kunnen meewerken tot de scherpe resolutie, zonder evenredige ontlasting der vrije school. Omtrent de herstemming te Utrecht laat de Stan daard zich nog' niet uit. Op de Zaterdag te Arnhem gehouden vergadering- der conservatieve Arnhemsche kies vereen iging is met op één na alle stemmen besloten, voor het lidmaat schap der Tweede Kamer te stellen mr, A. F. de Savornin Lobman. "Voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Iiolland werd Dinsdag j.l. behandeld de zaak der valsche munters. De eerste der vier beschuldigden is de ma ker der valsche muntstukken, Willem Bolhoven, van beroep stukadoor, die daartoe in twee gipsvormen een echt munstuk afdruktehij voegde die twee vormen tegen elkander en omwoelde ze met een touw. Zoodra de vormen droog waren, maakte hij er een gaatje in, om het smeltsel van een compositielepel daarin te gieten. Was die specie gestollen, dan nam hij het nagemaakte muntstuk er uit, schuurde, na eerst de rand een wei nig te hebben afgevijld, ze met schuurpapier en wreef liet plat der munt, om de kleur te bevorderen, met sigarenasch op. In het najaar van 1873 was hij met dit werk begonnen en vervaardigde toen alleen kwartjes. Met deze kleine winst niet tevreden, begon hij in 1874 halve guldens, daarna guldenstukken te maken, om eindelijk in het laatst van genoemd jaar zich uit sluitend met rijksdaalders bezig te houden. Uit één compositielepel toch maakte Bolhoven 6 kwartjes, of 4 have guldens of 3 guldens of 1/i rijksdaalder. In zijn makker, J. IT. Tophof, onlangs in de gevangenis overleden, had hij een uitstekend persoon om de valsche geldstukken in omloop te brengen. Bolhoven kon niet zooveel maken of Tophof wist ze uit te geven. Later toen de grootere geldstukken vervaardigd werden, namen ook de vrouwen van B. en T. alsmede Mijndert Bolhoven aan het in omloop brengen deel. In Ja nuari 1875 werden de 4 personen in hechtenis genomen; de vrouw van B. in een winkel, waar zij een valsche rijksdaalder wilde uitgeven; B. en T. op een avond in B,s. woning, bij hun terugkomst uit Haarlem, alwaar T. ongeveer 15 rijksdaalders dien dag had uitgegeven. Alle beschuldigden hebben volledig bekend. 104 getuigen zijn door het openbaar ministerie gedag vaard. Als advocaten zijn toegevoegd voor Willem Bolhoven mr. W. TI. K. Mouthaanvoor de vrouw mr. J. W. Tijdeman Jr., voor Tophofs weduwe mr. D. Mesrirz, terwijl door M. Bolhoven mr. Ph. A. Haas Az. als verdediger is gekozen. Wij vernemen, dat de arrondissements-rechtbank te Botterdam rechtsingang met bevel tot gevangenhouding heeft verleend tegen H. J. Jut en C. Goedvolk, ter zake van den moord op de weduwe van der Kou wen en hare dienstbode en den daarop gevolgden diefstal. De berichten omtrent deze zaak, door verschillende dagbladen medegedeeld, zijn voor het meerendeel onjuist. Zaandam, 14 Juni. De Zaandamsche ingezetenen hebben Czaar Peter I van Busland en gevolg, die gisteren aan de gemeente een bezoek bracht, op waar dige wijze ontvangen. Reeds vroeg in den morgen wapperde van vele gebouwen de driekleur, terwijl een groot getal toeschouwers, zoowel van daar als van elders, op de been wa3 om de hooge gasten bij hun aankomst te begroeten. Te half twaalf ure betraden zij Zaandams bodem, terwijl de muziek van de schutterij en die van de vereeniging //Kunstmin" zich liet liooren. Een eerewacht te paard begeleidde deu Czaar, die zich naar het Café Suisse en vervolgens naar den Burgemeester heeft begeven. Per rijtuig bezochten de gasten de gemeenten Koog, Zaandijk en Wormer, waarna zij, teruggekeerd, in het Café Suisse receptie verleenden. Een bezoek aan het huisje van Czaar Peter werd niet verzuimd. Na in het Café Suisse het diner te hebben gebruikt, zijn de hooge bezoekers per spoor naar Leiden vertrokken. In een proces, dat een Engelsche weduwe een spoorweg-maatschappij had aangedaan, aangezien haar man bij een botsing tusschen twee treinen was om gekomen, riep de advocaat der Maatschappij uit: Ik begrijp niet, hoe mevrouw G. zulk een hooge schadevergoeding kan eischen voor het verlies van hem, van wien zij volgens getuigen, die ik zal bij- breugen, meermalea heeft verklaard, dat hij niet zoo veel waard was als het zout in de pap. Hoe nu kan iemand die levend, zoo weinig waard is, in dooden staat zooveel gelden? Bij het Vrijdag-morgen gewoed hebbende on weder is de bliksem geslagen in het bureau der Botterdamsche Telegraaf-maatschappij te Nieuwesluis (bij het kanaal van Voorne); de verschillende toestellen wei-den ver nield, doch brand of persoonlijke ongelukken zijn niet veroorzaakt. Met dc Zaterdag van Botterdam vertrokken stoom boot //Botterdam" zijn 80 geestelijken en geestelijke zusters naar Amerika vertrokken. Ook de Zaterdag avond van Botterdam vertrokken stoomboot //Albert," naar Grimsby, had 60 geesteijke heeren en dames aan boord, die over Liverpool zich naar de nieuwe wereld begeven. Naar wij vernemen, zijn dit voor het meerendeel uitgeweken Duitschers. De afgetreden Gouverneur-Generaal van Ned-Indië, mr. J. Loudon, is Zondag avond met zijne familie uit Zwitserland te 's Gravenhage gearriveerd. Buitenland. F r a n k r ij li. De Eransche bladen doen zich te goed aan de wapenschouwing, die Zondag in het Bois de Boulogne is gehouden, al werd daarvoor niet meer dan 25,000 man gebezigd. Gansch Parijs kwam op de been om van het schouwspel te genieten, en weer bleek dat de President der republiek nog altijd geen populair man is. Een Duitsch correspondent deelt van de manoeuvres mede dat de infanterie goed marcheerde, de artillerie tamelijk, maar de cavalerie slecht; enkele regementen werden zeer toegejuicht. Het Journal ojjiciel deelt de dagorder mede van den opperbevelhebber van Parijs, generaal Ladmirault, gericht aan de troepen die bij de wapenschouwing van Zondag zijn tegenwoordig geweest. In naam van den maarschalk worden daarin de soldaten geluk ge- wenscht met hun uitstekende houding. Duitschland. Den 15 is een aanvang gemaakt met het proces- Arnim, waarvoor hooger beroep was aangeteekend. Graaf Arnim had schriftelijk meegedeeld, dat hij door ziekte verhinderd was te verschijnen. De rechtbank besloot bij verstek te vonnissen. R usland. De Goloseen Bussisch dagblad, spreekt van een diplomatiek geschil tusschen Turkije en Montenegro. De keizer van Busland heeft den vorst van Montenegro een klein stoomjacht ten geschenke gegeven, en de regeering van den Sultan had toegestaan het vaartuig over de Turksche wateren van Scutari naar Montenegro te vervoeren. De kapitein liet op zijn tocht de Mon- tenegrijnsche vlag hijschen. Hieraan ergerde zich de pacha van Scutari, en een Turksch schip dreigde de boot in den grond te boren, als zij de vlag niet streek. Ook uit Konstantinopel werd getelegrafeerd dat het vaartuig zijn tocht niet mocht vervolgen, tenzij het de Montenegrijnsche vlag inhaalde. Vorst Nicolaas heeft hierop aan den Czaar kennis van 't voorgevallene gegeven en zijn bescherming ingeroepen. Het Journal de St. Petersboiirg verklaart, dat het bericht van den Kuryer Poznankivolgens hetwelk Busland een Concordaat met den heiligen stoel heeft gesloten, ongegrond is. Eerstgenoemd blad zegt, dat de heilige stoel thans meer dan vroeger Busland met voorkomendheid bejegent. Daardoor is een betere verhouding tusschen beiden ontstaanmaar in de beginselen, die aan de onderlinge betrekkingen ten grondslag liggen, is geen verandering gekomen. Het Bussischgezinde blad le Nord bevat een brief uit Londen, waarin de schrijver de redenen ontvouwt, waarom men tegenwoordig in Engeland voor een ver bond met Busland gestemd is. Men heeft er met ingenomenheid ontwaard, dat de keizer van Busland een verzoenende taak in de dreigende gevaren tusschen Duitschland en Frankrijk vervuld heeft; men gevoelt dat B-usland thans voor het bewaren van het even wicht noodig is dat door Frankrijks nederlagen verzwakt is; alleen betreurt de schrijver het, dat de verdenking tegen Buslands politiek, die vroeger in Engeland zoo gevoelig was, eerst verdwenen is op het oogenblik toen de behoudspartij begreep dat Eugela,nd Busland noodig had. Hoe 't zij, de keizer van dat rijk heeft zeker in groote mate 't behoud van den vrede in zijn macht; en 't is niet dan lofwaardig, dat hij in dien zin werkzaam is en blijven wil. Wat Busland aangaat, had men verhaald dat het met den H. Stoel eeii Concordaat had gesloten. Het Rus sische regeeringsblad spreekt dit tegen, doch voegt er bij, dat de H. Stoel thans meer dan vroeger Busland met voorkomendheid bejegent; dat daardoor eene betere betrekking tusschen beiden is ontstaan, maar dat in de beginselen, die aan de onderlinge betrekkingen ten grondslag liggen, geen verandering gekomen is. Oostenrijk-H o n ga r ij e. Jozef Wiesinger, de zoogenaamde ra oordplannenmaker tegen Bismarck, is door de rechtbank vrijgesproken van de beschuldiging van poging tot oplichterij. Spanje. Uit San Sebastian van 15 Juni wordt gemeld Het fregat Victoria maakt toebereidselen om Motrico en de andere Carlistische havens te bombardeereu. De bevolking vlucht. De Carlisten hebben de aan hangers van Cabrera aangevallen, die bij Irun woon den, beuevens een luciferfabriek. De fabriek is verbrand met 29 personen, waaronder het huisgezin van den bewaarder. De aanhangers van Cabrera, die men verbrand waanden, hebben kunnen ontvluchten naar Irun. Xvei'k- en Schoolnieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Colijnsplaat ds. A. Brouwer te ITellevoetsluis. Voorloopig aangenomen 't beroep naar Wissekerke (N.-Bevel.) door ds. J. Hulsebos te Blauwkapel. Correspondentie. //Brieven uit Holland" No. XXII in een volgend nommer. ^BEÏÏRS-^inARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 17 Juni 187 5. Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amertka, Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld. 21/* dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/t Obligatien, 1867/72 3 dito Binnen). f 6250 3 dito f 1250 en 2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. '1855 5 Obligs. a f '1000,— 1866 5 dito a '100,— 1860 4*/a Cert. bij Hope Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening '1864 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. /I. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 dito Mei. Nov. 1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 pCt. f pCt. 62=/8 743/. 0913/.8 173/. 15 151/. 51>/i6 102% 92 10«/s 94'/s 803/,. 8413 71 344 023/,. 65'/.. 05=/. 143 44 Va 1011/. Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. 267 137 pCt 1007/a 101 f 151 99V. 477/. 411/s s. Metalliek f 22,25 Dito Nationale 22,70 Div. Eng p. '11,80 Marktprijzen van de te Zier van den 17 De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Nieuwe dito - 8,50 Zomertarwe - 8,25 Rogge - 7,25 Maartsche Gerst - 6,50 Winter-Gerst - 6,75 Zomer dito - 6,40 Rus. Z.-R. 32S/a Amer. Dollars 2,41 Papier 2,05 volgende artikelen i k z e e, Juni 1875. De Ned. Mudde. Haver f 5. Paardenboonen - 8,50 Witte boonen - 16, Bruine dito - 14, Groene Erwten - 12,50 Kleine dito - 9,50 Marktprijzen der Meekrap te Zier ik zee, van den 17 Juni 1875. Teelt 1874. Per 50 Nederlandsche ponden Twee en een, 1ste kwaliteit blank Twee en een, middelbare dito Twee en een^ mindere dito Een en een, nste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito ƒ17- a 18,— -16,— a 17,— t - 17,'— l 18^ -16,a 17,- -15,a 16, Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 17 Juni 1875. Boter laagste koers f 0,55 per 5 ons. hoogste - 0,60 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,70 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 0,80 a 25

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3