ZIERIKffiESCMË COURANT. 1875. No. 50. Woensdag 30 Juni, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arroidis- seinen! Zierita. i n n e n 1 a n d. ^■1 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden/ 1,Eranco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENT'IEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever SI. LAKMMAN. ZIERIKZEE, 29 Juni 187 5. Zierikzee, 29 Juni. Bekend is 't dat jhr. J. L. de Jonge zich de verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor 't district Middelburg heeft laten welgevallen. Verscheidene dagen heeft deze beslissing op zich laten wachten; thans is zij gevallen en, we willen openhartig en vrijmoedig zijn, we kunnen 't niet verzwijgen dat ze ons leed doet. Wij zijn afkeerig van de Schadenfreude die te gevoelen is als iemand van een staatkundige tegenpartij een politieke fout begaat. Het besluit van jhr. de Jonge doet ons veeleer leed, zoowel om zijnentwille, als om de Gemeente Zierikzee, om al die zaken waarvoor de heer de Jonge met zijn bekenden ijver hier arbeidde, en vooral om de wijze waarop hem 't mandaat als volksvertegenwoordiger werd opgedragen. Om zijnentwille. Wij en, we zijn er van overtuigd, velen met ons achten en waardeeren den heer de Jonge persoonlijk zeer hoog en we zien hem met leedwezen zich voortbewegen of zich laten voortlokken op een weg die o. i. op niets anders dan veel teleurstelling kan uitloopen. We houden ons overtuigd dat hetgeen de heer de Jonge voor zijn richting in 's lands vergaderzaal zal kunnen presteeren, niet in verhouding zal kunnen staan tot hetgeen zijn talrijke vrienden en zijn in zoo menig opzicht nuttige werkkring alhier in hem zullen verliezen. Om de Gemeente. De heer de Jonge was sinds vele jaren lid van den Gemeenteraad en Wethouder; met alle takken van de Gemeente-huishouding is hij vertrouwd, zijn uitstekende verdiensten ten opzichte der Gemeentebelangen worden door ieder erkend en daarom zal zijn aftreden uit het Gemeentebestuur voor Zierikzee een waar verlies zijn. Om zijn bijzonderen werkkring alhier. Wij hebben hieromtrent onze meening, doch houden die voor ons, omdat zij niet onze belangen raakt maar die van de richting welke de heer de Jonge voorstaat. Vooral om de wijze waarop den heer Jonge 't mandaat is verleend. We willen aannemen dat de kandidatuur buiten den heer de Jonge is omgegaanmaar daarom hadden we te eerder gehoopt dat hij een mandaat niet zou hebben aanvaard, hem verleend enkel en alleen door de ullramontaansche hulp, en ten koste van de door niets gewettigde beleediging en miskenning den heer Tak aangedaan. Wij eerbiedigen natuurlijk 't genomen besluit, maar niet minder betreuren wij het dat ook Zierikzee op deze manier bij de vermaarde verkiezingen van 8 Juni 1875 is betrokken geworden. Zierikzee, 28 Juni. Vrijdag werd in de zaal der sociteit uSt. Sebastiaan" bij den lieer D. B. Schock alhier de 23e. algemeene vergadering gehouden der onderwijzers-vereenigingen van het 2e. en 3e. school district dezer provincie, onder voorzitterschap van Mr. J. W. A. Schneiders van Greijftenswerth, School opziener in het 2e district. De vergadering uit ruim een vijftigtal personen bestaande werd vereerd met de tegenwoordigheid van Dr. P. J. Andreae oud-schoolopz. van het 2e. distr., Jhr. Mr. G. L. Schorer schoolopz. van Jt 3e. en Mr. C. J. Pieke schoolopz. van het le. district, alsmede door eenige heeren voorstanders van het Volksonderwijs en een paar leeraren der PI. Burgerschool. De huishoudelijke zaken namen nog al een aanzienlijk deel van den tijd in, doch gaven menigmaal aanleiding tot nuttige gedachtenwisseling, vooral over 't chapitre schoolverzuim en de bestrijding van dat kwaad. Er werd een wedstrijd gehouden in letterkundige studie, door hulponderwijzersde uitslag was dat aan den heer 1. Pattist van Dreischor de prijs, zijnde een exempl. van Justus v.Effen's Spectator, werd toegewezen, terwijl de heeren A. J. Betlie en A. IT. Lemson respect, hulponderw. te Noordgouwe en Zierikzee gelijke aanspraken verwierven op de premie, waarop door een der aanwezige heeren Voorstanders van 't onderwijs, den heer I. TI. 0. Heyse, een tweede premie, van gelijk bedrag als de reeds gestelde, geschonken werd. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen de gemeente Stavenisse. Het eerste der te behandelen vraagpuntenHet teekenonderwijs in de volksschool werd ingeleid door den heer Dikscheij van hier; van Sprekers denkbeelden werd met belangstelling kennis genomen en zij gaven tot een breede gedachtenwisseling over 't onderwerp aanleiding. Alsnu werd door den heer TI. J. Bastmeijer, hoofdonderw. der burgerschool alhier, een welgeslaagde proeve gegeven met de fontein van Héron, naartoe de toestel grootendeels door den heer B. zelf was vervaardigd. Na een pauze van een uur vereenigden zich de meeste leden der vergadering te vijf ure aan een welvoorzienen en uitstekend toebereiden disch in de fraaie bovenzaal van 't koffiehuis /t'ITuis van Nassau" van den lieer Franke, wien voor dit gedeelte der feestelijke bijeenkomst alle eer toekomt. Hier werd nu nog menig uurtje gesleten in genoegelijk samenzijn onderscheidene feestdronken werden ingesteld, terwijl de verdienstelijke uitvoering van eenige zangstukken door het Zierikzeesche onderwijzers-gezelschap en onder de leiding van den heer L. Karreman de opgewekte stemming verhoogde. Noode en eerst laat scheidde men. Wij maken onze stadgenooten opmerkzaam op het aangekondigde 2e Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 2 Julia.s., te geven door de Harmonie //Kunst en Eer," onder directie van den heer D. TI. Ezerman. //Kunst en Eer" verdient meer belangstelling, meer aanmoediging. Een bevolking die beweert veel voor de edele toonkunst over te hebben, moge dit toch ook eens toonen door den verdienstelijken beoefenaars dier kunst wat meer de aandacht te wijden en bewij zen van waardeering te geven. Dit kan, gelijk bekend is geschieden door talrijk bezoek van deZomer-Concerten, en ook door 't lidmaatschap der Plarmonie aan te nemen waardoor tevens de financieele krachten dier vereeniging worden gesterkt. Tot een en ander wekken we met vrijmoedigeu aandrang op. Zierikzee, 26 Juni. Heden is na afgelegd examen met een diploma van den hoogsten graad, van het gymnasium alhier naar de IToogeschool bevorderd de heer J. de Bruijne van Zierikzee. Aan de Hoogeschool te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de rechten de heer IT. van Adrichem van Zierikzee, na verdediging van stellingen. Zaterdag morgen heeft vrouw G. K., een 85jarige arme ziel, gepoogd zich om 't leven te brengen, uit angst voor 't geen zij, op grond van een nog maar al te veel gekoesterd vooroordeel, voor 't verschrikke lijkste hield dat haar overkomen kan, namenl. ter verpleging opgenomen te worden in hel R. K. arraen- gesticht. De wonden die zij zich met een mes aan den hals heeft toegebracht zijn niet doodelijk. Het Vaderland bevat dezer dagen een reeks artikelen van de hand van den generaal Verspijck, tegen de ge ruchtmakende brochure //Loudon en Atchin" van den overste de Rochemont. Het is niet onwaarschijnlijk dat het publceereu dezer brochure weinig aangenaam was aan de hooge regeering. Men zou dit althans vermoeden nu uit Indië wordt bericht dat de overste de Rochemont met eervol ontslag uit Indië teruggaande verzocht had gepensioneerd te mogen worden met den rang van kolonel, waarop moet geantwoord zijn dat geene termen aanwezig waren toe inwilliging van 't laatste gedeelte van dat verzoek. De NederlandscJte Spectator geeft heden een aan schouwelijke voorstelling van den uitslag der verkie zingen, zoo juist, dat we die //plastische voorstelling" gaarne aan onze lezers meedeelen. De plaat stelt een weegschaal voor, waarvan de evenaar het portret vertoont van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die, met de beide armen uit gestrekt, natuurlijk overhelt naar die zijde, waar de //doorslag" is gevallennaar den kant der liberale schaal, waarop een aantal personen gezeten zijn en o. a. ook de heeren Geertsema en Bastertzij geven //den doorslag." Op de andere schaal die zeer licht schijnt te wegen zit een drietal geloovigen van drieërlei kleur een calvinist, een ultramontaan en een conservatief. In antwoord op de tegenspraak dat er geld zou zijn betaald voor stemmen, op den heer Lobman uitgebracht, meldt de Arnh. Ct.//De persoon, die twee rijksdaalders gaf voor het werven van stemmen ten voordeele van den heer Lobman en er drie be loofde, wanneer deze gekozen werd, was geen ingezetene dezer gemeente. Hij was uit den Haag gezonden, vertoefde in een logement, liet een onbemiddeld man bij zicli komen, met wien hij de kiezerslijst naging, en droeg deze de vermelde taak op met bijvoeging z/dat de kas niet rijk was." De namen van deze personen publiek te maken is volkomen onnoodig; wij houden niet van cancans; dit alleen willen wij er nog bijvoegen, dat de ITaagsche zendeling' niet tot de anti-revolutionairen behoort, ook niet tot de katholieken, maar tot die nationale partij, die altijd zoo ijvert voor de politieke moraliteit. Misschien heeft de man zelf er wel overgeschreven." Middelburg, 25 Juni. Gisteren avond tegen acht uur kwam de Rotterdamsche stoomboot alhier aan, overbrengende de leden van het hoofdbestuur (van welke enkelen met hun dames) en andere leden van de //vereeniging der officieren van de schutterijen in Nederland". Te Veere waren aan boord gekomen de heeren mr. D. A. Bs. van Berlekom, voorzitter, en J. W. de Raad, secretaris der regelingscommissie, beiden vergezeld van hun echtgenooten, om bij de gasten hun opwachting te maken. Dadelijk na aan komst der boot had er een vergadering plaats van het hoofdbestuur met de regelingscommissie, terwijl de dames zich in de buitensociteit vereenigden. Na afloop der vergadering ontmoetten de heeren elkaar mede aldaar, en onder genot van een heerlijken zo meravond bleef men langen tijd gezellig bijeen. De laatste trein bracht al de verdere leden, ongeveer 70 personen, herwaarts. Dezen morgen te 8.30 is de eerste barge met de deelnemers aan den schietwedstrijd naar het terrein te Ylissingen vertrokken. Vijftien prachtige prijzen zijn in het geheel ontvangen. De wedstrijd werd ook vereerd met de tegenwoor digheid van den kolonel David, kommandant der garde-civique te Antwerpenbij zijn aankomst op het terrein werd dadelijk de Belgische vlag geheschen. Ook de Commissaris des Konings, mr. baron van Lijnden, woonde den wedstrijd bij. Te 10 ure nam deze een aanvang. Er namen 72 kampers aan deel. De prijzen werden behaaldwedstrijd no. 1 (geweer) le. prijs door den luitenant Strijbosch, uit 's Bosch 2e. pr. luit. Teding van Berkhout uit Haarlem; 3e. kolonel van ITardenbroek, uit 's Hage; 4e. luit. De- courfc Onderwater, uit Dordrecht; 5e. kapt. Mendez da Costa, uit Amsterdam6e. kapt. Will, uit Viissin-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1