En daarom moeten de kerkelijken ook de baas niet worden. En daarom hopen wij, ter wijl we dit schrijven, dat ook thans de stembus niet de overwinning der clericalen maar die der anti-clericalen zal uitwijzen. En dan, meenen wij, is 't de tijd om onze constitutie nog wat beter en hechter te waar borgen. Het eerste middel daartoe moet zijn herziening der onderwijs-wet, verbetering van het openbaar onderwijs. De kerk met het dogma buiten de openbare school; de priester, 't zij dominé of pastoor, buiten de school inbreuken op de wet zooals ze nu kunnen plaats hebben en dagelijks ook gezien worden, moeten gekeerd, voor 't toekomende onmogelijk gemaakt worden de school moet worden staatszaak evengoed als 't onderwijs zelf reeds als staatszaak wordt aangemerkt. Het onderwijs moet onschendbaar en onkreukbaar worden als 't recht. Laat dan de clericalen de school aanvallen en trachten af te breken; zij zullen 't dan alleen kunnen doen in de kerk, en de weten schap, de zedelijkheid, de humaniteit, de alge- meene echte godsdienst, waarvan de school de draagster is, behoeven dan die vijanden in 't zwart niet meer te vreezen. Binnenland. ZIEBIKZEE, 8 Juni 187 5. Zierikzee, 8 Juni. Met belangstelling lazen we in de N. Rott. van Zondag, een feuilleton //De libe raal-Katholieken bij de stembus." Het artikel is geteekend Willem de Vrij, den schrijver der //Brieven van een Katholiek." Met evenveel belangstelling lazen we in het Vader land van denzelfden dag een ingezonden stuk //Een beroep op het gezond verstand," mede van een Ka tholiek. Wat Willen de Vrij met zijn schrijven bedoelt is de liberalen te doen gelooven dat er toch nog libe raal-Katholieken zijn; hij meent dat er zelfs in N. Brabant nog schuilen; zij maken een //Stille, maar daarom niet te verachten minderheid" uit. Ook wij vertrouwen dat cr nog wel enkele liberaal- Katholieken in Nederland zijn, al stellen we ons hun getal zeer miniem voor. Er zijn er nog wel. Maar, vragen wij, wie heeft daar iets aan? Wat beduidt die z/stille minderheid"? Ze is zeker allerminst le verachten maar ze kan toch niet meegeteld worden ook. Wij hebben geey groud om de uitgesproken meening van W. de V. dat het getal Katholieken die van het hedendaagsche drijven der ultramontanen een afkeer hebben, legio is, bepaald te wederleggen als ongegrond maar wij vragenwat helpt het of er in abstraclo zulke min volgzame Katholieken kunnen gedacht wor den; wanneer de feiten doen vermoeden dat zij allen, nagenoeg zonder één enkele exceptie als 't er op aan komt, toch blindelings ter stembus optrekken met een biljet dat bun gedicteerd is? Zie naar Nijmegen. Daar is jhr. Baphael van Nispen gekozen met 1176 van de 1227 uitgebrachte stemmen. Trekt men van 1227 af 1176 dan blijft er 51 over voor 't getal dergenen die niet onder dictée hun stembiljet hebben ingevuld. Onder deze 51 moeten nu nog de Protestanten (immers de meesten van deze?) gerekend worden. Waar is dan die //stille minderheid Zij kan thuis gebleven zijn, Nijmegen telt 2413 kiezers, en daarom kunnen we geen bepaald besluit trekken; maar, wat zoo ge makkelijk zou vallen als zij wilde, in stilte ook in de stembus protesteeren tegen de onzinnige, blinde macht die de Katholieke kiezers opdrijft, dat heeft zij niet gedaan. Met W. de Vr. gelooven we ook dat er nog liberaal- Katholieken zijn maar waarom geven ze geen teekenen van leven De Katholiek in het Vaderland spreekt zich nog vrij wat sterker uit. Als de bisschoppen zijn naam konden te weten komen zou hij er vast niet malsoh afkomen. Wie heeft er ooit gehoord van een openlijk z/beroëp op het gezond verstand" door een Katholiek In de eerste plaats wil de Schr. zijn geloofsgenooten (Lezen die 't Vaderland ook?) waarschuwen tegen mannen als Groen, en in 't algemeen tegen de anti revolutionairen. Dit vinden wij van een zelfdenkend Katholiek zeer natuurlijk. Maar de andere redeneeringen beteekenen zeer weinig en wel juist omdat ze zooveel schijnen te beteekenen. Quiprouve tiop ii approuve rien. //Ziehier, zegt Sclirvier stellingen waarover de Katholieke kerk hec anathema nimmer zal doen liooren 1. De menschelijke rede is een groot geschenk, den mensch op aarde gegeven. 2. Die menschelijke rede toont echter haar eigen ongenoegzaamheid aan 3. Vandaar de openbaring als aanvulling van de menschelijke rede. 4. Hetgeen een Katholiek lean weten, mag hij niet blindelings gelooven." Derhalveeerst de rede, dan de openbaring, eerst weten en daarna gelooven. Maar eilieve, deze denkbeelden zijn alreeds te eene- male veroordeeld in de Encykliek van Pius IX van 8 Dec. 1864. Men zie eens art. IH, IV en V van par. I, art. VIII en IX van par. II. 't Is wel waar dat daar niet woordelijk wordt veroordeeld wat onze Katholiek zegt; maar hem is 't toch ook niet onbekend dat de stellingen in de Encycliek meesterlijk behendig ge steld zijn. Wat de Schr. verder zegt is nog sterker (of nog zwakker?) //Wat volgt hieruit? (n.l. uit de bovengenoemde stellingen.) //Dat een Katholiek niet ter scliole behoeft te worden genomen om te leeren geloovenmaar er behoort heen te gaan om te leeren weten. z/Het opkomend geslacht moet gevormd worden niet tot een Protestantsche of Boomsche maar tot een nationale partij" enz. Maar dit is vierkant opposiet tegen art. XLIV XLV, XLVI, XLVH, en XLVHI van par. VI der zelfde Encycliek! Men mag den beiden Katholieken dankbaar zijn voor het openbaren van hun gevoelen, dat zeer te waardee- ren is. Als zij schreven met hun naam er onder zouden ze zich vast iets ergers dan een rozenhoedje tot penitentie op den hals halen. Maar nog meer zouden ze liet publiek verplichten met eens hun gevoelen te zeggen, b.v. aangaande art. LXXX van de meerge noemde Encykliek. De in dit art. veroordeelde stel ling luidt aldus: //De Boomsche opperpriester kan en moet zich met den vooruitgang, met het liberalisraus en met de nieuwere beschaving verzoenen en tot een vergelijk overgaan." De veroordeeling is vervat in de Ailokulie Jamdudum cernimus, van 18 Maart 1861. Zierikzee, 7 Juni. Heden middag te 12 ure werd op eenvoudige, plechtige wijze op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld het lijk vau Mevrouw L. A. C. van der Lek de Clercq geb. Schuurbeque Boeije, echtgenoot van Mr. C. van der Lek de Clercq. Op reis zijnde met haar gezin is de algemeen hooggeachte en door armen en noodlijdenden om haar weldadigheid vereerde vrouw, te Brussel plotseling ongesteld geworden en na weinige uren overleden. Behalve door de treurende familie, die zoo veel in de ontslapene verloor, werd het stoffelijk hulsel naar de laatste rustplaats vergezeld door de weezen uit het Burger-Weeshuis, van welke stichting Mevrouw de Clercq regentes was en waarin zij altoos zoo innig belangstelde. Veel wordt in Mevrouw de Clercq verloren; haar nagedachtenis zai in zegenend aandenken blijven bij velen. Zierikzee, 8 Juni. Zaterdag is het zesjarig zoontje van D. Bal in de Nieuwe Haven gevallen. Het kind liep groot gevaar van te verdrinken, doch werd nog in tijds gered door A. de Keizer, raatroos op de reddingskotter, die zich daartoe te water moest begeven. Zierikzee. Naar wij vernemen zal de heer C. F. Corten van Maastricht op Vrijdag den 18 Juni a. s. voordrachten houden over Landbouw, en wel des morgens 10 u. te Haamstede en des nam. 6 u. te Noordwelle. Overeenkomstig het besluit der Algemeene Verga dering van de Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland van '28 Juni 1874, zal de jaarlijksche bijeenkomst te Middelburg worden gehouden op Vrijdag 25 en zaterdag 26-Juni 1875. De regelings-eommissie bestaat uit de heerenma joor mr. D. A. Bevdenis van Berlekom te Middelburg, majoor mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Oostkapelle, majoor W. C. van Duuren Dutilh te Vlis- singen, majoor mr. J. Wertheim, le secretaris, te Am sterdam, kapitein W. L. Winkelman te Vlissingen, kapitein II. J. Dronkers Jr. te Middelburg, le luit.- kwartierm. J. W. de Baad, 2e secretaris, te Middelburg, 2e luit. G. J. Mees te Vlissiugen. Het navolgend programma is op voordracht van gezegde regelings-eommissie vastgesteld. 25 Juni 1875: Schietwedstrijd nabij Vlissingen, aanvang te 10 ure des voormiddags. Bezoek aan Vlissingen. Diner te Middelburg in de sociëteit St. Joris te 5 ure tegen betaling van 5 per hoofd. Concert van de Confrérie van St. Sebastiaan. 26 Juni 1875: Vergadering in het Schuttershof van St. Sebastiaan, des voormiddags te 9 ure precies. Bit door Walcheren te 1 uur. Bezoek aan den majoor de Jonge van Ellemeet. Diner te Domburg, tegen betaling van 2,50 per hoofd. Heeren leden die aan de bijeenkomsten willen deel nemen, worden beleefd verzocht om den voorzitter der regelings-eommissie daarvan kennis te geven voor of uiterlijk op den 15 Juni. Vermoedelijk 10 Juni a. s. zal te Vlissingen een algemeene vergadering worden gehouden van de aan deelhouders in den stoomvaartdienst van Vlissingen op Engeland, onder presidium van Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden, die waarschijnlijk eenige dagen te Middelburg zal doorbrengen. Het stoomschip //Stad Middelburg" voor dezen dienst bestemd wordt den 8 Juni te Vlissingen verwacht. Als een staaltje der verdraagzaamheid van de Christ.- Historische richting, wordt uit Delft gemeldAlhier was tegen Dinsdag avond uitgeschreven een politieke meeting; de oproeping ging uit van de Chr.-Historischen, doch zonder aanduiding dat andersdenkenden waren buitengesloten. Toen echter dr. v. d. Flier, de eerste spreker, op het bepaalde uur optrad, begon hij met, zeer beleefd maar toch zeer dringend, al degenen die niet met de Chr.-Hist. beginselen instemden de deur uit te zetten. Dat heet nu te Delft een politieke meeting! Donderdag middag is de heer Saaymans Vader, lid der Tweede Kamer, te paard een wandelrit langs den Scheveningschen weg doende, door zijn paard afge worpen, doch er gelukkig met den schrik afgekomen, zoodat hij met het paard, dat een man inmiddels had opgevangen, zijn wandeling weder kon voortzetten. De heer L. C. Dudok de Wit heeft zijn wandeling van Amsterdam naar Weenen goed volbracht. Hij had aangenomen dien tocht in 30 dagen te volbrengen en heeft het in 26 dagen gedaan, en wel met 231 uren loopen9. Volgens den padometer heeft hij in 't geheel 2 millioeu schreden gedaan. Eenmaal heeft hij een avontuur gehad dat slecht had kunnen afloopen dit was op een plaatsje bij Weenen, waar hij voor een Pruis werd aangezien. De onderneming van den Hongaarschen luitenant, die had aangenomen om te paard van Pesth naar Parijs te gaan, (binnen 20 dagen, als we ons niet vergissen), is minder goed geslaagd. De ruiter heeft te Nancy 't moeten opgeven daar zijn paard, in een stal op een dorp niet ver van daar, van een ander paard een 9lag had ontvangen die 't dier een zware verwonding bezorgde. Omtrent het nut van dergelijke geforceerde marschen zijn de geleerden het nog niet eens. De benoeming van den heer J. C. Matthes tot docter in de letteren hon. causa heeft een scherpe satyre uitgelokt hi het weekblad Uilenspiegel. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin den 20 Juni op reis gaan naar Engeland. Het rader stoomschip ,/de Valk", dat H. M. zal overbrengen, zai daartoe van 't Nieuwediep naar Botterdam komen eu van daar door den Nieuwen Waterweg naar zee gaan. Het Dagblad bevestigt het door ons 1.1. Vrijdag medegedeeld bericht omtrent de arrestatie van twee personen te Botterdam, verdacht van betrokken te zijn bij den moord op mevr. van der Kouwen en haar dienstbode. Het Dagblad voegt er bij, dat de rechtbank te Botterdam het bevel tot gevangenneming heeft bekrachtigd, en de heer mr. J. C. E. van Lijnden, rechter-coramissaris te Botterdam, met de instructie der zaak is belast. Naar de N Arnh. Ct. verneemt, behoort bij het door de regeering voorgestelde, bij den raad van State aanhangige wetsontwerp tot uitbreiding van de Staats spoorwegen ook een subsidie voor de lijn Zutfeu WinterswijkBocholt. De Tijd maakt het haar geloofsgenooten zeer ge makkelijk. Op de vraag of dan tegen den liberalen caudidaat ieder tegen-kandidaat die kans van slageti heeft, goed is, antwoordt zij onbewimpeld en zonder uitzondering ja Tiel, 4 Juni. Na de overname van de gasfabriek door de gemeente is de prijs van het gas van 18 op 13 cents gebracht. Ten gevolge eener aanklacht van den wisselwachter H. is de stationschef te Staphorst, de heer W., na een week schorsing uit zijn betrekkiug ontslagen. Het Fremd. blatt meldt, dat Franz Liszt bij zijn verblijf op 't Loo niet alleen van den koning een ridderorde bekwam als bewijs van Z. M. tevredenheid, maar ook een schrijfnécessaire ter waarde van f 14,000,

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2