om de landbouwers van de landbouwwetenschap af te schrikken; maar slechts om te doen zien dat wie op dit oogenblik een landbouwschool op dien voet bij ons te lande mogelijk acht, ook wel in staat zal zijn om een toren te bouwen van boven af te beginnen. En toch, leve de wetenschap ook in den landbouw Maar er moet niet overdreven worden. Men vcrlange geen rijpe vruchten zoolang de grond niet behoorlijk is toebereid, zoolang de distels en doornen niet opgeruimd, zoolang er geen zaad is gestrooid, zoolang de plant niet is op gekweekt en met zorg onderhoudeu. Eu dat wenschten wij vurig dat geschieden mocht ten opzichte van de wetenschappelijke vorming onzer jonge landbouwers. Wij hebben o. i. in de eerste plaats noodig, dat de gezeten landbouwers nog raenigvuldiger dan thans geschiedt en geschieden kan, in de gelegenheid gesteld worden om met wetenschap pelijke mannen van het vak kennis te maken, opdat zij leeren vatten en begrijpen wat de be doeling is. Dan zullen ze, voor zoover dit nog niet met allen 't geval is, de zaak leeren waar- deeren, ja haar lief krijgen. In de tweede plaats dient het jonge geslacht reeds op de banken van de dorpsschool een zekeren eersten grondslag van algemeene we tenschappelijke beginselen, tot den landbouw betrekkelijk, te worden bijgezet. De onderwijzers dienen derhalve eeuigszins op de hoogte van die eerste algemeene beginselen te worden ge bracht. Op deze wijze kan de waarde van de wetenschap toegepast op den landbouw worden begrepen en zal de behoefte aan een meer op zettelijk landbouw-onderwijs levendig worden. Zonder dat niet. Wie nu een en andermaal voordrachten als die van de lieeren Corten en de Beucker beeft bijgewoond en dus 't zelf heeft ervaren hoeveel licht er reeds door zulke met groote tusschen- poozen genoten lessen opgaat over 't goed en 't kwaad van onzen Zeeuwschen landbouw, die zal met ons erkennen dat het veel, ontzettend veel waard zou zijn als Zeeland een provinci alen wandelleeraar voor landbouw bezat. Zulk een man behoeft daarom juist niet ge promoveerd te zijn in de bovengenoemde 16 vakken van wetenschap met 't geen daaraan nog vaat is. Met wat minder zou 't ook zeer wel kunnen gaan om te beginnen. Zoo'n man iu den trant van onzen vriend Corten zou onze man zijn. Is dat doel te hereiken Als antwoord op deze vraag willen we alleen vermelden dat door eenige heeren landbouwers van Noordwelle, Noordgouwe en Dreisehor po gingen worden gedaan om de Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw te bewegen tot het aanstellen van een wandelleeraar voor Zeeland. Daarvoor is geld noodig. De Provincie is o. i. allereerst geroepen om de hand in den zak te steken; dan het Itijk; eindelijk ook 10 Nov. 1630. //Voorgedragen bij <le Burgemeesters hoedat de re geerders der stad Zierikzee op Saterdag den 2 dezer hebben gedaan sekere publicatie waarbij deselve alle ingezetenen ende lantsaete van de lande van Schouwe op groote poene hebben gedaan verboth van nergens anders met hare grienen ter merkt te mogen gaen dan alvorens inderzclve stadt. waarop gevolgd is dat zij om dezelve haer ordonnantie te doen hebben haer effect, ende om de lantsaete te beneme alle freqentatie van deze Stadt (n.l. Brouwershaven) met hare graenen gestadiglijk dach en nacht houdende zijn hare senti- nellen op alle de advenuen van deze Stadt ende op dat men wete moclue uit hare antwoorde waertoe deze hare procedure waren tenderende soo lieeftet col- legie van Burgemeester en Schepenen goed gevonden gehadt te deputeren de twee Burgomeesteren en de Secret. Fannius om tot Zzee te gaan en 't selve af te vraege. dewelke tot tweemaal aidaer geweest zijnde mits d'absentie van Burgemeesters aldaar te tweede- maele haer verzoek aan Burgem. Job de Jonge ende twee Secretarissen derzelve stadt hebben gedaan, en hoewel daarop belooft was op gisteren te antwoorden, soo wertet selve volgens 't sehrijvens van Secrel. de ïïuijbert wederom g'cdelayeert waaruit te presumeren is dat men ons komt te versubtiliseeren, ende dewijl de gemeenten. Voor de krachten van enkelen ia de laak te zwaar; door toepassing der coö peratie, op den aangewezen voet zal zij vrij licht zijn. Wij wekken alle Zeeuwsche landbouwers op, nota te nemen van onze biel ontwikkelde denk beelden. Laat onze Zeeuwsche bladen dit ar tikel maar overnemen, als zij 't met ons niet geheel oneens zijn. Binnenland. ZIERIKZEE, 6 Juli 187 5. Aan de Utreclitsclie Hoogeschool is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. F. v. d. Slarp, arts, van Zierikzee, na verdediging van een academisch proef schriftover het ontstaan der monster acxrdicica Aan de Polytechnische School te Delft is o. a. 't diploma als Werktuigkundig Ingenieur (art. 64) uitgereikt aan den heer jhr. M. J. Schuurbeque Boeije. Volgens het Handelsblad zal de geregelde dage- lijksche dienst der stoombooteu van Vlissingeu op Engeland den 29 dezer geopend worden. De vestiging van een tolkantoor te Sheerness is oorzaak, dat men niet vroeger kan beginnen te varen. De booten zullen dagelijks, behalve Zondags, des avonds laat van Vlis singeu en Sheerness vertrekken en des morgens vroeg op beide plaatsen arriveeren. Middelburg, 2 Juli. Door de liberale kiesvereeniging //de Grondwet" zijnde de aftredende leden van den Gemeenteraad bij de aanstaande poriodieke verkiezing opnienw candidaat gesteld, zijnde de heeren dr. S. Dobbelaar de Wind, E. PI. F. W. Mathon, J. PI. Snijders en F. Nagtglas. Ten aanzien van den heer Mathon bestond nog al eenige oppositie, omdat men, daar bij Katholiek is, niet veel vertrouwen stelde in zijn liberaliteit. Daar echter geen afdoende argumenten ter zijner besrijdiug werden aangevoerd, is hij op nieuw op de candidatenlijsfc gebracht. Ten gevolge van het be paalde voornemen van den lieer J. P. Van Visvliet om zich niet meer verkiesbaar te stellen, een besluit dat alge meen wordt betreurd, moest in zijn plaats een ander can didaat worden gesteld, ofschoon bet niet zoo gemakkelijk is hier geschikte personen te vinden, die zich een candida- tuur willen laten welgevallen, Van daar dat men het moeilijk eens kon worden, tot eindelijk de heeren M. Volkrijk Liebert en PI. P- Abrahams 20 van de 38 uitgebrachte stemmen werd de beer Liebert tot can didaat geproclameerd. Bij koniukl. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. M. J. Bouvin te Middelburg als lid van den Geneeskundigen Raad voor Zeeland en is als zoodanig benoemd dr. J. E. Callenfels te Halst. Te Hulst zijn nagemaakte Belgische francsstukken uitgegeven. De heer W. J. van Gorcnm, te Groningen heeft de betrekking van Super-inteiident bij 't ouderwijs in de Transvaalsche Republiek, hem aangeboden door den president mr. Burgers, aangenomen. aan deze zake de stadt vele is gelegen als met haer slepende de totale ruïne van deselve zoo wert gevraegt wes men hierinne en tegens sal doen en is eenstem mig geresolveert dat men zal sende gedeputeerde na de Hage om hierop met regtsgeleerde rijpelijk te ad viseren en consuleren, en alsdan te vorcomen de re solutie van 't selve, tzij mefcfcet ligten van mandament als andersins. daartoe gecommitteerd zijn beide de Burgemeesters en de Secret. Fannius." 14 Nov. 1630. //Rapport gedaan bij de Burgemeesters en de Secret. Fannius van haer gebesogneerde in de Hage namentlijk dat zij mette advocaten Vermere en Strijen hebben geconsulteert op de saeke hiervoren vermeld, volgende de casus bij henliede daartoe in geschrift gestelt, ende dat bij deselve advocaten goet gevonden is da delijk te appelleren van de ordonnautie bij die van Zzee. den 2 dezer gemaekt ende gepubliceert. tende rende tot introductie van de dwanckmarkt van alle de graenen in de lande van Schouwen groeyende alvoren die ergens elders sullen mogen worden vervoert te moeten brengen op de markt van Zierikzee. Welk appel vol gens 't selve advys bij de Sfcads-procureur Jan van Wingeren op den 12 dezer is gedaan volgende de acte Op Zaterdag 3 Juli vierde het Departement Alblas- serdam der Maatschappij tot Nut, van 't Algemeen zijn 25jarig bestaan. Met een feestrede geopend van den lieer mr. J. van Lakerveld Bisdom, een der oudste leden, werd de avond aangenaam doorgebracht onder 't genieten van goede muziek, kleine voordrachten en geestige toasten, terwijl door den president met dank baarheid werd herdacht wat een vroeger inwoner van Alblasserdam, jhr. J. L. de Jonge, lid de Tweede Kamer der St. Gen., gedaan had aan de oprichting van dit Departement. Met applaus werd dan ook 't bericht ontvangen dat genoemde heer zich zijn stichting nog herinnerde. Mej. Betsy Perk doet weder van zich hooren. Naar men verneemt is bij de Yereenigde Neder]. Tooneelisten te Amsterdam in studie een oorspronkelijk drama van bare hand, getiteldBenvenuto Celini. Van dit stuk moet ook reeds een Duitsche bewerking in studie zijn aan het hoftheater te Weimar. Op de Maas bij Schiedam is een vaartuig onder een stoomboot geraakt. Twee der drie opvarenden zijn verdronken, de derde is ernsltg gewond te Schiedam aangebracht. De Hollanders die te Ems vertoeven, begaven zich Woensdag, toen Z. K. H. prins Frederik uit Neuwied den keizer van Duitschland daar een bezoek bracht, met hun dames naar het station, om Z. IC. IJ. op te wachten en hem een bewijs van hulde aan te brengen. De Keizer zelf haalde den prins af, en toen hij de Hollanders zag staan, met oranjestrikken op de borst, bracht de Keizer den prins naar hen toe. De prins gaf allen allervriendelijkst de hand. De Staats-Ct. bevat de vergelijkende opgave der schepen, waarvoor in de eerste zes maanden van 1874 en 1875 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt; Binnenslands gebouwd in 1875: 2 fregratten (beide clippers), 2 schoonerbrikken, 2 schooners, 1 galjoot, 9 tjalken, alle andere soorten van zeilschepen I, be nevens 1 stoomschip; buitenslands gebouwd 1 fregat, 4 barken, 4 brikken, 1 sclioonerbrik, 3 schooners, 1 galjoot, 1 tjalk, benevens 4 stoomschepen. Totaal in de eerste zes maanden van 1875 37 schepen, metende 9236 lasten, tegen 49 schepen, metende 9375 lasten, in 1874. Te Harderwijk deserteeren tegenwoordig bijna iedcren dag militairen, die voor den kolonialen dienst zijn aangenomen en handgeld hebben ontvangen. Het zijn meest allen Franschen. Maandag 11. zijn er door den jachtopziener te Nunspeet drie aangehouden, daarna vier door de Zwolsche politie, terwijl er Maandag' wederom vijf en Woensdag drie op den loop zijn. De politie is alom druk in de weer om hen op te sporen. Voor eiken deserteur wordt bij aanhouding drie gulden premie uitbetaald. Een soldaat te Harderwijk, besterad om eerstdaags naar Indië te vertrekken, heeft in de kazerne met een gewoon zakmes een einde aan zijn leven gemaakt. daarvan zijnde en hier getoont, maar alsoo dezelve ad vocaten niet goed en vonden te ligte maudament souder alvorens te hebben geproduceerfc attestatie van verscheide personen van dat dezelve van Zierikzee daarvan geen possessie en hebben gebat noch oock tegenwoordig hebben, dat men ook alvoren delantsaete van Schouwen soude zien te bewegen dat zij be ra met deze stadt zoude willen voegen en dat men daartoe van de respectieve magistraten van de dorpen zoude zien te procureren procuratie in welk geval zij aan 't vercryge van clausale van inhibitie niet en twijfelen, veel min aan de zaek ten principale, en dat men daarinne 't gene voorzeid is verkrege hebben die van Zzee danappellatie zoude doen insinueren met protest van dat men in cas van attentate daarin en tegens vorders zal doen wes men te rade wezen zal, en is nu vorders hierop geresolveert dat men alle 't gene voor zeid is also zal zien te wege te brengen. Ja zoo were dat of er iemandt van de respective magistraten swarigheit maekten hen te voegen om de coste wille, dat men aan hen zal belofte te doen van hun dienaengaende van stadtswege te ontlaten, en zijn gecommitteerd om na Haemstede en die kwartieren daaromtreut te gaen de Secr. Fannius en Stoffel Bar- telemeus na andere en is oock goed gevonden dat men die van Zzee daar van appel zal insinueren." Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2