Buitenlandsch Overzicht. AD VERTENTIEN. WF ALLEN "H 70T GERMANIA, Breslau (Pruisen), Te Gorinchem, tie eenige plaats, waar men den muilkorf, zooals de Regeering deze wilde invoeren, gebiedende heeft voorgeschreven, is op 1 Juli bij bekken slag de honden-vrijheid weder ingevoerd. De Minister van Einnenl. Zaken heeft bepaald, dat de verkiezingen van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zutfen, zoowel voor de te genwoordige zitting als voor liet tijdvak aanvangende met den derden Maandag in September e. k., ter vervanging van wijlen den heer rar. Jb- Dam, moet plaats hebben op Dinsdag 20 Juli e. k.; en dat, zoo een herstemming noodig is, die zal geschieden op Dins dag 3 Aug. daaraanvolgende. Z. Exc. de Minister van Justitie, de lieer van Lijnden, "heeft zich Maandag voor den tijd van een maand 'naar Mariënbad begeven. 's Bosch, 2 Juli. De St. Janskerk alhier is weder verrijkt met eenige gebrande glas vensters. Vooreerst is in de kapel van het li. Sacrement het laatste venster geplaatst; het is een geschenk van mevr. de wed. Tiiraan, die daardoor op uitnemende wijze die schit terende kapel voltooit. Wijders zijn door een auder particulier drie vensters geplaatst in een der kleine kapellen achter het koor. Het zijn allen voortreffelijk kunstwerken, ontworpen door den architect Hezeumans, die zich bij de vroeger geplaatste vensters aansluiten en het inwendige van het monument een onbeschrijfelijken glans en rijkdom schenken. Een weduwnaar, vader van zes kinderen, te 's Bosch, wordt sedert Maandag vermist. Hij was na den dood zijner vrouw min of meer malende. Op het eiland de Tien-Gemeten (Zuid-Iiolland) is Maandag middag de eienige dochter van een op passend werkman door den bliksem gedood. Het löjarige meisje, op het land werkzaam, had in eene kleine werkmanswoning op den bebouwden polder van het eiland eene schuilplaats gezocht tegen het onweder. In de eenige kamer van die woning be vonden zich drie personende bewoner met zijne dochter en het bedoelde meisje, toen de bliksem door het dak het vertrekje binnen kvvnm en het meisje doodelijk trof. Waarschijnlijk heeft het staal van breinaalden, die zij in de hand had, den bliksem aan getrokken, vermits zich op het lichaam, juist ter plaatse, waar zij de breinaalden hield (ter hoogte van liet hart) een kleine zwarte plek bevond, zonder dat er eenige verdere beschadiging aan het lijk is waar te nemen. De dochter des huizes, die eenigen tijd in zwijm heeft gelegen, is weder bijgekomen, en er bestaat tot hiertoe voor haar leven geen gevaar. De vader werd niet gedeerd. Over kaasfabrieken vindt men zeer opmerkings waardige mededeelingen in Engelsche en Eransche landbouw-tijdschriften overgenomen, van Anne Ti- mereff, leerares aan de zuivelbereidingsschool bij Moskou. Deze schoone inrichting is in 1871, met een jaarlijksche rijkstoelage van 4000 gulden, onder het beheer van Nicolas Verestchagin, tot stand ge komen en telt een vijftigtal leerlingen uit alle oorden van Rusland, die na een tweejarig verblijf, volleerd in de kunst van boter- en kaasmaken, de goede zui velbereiding in bijzondere boerderijen of bij zuivel fabrieken zullen invoeren. De inrichting verwerkt de melk van 20 tot 25 boerderijen in den omtrek. Aan vankelijk legt men zich toe op het bereiden van boter en zeer verschillende kaassoorten, ten einde door de oudervinding geleerd, eene keus te kunnen doen voor de verschillende streken van het groote rijk. Yoor het maken van Zwitsersche Gruvere-kaas heeft men hier een Zwitser, voor Hollandsche kaas een Hol- landsche boerenfamillie, voor magere kaas een jongen Duitscher, die in Zwitserland ter school heeft gegaan, voor Limburgsche vette kaas een Deensch gezin, uit drie personen bestaande en voor Eransche kaas de zooeven genoemde Aune Timmereff, die zes maanden in Eransche melkereien heeft doorgebracht. Het maken van Amerikaansche fabriekkaas wilde niet recht vlotten en daarom werd Anna Timereiï dit voorjaar naar het graafschap Derby gezonden om daar gedurende eenige maanden het Amerikaansche stelsel te bestudeeren, omdat men meende, dat de Engelschen dit beter opvatten, dan hunne leermeesters zeiven. Twee jaren geleden waren in de omstreken van Longfort twee dergelijke fabrieken in werking, thans vond de Russische vrouw er vijf in vollen gang. Zij overtuigde zich, dat het voortaan onmogelijk zal zijn voor bijzondere kaasmakerijen, om de mededinging met de fabrieken vol te houden, die veel beter kaas maken, steeds eenvormige handelswaar, uit minder hoeveelheid melk meer kaas en dit alles met verbazend groote besparing van kosten. Het groote voordeel heeft men tevens, dat er volkomen juist gemaakt kan worden, wat de handel begeert en dat verandering, zoo noodig, met het meeste gemak on terstond kan worden ingevoerd. Het gemeenschappelijk ondernemen van de zaak door de veehouders onderling wordt hier thans beschouwd als het eenige stelsel, dat op den duur zal blijven standhouden. Lessen in menigte alzoo, om ook door ons Neder landers ten harte genomen te worden. Tijdsc/iv. Nijver7i.) Men BEDRIEGT HET PUBLIEK door hen een aard preparaat voor echt te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quina Larocïie bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening Laroclie op den blaauwen /f bandop de c~£>C//t£ witte etikette, op de twee enveloppen en op de brochure. Men eische insgelijks het Glazen maatje dat zich op den hals der flesch bevindt. Reeds een paar weken hebben wij 't geven van een buitenlandsch overzicht nagelaten; 't is de kom kommertijd en dan komt er weinig voor dat belangrijk genoeg is om er opzettelijke beschouwingen aan te wijden. In de groote politiek gaat weinig omde mannen van naam en gerucht, naar wie de wereld luistert en tegen wie ze opziet, ze zijn naar de baden als gewone renteniers of naar hun buitens als gewone stervelingen, die 's winters binnen en 's zomers buiten wonen. Aan de baden kunnen ze hun krachten weder her stellen die uitgeput waren van de inspanning om 't roer der staten recht te houden. Dat herstel is noodig; waut wie zou anders het zware werk van de wereld te regeeren nog willen ondernemen Op hun buitens kunnen ze wat frissche lucht inademen om weder gesterkt te zijn tegen den tijd dat ze opnieuw zich zullen moeten voeden met Kamerlucht, hof-at- mospheer en reuk van papier en perkement. Het eenige waaraan in de hooge kringen der politiek op dit oogenblik nog schijnt gedacht te worden is 't drie-keizersverboud. Men acht dezen bond tusschen Duitsehland, Rusland en 'Oostenrijk nu voor goed gevestigd. En dit er voor te houden is niet zwaar; ten opzichte der drie betrokken potentaten is 't zelfs zoo beleefd als zij maar kunnen wenschen. Maar wat kan zoo'n verbond geven, wat kan 't beduiden, wat kan 't uitwerken? Den vrede hand haven? Maar voor Duitsehland is de oorlog goed- kooper dan de vrede; en voor de beide andere mogendheden is de vrede ook al een liefhebberij die elk jaar duurder wordt. Is niet een vredebond der grootmachten van Europa een bespotting als zij niettemin gezamenlijk meer dan vijf millioen soldaten in de wapenen hebben? Nu wil men ook Engeland lekker maken voor het groote verbond. Sinds den Krim-oorlog heeft dit land zich echter van groote allianties op 't vaste land onthouden, 't Moet nog bewezen worden dat 't daar verkeerd aan heeft gedaan. Sommigen gissen dat 't drie-keizersverbond enkel bestemd is om Erankrijk te beletten uitvoeriug te geven aan zijn plannen op verhaal wegens de onder gane vernedering in '70'71. Dit doel zou waarlijk plausible genoeg zijn en niemand zou dan de groot moedigheid der beide vrienden van Duitsehland meer in twijfel kunnen trekken. In Denemarken, Zweden en Noorwegen is men niet ingenomen met de triple alliantie. Yan Dene marken is dit zeer te verklaren. Immers nog steeds wacht art. V van 't Brager vredes-verdrag op uit voering en daarbij is Oostenrijk in het belang van Denemarken betrokken. In hoeverre nu Scandinavië nog iets van Rusland zou kunnen te vreezen hebben, durven we niet gissen. De reis van den Pruisischen minister van Eeredienst dr. Ealck, door de Rijnprovincie trekt zeer de aan dacht. De reis is haast een triomftocht; 't geen alles behalve van te voren verwacht was, daar de geest van die streken vrij algemeen beslist ultramon- taansch is. Loopt er nu misschien ook iets kunst matigs onder de eindelooze ovaties die den heer Ealck worden bereid, dan kan hij zelf daar wel 't minst mee gediend zijn; want het doel van zijn reis is om met eigen oogen te zien hoe de toestand in de Rijnprovinciën is. Wil hij nu goed zien, dan moeten zijn oogen niet beneveld worden door zoo veel ovaties, waarvan 't de vraag is hoe groot 't rabat is dat er van moet worden afgetrokken om over te houden 't geen wezenlijk gemeend en als uitdrukking der volksstemming aan te nemen is. Er heeft tegenwoordig een sterke emigratie plaats van mannelijke en vrouwelijke geestelijke personen uit Duitsehland naar N. Amerika. Talrijke troepen zijn reeds vertrokken. Het is wel merkwaardig dat N. Amerika dat nu al zulke kwade tijden beleeft voor zijn handel en industrie zoodat de emigratie van arbeidsgezinnen daarheen nagenoeg stilstaat, thans ook toevoer krijgt van kostgangers des geloofs. Maar Amerika is niet beter dan Europa; laat het ook deze kwaal maar overnemen; wellicht wordt er nog gene zing gevonden voor de kerkelijke heirlegers die daar heen trekken, omdat hun aangezichten in Europa vervelend worden. In België zijn de gemoederen oogenschijnlijk zoo- wat tot rust gekomen. Innerlijk alles behalve. Integendeel de brand smeult en wordt vermoedelijk nog voortdurend aangeblazen. Hieruit kunnen vreemde zaken voortspruiten. Getuige de kolossale dwaasheid door de clericale heethoofden j.l. Zondag begaan te Doornik, 's Avonds kwamen daar twee groote volks- hoopen, elk van een of andere clericale revue buiten de stad terug keerende elkander ,in dezelfde straat tegen, 't Schijnt dat: vechten! vechten! 't parool was en strijdlust de eenige indruk die de menschen van hun vrome expeditie hadden medegebracht. Zij vielen althans van weerzijden verwoed op elkander aan, niettegenstaande zij gezamenlijk ouder dezelfde zwarte vlag dienen. Wie weet wat er niet al zou gebeurd zijn, ware niet de gendarmerie krachtig tusschen beiden gekomen om 't zinnelooze gevecht te doen staken. Dat zal nu een zonderling proces geven van clericale vechters zonder geuzen er bij. 't Zal nu ten minste niet gaan te beweren dat de geuzen 't eerst begonnen zijn, 't waren geloovigen tegen geloovigen. Eu geen wonder, helaas! De Eransche Nationale heeft de nieuwe spoor wegwetten thans geheel afgedaan en goedgekeurd. Men denkt dat de senaat in October zal verkozen worden en dat de ontbinding dan zal volgen in Januari '76 of later. Wij denken 't laatste. Spanje, misère Nu heet 't weder dat de koninklijke legers een groot voordeel hebben behaald, daar de vereeniging van de generaals Jovellar en Esteban gelukt is bij Igesula. Maar 't hoofddoel vail die vereenigingde insluiting der Carlisteu in dien omtrek, schijnt toch mislukt te zijn. De Carlisteu gaan op de vlucht, zegt het telegram. Dit nu is geen succes, 't is juist wat de manoeuvre der Alfonsisten had moeten be letten als 't kon. Ondertusschen heeft Don Carlos zijn nieuwe straf wetboek afgekondigd. Daarin komt o. a. deze liefelijkheid voor: //met eeuwigdurenden dwangarbeid worden gestraft allen die de vrijheid van godsdienst- willen bewerken." Christelijker kan 't voorwaar niet! De vrienden van Don Carlos in het Nederlandsche parlement kunnen trotsch wezen op zulk een Maca- beus als deze Don is. In welke gevallen de menschen zullen geteerd en gevederd worden, hebben we in 't Carlistische wetboek nog niet kunnen vinden. Yan Don Alfonsus en donna Bianca, die twee specialiteiten op 't stuk van vederen, hoort men voor 't oogenblik niets. Zij zijn waarschijnlijk thans rus tende op hun buiten, om te luisteren naar de gevederde zangers van 't woud. Wellicht bestudeert donna Bianca daar de verschillende plumgaes, om voor een volgende expeditie in Spanje nieuwe variatiën in 't vederen toe te passen. Kerk- en Schoolnieuws. Bedankt voor Poortvliet door ds. J. Noordink te Oene. Onze jongste lieveling ANNA SOPHIA overleed heden op het onverwachts in den leeftijd van één jaar. Zierikzee, c. J. BETHE. 5 Juli 1875. H. M. BETHE-v. D. Have. clie Betrekkiiig'en zoeken in het handels-, landbouw- of in welk ander vak ook, kunnen bij 't sinds jaren bestaande PLAATSING-BUREAU, omtrent voordeelige vacaturen in 't binnen- en bui tenland inlichtingen bekomen. Keuschestrasze, No. 52. mr Voor Werkgevers kosteloos,

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3