Binnenland. ZIERIKZEE, 2 2 Juni 187 5. Zierikzee, 22 Juni. Het ons toegezonden schrijven uit Zuid-Beveland heeft de aandacht getrokken van de N. Goesc/ie Ct. De N. G. spot met het denkbeeld van Y. Z. om ook aan de intelligentie het stemrecht toe te kennen en dit niet enkel te geven aan de bezitters of vertegenwoordigers van wat geld. Toch raeenen wij dat Y. Z. 't bij het rechte eind heeft. Onze census mag niet op den duur de eenige en alleenzaligmakende maatstaf zijn. Het is en 't blijft bespottelijk dat het meerendeel onzer meest uitstekend ontwikkelde burgers van het kiesrecht verstoken zijn, tenzij ze zich tot kiezer laten promoveeren door een fictief patent of een valsche aangifte voor de belasting. Het zal op de Zuid-Bevelandsche dorpen wel zijn zooals elders: de kroeghouder mag raeêkiezen, de dominé, de dokter en wie nog al meer mogen thuis blijven. Het is overigens niet vreemd dat de N. G. is tegen den intellectueelen census. Zij zal wel zijn voor het volstrekt algemeene stemrecht. Qutwikkelde kiezers laten zich niet zoo licht drijven als volgzame schapen; met de groote massa gaat dit wel. Uit Middelburg wordt gemeld dat aan den heer Tak van Poortvliet een adres van waardeering zal worden gericht door ingezetenen van Zeeland. Naar men verneemt zou de Commissaris des Konings een der eerste onderteekenaren van dit adres zijn. De N. Midd. kan niet vatten hoe dit in verband gebracht wordt met het gebeurde op den 8 Juni. Zouden er nog meer zijn die dit niet vatten? Of staat de N. M. als goed conservatief ook hierin ganscli alleen? In den loop der vorige week is aan de besturen der afdeelingen van de Maatsch. tot Nut v. 't Algera. toegezonden het Rapport in zake Onderwijs, opgesteld door een Commissie, in de vergadering van 't vorige jaar benoemd tot een onderzoek naar de werking der wetten van 1857 en 1863, naar 't verband lusschen lager en middelbaar, alsmede naar den staat van 't voorbereidend onderwijs. De Commissie bestaat uit de li.H. De Veer, Hu- breclit, W. C. Mees, 1. v. 't II. en de deskundigen: Van Bemmelen, Degenhardt, Eikkert, Kerdijk, Van Milligen, Moens, Stein Parvé en Zaayer. Ze heeft thans 't eerste deel harer taak afgedaan een lijvig rapport is 't resultaat, bevattende een on derzoek naar de gebreken der wet op 't lager onderwijs. Terwijl we iedereen de lezing van dit goed gestelde, zaakrijke stuk aanbevelen, willen we 't voornaamste er van mededeelen. De Commissie plaatst zich op 't standpunt, dat art. 194 der Grondwet aangeeft. Ze wil door een ombekrompen en volledige toepassing het volksonderwijs degelijk maken, en bespreekt dan achtereenvolgens de volgende punten a. Leerplicht. Dewijl de Staat zorgen moet dat 't onderwijs goed is, behoort ze ook te verhoeden dat daarvan velen verstoken blijven. Van de twee wegen die daartoe leiden, t. w. zedelijke overreding en wettelijke leerplichtis gebleken dat 't eerste onvermogend is 't schoolverzuim tot een minimum te brengen. Noch de Maatschappij, noch 't School verbond hebben in deze hun doel kunnen bereiken. De Comm. beveelt ivettelijken leerplicht aan en be spreekt uitvoerig de bezwaren daartegen ingebracht. Zij wil leerplicht voor kinderen van het 7de tot het 15de jaar. Voor kinderen van 57 jaar behoort gelegenheid te bestaan tot 't ontvangen van voorbe reidend ouderwijs, dat echter niet verplichtend moet wezen. b. Neutraliteit. Het beginsel der wet van 1857 wordt behouden. Alle godsdienst-onderwijs behoort buitengesloten, het gebed afgeschaft en art. 23 ver anderd in dier voege: het onderwijs worde dienstbaar gemaakt aan hunne (der kinderen) opleiding tot alle maatschappelijke deugden en aan hun zedelijke vorming. c. Onderscheid tusschen Lager en Middelbaar On derwijs en omvang van 't eerste. De Lagere school worde een tweeledige taak opgedragenonderwijs geven aan kinderen van 7 tot 12 jaar en herhalings- ondenvijs van 12 tot 15 jaar. Het onderwijs omvat dan voor't eerste tijdperkLezen, Schrijven, Rekenen, Nederlandsche taal, Aardrijkskunde, Geschiedenis van 't Vaderland, Kennis der Natuur, Zingen, Teekenen, Gymnastiek en nuttige Handwerken. Het onderwijs van 12 tot 15 jaar loopt behalve over genoemde, nog over deze vakken Wiskunde, Alg. Gesch., Volks huishoudkunde, Staatsinrichting. De Comm. is van meening dat niet voor 't 12de jaar met 't leeren van vreemde talen moet worden begonnen, dat worde overgelaten aan 't voortgezet onderwijs. Ze zal dat punt in een volgend rapport nader bespreken. d. Rijks- of Gemeente-organisatie. De Commissie somt de voordeelen op die voor Rijksregeling pleiten en ook de nadeelen en concludeert voor 't bestaande, dus gemeente-regeling. Tot verlichting der gemeentekas stelt ze echter voor dat het rijk het grootste deel der kosten draagt, b.v. 80 perc. e. SchoolgeldheffingDe Comm. is niet gestemd vooj algemeen kosteloos onderwijs, alleen wenscht ze dat te behouden voor onvermogenden. Toezicht. Voor het aandeel in het toezicht van het Rijk acht de Comm. noodig: 1°. Ministrieel oppertoezicht (afzonderlijk departement); 2°. een ad viseur voor 't onderwijs, die den eerste ter zijde staat; 3°. inspecteurs (5 in getal); 4°. schoolopzieners (on geveer 50 in getal, ieder over 80 scholen)5°. con troleurs voor den leerplicht. De gemeente behoudt het toezicht dat haar thans is opgedragen, op enkele bemoeiingen na, die den schoolopz. worden opgedragen. De Schoolcommissiën behooren te vervallen. In de plaats komt een School raaduit de ouders der kinderen gekozen, die eenmaal 'sjaars vergadert met den schoolopz., den onderwijzer en één of meer leden van den Gemeenteraad, ten einde zoo de belangen van 't onderwijs te doen kennen. g. Akte-examens. De namen akte voor huipond. en die voor hoofdond. stelt ze voor te vervangen door akte A en akte B. De eerste akte kan verkregen worden op lSjarigen leeftijd, de tweede 5 jaren na 't bekomen der eerste.* De vak-examens vervallen, uitgezonderd voor teekenen. Eenmaal 'sjaars acht de Comm. genoeg tot 't verkrijgbaar stellen van akten, terwijl ze van elk, die zich aan een examen onder werpt, een bijdrage wil vorderen. h. Bevoegdheid tot het geven van onderwijs. Met uitzondering van 't teekenouderwijs acht de Comm. 't wenschelijk, dat niemand eenig lager onderwijs geeft zonder in bezit van akte A te zijn. Om aan 't hoofd eener school te staan moet men 23 jaar oud zijn en akte B bezitten. De benoeming volgens Art. 20 behoort te vervallen. i. Aanstelling der onderwijzers. De huipond.- voordrachten wenscht de Comm. in handen van den hoofdond. en den schoolopz. te zien. Ze wil de vergelijkende examens behouden eu verbeteren, door ze te doen afnemen door de schoolopzieners die in haar stelsel deskundigen zijn, en die uitsluitend de voordracht opmaken. Tevens wenscht ze de scholen te verdeelen in 2 klassen en te bepalen dat niemand naar een school der eerste kan solliciteeren zoo hij niet minstens 2 jaren aan 't hoofd eener school van de laagste heeft gestaan. k. Financiëele positie der onderwijzers. De Comm. stelt voor als minimum voor hoofdonderwijzer aan scholen der eerste en tweede klasse, resp. 1500 en 1000, de traktementen der huipond. op f 800 (die met akte B) en 500 te bepalen, de laatste eveneens als minimum. I. Onderwijzend personeel. De naam huipond. wenscht de Comm. te doen vervangen door onder wijzer (le en 2e kl.) Ze beschouwt als maximum voor 't aantal kinderen onder één ond. 't getal 40. In den 3jaren cursus (van 12—15 jaar) raag dat getal niet hooger dan 30 zijn. m. Opleiding. De Comm. acht kweekschool-op leiding 't verkieslijkst. n handelt over heioaarschool-onderioijs. o over de inrichting der school (pedagogisch). p. Bijzonder onderivijs. Ook over dat behoort zich natuurlijk de leerplicht uittestrekken. Zulke bij zondere scholen, die niet zijn ingericht naar de eischen, bij de wet voor de openbare gesteld, wil de Comm. ook niet met de laatste op ééu lijn plaatsen. Bij weigering om aan dezelfde eischen te voldoen, wenscht de Comm. de leerlingen dier scholen te onderwerpen aan een examen, zoo spoedig ze den ouderdom van 12 jaren bereikt hebben en ze, bij onvoldoende ont wikkeling, naar een goed ingerichte bijzondere of naar een openbare te zenden, voor zoo lang als de Commissie van onderzoek noodig oordeelt. q. Schoolliijgiene. Bij een herziening der Wet op 't L. O. wenscht de Coram, daarin opgenomen te zienregelen voor den bouw der school worden vastgesteld bij alg. maatregel van inw. bestuur en om de 10 jaren herzien; de keuze vau het emplace ment en 't plan eener te bouwen openb. school moeten goedgekeurd ziju door den schoolopziener enz. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, als kapitein bij het le bat. rustende schutterij in Zeeland. Voorts zijn benoemd tot kapitein bij het 4e bat. der rustende schutterij in Zeeland, C. A. Carpreau, thans le luitenant, tot le luitenant F. F. Carpeau, thans 2e luitenant en tot 2e luitenant J. J. Pateer. De correspondent vau de N. Rolt. Ct. deelde dezer dagen mede, op welke wijze de anti-revolutionairen te Middelburg bij de stembus hebben gezegevierd. O. a. voerde hij aan, dat hij /'een predikant" te Vlissiugen een kiezer heeft zien aanspreken, diens stembiljet openen, een naam doorstrijken en een an deren er onder plaatsen. Ds. J, li. Klomp verklaart nu in een ingezonden stuk, dat men hem alleen daarmee heeft bedoeld, en hij belooft f 100 aan dengene, die aantoont dat hij het feit heeft bedreven. Vergissen wij ons niet, dan heeft Vlissingen vier hervormde predikantende correspondent heeft geen naam genoemd, en er bestaat dus geen reden om den heer Klomp meer dan ieder ander dominé van de kwade stembus-praktijken te beschuldigen. Ds. Klomp heeft er zeker niet aan gedacht dat qui s'excuse s'accuse. Vlissingen, 19 Juni. Op Inst van den Minister van Oorlog zullen de onderofficiers, die hier vertoeven met 't doel om manschappen te werven voor de koloniale troepen, onmiddellijk inrukken. De werviugen in Zeeland leveren generlei practisch resultaat op. Uit het laatste verslag van de algemeene Neder landsche vereeniging //Tesselschade" blijkt, dat het ledental klom van 1677 tot 1769, dat der werksters van 437 tot 522, Aan zuiver werkloon, voor zoover opgegeven, is uitbetaald 12429,695, aan grondstof f 6552,595, terwijl de gezamenlijke contributiën en clonatiën f 6029*57 bedroegen. De Commissie voor de Kweekschool van Zeevaart te Leiden zal op 28 Juni a.s. eene keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam is gunstig geadviseerd op het verzoek van jhr. mr. B. J. Ploos van Amstel c. s., om van gemeente-wege een subsidie van 3000 te ontvangen voor een te houden historischen optogt bij gelegenheid der her denking vau het 600jarig bestaan van Amsterdam. Amsterdam, 19 Juni. Bij den Gemeenteraad is thans ingekomen een voordracht van het dagelijks bestuur om het standbeeld van Thorbecke te plaatsen op het Reguliersplein en om, in verband daarmede, te besluiten tot verplaatsing van het beeld van Rembrandt naai de Botermarkt of Stadhouderskade. Door de Kamer van Koophandel en fabrieken te Leeuwarden is een adres ingediend aan de Tweede Kamer, waarbij leedwezen wordt betuigd over het onlangs genomen besluit om niet aan de orde te stel len het door den heer Kappeyne van de Coppello c. s. gedaan wetsvoorstel tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat, en verzocht wordt, dat adres alsnog zoo spoedig doenlijk in behandeling te nemen en, hetzij al of niet gewijzigd, goed te keuren. De Paus heeft aan graaf Du Chastel, oud-gezant van Nederland bij den H. Stoel, een blijk zijner bijzondere genegenheid willen geven. Z. H. heeft hem eigenhandig de eereteekens van de Pius-orde overhandigd. De Tijd raad haar geestverwanten te Arnhem aan op den heer Lohman te stemmen. Persoonlijke grieven, schrijft zij, moet men voor het oogenblik laten zwijgen. Begrepen De regelings-commissie van het XlVe Ned. taai en letterkundig congres te Maastricht verzoekt de aan dacht van alle belangstellenden er nog eens op te vestigen, dat haar programma op 1 Juli a. s. ter perse gaat, en dat zij, die nog mochten verlangen op het congres het woord te voeren of vraagpunten ter behandeling op te geven, daarom vriendelijk worden uitgenoodigd van dit voornemen voor opgenoemde datum aan de regelings-commissie kennis te geven. Leedwarden, 18 Juni. Aan de harddraverij met paard en chais werd door 44 paarden deelgenomen. Aan den heer van Barendrecht te Barendrecht viel de gouden zweep van Z. M. den koning en het zilveren bouilloir met onderstel ten deel, terwijl het zilveren theeservies gewonnen wérd door den baron Tuijl van Serooskerken in den Haag. Voorts behaalde de heer Olivier te Stiens, den derden prijs (gouden oorijzer), en de heer G. Rienders te Zunderdorp, den vierden, een zilveren koffievaas. Het bericht, dat bij gelegenheid van den optocht met fakkellicht te Leiden een kind op den arm der moeder zou zijn doodgenrukt, is onjuist.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2