Openbare Raadsvergadering Binnenland. godsdienstig gevoel bestaat en dat deze zucht wel zeer natuurlijk is, maar dat die vormen toeli op zichzelf niets beteekenen. Wat beteckent b.v. het offer? Voor God uiets, 't influenceert op geenerlei wijze op de Godheid. En voor den mensch beteekent het offer op zichzelf ook niets en influenceert evenmin op hem. Maar er is iets anders, waartoe het gods dienstig gevoel, de bewustheid van 't Gods-idée, den mensch drijven en dringen kan. En dat is tot het zedelijk goede, tot het reine, ware, edele en schoone. Het godsdienstig gevoel in zijn reiusten, eenvoudigsten aard, tracht zich tc uiten in 't goede. Goed zijn en goed doen, dat wordt de leuze die de innerlijke stem des gemoeds aanheft, en de consciëntie is daarbij om als toetssteen, als criterium te dienen voor 't goed zijn en goed doen. Zoo spreekt zich dan 't godsdienstig gemoed uit in wat men noemt deugden doch wat eigenlijk niets anders is dan de deugd, d. w. z. de kracht om goed te zijn en goed te doen. Is 't dan dit, wat de clericale ijveraars onzer dagen willen? Helaas, neen! Wel was 't dat wat de groote profeet, de Godinenscli van Nazareth wilde maar 't is niet dat wat onze tegenwoordige zeloten drijven. Integendeel! Zoover is 't daar van daan, dat b.v. de openbare onderwijzer bij lien des te meer verdacht is en verfoeid wordt, naarmate liij zich meer beijvert om de liem toevertrouwde jeugd te bezielen met bewustheid vau 't goed zijn en met liefde voor 't goed doen. „Dat is 't ware niet", „dat is niet uit den geest", „dat is geen Godsdienst", ziedaar enkele protesten van non-acceptatie waarmede de clericale ijveraars iederen gemoedelijken goedwezer eu goeddoener afwijzen en uitsluiten buiten den geheimzinnigen kring der uitverkorenen. Maar wat willen ze dan? Laat ons 't zien in een volgend artikel. gehouden te ZIERIKZEB den 16 Juni 1875. Afwezig zijn de Burgemeester, de lieeren Mr. Fokker, Koole en Ochtmau. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld vier brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluiten tot wijziging- van het reglement politie op de markten, liet brand reglement en het reglement van politie; tot wijziging- der verordening op hooge vloeden; tot toekenning gratificatie aan den heer Dikschei en tot onderhandsche verpachting grasmaaiing aan C. Deurloo. Voor ken nisgeving aangenomen. Komt ter tafel een brief van Ged. Staten, bege leidende beschikkingen op ingediende reclames dooi de heeren A. Buijze Mz. en A. Giljam tegen liet Kohier vau den Hoofd. Omslag en verzoek tot wijzi ging van het Kohier. De Voorzitter stelt voor het Kohier dienovereenkomstig te wijzigen en mitsdien vasttestellen op 21935,63. Aldus besloten. Burgem. en Weth. stellen naar aanleiding van een brief van Ged. Staten, betrekkelijk het aangaan eener transactie tot ontbinding der huur-overeenkomst van het ijklokaal, tengevolge van de vereeniging der ijkkringen Zierikzee en Middelburg, voor, dat de Baad medewerking verleene tot ontbinding van dat huur-contract en hen te machtigen tot het aangaan eener transactie, waarbij de huur zal worden verklaard optehouden met 1 Juli 1875 en zich bereid verklare dat lokaal voortaan voor den herijk beschikbaar te stellen tegen een door het rijk te betalen lageren huurprijs, met mededeeling tevens dat het den Baad billijk voorkomt, dat de gemeente voor afstand van dat lokaal van het Bijk vergoeding erlange, daar het in 1867 voor hare rekening is ingericht, hetgeen haar eene uitgaaf van f 464,145 heeft gekost. Wordt ter visie van de leden gelegd. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van den heer F. E. Vogelsang, houdende dankbetui ging voor de hem verleende gratificatie. Wordt medegedeeld een brief van den heer Mr. P. A. J. Bouvin, houdende verzoek om ontslag als lid der Plaatsel. Schoolcommissie wegens vertrek naar elders. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. Hiervan zal aan de Plaatsel. Schoolcom missie worden kennis gegeven, met verzoek een dubbeltal ter voorziening in de vacature te willen voordragen. Een adres van C. Bal, schilder alhier, houdende opmerkingen betreffende de aaubesteding van gemeente werken en verzoek dat voortaan het schilderwerk van gemeente-gebouwen afzonderlijk zal aanbesteed worden, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth., na eenige toelichting des Voorzitters. Een verzoekschrift van geïnteresseerden in de mee- stoof //de Star" om aftekoopen een cijris op die meestoof, drukkende ten behoeve der gemeente, met voorstel vau Burgem. en Weth. tot inwilliging van het verzoek, wordt ter visie van de leden gelegd. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen de gemeente verslagen van Gorinchem, Delft, Botterdam en Goes, welke in de boekerij zullen worden geplaatst. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten aan Diakenen der Herv. Gemeente alhier op hun verzoek in erfpacht uittegeven de overdekte vroon achter de 's Godskamers tegen 2 Gt. per vierk. meter. Jhr. Mr. Boeije heeft zich buiten stemming gehouden, als lid van het Herv. Diac. Armbestuur. Wordt besloten tot hot doen van eenige af- en overschrijving van en op begrootingsposten van 1874 en 1875. waartoe bij de begrooting casu quo mach tiging is verleend. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt na eenige discussie besloten aan J. der Weduwen te Kerkwerve op zijn verzoek een gedeelte van den Mosseleeweg om niet aftestaan ter grootte van onge veer 40 ares. Hierop wordt besloten dat dit ge deelte van den weg niet meer voor den openbaren dienst bestemd is. Op een en ander zal de goedkeuring van Ged. Staten gevraagd worden. Wordt medegedeeld een deunvaarders-exploit na mens Jhr. W. M. H. de Jonge aan den Voorzitter als Burgemeester gedaan, houdende protest tegen alle door hem tc ondervinden nadeelen wegens veranderen van een waterloop uit zijn huis Wijk D, No. 407, uitlpzende in de Oude Haven. Na eenige toelichting- door den Voorzitter wordt dit voor kennisgeving aangenomen. De heer Mulock Houwer brengt namens de Com missi e ad hoe rapport uit op de gewijzigde begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1875, in ontvang en uitgaaf op f 18260, strekkende tot goedkeuring. Aldus besloten. De heer Zuurdeeg brengt namens de Commissie ad hoe verslag uit op de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, strekkende tot goedkeuring in ontv. op ƒ8412,18, in uitgaaf op ƒ7533,475, goed slot 878,665. Op de rekening van het Boomsch Kath. Armbest. idem in ontvang op ƒ4478,86®, in uitgaaf op 4443,72, goed slot f 34,64. Op de rekening van Commissarissen over den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven, idem in ontvang op 3892,135, in uitgaaf op 3632,5O5, goed slot f 259,65. Aldus besloten. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van 5 Baadslecleu op 23 Juli e.k; worden gekozen de heeren Nauta van der Grijp en Jhr. Mr. Schuur- beque Boeije en de overige leden als plaatsvervangers. Wordt medegedeeld dat bij openbare verpachting- het gedempte gedeelte der Zoute Gracht van af de heul tot aan de Zuidvvelle-barricre is verpacht aan M. Moermond voor den tijd van 2 jaren ad f 43 per jaar. Na eenige discussie voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt de zitting gesloten. ZIEBIKZEE, 18 Juni 187 5. Zierikzee, 16 Juni. Heden liep hier andermaal als een loopend vuur 't gerucht rond dat er alweder was ingebroken, hier, daar, elders, bij die en die, op onderscheidene punten der stad. Als dat er niet op betert dan wordt 't een paniek, 't Is alsof de eeuwige wandelaar in 't spel is, die om den rustigen burger te plagen nu hier dan daar eens inbrekertje komt spelen. Gestolen schijnt er doorgaans niet te worden. Zou 't nu niet goed zijn dat de menschen zichzelven niet noodeloos meer gaan verontrusten dan noodig is Kan er niet overdreven angst en verbeelding ook bij komen? 't Is bekend dat de verbeelding erger is dan de derdendaagsche koorts. Men verontruste zich dan toch niet zonder voldoende reden. Vurig wenschen wij dat de rustverstoorder of de rustverstoorders niet ou- vindbaar zullen blijven, maar toch raden we de bur gerij aan om, behoudens 't nemen van behoorlijke voorzorgsmaatregelen goede sluiting, waakhonden, wapenen, zich niet overdreven te verontrusten. Boven dien wordt door noodeloos alarm de taak der politie, dis toch al niet benijdenswaardig is, nog meer be- moeielijkt. Wij herinneren de lezers dat, blijkens in dit blad gedane aankondiging, op Zaterdag 19 Juni te 3 ure 's nam. door den lieer F. K. Oorten van Maastricht een landbouwlezing zal gehouden worden op Schudde- beurs in het lokaal van A. v. Gastel. Op heden Vrijdag 18 Juni wordt in den Wilhelraiua-polder gewerkt met den stoomploeg. Naar wij vernemen zal dit o. a. door bijna een honderdtal landbouwers uit O. Zeeuwsch Vlaanderen worden bij gewoond. Een wonderlijk dwaas figuur maakt de W. Midd. CL in zijn artikel //Na den strijd." Het blad verheugt zich in de nederlaag van den heer Tak; het treurt en weeklaagt over den val van de heeren van Beenen en 's Jacob. Het beweert dat de heer Tak opgeofferd is aan een beginselziet en tast het dan niet dat de Amsterdamsche heeren ook zonder eenigen twijfel zijn gevallen om den wille der beginselen Het //leer om leer" kon de N. Midd. toch althans wel erkennen. Maar de N. Midd. is nog conservatief in zekeren zin. z/Meti bedenke het wel," zegt ze, //waar de edelsten des lands worden verguisd daar is de ondergang van het rijk nabij." Meent zij dat werkelijk En de schan delijke verguizing van den heer Tak dan? Met verontwaardiging lazen we in de N. M. van Donderdag een ingezonden stuk, geteekend door een Middelburgsclien kiezer. Na dit stuk te hebben opgeno men heeft de N. M. 't recht niet meer tc beweren, zooals ze 'tgedaan heeft, dat zij in dezen verkiezingsstrijd met reine middelen gewerkt heeft. Door dit laster lijke libel op te nemen erkent zij dat ze geheel onder de plak der fanatieke clericalen zit, zoodat ze zelfs de haar toegezonden schotschriften, die haar blad be zoedelen, niet durft afwijzen. De Nieuwe Goesche is uitermate blij over den uitslag in het district Goes. //De welgezinde kiezers in het kiesdistrict Goes hebben getoond een open oog te hebben voor de ware belangen des lands. Zij hebben getoond afkeerig te wezen om 's konings regeering te dwarsboomen in de goede pogingen tot herstel der vaderlandsche aangelegenheden en niet te willen mede werken om het welzijn des volks, 't welk onder de heerschappij van het liberalismus reeds maar al te veel geleden heeft, nog verder te gronde te richten." Hoe is 't mogelijk! Ook na den slag nog zooveel 'lastering, zooveel miskenning, zooveel verloochening der feiten en der historie! Weet de inzender in de N. G. en weet de redactie, die zijn woorden de plaats van 't hoofdartikel inruimde, dan niet dat de mogelijk heid om den lieer Saaymans Vader door de Noord- en Zuid-Bevelandsche en door de verdere volgzame of zooals 't heet //welgezinde kiezers" naar de Kamer te laten sturen, ook een vrucht is van den liberalen boom? Weten ze dan volstrekt niet dat al die //wel gezinde kiezers" voor deze liberale eeuw niets hoege naamds te zeggen hadden, en dat onze vaderen //wezen 't geen de heeren prezen"? Weet de N. G. daar hoegenaamd niets van? Te Heinkenszand is de persoon van Jacobus Courtin in hechtenis genomen, verdacht van frauduleus ban kroet. Nadat hij zich in Maart j.l. als failliet had aangegeven, is later ontdekt dat hij een aanzienlijke partij goederen aan den boedel onttrokken moet hebben. Werkelijk zijn ook de veldwachters P. Verdouw en F. v. d. Linde er in geslaagd die goederen te achter halen eu in beslag te nemen. Zij hebben in een schuur op de hofstede van den landbouwer C. Wal raven drie kisten met manufacturen opgegraven, waarvan de inhoud op f 1000 waarde wordt geschat. De groote jubelfeesten der Leidsclie Hoogeschool zijn onder begunstiging van goed weder in 't begin dezer week aangevangen en uitstekend geslaagd. In zonderheid de gecostumeerde optocht, voorstellende een overzicht van de geschiedenis der Hoogeschool, voornamelijk door de beroemde mannen die daarmede van de stichting af hebben in betrekking gestaan, werd uitbundig toegejuicht en geprezen om de getrouw heid en de pracht der costumes. Vele vreemdelingen, oud-studenten en anderen, zijn naar Leiden gestroomd. De geestdrift was groot en de orde liet niets te wenschen over. De heer mr. Jean Framjois Bijleveld van Serooskerke, oud-Burgemeester van Middelburg, is den 15 dezer te Velp in hoogen ouderdom overleden. De Standaard ondersteunt voor de herstemmingen krachtig de candidafcuur van mr. Savornin Lohman. //Moeilijker," zegt zij, //valt de bepaling van haar ge dragslijn te Delft en Almelo. Noch de heer Oorver Plooft, noch de heer de Casembroot staan als bij uitstek warme vrienden van het bijzonder onderwijs te boek. Het valt niet wel te zeggen, wat men in een hachelijk oogenblik aan hen hebben zal." Toch neigt de Standaard tot ondersteuning, maar zij zou dan ook gaarne van hen een verklaring hebben, dat ze nooit of nimmer krachtens hun overtuiging zouden

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2