Zll,RIKZUSCIII COIKVW. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1875. No. 51. Zaterdag 3 Juli, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 Juli 1875. Zierikzee, 2 Juli. Door de //anti-revolutionaire kiesvereeniging op Walcheren" is een sommatie ge publiceerd in de N. Midd. Ctden Standaard en wellicht uog elders, waarin de liberale bladen worden opgeëischt om te zeggen door welke onwaardige middelen zij de verkiezing van den heer de Jonge zou hebben bevorderd. Het hangt er van af wat die kiesvereeniging waardige en onwaardige middelen noemt. Volgens haar eigen zeggeu heeft zij echter ook strooibiljetten en circulaires rondgezonden. Eeü van die strooibiljetten werd in dertijd in de bladen medegedeeld. Dit stuk hield o. a. dit in //Stemt gij voor een volbloed liberaal gelijk de heer Tak is, dan stemt gij voor den val van het eerlijk, gematigd werkzaam en Zeeland zeer genegen Ministerie, 't welk ons thans bestuurt. Dan zal weer volgen een onophoudelijke wisseling van liberale ministeriën onder den invloed van Fransen van de Putte, welke nadeelig is voor de finantiën en doodend voor de belangen des lands en waarbij de Zeeuwsche belangen worden opgeofferd aan Rotterdam. z/Er is echter nog meerStemt gij voor een li beraal, dan stemt gij voor de verguizing van uw godsdienst, voor de vertrapping van het -//recht voor allen," voor den ondergang van het vrije onderwijs, voor de minachting van den nijveten landbouwstand en, vergeet dit niet, voor verhooging van belastingen. De liberalen immers willen voor het openbaar on derwijs nog tien millioen jaarlijks meer uitgeven.- //Wilt gij dus niet den ondergang van den gods dienst, den ondergang van het bijzonder onderwijs, wilt gij geen verhooging van belastingen, kiest dan met ous: enz." Als nu de Walchersche anli-revol. kiesvereeniging dit libel onder de edele, waardige middelen rekent waarmede zij op de kiezers gewerkt heeft, dan heeft zij haar proces gewonnen. Zij kan dan met een kleine variatie op een bekende spreuk uitroepen: tout est rnuve sauf Vhonneur! 1). Het is ons niet bekend of 't infame traktaatje vaii Husen ook in Walcheren verspreid is. Als de boven genoemde kiesvereeniging echter eenige solidariteit tusschen haar en haar hoofdkwartier erkent, dan zouden we wel eens willen wéten of ze dat tractaatje ook onder de waardige middelen telt. Zoo ja Dan zou een liberaal liet recht hebben om b.v. een tractaatje te schrijven over dat vuile geval van zeker bijzonder en christelijk onderwijzer ergens in een welbekende stad, die- geschorst en yervallen verklaard werd wegens zekere feiten te vies om ze te noemenof over dien orthodoxen dominé te X, die anderen dito te Y en dien anderen dito te Z om 't nu maar bij een drietal te laten, die door afdwalingen des geesles zeer vleeselijke dingen gedaan hebbën en om dan daaruit de conclusie en de waarschuwing te trekken ziet, goedgeloovige schareaan zulke leiders, die ver leiders zijn, geeft ge uw kinderen eu uw eigen zielen over. En met een kleine variatie op het rijmpje van den Casembroot zou daar dan bij te zingen zijn Stomme honden! Wordt zulk volk gevonden, 't Dient naar de Ommerschans gezonden, Stomme honden Maar 't leer om leer is niet christelijk. Alles is behouden behalve de eer. Zierikzee 2 Juli. Volgens berichten uit Heeren veen is het Landhuishoudkundig congres zeer geani meerd en wordt de profetie vervuld die verleden jaar alhier door onderscheidene oud-congressisten werd uitgesproken: Zierikzee heeft de kwijnende congressen weder doen herleven. Zierikzee, 1 Juli. Heden middag is een oud man P. v. D., met een kruiwagen rijdende, op de oude haven door een voorbijkomend rijtuig omgereden, waarbij hij aan 't hoofd is gewond. Hij kon zich echter nog te voet naar huis begeven. Te Sirjansland is Dinsdag morgen een schuur door den bliksem in brand geraakt en met den geheelen inhoud verbrandonder Bruinisse heeft de telegraalliju eenige schade door den bliksem geleden. In de Dinsdag gehouden algera. verg. van het Prov. Utrechtsche Genootschap van Kunsten en Weten schappen is o. a. tot lid gekozen voor de sectie der rechtsgeleerdheid en staatswetenschappen Mr. P. A. J. Bouvin te Rotterdam. Het bestuur der Zeeuwsche Spoorbootraaatschappij koestert het voornemen, op later door de Provinciale Staten van Zeeland goed te keuren voorwaarden, een tweede boot aan te schaffen, ten einde de dienst uit te breiden tot Vlissingen, in verband met de sfcoora- booldienst op Engeland. Aan de Hoogeschool te Leiden zijn gepromoveerd tot dr. in dé rechten de heeren W. C. van Benthera Jutting en W. C. Snouck Hurgronje van Middelburg. In de badplaats Neuenahr is overleden de beer mr. Jacob Dam, sinds 1866 lid van de Tweede Kamer. Op de leening der Vlissingsche bank groot 66000, is voor ongeveer acht ton ingeschreven. Tot leden der commissiën, welke in dit jaar belast zijn met 't examen voor leerling-apotheker, zijn be noemd: van de commissie, die te Middelburg zitting houdt, de heeren P. M. de Ligny, apotheker te Mid delburg, en S. G. Nauta van der Grijp, apotheker te Zierikzeetot hun plaatsvervangers de heeren J. J. van der Harst Lzn., en G. C. van Neder veen, apothekers te Middelburg. De voorzitter van den geneeskundigen raad te Mid delburg is president der commissie. De Pruisische Koninklijke Academie van Weten- schappeu zou 1 Juli den dood herdenken van haar stichter, Leibnitzde feestrede zou worden gehouden door Kirchhof en wel over Moriz Haupt. Door den heer J. Marijt van Dijk, onlangs overleden, is aan de Herv. diaconie te Boskoop gelegateerd de som van f 1000, vrij van het recht van successie. Aan onzen landgenoot, den bekenden architect P. J. H. Cuijpers, te Amsterdam, is eenige dagen gele den een nieuwe onderscheiding te beurt gevallen, Hem is namelijk door den keizer van Duitschland en den groothertog van Hessen opgedragen om in vereeniging met de heeren Schmidt, Oberbaurath te Weenen, en prof. dr. Lübke uit Stuttgart het ontwerp te beoordeelen voor de restauratie der prachtige Pro- testantsche kerk van Oppenheim. Het ontwerp is gemaakt door den architect Horst, den bouwmeester van het Ploftheater te Darmstadt. Dat hier het oog op een Nederlandsch architect gevallen is, mag ook daarom opmerkelijk genoemd worden, omdat niet lang geleden de Duitsche Architecten- en Ingeneuren- Verein aan de Regeeringen gerekwestreerd had om iii het vervolg geen belangrijke restauratiën toe te ver trouwen dan door bemiddeling dier Vereeniging en daarbij alle vreemdelingen uit te sluiten. Inmiddels staat gelijk bekend is de Nedcr- landsche architect Guijpers aan het hoofd van de restauratie van drie der belangrijkste monumenten uit Zuid-Duitschland, nl. den Dom te Maiuz, den Dom te Worms en de kerk te Wurzburg. Reeds eenige dagen geleden werd ons een overzicht toegezonden van het jaarlijksch verslag der Levens verzekering-Maatschappij Germania te Stettin, (directie voor Nederland, te Amsterdam, Haringpakkerij no. 12). Hit dat verslag den 20 Mei jl. uitgebracht, is ons opnieuw gebleken niet slechts op welke soliede grondslagen deze Maatschappij berust, maar ook eii vooral in hoe grooten bijval zij zich toenemend verheugt. Alleen in het jaar 1874 toch zijn 129,536 polissen gesloten door 127,175 personen met 116,814,750, wegens kapitaal verzekering; 175 polissen door 136 personen tot een bedrag tot een bedrag van 60,753 jaarlijksche rente, wegens lijfrenten, verzekeringssom, en hadden 2612 inschrijvingen met 4887 aandeelen plaats voor de overleveringskas voor kinderen. De premie-ontvangsten over het jaar 1 874 bereikten de som van 3,601,828 en hebben tegen 1873 een vermeerdering ondergaan van/e262,866. De ontvangst voor interest ten bedrage van f 589,816 toont tevens een vermeerdering van 59,302 tegen het jaar 1873 aan. En dat de Maatschappij zich in een hoogst bloei- enden toestand bevindt, dit kan o. a. blijken uit 't feit, dat nadat de noodige afschrijvingen hebben plaats ge vonden en de kapitaal-reserve met 35,215,89 is vermoerderd, de aandeelhouders een dividend vaii 12 pCt. ontvengen over het op de aandeelen gestorte kapitaal een aan de met aandeel in de winst verzekerden 21 pCt. over hun in 1874 betaalde premiën wordt vergoed, die in het jaar 1876 over dan verschuldigde premiëu worden gekort. Naar het zich laat aanzien, zal het jaar 1875 mede een gunstig jaar voor de Maatschappij zijn, die dan ook recht heeft op vertrouwen en meer en meer in aanzieu wint, ook hier te lande. Men leest in het Handelsbl. De Standaard zoekt een troostgrond tegenover dé droeve uitkomst der verkiezingen, in het bewustziju dat de meerderheid der geheele natie op de hand der anti-revolutionairen is. //Durven de neutralisten," zoo vraagt het blad, „dit beroep op de natie in haar geheel aan?" Want de 70,000 kiezers die gestemd hebben zijn immers „de natie" niet, evenmin als de eene stad Utrecht geheel ons land zou zijn! De Standaard wil dus de geheele natie, mannen, vrouwen, kinderen (de zuigelingen incluis) laten stemmen over het onderwijsanders toch heeft de tegenstelling van 70,000 kiezers en de geheele natie geen zin! Wat dunkt u van dat Napoleontische //appèl au peuple," dat onze awtfi-revolutionairen de //tegenstanders" der beginselen van 1789 nu op den voorgrond stellen Het opschrift van het artikel waarin de Standaard zoo spreekt luidt dan ook//het Plebisciet." Als middel wordt alvast het denkbeeld van een //algemeen peti tionnement" opgeworpen. Nu daarvoor zullen wel handteekeniugen, afgewisseld door een groot aantal kruisjes van heu die niet schrijven kunnen bij een zijn te krijgen Tot zooverre het Handelsbl. Wij voegen er bij, dat, mocht de wensch van de St. vervuld worden, dan zelfs zij, die kunnen lezen noch schrijven, zullen geroepen worden om op indirecte wijze in de onderwijs kwestie te beslissen. De hemel beware ons voor liet oordeel van lieden wier ontwikkeling op zulk een laag peil staat, dat zij tot het uitbrengen van een oordeel

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1