Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIES" Sir Douglas Forsyth blijft nog eenigen tijd te Mandalay, daar hij instructies van de Indische regeering wacht. Duitschland. De ongeregeldheden, die te Blieine bij Munster hebben plaats gehad, en waarbij de burgemeester ernstig met meststeken werd verwond, moeten voor een goed deel worden toegeschreven aan de onhandigheid van de politie, die wilde verhinderen dat er op 's pausen naamdag werd gevlagd. De gerechtsdienaars zagen hieraan een demonstratie, maar elders liet men den ultramontanen het onschuldig vlaggenvermaak. Volgens berichten uit Berlijn bestaat er weinig waarschijnlijkheid, dat in de volgende zitting van den Bijksdag reeds een spoorwegnet zal worden ingediend de conferenties over die wet in het Bijksspoonveg- deparfcement hebben tot heden weinig resultaten opge leverd daar 't telkens de vraag was of een punt behoorde tot de ïtijksbevoegdheid. De Bondsraad ontvangt voortdurend adressen met verzoek om opheffing van het verbod van uitvoer van paarden. Tot heden echter is die zaak niet aan de orde geweest, en er wordt te minder haast mee gemaakt, omdat in de praciijk het verbod geen bezwaar oplevert aanvragen om verlof worden steeds toegestaan. Dat graaf Arnim in tweede instantie tot veel zwaarder straf is veroordeeld, is reeds bekendde verdediger van den oud-ambassadeur heeft onmiddellijk appel doen aanteekenen, zoodat de zaak opnieuw voor het hooggerechtshof zal dienen. B e 1 g i e. De Belgische kamer heeft Woensdag met 75 tegen 6 stemmen (5 leden onthielden zich) het wetsontwerp aangenomen, waarbij liet aanbod en het voorstel tot het plegen van misdrijf in sommige gevallen met eene correctioneele straf kunnen worden gestraft, ook dan, wanneer het aanbod of het voorstel niet zijn aangenomen. Slechts één amendement werd aangenomen; dat, waarbij is bepaald dat, zal het aanbod of het voorstel strafbaar kunnen zijn, het rechtstreeks moet zijn gedaan. Een afgevaardigde wilde dat de wet alleen een aanbod of voorstel lij geschrifte zou treffen; hij wees op de moeielijkheid om het feit van een mondeling aanbod te bewijzen en op het gevaar om aanklachten, zonder schriftelijk bewijs gesteund, aan te nemen. Het amende ment werd met 69 tegen 17 stemmen verworpen. Alleen het mondeling voorstel zal dus binnen het bereik der wet vallen, uitgezonderd het geval, dat het niet door giften of beloftan vergezeld zal zijn geweest. Eindelijk heeft de kamer, met 50 tegen 35 stemmen, een amendement verworpen, waarbij de herziening dei- wet binen twee jaren na hare uitvaardiging wordt voorgeschreven. In deu loop der discussie hebben sommige redenaren laten doorschemeren dat de leden niet volkomen vrij waren in het uitbrengen hun er stem. Men sprak van de wet als van eene gelegenheids-wet, die onder den druk der omstandigheden noodzakelijk was geworden. Men constateerde dat zij in het Bel gische recht een nieuw beginsel invoerde, door reeds de enkele uitdrukking eener misdadige gedachte strafbaar te verklaren, zonder aan den clader van het aanbod de gelegenheid te laten om tot inkeer te komen. De kamer was blijkbaar onder zekere pressie en een der afgevaardigden veiklaarde het wetsontwerp aan te nemen, omdat de regeering ver antwoordelijk was voor den politieleen toestand van het oogenblik. "Wel is het te betreuren, dat onder den invloed eener buitenlandsche mogendheid bepa lingen worden vastgesteld, die met de gezonde begin selen van strafrecht in lijnrechte tegenspraak zijn. Turk ij e. De Turksche gezant te Parijs heeft van den Turkschen Minister van Binnenlandsche Zaken een dépêche ont vangen, waarin formeel het gerucht wordt gelogenstraft, dat de Turksche Begeering voornemens zou zijn den interest van de Staatschuld te verminderen en den Juli-coupon niet te betalen. X t a 1 i e. Een correspondent uit Italië schrijft over een onzer groote bladen o. a.het volgeude Ten slotte nog een woord over een bedevaart van Italiaansche liberalen. Op een schoonen morgen van een der jongste zomerdagen reden tien groote rijtuigen op den zandweg van Macerata naar Sanginesio (in de marken); het doel der reis was het bezoeken van een terrein vlak bij Sanginesio, op welk terrein nog eenige bouwvallen te zien zijn van een zeer bescheiden woning, waarin Alberigo Gentili het levenslicht aan schouwde om later een beroemd hoogleeraar aan de Oxfordsche hoogeschool te worden, waar hij in de zestiende eeuw sprek van den vrede tusschen de volken en de vrijheid van godsdienst. De stoet bestond uit vertegenwoordigers der hoogescholen van Macerata, Ur biuo, Caraeriuo en Perugia. Bij die ruïne spraken de president van het Hof van appel in dat gewest proffessor Cipriani, in naam van Perugia, waar Al berigo studeerdeprofessor Matterazzi, in naam der hoogeschool van Cameridoverder de sludenten Cor- bucci, Tiumi en Galanti, welke laatste prachtige La- tijnsche verzen reciteerde. Een banket werd door den gemeenteraad van Sanginesio aan die deputaties aan geboden. Den pelgrims viel bij hun terugkomst te Macerata en treffende ovatie ten deel van de zijde der bevolking, aangevoerd door hoogleeraren en studenten. De geheele bevolking, op eenige onboetvaardige ach- terlingen na, trok onzen pelgrims tegemoet, van een muziekorkest begeleid. Ik wenschte van dat voorval vooral te gewagen, omdat Alberigo Genteli een voor- looper was van onzen Hugo Grotius, naar deze zelf verklaarde. Ingezonden. Zuidbeveland, 28 Juni 1875. Indrukken op het 3e Zuider-Zendingsfeest. Nog nimmer een Zendingsfeest bijgewoond hebbende, kreeg ik j.l. Woensdag lust om mij onder de groote schare te begeven, die T zij door nieuwsgierigheid of belangstelling gedreven, zich naar het boomrijke 's Heer Arendskerke begaven om te zien en te hooren wat er al zoo zoude geschieden. Vooral was mijne nieuwsgierigheid geprikkeld om den heer Kuyper te hooren. Nadat Ds. Nonhebei een en ander had gesproken, en het geduld der menigte lang, te lang in spanning was gehouden, kwam de heer Kuyper eindelijk, lang na den tijd bij het programma bepaald, op het terrein aan en begaf zich onmiddellijk naar spreekplaats no. 1, waar hij eene rede hield die door duizenden met de meeste belangstelling en onder ademlooze stilte werd aangehoord. Zijn welkomstgroet kwam uit het diepst zijns harten, omdat zich aan Zeeland de herinneringen verbonden van een achtjarig verblijf in de hoofdstad van dit gewest, omdat hij het //goed rond, goed Zeeuwsch" in 't karakter der Zeeuwen heeft leeren kennen en omdat hij uit de geschiedenis heeft geleerd wat Zeeland voor koning Jezus is geweest. Hij zou geene openingsrede houden, maar enkel inzetten, den den toon aangeven, een woord uit het hart lot het hart spreken. In vele zaken verheerlijkte spreker onze eeuw, maar in ééne zaak was zij verre achterlijk, nl. in het gelukkig maken van den mensch en hem te brengen tot God. En daarom zegt God: //gij weet dat gij arm zijt." Maar de Heer verwerpt ons niet en Jezus zegt ook tot onze eeuw: //ik sta aan uwe deur en ik klop." Als onze eeuw eens tot den Vader terugkeerde, hoe heerlijk zou dan de toestand onzer dagen niet zijnVervolgens sprak hij over gehoorzaamheidzelfopofferende kracht der trouw en zedelijke kracht en gaf van ieder een voorbeeld, waarvan ik het 2e hier laat volgen. Eene dienst meid in Londen wandelt met 3 kinderen haar toe vertrouwd, in eene steeg aldaar. Eene dolle hond komt op haar af, zij plaatst de 3 kinderen tegen een een muur, gaat met uitgespreide armen in 't midden der steeg staan en vangt den hond op. Dat vermag trouwNatuurlijk bracht Spreker een en ander over in 't geestelijk leven van den Christen. Eindelijk verhaalde spreker van de samenkomsten te Brighton in Engeland, die hij met 40 Nederlanders had bijgewoond, 't Was daar goed en heilig! Men zag daar wonderen, 't Gebeurde daar 10 dagen aaneen, dat duizende menschen van 's morgens half 7 tot 's avonds half 10 bijeen waren in de kerk. Bij 't einde had hij iemand gesproken, die in tien dagen 53 maal was opgetreden en toen //liog frisscher was, dan toen hij begon!" Men zag er roerende uitwerkingen, Eranschen en Duitschers verbroederden zich met elkander. Hoe men ook over Zendingsfeesten moge denken; de rede van den heer Kuyper was een reisje waard, die spreker maakte een schitterend lichtpunt van den dag uit, hij sprak, ja met eenvoudigheid, maar tevens met gloed en volle overtuiging. Van de redevoeringen der andere sprekers zal ik u, Mijnheer de Kedacteurgeen resumé geven, de namen dier sprekers kent ge uit het programma. Uw stadgenoot, jonkhr. de Jonge, was niet opgetreden, zoo men zeide door ziekte en in zijne plaats werd gesproken door Ds. Gal vino, een Italiaansch predikant wiens rede, in het Duitsch gehouden, door den heer Kuyper, nevens hem staande, werd vertolkt. Dat op //het feest" ook wel eens min juiste uit drukkingen werden gehoord of zelfs een soort van onzin werd vernomen is niet te verwonderen. Ik heb ten minste een Spreker hooren zeggen. //Wie een laag nummer bij de loting voor de Nationale Militie trekt en de middelen bezit, koopt een rem- placant, en als die remplagant optrekt, trekken wij zelf op; als die remplagant in den oorlog gaat, gaan wij zeiven in den oorlog, als die remplagant doodgeschoten of doodgestoken wordt worden wij zeiven doodge schoten of doodgestoken. Zulk een remplagant hebben wij in Jezus en dien moeten wij koopen!" Wie dit vatten kan, vatte het. Ik vind het meer grappig dan goed. De heer M. S. Brornet, Zendeling-leeraar onder Israël te Amsterdam, een uitnemend vlugge spreker, deelde menige ervaring mede op dit gebied, doch na 't eindigen des gebeds, waarmede elke rede besloten werd, verzocht hij zijnen hoorders nog niet heen te gaan, daar hij voornemens was hun nog iets te laten hooren, dat zij zeker vreemd zouden noemen. Nu 't was dan ook iets vreemds. In den trant van Sankey, den bekenden Amerikaanschen godsdienstzanger, begon ook hij een liedje aan te heffen, telkens eindigende met de woorden: Jezus van Nazareth komt voorbij; terwijl 't laatste couplet, als waarschuwing en ver maning aan hen, die den Christus niet als hun ver losser wilden aannemen, aldus eindigde: Jezus van Nazareth is voorbijOp de aangezichten der hoorders was 't duidelijk te bespeuren, dat zij werkelijk in dit gezang iets vreemds vonden en of er de beoogde stichting en opwekking wel door bereikt is, is minstens te betwijfelen. Gemelde heer Bromet, wendde zich ten vorige jare, op het tweede Zuider-Zendingsfeest te Kloetinge, tot een voormalig geloofsgenoot, een Jood, die zich op het terrein bevond, met de vraag of ook hij geen Christen wilde worden, of zijne woorden hem niet tot bekeering noopten? 't Ant woord van den Israëliet was, terwijl hij de bekende geste met duim en voorsten vinger maakte is er wat mee te verdienen? En nu mijn indruk over 't geheel! Dat ik onwillekeurig dacht aan eene kermis, aan eene processie bij de B. Katholieken die ik wel eens in België heb bijgewoond, kan ik 'thelpen? Een bont gewoel, tenten voor onderscheidene zaken, voor levens middelen, enz. eene estrade voor een Goesch zangge zelschap, dat inderdaad zich op hoogst verdienstelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. Men kan echter alles uit 2 oogpunten bezien en 't zal hier wel zijn, zoo als met bijna alle zaken. Een belangstellende, iemand, die met hart en ziel voor Zending ijvert, zal stichting en geestelijke opwekking gevonden hebben en een nieuwsgierige schudt wellicht het hoofd. Of de politiek er ook niet een weinigje in betrokken is, durf ik niet verzekeren. De openbare school en de moderne predikanten kregen nog al eens een veeg uit de pan. Geen wonder of de heer Esser, de bekende straat prediker, zijn verlangen heeft vervuld gezien. ZEd. wenschte veel geld voor de Zending, hij had wel eens vernomen dat de Zeeuwsche landlieden niet erg goedgeefsch waren, doch hij geloofde zulks niet. Voor de Zeeuwen waren f 10000 maar een peulschelletje, hij zou straks zien of ze in het colleetezakje waren. Zijn wensch dat er Hollandsche meisjes naar Timor heengingen om de huismoeders aldaar te onderwijzen in de haar onbekende schoonmaak, zal wel niet be vredigd worden, evenmin dat tien paar Zeeuwsche landlieden zich op Timor mochten vestigen, werwaarts spreker zelf ze wilde geleiden om ze den weg te wijzen. Y. Z. Kerk- en fcSclioolnienws. Beroepen bij de Ev. Luth. Gem. te Middelburg ds. J. C. Giehuijs te Brielle. Bedankt voor Betranchement door ds. W. Oudegeest te Engelen; voor Goes door ds. E. W. Heinecken te Benswoude. Ds. L. Hage te Wolfaartsdijk komt voor op 't drietal te Eijnoort. BINNENGEKOMEN: 22 Juni. Star of Peace, William Cusiën, Par, Dordrecht. 23 Mary Seijmour, Thomas E. Adams, Liverpool, Zierikzee. Van 18 tot en met 25 Juni 1875. Geboren: Een zoon van J. Goudzwaart en E. van Ast. Eene dochter van W. Huson en A. Holm. Eene dochter van C. van der Kreke en S. Bal. Overleden: G. Bal, oud 80 j. man van M. van Weel. J. Bavia, oud 4. m., d. M. Tui tel, oud 17 j., jd. W. F. M. Leijdekkers, oud 24 d., d. Als levenloos aangegeven: Eene dochter /an J. Haringx en P. van der Valk. Ondertrouwd: H. LAKENMAN en A. H. BAL. Zierikzee, 25 Juni 1875. Eenige en algmeene kennisgeving.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3