Een Westfaler trad een winkel binnen, waar op de toonbank een papegaai stond. De vogel riep als gewoonlijk: Goeden morgen, baas!" De man verschrikte, nam beleefd zijn pet af en zei: //Pardon, jongeheer! Neem me niet kwalijk, ik dacht dat u een vogel waart!" Een voorbeeld van waanzinnig bijgeloof wordt uit het Keurhessische gemeld. Een predikantsvrouw deelt aan de lieden stukken papier met bezweringsformulieren uit, die, op de borst gedragen, tegen ziekten helpen. Zoo werd onlangs door een dokter bij een zieke 't volgende briefje op de borst gevonden //Schouderjicht, armjicht, Elizabeth Biittner, 61 Jaar oud. Ach, lieve God, help toch." De schat van heiligen-beenderen in de Munster te Aken is sinds eenigen tijd verrijkt met een gedeelte der beenderen van den h. paus Leo III, die in 804 de Pfalzkapel te Aken moet ingewijd hebben. De naam van den edelmoedigen gever is helaas niet bekend. Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor echt te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quïna Laroche bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening Xaroclie op (c) den blaauwen X-Lo— bandop de OC/A witte etikeitey op de twee enveloppen en op de brochure Men eische insgelijks het Glazen maatje dat zich op den hals der llesch bevindt. Buitenland. F r a n k r ij k. Te Parijs heeft eene ultramontaansche feestviering plaats gehad. Het leggen van den eersten steen voor de kerk van het Heilige Hart op den Montmartre heeft daar met de meest mogelijke plechtigheid plaats gehad. Behalve de aartsbisschop van Parijs, die bij de plechtigheid presideerde, eene talrijke geestelijkheid, bijna alle afgevaardigden der rechterzijde van de na tionale vergadering, alsmede verscheidene officieren en notabelen, was ook eene ontzaglijke volksmenigte tegenwoordig. In alle kerken van Parijs werden hei lige missen opgedragen en de Monde verscheen in feestgewaad. Engeland. De Times verneemt uit Rangoon, dd. 18 Juni, dat de koning van Birmah op alle punten toegeeft, maar men aan zijn verklaringen niet hecht. In het Lagerhuis heeft de heer Corke de aandacht gevestigd op artikel 9 van het tractaat van Parijs van 1856 en den toe stand van Turkije, voor zoover die betrekking heeft op belangen van Engeland. Hij heeft tevens de open baarmaking der stukken gevraagd, die gewisseld zijn naar aanleiding van het niet-vonnissen volgens den Hatti Humayoun. De heer Bourke, Minister van Binnen- landsche Zaken, heeft de openbaarmaking beloofd en gezegd, dat Turkije zeer ernstige binnenlandsche moei lijkheden heeft. Sedert 40 jaren heeft het getracht zich te ontdoen van de Engelsche houders van Turksche schuldbrieven, maar het Engelsche gouvernement heeft hen beschermd en zal op den ingeslagen weg voortgaan. X> uitschland. Te Eehrbellin is de tweehonderdjarige gedenkdag ge vierd van den slag van dien naam, waarin keurvorst Eriedrich Wilhelm de Zweden sloeg. De Duitsche kroonprins en duizende toeschouwers waren er bij tegenwoordig. Bij het leggen van den eersten steen van het gedenkteeken voor den grooten keurvorst zeide de Kroonprins//Dit gedenkteeken zal bij het nage slacht getuigen van den geest, die steeds de Hohen- zollern en hun volk Yereenigde, herinneren aan den tijd, waarin de Staat klein en nauw bekend was. Door vertrouwen op God zijn wij nu zoover geklom men, dat de geschiedenis van Duitschland in onze vaste hand berust tot heils des vaderlands." B e 1 g- i e. In België is weder een belangrijke werkstaking ontstaan, en wel bij Bergen. 1500 Werklieden nemen er deel aan; zij houden zich echter rustig. X t a 1 i e. Op het Vatic&an heerschte Woensdag, bij gelegenheid van den 29en verjaardag der pauskeuze, eene buiten gewone levendigheid. In officieele receptie ter gelnkwen- sching werd in de eerste plaats het heilige college der kardinalen toegelaten. Het corps diplomatique was reeds in verschillende audientiën op Zondag, Maan dag en Dinsdag toegelaten; op eerstgenoemd en dag de gezanten van Frankrijk, België en Portugal; op den tweeden die van Oostenrijk, Brazilië en Rusland, en op Dinsdag die van Spanje, Beieren, de Amerikaansche republieken en Monaco. Donderdag zijn de verschillende katholieke vereenigingen van Rome en deputatiën uit verschillende streken van Italië toegelaten. Gelijktijdig is liet groote feest der toewijding aan het Heilige Hart in de hoofdstad der katholieke wereld gevierd. Griekenland. De jongste tijdingen uit Griekenland zijn niet zoo onrustbarend als verschillende geruchten, in den laatsten tijd omtrent den politieken toestand van dat land verspreid. Van alle zijden heeft men de verschijning van eeu Russisch of Turksch eskader in de wateren van den Archipel, tegengesproken. Van al de bui- tenlandsche oorlogschepen die bij Athene wacht zouden houden, is er niet één daar aanwezig. Ook de Grieksche gezantschapsposten zijn niet ingetrokken. Trikupis, de nieuwe Minister, die de budgetten van 1874 en 1875 onder 't Kabinet Bulgaris vastgesteld, als onwettig beschouwt, houdt zich voorloopig aan dat van 1873, waarin geen posten voor de afgezanten waren uitge trokken. Ondertusschen heeft de Minister voorshands de legaties in stand gehouden. Op gelijke wijze handelt Trikupis met verdragen, onder het vroegere bewind gesloten. Zij blijven van kracht, tot dat de nieuwe Kamer zal verkozen zijn, die ze dan opnieuw moet goedkeuren. Zoo is het o. a. met het tractaat, tusschen Griekenland en Duitschland gesloten met betrekking tot de opgravingen op den Olympus. De Duitsche expeditie, die op grond hiervan haar navorschingen zal doen, vertrekt in Augustus naar Athene om dadelijk haar arbeid te beginnen. China. Het gerucht dat een Chineesche kanonneerboot op de Engelsche stoomboot Carisbrooke gevuurd heeft en haar heeft opgebracht, omdat zij verdacht werd te willen sluiken, wordt bevestigd. Eenige Chineesche soldaten te Chinkiang hebben den Amerikaanschen consul en zijn vrouw mishandeld. Twee soldaten zijn gevat en voorloopig in het En gelsche consulaat gevangen gezet. Dit gebouw was weldra door een dichte menigte van soldaten en burgers omringd, die de gevangenen met geweld wildeu be vrijden. De buitenlandsche residenten liepen te zaam om het consulaat te helpen en den aanval af te slaan. Het is vervolgens aan de Chineesche autoriteiten gelukt de menigte tot bedaren te brengen. De Ame rikaansche en Engelsche consuls van Shangaï zijn Daar Chinkiang gegaan. De Engelsche korvet Thalia en het Amerikaansche oorlogsschip Palos zullen volgen. BRIEVEN UIT HOLLAND. xxn. M. de Red. Multatuli beweerde in een zijner werken Vrijen Arbeid nl. dat de Kamers het volk niet vertegenwoordigen, van welke stelling hij het bewijs toe zegde in zijn volgende werken. Ter plaatse, waar aan die toezegging voldaan wordt (le Bundel der Ideeën) heeft Muit. aangetoond, duidelijk en klaar, dat men door 't kiezen b.v. van een vertegenwoordiger in een biljardclub, stipt eerlijk kan te werk te gaan door den winner te nemen der meeste spellen, terwijl 't toch kan gebeuren, trots die schijnbaar eerlijke regeling, dat men niet den besten der spelers heeft afgevaardigd. Muit. laat de toepassing van dit en een dergelijk voorbeeld, aan 't whisten ontleend, over aan het oordeel van den lezer en zegt er alleen van dat in onze kiesregeling een radicale fout schuilt, dat de rekening nooit goed kan wezen. Aan die laatste woorden heb ik menigmaal gedacht in de laatste dagen, die ons de drukten der verkiezingen brachten. Niet bepaald aan ons slecht kiesstelsel, maar in 't algemeen aan rekeningen die niet goed konden zijn. Daar is b.v. de ellenlange redeneering des Standaards. Met den Tijd in compagnie en 't Dagblad als slippendrager, beweerde het blad dat thans de kamp zou getuigen van Neêrlands onwil om uitgekozen te worden tot prooi der liberalisten, bedriegers etc. altemaal namen die getuigen van den ernst waarmeê genoemde bladen in den heiligen strijd het vaandel zwierden! En wat zien we? De uitkomst toont zonneklaar aan dat ons kalm volk de stuiptrekkende zinnen van den Standaard schat op de juiste waarde, d. i. op de waarde van stuip trekkingen, een abnormale toestand van 't zenuwstelsel. Lieve hemel, volgens des Standaards beweren is verreweg 't grootste deel van 't volk anti-schoolwetgezind. Het blad heeft de kwestie beschouwd van alle mogelijke kanten en uit alle oogpunten, 't gezond menschenverstand wellicht uitgesloten, 't Heeft zijn hoogdravende taal opgedrongen aan de volgers, die haar bewonderden omdat ze voor 't grootste deel er geen spat van begrepen, 't Heeft ja nog veelmeer, maar in den grond der zaak is 't van niet veel beduidenis. Ik stel nu voor dat al 't trompetgeschal, van den bom bast ontdaan en vertaald in klaar duidelijk doch Standaard- Hollandsch ongeveer aldus zou leiden: «Wij, Standaard, Tijd en Dagblad stellen den eiscb: geeft ons de school! De toekomst is haar, zegt men. We moeten dat gelooven. 't Volwassen Neèrland keert ons den rug toe. Na al de moeite die we gedaan hebben om 'tin onze hand te bewerken. We willen 't nu met de jeugd beproeven. Geeft ons dus de school. Alleen, wanneer ge aan dien eisch voldoet, kunnen we de arme zielen uwer nakomelingen redden van 't verderf!" Nederland heeft geen gehoor gegeven aan dien eisch. Zie 't stemmental na dat op de anti-revolutionairen is uit gebracht in de districten waar geen pastoors huizen en ge slaat de handen in een van verbazing over die tegenge vallen rekening. Die dus niet goed kan zijn, Standaard! Daar is verder het verbond tusschen de zich noemende rechtzinnige protestanten en de ultramontanen. De volgers van Calvijn die het ideaal van regeeringsvorm zien in zijn dispotiek of beter fanatiek stelsel, te Genéve voor een tijd toegepast, hand in hand met de partij die ons naar Rome, Lourdes, of een ander heiligennest voeren wil Kan die rekening ooit goed zijn? Men scheldt van pro- testantsche zijde zoo op de Jezuïten. Iedereen kent de door evangelie, wetten en zeden veroordeelde stelling»het doel heiligt elk middel" en hoe zal men nu de handelwijze kwalificeeren der anti-revolutionairen die vischten naar de stemmen dezer onzedelijke partij? Ik ken er geen heter naam voor danJezuïtisch. Neen, 't Kroost van April Blijft eeuwig Rome vloeken, en omgekeerd, Rome vloekt 't kroost van April. Zoo er dus tusschen 't kroost van April en dat van Rome een verbond bestaat, dan kan die rekening nooit of te nimmer goed heeten, omdat ze onzedelijk is. Er zijn helaas! nog meer rekeningen foutief. Dat twee liberalen gevallen zijn in den strijd tegen 't driehoofdig clericaal monster, om plaats te maken voor mannen, die, wat wetenschappelijke ontwikkeling aangaat, niet in hun schaduw kunnen staan, Tak voor De Jonge, Rutgers voor Heemstra, dat feit stemt tot nadenken en geeft een beschamenden wenk aan de liberale partij. Zie, vrijheid is een schoon woord. Vrijheid tot gelooven, tot denken, tot spreken, tot schrijven, tot kiezen, dat is de leuze, geeu ideaal, maar 't in practijk gebrachte uit vloeisel van 't liberalisme. Tegen het «dwingt ze tot stemmen," der partijen, die den godsdienst heeten te verdedigen, staat der liberalen woord vrijheid, geen pressie, geen dwang, geen conscentie-wringerij. Ieder doe wat hem goeddunkt en zij verantwoordelijk aan zijn eigen ge weten. Een schoon idee, ongetwijfeldjammer, dat die vrijheid zoo ras ontaardt in onverschilligheid. Nevens Jan Rap, die den godsdienst in discrediet brengt, staan Jan Salie en Jan «Wat d't mij," die 't goede dat nog in ons kies stelsel aanwezig is, tot nul reduceeren. Vrijheid, een schoone klank. Maar die te misbruiken tot een vijgeblad voor lamlendigheid en onverschilligheid is een betreurenswaardig verschijnsel in onze politieke atmosfeer. Welnu, de rekening der liberale partij kan niet goed zijn, waar ze door lauwheid, onwil of wat dan ook, twee degelijke mannen heeft doen slaan door de opgezweepte tegenpartijen. 't Feit spore tot beterschap aan Ten slotte een rekening, die nog verre van goed is, maar die opweg is om heter te worden. Ik bedoel de aftrekking, die ieder kan maken als hij 't aantal kiezers van dat der kiesgerechtigden afneemt. Dat dit verschil wat minder is dan bij vorige verkiezingen beteekent dat de publieke zaak in Nederland gaandeweg meer belangstelling tot zich trekt. Nu, 't wordt tijd. Hoe meer deelneming, hoe duidelijker de leemten der kieswet in 't oog zullen vallen en hoe sterker de publieke opinie zich voor herziening verklaren zal. Het artikel intelligentie verdient niet minder dan 't als surrogaat daarvan be schouwde geld recht tot kiezen gegeven te worden, opdat een eind kome aan alle ongerijmdheden, als b.v. deze, dat een volksvertegenwoordiger, gekozen en vele malen herko zen, zelf van 't kiesrecht verstoken is, zooals met dien van uw district, den heer J. J. van Kerkwijk, het geval is. Een goed voorbeeld van ijver voor alle lauwe, plichtver- geten kiezers, 't zij ze clericaal, 't zij anti-clericaal gezind zijn, levert Sneek, waar van 't geheele aantal slechts 1 (één) om een of andere, niet gewettigde reden was thuis gebleven. Zoolang 't niet overal zóó wordt, zoolang kan onmogelijk de rekening goed worden. Ik heb hoop op de toekomst; dit lijstje toont u dat er vooruitgang is: PLAATSEN. Uitgebrachte stemmen in 1871. 1873. 1875. Amsterdam. 2322 1686 2430 Alkmaar. 2463 2791 Amersfoort. 1690 2170 2430 Assen. 943 996 1-119 Dordrecht. 1218 1395 1417 Deventer. 1299 1840 2215 Gouda. 1687 1903 2757 Rotterdam. 1727 1257 1526 Sneek. 2618 2556 3765 Zwolle. 1692 1800 1975 t. t. V.- 16 Juni '75. P.S. Naar al wat ik hoor en zie, vrees ik dat men te Delft De Casembroot zal stellen boven Dr. Vaillant. Ingezonden. Zuidbeveland 21 Juni 1875. Mijnheer de Redacteur! Hoedekenskerke heeft dezer dagen getoond, dat het vol strekt niet achter wil blijven bij andere gemeenten, waar 't geldt het bevorderen van algemeene belangen. Maak u niet ongerust, dat ik de afgeloopen verkiezing voor de Tweede Kamer ga oprakelen en wijt het niet aan mij, dat gij onder of na de lezing van mijn schrijven, lastig gevallen wordt met de vraag, in welken geest men hier wel zou hebben gestemd, 't Is ook niet, dat men hier het zoo veredelende en genotvolle katknuppelen zou hebben ingevoerd. Waarlijk nietdit genot smaken we reeds sedert onheuglijke

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3