ZIEBIKZEESCIE COURANT van Woensdag 25 Juni 1875. De Voordrachten over Landbouw door den heer GORTEN. i. Den 18 Juni heeft de heer F. K. Gorten van Maastricht twee belangrijke voordrachten gehouden, des voormiddags te Haamstede en des avonds te Noordwelle; den volgenden dag trad hij andermaal op te Schuddebeurs. Wie den heer C. wel eens ge hoord heeft en dus weet welk een rijkdom van zaken hij in zijn voordrachten ter beschikking van zijn hoorders stelt, die zal 't ons vergeven dat we niet meer dan een oppervlakkig overzicht van die drie belangrijke seances kunnen geven. Vooraf willen we even releveeren 't geen door den Voorzitter van onze nfdeeling der Zeeuwsche Maat schappij, den heer B. G. van der Have van Ouwerkerk, zoo wel ter snede werd opgemerkt in zijn toespraak tot den heer Gorten en de vergadering. De heer C. was, zeide de Voorz., hier geen vreem deling meereerst was hij gekomen als leeraar, nu kwam hij als vriend en had hij zich bij zijn eerste optreden in deze streken bepaald tot de algemeene zaken en beginselennu kwam hij als vriend en wees ook op de feilen en gebreken, die zijn ervaren blik hier nevens veel goeds en uitstekends ook had opgemerkt. 't Behoeft niet gezegd dat de practische waarde der lessen van den heer 0. des te hooger moet ge steld worden naar mate hij zich meer door herhaald bezoek met de eigenaardigheden van den landbouw dezer streken heeft kunnen bekend maken. Tot beantwoording van de vraag of onze land bouwers gediend willen zijn van wetenschappelijke leiding en voorlichting, is het voldoende te zeggen dat èu te Haamstede èn te Noordwelle cn te Schud debeurs de opkomst, talrijk, de aandacht onverdeeld en de toejuiching uitbundig was. In de vergadering te Haamstede heeft de heer C. verschillende vraagpunten behandeld, waaromtrent onderscheidene belangstellende landbouwers zijn oor deel wenschten te vernemen. Hij wees o. a. op de wenschelijkheid dat voor de prov. Zeeland een landbouw-leeraar mocht aangesteld worden. Indertijd is door de Landbouwmaatschappij in Rijn-Pruisen aan deze zaak de eerste stoot gegeven thans zijn er ook reeds hier en daar in ons land werkzaam. Ook Zeeland heeft behoefte aan een we tenschappelijk gevormd man die speciale studie ge maakt heeft van den exceptioneelen toestand, waarin de Zeeuwsche bodem verkeert. 2) J) Naar wij vernemen bestaat bij eenige heeren land bouwers het plan om stappen te doen tot het verkrijgen van een wandelleeraar voor de prov. Zeeland. Op de vraag of het rooven van raeekrapfruit scha delijk is te achten of niet, verwees C. naar het jaar boekje der Maatschappij van Nijverheid, waarin daar omtrent een volledige oplossing zal worden opgenomen. Er was gevraagd welk ras van paarden voor deze streken de meeste aanbeveling verdiende. Spreker verklaarde zich oubevoegd hieromtrent een beslisseude uitspraak te doen. Zeker is het dat op lichte gronden rassen gebruikt kunnen worden die niet geschikt zouden zijn voor zware gronden. De keuze van werkpaarden moet afhankelijk gemaakt worden van de wijze van gebruik en van den grond waarop zij moeten werken. Ook het rundvee-stamboek kwam ter sprake. Het is van belang dat niet zekere traditiën de geslachts rekening en de waardschatting der veerassen gaan beheerschen. Men kruist zoo bij voorkeur met Dur- liam-vee; op den duur kan dit leiden tot verarming. In 't algemeen is familiepariug op den duur nadeelig. Bij varkens is dit in het oogvallend; bij 't rundvee zal het ook op den langen weg niet de verlangde resultaten geven. liet is ook de vraag wat men wilzuivelbereiding of vleeschproductiehet is mo gelijk dat het verloop der rassen van zelf voert tot overgang van de eerste naar de laatste, zooals b.v. in Sleeswijk-Holstein 't geval is. Er loopt veel illuzie onder de groote verwachtingen die men van kruising met dezelfde familiën of rassen heeft. Zelfs de mode speelt in de keuze der typen een groote rol. Zoo wordt b.v. het Hollandsche vee, dat wij hier te lande trachten te verbeteren door vermenging met buitenlandsche rassen, in Silezië zeer hoog ge schat. Daarentegen heeft het Durhain-ras hier en daar zijn grooten naam verloren. Het rapport van den Oostenrijkschen landbouw-leeraar, die door zijn regeering met een onderzoek daaromtrent belast was, is volstrekt niet gunstig ten opzichte van het Durliam- ras. Waar 't bij alle kunstmatige verbetering van veerassen op aankomt, is een stelsel aan te nemen voor 't doel dat men zich voorstelt, n.l. of zuivel bereiding óf vleeschproductie. Op de vraag wat er te doen zij om den grond van gerooide bosschen 't zoogenaamde bittere te ont nemen kan het goed zijn dien grond te ontzuren met soda of alcaliën, waardoor het looizuur gebonden of geneutraliseerd wordt. Daar ook de bemesting met kalk als middel tot ontzuring kan aangewend worden, trad de Spreker hierover in bijzonderheden en behan delde de vraag of en in welke gevallen kalk als meststof is te beschouwen. Het kalken geschiedt voor den teelt van klavers en lucerne met 180 a 200 kilo per Hektare, ook voor kunstweiden is het aan te bevelen. Zware gronden kunnen om de 6 a 7 jaar gekalkt worden. De hoeveelheid die voor verschillende gronden noodig is loopt zeer uiteende gemiddelde hoeveelheid van 24 Hectoliters per Hektare is te veel voor lichte en te weinig voor zware gronden. Op zeer taaie klei kan tot 70 Hectoliters noodig zijn. In België wordt veel gips gebruikt, die kost 1 fr. per 100 kilo. Het tuf krijt is mede zeer goed als middel om den grond murw te maken en den stal mest te bewaren, het is goedkoop te krijgen. In het tweede gedeelte der voordracht handelde de heer C. zeer uitvoerig over de proefstations. Ons land is 't eenige land waar zulke instellingen nog niet bestaan. Toch zijn ze noodzakelijk te achten; inzonderheid sedert het toenemend gebruik van kunst meststoffen. Deze moeten onderzocht worden om al de bedriegerijen te doen ophouden die plaats hebben en die ongestraft kunneu geschieden omdat de land bouwer zelf niet onderzoeken kan. Daarom moeten de proefstations ook onder staatstoezicht staan en er moet een wet zijn waarbij vervalsching van kunst mest wordt strafbaar gesteld. De zoogenoemde guano beteekent weinig zoolang het in 't buitenland slechts te doen is om geld te slaan uit allerlei stoffen die onder mooie namen in den handel worden gebracht. In Duitschland wordt vervalsching van kunstmest ge straft. In Limburg laten dc gebruikers groote hoe veelheden te gelijk scheikundig onderzoeken; de kosten worden dan voor de helft gedragen door de Limburgsche Maatschappij van Landbouw. Men heeft van de proefstations ook gewild schei kundig onderzoek van de gronden. Daarin is weinig vertrouwen te stellen. Men mag stellen dat er geen absoluut vruchtbare en ook geen volstrekt onvruchtbare gronden zijn. Het komt er maar op aan ofhetplan- tenvoedsel dat in den bodem is of er in gebracht wordt, oplosbaar is voor de plant. De chimie kan niet aanwijzen wat voor de plant oplosbaar is; dit moet in aanmerking komen bij de beoordeeling van het stelsel van George Ville. Ook over het landbouw-onderwijs werd door den Spreker veel waars gezegd, dat behartiging verdient. Ontegenzeggelijk staal de landbouw in vele streken van ons land op een hoogen trap van ontwikkeling. Maar dat onze landbouwers en vele invloedrijke mannen in den lande hiervan zoo goed overtuigd zijn, is wellicht een der aanleidingen tot zekere slapheid en gebrek aan ijver om naar nog hooger te streven. Wel heeft men wat over voor het vak; men wil grondverbetering, rasveredeling, invoer van landbouw werktuigen, doch dit alles is eigenlijk niets meer dan 't geen ligt op den weg van de gemakszucht. Het komt, op het tegenwoordige standpunt van onzen landbouw, niet meer voornamelijk aan op materieelen vooruitgang, daar gaat het wel genoeg mede. Veeleer moet er op intellectueel gebied wat gedaan worden. Wie zich opwerpt als minister of krijgsknecht of dorschvlegel of strydhamer Gods, die doet dat op zijn eigen houtje en voor eigen rekening. Als plaatsbekleeders Gods optredende, mislei den de clericalen zich zeiven, öf ze zijn perti nente bedriegersen in beide gevallen misleiden ze de onwetende schare. Deze laatste is daarom 't meest te beklagen. Uit eerbied voor God, heeft zy zeer natuurlijk ook een zeker respect voor hen die zich met een stalen gezicht Gods plaatsbekleeders noemen. En hierin ligt nu juist het verderfelijke, het pestilentieuse vau 't cleri- calisme dat het soms den gebeelen Staat kan overheerschen, enkel en alleen door gebruik te maken van den invloed op de onwetende menigte. Daarom haat het clericalisme niets zoo zeer als verlichting, ontwikkeling, kennis, verstand, rede, vrijheid van denken en gelooven. Daarom is samenzwering mogelijk van fanatieke Cal vinisten en Jezuïten, tegen het liberalisme; daarom trekken de kerken en kerkjes van al lerlei soort door één gelijken geest bezeten geza menlijk op tegen de school, die de kweekster de draagster is van rede, licht en kennis. Daarom staat tegenwoordig, over de geheele aarde na genoeg, 't wegstervende, verroeste clericalisme op tot een laatsten strijd op leven en dood tegen de moderne maatschappij en den modernen Staat. Naarmate het ethische element meer in de maat schappij doordringt en tot ontwikkeling komt, en naarmate de Staat zuiverder gedaante erlangt, fanatiek en verwaand genoeg zijn om Brighton, de badplaats zooals zeis, eenBeth-elte heeten, van hen die alom de finantiën van den Staat onklaar maken en tegelijk loeren op de penningen der nijvere schare; van hen die in N.-Amerika de grondvesten der Unie ondermijnen; en die in Z.-Amerika terug willen keeren tot den wilden natuurstaat van vóór vele eeuwen. Overal woelt en kookt het clericalisme om de volken weder terug te brengen tot den Staat van kindsheid en knechtschap, van geestelijk feodalisme waaraan de toenemende beschaving en verlichting hen langzamerhand hebben ontrukt. Er bestaat wel geen vrees dat de duisternis wederom de overwinning zal behalen op 't licht, dat kerkelijke boeien den vrijen menscbengeest andermaal zullen kluisteren, dat de wereld ach teruit zal gaan gaanhet clericalisme zal den strijd niet winüen en krachtiger dan ooit zal de vrije geest weldra weder de onbeteugelde wieken uitslaan. Maar wie ziet niet met angst en deernis al de rampen te gemoet die 't mensch- dom in 't algemeen en elk volk, ook het onze in 't bijzonder nog zullen moeten treffen als eens de strijd ontaardt in een werkelijken vlee- schelijken stryd om goed en bloed en leven Dit uiterste te voorkomen door zedelijke kracht en beleid is thans de roeping van de groote liberale partij die verspreid is onder alle volken dit is ook de roeping der Nederlandsche anti- clericalen. 't Clericalisme zoekt den stryd, den stoffelijken, dommen, brutalen strijd; 't werft Mnuuiutu uug IOÜ1UO CU UUUC1 11 Oil IC" genwoordige geslacht nog werkzaam was, gewis zou zijn wee u, gij schriftgeleerden en pharizeën krachtiger dan ooit door onze steden weergalmen. Met verontwaardiging zou hij den fanatieken drijvers toeroepen: wat hebt ge van mijnwerk gemaakt! Ben ik daarvoor een martelaar ge worden, dat ge iu mijnen naam elkander zoudt verdoemen en vervloeken, u zelven heiligen en de anderen verworpelingen noemende? Is dit de leer die gij naar mij durft noemen, een leer die hard en eerzuchtig, wreed en heerschzuehtig maaktdie de harten toeschroeft en de hoofden heet maakt; die doet jagen naar eer, macht en geld? Is hij mijn opvolger die op een troon wil zetelen en heerschen over alle volken en koningen, die zegen heeft voor degenen die laag genoeg zijn om hem de voetzooien te kussen, maar die niets heeft dan veroordeeling en ver vloeking voor al wie zelf denkt, zelf' gelooft, zich zelf tracht te zijn? En zijn zij mijn na volgers die het land afloopen om de onwetende schare op te zweepen ten einde door dit middel machtig te worden op de aarde? Voor iederen nrensch die een gemoedelijke overtuiging heeft, die hij met zijn geweten kan overeenbrengen hebben wij eerbied. Maar voor de moramerij van godsdienst en sebijnchristendom dat tegen woordig conspireert tegen den staat en revolutie drijven wil om de mannen van de zwarte of witte toga de macht in handen te spelen, daar hebben we niets anders voor dan een feilen greep om dat mom en dat masker af te rukken.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 5