wel een beetje verdiend zou wezen? Trouwens 't is van algerneene bekendheid dat er in den laatsten tijd nu en dan wel eens zaakjes zijn voorgekomen die er „ietwes" clericaalaehtig uitzagen. Maar de ziel van 't kabinet is volstrekt geen zoo erge stumper dat hij niet zou weten te geven en te nemen. Dit bleek reeds toen hij 't restitutie-kanon in de lucht heeft laten springen, en bij de Maastrichtsche schutters-historie en wie weet waar nog meer. De torens- en kerk hof-histories zijn daardoor zoo goed als geheel naar achteren gedrongen. En er is immers toezegging gegeven dat na de vernieuwing der kamer de mannen die er dan zijn zullen, de beslissing zullen te nemen hebben over de cardinale kwesties Zoo is 't ook. Maar de liberale organen hebben duidelijk genoeg te kennen gegeven dat niet de val of 't voortleven van dit kabinet op den 8 Juni moest beslist worden. Met genoegen eonsta- teeren wij dat in één opzicht de liberale partij wijzer is geworden, n.l. daarin dat portefeuille- jacht de ware politiek niet is. Het kabinet is dan ook geenszins met den dood bedreigd. Integendeel, laat het leven. Reeds het schouwspel alleen van een regeering uit een partij die in de kamer zeven, zegge zeven, leden telt, is belangwekkend genoeg om gezien te worden. Maar wat wel door de hoofdorganen is uitgesproken, het is ditdat er voor het kabinet niets anders opzit dan te regeeren in liberalen geest en dat in 't tegenovergestelde geval do macht van de oppositie om 't kabinet tot heen gaan te dwingen onmiskenbaar is. Dit schij nen de clericale geallieerden ook zeer wel iu te zien, en daarom is bun vrees niet onver klaarbaar. Voorshands zal 't echter van de liberale partij wijs gehandeld zijn geen kabinets-kvvestie te provoceeren. De liberale partij heeft dringend reconstructie noodig. En dit moet erkend worden, klagen de anti-liberale partijen over gebrek aan mannen", de liberale partij heeft dit ge brek evenzeer. Gebrek aan smaunen" is de algerneene kwaal, „mannetjes" pygmeeën, ziju er, helaas, meer dan genoeg, in alle kleuren. Binnenland. ZIEBIKZEE,13 Juli 1 8 7 5. Zierikzeb, 12 Juli. Zware onweders gepaard met lievige stortregens waren sinds een paar weken aan de orde van den dag over een groot deel van Europa. In de bergachtige streken zijn groote verwoestingen door den ontzettend overvloedigen toevoer van water naar de lager liggende streken veroorzaakt. Van der gelijke watersnooden in den zomer blijft ons vlakke land doorgaans bevrijd. Toch hebben ook bij ons te lande enkele plaatsen vrij wat van de regen vloeden te lijden gehad, o. a. Kuilenburg. Gelukkig is de aangerichte schade niet groot. Ook zijn er in de laatste dagen tal van ongelukken door den bliksem veroorzaakt. Thans is op de warmte en de onweders een langaanhoudende storm gevolgd die 't geboomte nog' al teistert. ZlERiKZEE, 13 Juli. In een advertentie in den Standaard betuigt dr. Kuyper zijn dank aan de anti revolutionaire kiezers, inzonderheid aan die van 't dis trict Gouda, voor de betoonde ambitie. Hij vestigt al vast de aandacht op 't jaar '77 dat zal moeten aan liet licht brengeu welke vorderingen de partij zal ge maakt hebben, 't Is wel wat vroeg, maar toch ook niet te vroeg en 't zal goed zijn eventueel in 't oog te houden dat werkelijk de verkiezing van '77 met eiken dag een dag nader komt. Ook de liberale partij mag dat wel met ernst bedenken. Aan 't slot van de advertentie krijgen de anti-re volutionaire ouders uog wat stroop. Dr. Kuyper zal steeds blijven strijden voor de recliten der vaders op hun kinderen en tegen een staat die den ouders de macht over de kinderen wil ontnemen. Meu zou kunnen vragen of de kerk van de richting van dr. Kuyper, inderdaad die autonomie der ouders zoo ernstig opvat? Wij meenden dat liet tegendeel't geval is. Trouwens, b. v. in het district Gouda, waar hon derden ouders hun jonge kinderen in plaats van naai de school naar touwbaan of steenoven zenden, kan een dergelijk beroep op de autonomie der ouders niet ernstig gemeend zijn. Met het oog op den kinder-arbeid, achten we dergelijke onbestemde toe zeggingen aan de ouders vrij gevaarlijk. Te Zutfen wil men in plaats van het overleden Kamerlid mr. J. Dam den vroege ren afgevaardigde voor Middelburg mr. Tak in de Kamer brengen. Kon dat plan gelukken, 't zou een sclioone overwinning zijn voor de liberalen van 't district Zutfen en een lesje voor 't district Middelburg. Sommigen vreezen echter dat de poging wat al te stout is, vooral met 't oog op den anderen kandidaat voor 5t district Zutfen, baron Mackay. Wel twisten anti-revolutionairen en conservatieven er over tot welke partij deze heer behoort: maar dat zal toch niet beletten dat alle anti-liberale stemmen voor den heer Mackay zullen wezen. Wij vestigen nog eens weder met aandrang de at tentie op de te Leiden bestaande Kweekschool voor Zeevaart, als een inrichting die zulk een uitstekende gelegenheid aanbiedt om knapen die door verwnar- loozing of uit gebrek aan lust om een geregeld be roep te leeren, gevaar loopen voor de maatschappij lastposten en voor zichzelf ongelukkig te worden, een behoorlijke broodwinning te doen vinden, ja hen zelfs den weg te openen om zich vooruit te werken op 'L voetspoor van zoo menigen Hollandschen jongen op wiens naam 't tegenwoordige geslacht roem draagt. liet sub-comité voor Zierikzee bestaat uit de lieeren ledeu van het dngelijksch bestuur der Gemeente. Ge noemde heeren verstrekken gaarne alle mogelijke in lichtingen. Het zij tevens herinnerd dat op Maandag 26 Juli a.s. weder een keuring van jongens zal plaats hebben. Zondag namiddag sloeg eene visehschuit, welke zich naar Antwerpen zoude begeven, in de Keeten op de hoogte van den hoek van Ouwerkerk door eene hevige windvlaag omver. De beide opvarenden werden, na geruimen tijd op het zwaard van de schuit gedobberd te hebben en slechts den dood voor oogen ziende, door de moedige en onversaagde veerlieden van Stavenisse en Vianen gered Zij werden beiden te Stavenisse aan wal gebracht. Ook mocht hel gelukken de schuit te behouden. Zij werd in weerwil van het ruwe weder door genoemde veerschippers en hunne helpers op sleeptouw genomen en mede aan den wal van Stavenisse aangebracht. Eere aan die wakkere zeelieden, welke met ver achting van alle doodsgevaar, evenals vroeger zoovele andere personen, thans wederom 2 menschen van eenen wissen dood hebben gered. De werkzaamheden der zomervergadering van de Prov. St. van Zeeland zijn in één openbare zitting geheel afgeloopen. Alle aan de orde gestelde voor- stelleu van Ged. Staten werden achtereenvolgens aangenomen, daaronder ook dat tot het verleenen van een bijdrage van f 500 tot herstel van drie geschil derde ramen in de kerk der Ned. Herv. gemeente van Biervliet, en dat betreffende het verzoek van het bestuur der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij tot nadere regeling van de aan haar verleende subsidie verbonden bepalingen in het belang der uitbreiding van den dienst tot Ylissingen. Het voorstel van den heer II. Pli. Vis om een som van f 1500 op de begrooting te brengen voor Landbouw-onderwijs werd in de afdeelingen bijzonder gunstig ontvangen en is met algerneene stemmen naar Ged. Staten verzonden, met uitnoodiging om daaromtrent in de aanstaande najaars-vergadering een nader voorstel te doen, De heffing der provinciale opcenten zal heden bedragen 30 opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen en 22 op de personeele belasting. Naar het huis van arrest te Middelburg is over gebracht eeu boerenmeisje, verdacht van in de vorige week ouder de gemeente Biggekerke brand te hebben gesticht. De Burgemeester der hoofdstad, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft verklaard het lidmaatschap van de Eerste Kamer aan te nemen. Volgens de onlangs in werking getreden bepalingen voor het postverkeer tuschen Nederland en de meeste landen van Europa, Egypte en de vereenigde Staten van Noord-Amerika worden de 50 gram drukwerk daarheen verzonden voor 2^2 cent. Naar plaatsën van ons eigen vaderland kosten de 50 gram drukwerk echter 3 cent. Men betaalt dus voor dezelfde hoeveel heid drukwerk van Botterdam naar Delfshaven 3 cent en van Botterdam naar Egypte 2V2 cent! Op den N. Z. Voorburgwal te Arasterdam werd Donderdag-avond door 2 personen hevig gevochten. Het tooueeltje eindigde met liet te water springen van een der deelnemers aan de vechtpartij, die lustig 111 de gracht rondzwom, maar weigerde op liet droge te komen. Evenals in het stieren-renperk, beproefde men den zwemmer met een lazzo te vangendit ge lukte en de dappere werd naar den wal getrokken en uit het water gehaald. Uit Schoonhoven meldt men aan het N. v. d. D: Woensdag namiddag iusschen 3 en 5 ure zag ik een luchtverschijnsel, dat zeker onder de zeldzaamste behoort in 011s land, n. 1. een luchtspiegeling of fata morgana. Aan de noorderkim nam ik duidelijk een overheerlijk berggezicht waar. Zeer veel noordelijker dan een Bijntooneel zal 't niet geweest zijn. 't Schijnt, dat de lucht iu de benedenlagen ongewoon helder was, en daar achter dik. Ik zag er boschjes, zonnige vlakten, lusthuizen en zacht begroeide bergtoppen, alles op sommige oogen blikken zoo helder als in een tuinspiegel. Daar zulke weerkaatsingen in 011s land haast niet denkbaar waren, wautrouwde ik eerst mijn oogen en hield wat ik zag voor gezichtsbedrog. Hoe menig maal, niet waar, ziet men in de wolkenmassa's een gelief koosden vorm! Maar ik werd aan de plek geboeid waar ik stond, door de zekerheid die ik meer en meer erlangde dat hier een fata morgana prijkte, 't Was bezielend schoon. De heer Abraham Schleszinger te Weeuen behoort tot de achtenswaardigste leden der gemeeute en staat ook in de handelswereld als een zeer solied koopman bekend. Ofschoon hij door de beurscrisis veel geleden had, deed hij al het mogelijke, om zijn schuldeischers te^ bevredigen. De crisis hield echter aan en het was bijna onmogelijk het eind daarvan na te gaan, zoodat de heer Schleszinger gedwongen was zijn betalingen te staken. Den 22 Maart 11. zou de executie plaats hebben, ten einde de som van 40.000 ff. te verkrijgen. Dat dit allerwege groote spijt veroorzaakte, is licht te begrijpen. Doch ziet, plotseling vervoegt zich een elegant gekleed jong mensch tot de gerechlsbeambten en roept: Mijne heeren, geeft u maar niet meer moeite hier zijn 40.000 fl.hebt slechts zoolang geduld, totdat ik het geld heb geteld?" De executeuren en vooral de heer Schleszinger staarden den jongman verbaasd aan en konden van verrassing geen woord spreken. Het oog een er moeder echter ziet verder dan ieder anderdeze viel dan ook eensklaps, onder den uitroep: //Mein süszer iind guter Dolphie!" haar zoon om den hals. Het spreekt van zelf, dat ook de vader toen zijn zoon herkende, dien hij, tien jaren geleden, wegens wangedrag het huis moest uitjagen. De jonge Adolpli Schleszinger was naar Australië vertrokken, alwaar hij zich bij de goudmijnen een buitengewoon groot vermogen heeft verworven. Het was dus- een bijzondere beschikking der Voorzienigheid, dat de terugkomst des zoons juist op dezen tijd plaats liad, en hier wordt weder het spreekwoord bewaarheid //Wanneer de nood het hoogst is, is Gods hulp het meest nabij." Blijkens een bij het departement van koloniën ont- vangeu telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indië heeft de kolonel Wichers van Kerchem den 2den dezer uit Atchin het navolgende aan de Indische regeering bericht. Bij Oleh-leh wordt door ons een nie'uwe verster king opgericht; de bevolking helpt druk aan den houw. Wij gaan voort ons overal te bevestigen. Door een hevigen storm is in den nacht van 1 Juli zware schade aangericht en het verlies van eenige men- schenlevens veroorzaakt. De gezondheidstoestand wordt niet ongunstiger; er is geen enkele choleralijder. Hoewel officiëele berichten mededeelen dat de drie Sagies te Atchin weder een Sultan hebben gekozen, hetgeen op blijvend verzet en volharding in den strijd tegen de Nederlanders zou heenwijzen, wordt van andere zijde van onze positie te Atchin een zeer gun stige schets gegeven en beweerd, dat de Atchineezen ontmoedigd zijn. De bewoners van Grool-Atchin zouden met geheele troepen naar de staten aan de westkust uitwijken. De gezondheidstoestand in verschillende gewesten laat te wenschen over. Op Celebes heerschte de cholera in alle afdeelingen in meerdere of mindere mate. In Palembang heeft die ziekte zich ook in de afdeeling Ogan-Oeloe uitgebreid. Op Java komen op de hoofdplaatsen gevallen voor. Te Solo schijnt de ziekte in hevigheid te hebben afgenomen, maar in het Klattensche woedt zij met groote kwaadaardig heid. De aanhoudende warmte van den laatsten tijd, die niet door regen afgewisseld wordt, werkt hoogst nadeelig. Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor eeïat, te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quina JLaroclie bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening Laroche op den blaauwen bandop de witte etihette op de twee enveloppen en op de brochure. Men eische insgelijks het Glazen aaaaatje dat zich op den hals der flescli bevindt.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2