse, nog een goed getal te vinden waren, nog gehecht aan Neerlands constitutie. Dat dit waarheid was, werd genoeg bewezen door het ontstaan eener kiesvereeniging, die den naam aannam van „de Grondwet" en die als haar grondbe ginselen heeft vastgesteld „samenwerking tot bevordering van het algemeen belang, inzon derheid dat van de provincie en de gemeente, en voorstaan van een eerlijke en vrijzinnige uitvoering der Grondwet en der organieke wetten." Wel vermocht deze vereeniging niet een overwegenden invloed uit te oefenen op 't geheele kiesdistrict Roermond, en zag zij haar kandidaat, den heer v. Meeuwen den 8 Juni 't onderspit delven, maar in de gemeente zelf was men 't onder 't kiezersvolk zoo zeer met de beginselen van „Grondwet" eens, dat er vrij stellig verzekerd wordt dat de stad Roermond voor zich een 25 stemmen meer op den heer van Meeuwen had uitgebracht dan op den heer Arnoldts. Ook op andere wijze blijkt dat Roermond worpenheid aan de geestelijkheid. Er zijn daar onderscheidene colleges en inrichtingen van middelbaar onderwijs, zoo kerkelijke als open bare allen ondervinden den ultramontaansehen invloed en de gemeentekas is waarlijk niet karig om ze met subsidieën en ruime begroo- tingsposten te believen. Toch werd er gedurig meer gevraagd, tot dat eindelijk de gemeenteraad bezwaren begon te maken. De lieeren Bloemen en Fouquet o. a. stemden tegen een subsidie aan bet bisschoppelijk collegie. Nu komt echter de gewone termijn der vernieuwing van de mandaten der gemeenteraadsleden. Onder de aftredende leden zijn ook de heeren Bloemen en Fouquet, de eene een zeer verdienstelijk wethouder, de andere een geacht lid. De ver eeniging „Grondwet" ondersteunt deze heeren en beveelt hun herkiezing aan. Nu breekt de clericale stonn los. In bladen als de Maas en Roerbode, en door kapelaans van den kansel wordt 't banvonnis over Bloemen en Fouquet uitgesproken en hun kandidatuur bestreden, waarbij allervinnigst tegen het monster van 't liberalisme wordt uitgevaren. En dit geschiedt in 't zelfde Roermond dat nog maar weinige jaren geleden den lieer Thorbecke als afgevaardigde voor de Tweede Kamer koos. Hierbij is 't echter niet gebleven. De meer dan tachtigjarige bisschop van Roermond, de heer A. J. Paredis, heeft den treurigen moed gehad, en we voegen er nadrukkelijk bij, de schromelijke onvoorzichtigheid begaan, zich met een openlijk manifest te wenden tot de Katholieken van Roermond, ter zake de aan staande gemeenteraads-verkiezingen. In den aanhef van dit manifest zegt de bisschop dat het bekend is hoe hij zich nooit in verkiezings zaken voor den gemeenteraad gemengd heeft, dat er echter te Roermond een kiesvereeniging „de Grondwet" bestaat en dat nu de zaken geheel veranderd zijn, zoodat hij zich nu in zijn kwaliteit als bisschop wel met de verkie zingszaken zal gaan bemoeien. Hij doet dit dan ook door al wat er in de Maas en Roer bode is geschreven en in preeken door kapelaans is gezegd te honoreereu en yoor zijn rekening te nemen. Verder vraagt hij of de beide heeren die kandidaten van „Grondwet" zijn, nu uit den raad moeten geworpen worden omdat zij indertijd tegen de subsidie van 't bisschoppelijk collegie hebben gestemd en zegt, edelmoedig genoeg: „Neen, geachte Katholieken, daarom behoeft men die heeren niet tegen te werken, want hoe gegrond mijn aanvraag voor het behoud van het subsidie ook moge wezen, blijft het toch altijd een geldzaak, welke bij mij nooit de drijfveer mijner handeling zal worden'. Maar," gaat de bisschop voort, „om dat zij leden van de vereeniging „de Grondwet" zijn 11... Daarom moeten wij, moet elk Ka tholiek burger hen tegenwerken want mannen, die bij geen enkel Katholiek dag- of weekblad steun vindendie integendeel ondersteuning zoeken bij voorbeeld bij een Arnhemsche Cou rant, bij een Handelsblad, bij een Nieuwe Rotterdamsche Courant, bij bet Vaderland enz. enz., dat is bij alles wat onzen H. Godsdienst vijandig islieden die zich vereenigen met een hoop vreemdelingen van velerlei kleur en met den dominé, en dat wel tegen hun Ka tholieke medeburgers, tegen hun zielzorgers, tegen hun hoog eerwaarden en veelgeachten plebaan-deken, enz., zulke lieden, zij mogen den schijn van Katholieken aannemen, zij ver dienen voorzeker het vertrouwen der ware Katholieken niet." Treurig Erbarmelijk 1 Met Willem Bilderdijk roepen wij uit: „Zoo de wijsheid aan de grijsheid Waar' verknocht, En de ervaring zinsopklaring Schenken mocht," Een bijdrage tot de geschiedenis van BROUWERSHAVEN en ZIERIKZEE. IV. 24 Jan. 1631. Voorgedragen bij de Burgm. dat volgende de voor gaande resolutie aan die van Zzee was geschreven en dat men daarop geen antwoord maar alleen een rece- pisse hadde bekomen maer dat op dingsdag voorlede alhier waren geweest de Heer mr. Boudewyn de Witt pensionaris van Zeelaudt in qualiteit als eerste edele mette Raadsheer Verleege, die zich quameu infor meren van de gelegentheit van deze zaek en naer dat men hun van alles wel ende volcomelijk hadde onderrigt zoo was haar Ed. afscheit dat zij zouden devoir doen ten einde die van Zzee Jacob Willemse Blauwrock dadelijk zouden ontslaan en van alle verdere feiten nalaten, en de gelijk zij niet twijfelden of haer verzoek en de ordre van ZExc. en zoude bij dezelve van Zzee worden nagekome zoo hadden zij verzocht dat men hun dadelijk mede zoude gelieven en de gevange Sclioutte cum suis ontslaan, en alzoo men nu door Haar Ed. schrijvens werdt verwittigt dat zij 't gunt voorzeid is hadden geprocureert gelijk ook oogschijnlijk blijkt uit dien Jacob Blauwrok alhier presentelijk in de stadt is en dat UEd. ook verzoeken de ontslaging van gemelde Schout en de twee tsheeren dienaers hier wezende. Zoo werd gevraegd wes men hierinne zal doen, en is geresolveerd dat men de gevangenen da- telijk zal ontslaen en na Zzee senden, met last dat zij hun dadelijk noch dezen avond zullen hebben te vertoonen aan gemelde heeren Commiss. als nog te Zzee wezende. 15 Febr. 1631. Voorgedragen bij de Burgem. dat de Staten van Zeeland vergaderen tegen den 17 dezer ende alzoo die van Zzee wederom plegen nieuwe attentaten mits dat zij hebben doen dagvaerden Willem Blaurock vau Haemstede. Corn. Crynse de Wale van den Ouwendijk en Lenerfc Kempe van Capelle; voor hare hooge vier schare om te hebben betalinge van de boete omdat zij met grein alhier hebben geweest, is daarom ge vraagd of men iemand derwaarts zal zenden of niet is met alle de voisen geresolveerd Ja en zijn met de meeste voisen daartoe gecommitteerd cle Burgem. Gerbrand de Jonge en de Secr. Fannius. ende alzoo de Commissie van Stadtswege reizende claegen over de kleinigheit van liet daggeld ten aenzien van den dieren tijd. zoo is in deliberatie geleit of men iets meer zal toeleggen voor daggeld of niet, is mette meeste voisen geresolveerd dat de Stadts-commissarissen voor haer daggeld zullen trekken buiten dit eiland reizende vier gulden sdaags en binnen het eiland drie gulden sdaags. is mede gezeit dat men zal ontbieden de Schouten ende Schepenen van de dorpen uit Schouwen haer met deze stadt gevoegd hebbende en hen aenraden dat zij iemand uit de hare committeren om mede na Middelburg te gaan en op de vergaderiuge van de Staten haar bij deze Stadt te voegen met hare dole antie en voorts dat men zal schrijven aan Stadt— advocaat in den Hage van 't gene alhier is passerende. 23 Febr. 1631. Voorgedragen bij de Burgem. de Jonge en de Secr. Fannius van hare gebesoigneerde tot Middelburg als namentlijk dat zij wederomme en itrativelijk aan alle de leden van cle Provincie van Zeeland hebben gere commandeerd dat de Staten aan die van Zzee doch niet en willen verleenen eenige provisie waerdeur tPIof van Holland in eenige manieren soude worden onttrokken de kennisse en van saeke van deze Stadt metten van 't land van Schouwen tegen die van Zzee van deuzelven Hove aireede lites pendent

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1