Men schrijft uit Biervliet: In onze polders, zoowel als in 't houtland, hebben ile veldvruchten door de late strenge vorst en de steeds aanhoudende felle droogte, veel geleden, üe "vvinteroogst staat hier over 't algemeen dun bezet en is tenger opgewassen, bijzonder de gerst, de rogge en het koolzaad. Ook de klaver en 't gras zijn geheel mislukt, derhalve heerscht er veel gebrek aan bees tenvoeder. Wat hier vooral in een zorgwekkende toestand verkeert, is het vlas. Deze vrucht, waarvan de kuituur zulk eene uitbreiding verkregen heeft, dat zij de hoofd zaak van onze landbouw geworden is, heeft dit jaar gedurig te kampen gehad tegen allerhande soort van ongevallen. Eerst bevroor ze gedeeltelijk later werd langen tijd haren groei verhinderd door schrale noor denwinden en gebrek aan vocht, en thans wordt ze doodgemarteld door venijnige insecten. Yan nu af worden er reeds verscheidene partijen vlas omgereden en indien er eerstdaags geen milde regen valt, zullen de overblijvende weldra hetzelfde lot ondergaan. De overige lentevruchteu staan integendeel, tot heJen toe, meestal in een gunsfcigen zin, vooral de aardappels en de haveren ingeval het weder den wasdom er van niet langer blijft tegenwerken, mogen wij ons dien aangaande met de hoop op een goeden oogst getroosten. SI. W. Door een aantal ingezetenen der gemeente Kruiningen is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een rekest ingediend, ten einde veranderring te brengen in het spoorwegverkeer, in aanmerking nemende, dat het traject van Goes tot Bergen-op-Zoom veel te groot is om dienstig te kunnen zijn voor Oostelijk Zuid- Beveland. Verschillende gemeenten zijn van plan dit voorbeeld te volgen. Maandag j.l. zijn in 't daartoe toepasselijk versierde Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de prijzen en eervolle vermeldingen uitgereikt, door Nederlandsche inzenders behaald op de groote Tentoonstelling te Weenen in 1873. De uitreiking geschiedde door Z. IC. H. Prins Hendrik, die daartoe uit de residentie was overgekomen. Van de Nederlandsche industrieelen hadden 380 iets ingezonden naar de Weener-Tentoonstellingvan dezen waren 24-7 bekroond. Verder hadden 70 ar- tislen 167 kunstwerken ingezonden; aan 25 viel de eer der bekrooning teu deel. De onderscheidingen bestonden in: 25 medailles voor kunst; 6 groote eere-diploma's; 3 medailles voor goeden smaak; 36 medailles voor vooruitgang (Eortschrits-medailles) 102 med. van verdienste; 90 eervolle vermeldings medailles (Anerkennungs-medailles); en 10 med. //für Mitarbeiter." Onder de onderscheidingsteekenen, aan inzenders op de wereldtentoonstelling te Weenen, Maandag j.l. uitgereikt, komt ook voor een eere-diploma aan den heer G. van Diesen, hoofdingenieur bij den waterstaat te Middelburg, benevens een medaille voor verdiensten aan den heer A. C. Broekman, ingenieur bij de staatsspoorwegen te Vlissingen, en getuigschriften aan de heeren J. J. Bal te Middelburg en A. Geluk Jz. te Tholen. Bij Maastricht is thans, in navolging van een dergelijke onderneming te Oostacker bij Geut, ook eèn Lourdes-grot gebouwd. Het water voor de be diening der grot wordt in tonnen aangevoerd uit 't riviertje de Ourthe bij Luik. De zaak is al aan den gang en voldoet aanvankelijk zeer wel; reeds heeft het Maria-beeld dat in de grot staat eenige zilveren harten gekregen. De beroemde Eransche schrijver en redenaar Charles de Rémusat is overleden. Blijkens een publicatie van wege den Minister van Financiën is thans een dagelijksche brieven verzending- naar Engeland over Rotterdam rechtstreeks met de van die stad den 1 Juni geopenden stoombootdienst op Harwich, welks booten alle dagsn behalve 's Zon dags, 's nam. 5 ure van Rotterdam vertrekken om te Londen aan te komen den volgenden morgen half acht. Het port voor brieven en verdere stukken is het zelfde als dat wat verschuldigd is bij de verzending over Ostende. Deze dienst blijft ook bestaan. Den 1 Mei werd door de te San Francisco (Cali- fornië) wonende Nederlanders een serenade gebracht aan Z. Ms. oorlogschip //Curasao," liggende ter reede dier stad. De heer de Lesseps zal binnenkort al de documen ten en de geheele briefwisseling betreffende den aanleg van 't Suez-kanaal, van de eerste onderhandelingen met Engeland, deu Sultan en den Khedive gevoerd af, uitgeven. Onder de kiezers die Dinsdag te Delft hebben ge stemd, was er een van meer dan honderdjarigen leeftijd. De gewezen bouwman Nicolaas v. Leeuwen namelijk, die 1 Mei 1775 is geboren, was nog krachtig genoeg om zich te voet naar het raadhuis te begeven ten einde zich van zijn burgerplicht te kwijten. Heerenveen, 8 Juni. Als een lofwaardig feit en tot beschamend voorbeeld voor de veie jeugdige libe ralen, die te huis blijven, als hun plicht hen ter stembus roept, meldt men, dat de oud-notaris Biunerts alhier, een hoogbejaard mail, in ziekelijken toestand verkeerende, zich heden naar 't raadhuis heeft doen rijden om zijn kiesrecht uit te oefenen. Uit het verslag der Maatsch. tot Expl. van Staats spoorwegen over 1875 blijkt, dat over dit jaar geen divident kan worden uitgekeerd. Het winstsaldo is zoo gering, dat het beter is het over te brengen. Dit resultaat is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de uitkeeringen aan den Staat en de hoogst ongunstige uitkomsten van de LuikLimburgsche lijn. De ontvangsten op de Staatsspoorwegen en de lijn AlmeloSalzbergen bedroegen f 5,385,000, zijnde f 327,000 meer dan in 1873. De exploitatie-kosten der Staatsspoorwegen (de lijn AlmeloSalzbergen daaronder begrepen) bedroegen 2,640,000 of 270,000 meer dan in 1873. De uitkeering aan den Staat en AlmeloSalzbergen in 1873 f 1,485,000, in 1874 f 1,771,000, dus meer in 1874 f 286,000, (onder deze bedragen is de uitkeering aan AlmeloSalzbergen in de beide jaren voor 100,000 opgenomen), zoodat van de grootere ontvangsten ad 327,000 de Staat voor zijn aandeel meer ontving dan in 1873 275,000 en de Maat schappij slechts 41,000. Met andere woorden de Maatschappij verkreeg in 1874 41,000 als vergoe ding voor de meerdere exploitatiekosten ad ƒ273,000 die zij moest maken om te verkrijgen meer bruto- ontvangsten ad f 327,000. De kosten van de exploitatie der LuikLim burgsche lijn stegen met 43,000de ontvangsten daarentegen verminderden met f 28,000. De uitkee ring bleef dezelfde als iti 1873, het verlies nam dus mei pl. m. 71,000 toe en bedraagt voor 1874 ruim f 500,000. //De oude Tetroode" wie heeft dien man in den Haag niet gekend? Wie heeft den opgewonden vereerder van wijlen koning* Willem II niet vaak met een blik van meevvaren beschouwd, bij de gedachte dat hij eenmaal een voornaam boekhandelaar der hoofdstad was en later in zijn //Museum Willem II" (op een bovenkamertje) een armzalig leven rondsleepte? Welnu de oude Tetroode is niet meer: gisteren is de Sljarige grijsaard overleden. Vad. In verschillende couranten is melding gemaakt van den verkoop der grootste metalen torenklok in den stadstoren tc Doetinchem, gegoten in den jare 1564. Deze kolossale klok is aangekocht door den heer A. A. van Bergen te Heiligerlee. Deze klok is zonder eenig gebrek, helder van ge luid en voorzien van prachtige attributen en opschriften, een werkelijk kunststuk van vroeger eeuwen, gegoten tijdeus de Nederlanders gebukt gingen onder den zvvaren druk der Spanjaarden. Onder de voorwerpen, die in den boedel van mevrouw de douairière baronnesse van Heeckeren van Brand- senburg te Utrecht verkocht zullen worden op 22 Juni, behooren twee fraaie koperen, kanonnetjes, die, naar men wil, afkomstig zijn van een schip van Michiel Adriaensz. de Ruiter; zij zijn gemerkt S. v. J. 1657. De schade, door den brand aan den spoorweg te Groningen veroorzaakt, wordt begroot op 12,000. In Daily News komt een advertentie voor van deri volgenden inhoud z/De stoomboot //Koning Wilhelm" kail gemakkelijk worden afgebracht. Indien een maatschappij geneigd is in onderhandeling te treden, gelieve zij zich aan te melden bij Dirk Groen P.Jz. te Hoog-ICarspel, Holland." Toen Zaturdagavond een persoon, die met den trein van Utrecht via Arnhem naar Deventer was gereisd, aldaar aankwam, ontdekte hij dat hij zijn portemonnnaie, met een aanzienlijke som geld er in, had verloren. Hij telegrafeerde onmiddellijk aan den stationschef te Arnhem, die hem terugseinde dac de portemonnaie reeds in zijn bezit was met liet geld er in, en dat hij maar naar Arnhem zou komen, alwaar hij een en ander weder in zijn bezit zou stellen. Een conducteur van den spoorweg had de portemonnaie in een wagen gevonden en haar onmiddellijk aan den stationschef overhandigd. De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de herkiezingen te Utrecht, Arnhem, Delft en Almelo zullen geschieden op Dinsdag 22 Juni. De directeur eener menagerie te St. Petersburg was onlangs door den dood van een zijner knechts, die belast was met het schoonhouden van de hokken der wilde dieren, genoodzaakt een ander persoon daarvoor op te zoeken. Na veel moeite gelukte hem dit. Een stevige maar domme boer bood zich voor dit baantje aan. //Morgen ochtend te 8 uur zoo luidde de instructie van den directeur moet je de wilde dieren schoonmaken je begint bij de leeuwin." De man boog als een knipmes en ging heen. Den volgenden morgen ging de directeur eens zien hoe zijn nieuwe bediende het er af zou brengen, hij kijkt in het hok, maar ziet niemand. Eindelijk verschijnt de nieuwe oppasser met een emmer lauw wat,er in de eene hand en een kolossale spons in de andere en stapt recht op de leeuwin toe. De directeur, verstijfd van schrik, kan geen woord uitbrengen. Hij ziet hoe het grimmige dier in een hoek barer kooi kruipt en zich gereed maakt op haar prooi toe te springen. Reeds strekt zij de klauwen uit; doch de boer, het gevaar onbewust, begint de leeuwin te wasschen en te kammen alsof hij een schoothondje voorhad. Tot verbazing van den directeur liet het dier alles gewillig toe. Toen de boer bij de leeuwin geëindigd had, ging hij achtereenvolgens de overige diereu schoonmaken De directeur had het immers gezegd TELEGRAM. ALKMAAR. (Periodieke aftreding). Herkozen Mr. J. L. de Bruijn Kops (1.) met 1729 stemmen, jhr. de Casembroot (c.) had 862 en mr. de Savornin Lobman (a.) 178 stemmen. ALKMAAR. (Vacature Foreest). Gekozen mr. W. van der Kaaij (1.) met 1718 stemmen. Graaf van Hogendorp (c.) had 865 en prof. de Geer (a.) 169 stemmen. DOKKUM. Uitgebragt 2210 stemmen. Herkozen mr. W. A. Bergsma (1.) met 1306 stemmen. Prof. Gratama (a.) had 892 stemmen. Buitenland. F r a n k r ij k. In Frankrijk rust voor 't oogenblik de politiek, daar aller gedachten te Parijs zijn ingenomen door de schitterende overwinning, door de Franschen eer gisteren behaald bij de groote wedrennen in het Bois de Boulogne; de eerste prijs van 100,000 fr. werd behaald door een Fransch paard, genaamd Salvator, en wat de overwinning nog te merkwaardiger maakt, is dat de beide volgende paarden eveneens aan Fran schen toebehoorden. Een onbeschrijfelijke geestdrift maakte zich van de talrijke menigte meester, toen het resultaat bekend werd. Alles droeg buitendien bij om de vroolijkheid te verhoogen; de geheele om geving was schitterend, en er is maar één roep over de weelde, die in de toiletten was ten toon gespreid. Het geheel maakte den indruk van een Frankrijk, dat van zijn wonden is hersteld, een schitterend bewijs van verwonderlijke energie en ongelooflijke rekbaarheid van geestvermogen. De schaduwzijde dat veel wonden slechts zijn bedekt, was voor het oppervlakkig oog der menigte niet zichtbaar. Het viel wederom op, dat Mac-Mahon met zijn vrome vrouw door het volk koel werd ontvangenhem gold de geestdrift niet. De officieuse Moniteur deelt mede, dat het garnizoen te Parijs op dit oogenblik slechts 35,000 man, met de republikeinsche garde en de politie 50,000 man, en niet, zooals vroeger 80,000 man bedraagt. De mee- deeling schijnt ten doel te moeten hebben om aan de groote wapenschouwing, die Mac-Mahon den 13 zal houden, elke oorlogszuchtige beteekenis te ontnemen. Engeland. In Engeland is men in den laatsten tijd weer iets minder gerust op het behoud van den vrede aan de Noord-Oostelijke grens van Britsch-Indië. Tele grammen, die uit Rangoon zijn aangekomen, maken de minnelijke uit den wegruiming der geschillen tus- scheu den koning van Birmah en den vice-koning van Engelsch-Iudië zeer onzeker. Op den moord van den heer Margaray en de verijdeling der expeditie Browne is onlangs de verwonding van den heer Davidson en de moord van overste Hamilton gevolgd, en er is geen twijfel aan of de Birmasche regeering heeft in dit alles de hand gehad. Wellicht is de tegenwoordigheid van een Chineeschen generaal te Mandalay een bewijs dat de koning steun van het hemelsche rijk verwacht, en deze gedachte is niet ge schikt de Eugelschen gerust te stellen.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2