Binnenland. spellen 'i Onze Nederlandsehe stembus is van gedaante als de koperen leeuw onder de ko- lonnade van 't Doge-paleis te Venetië en van elïect is zij niet zelden als de Sphinx. Zij geeft raadsels op en doodt degenen die niet ge lukkig zijn. Veel zal afhangen van de geest der liberalen. Op vele plaatsen is deze uitmuntend en begiut de malaise reeds plaats te maken voor verjongde levenslust. Als allen eendrachtig samenwerken kan de uitslag niet twijfelachtig zijn. Maar dan, in 't geval de liberalen een flinke meerderheid verwerven, dan moet ook een einde gemaakt worden aan 't drijveu dat thans van lieverlede een spanning heeft doen ontstaan, die noodlottig zon kunnen worden. Dan moet alle half-heid ophouden, en de overwinning moet worden gebruikt. Slot volgt). ZIE 11 IK ZEE, 4 Juni 1 875. Te Botterdam is de werkkamer voor een der pijlers van de Willemsbrug over de Maas Dinsdag middag met haar bemanteling, luclitsluizen enz. omgekanteld, waarbij de stellingen geheel werden vernield. Nie mand van de in de kamer werkzame arbeiders heeft gelukkig ernstig letsel bekomen. Bij Nijgh van Ditmar te Botterdam is het eerste nummer verschenen van een goedkoop geïllustreerd weekblad Tiet nieuws van de week, lectuur voor huis kamer en keuken. Tiet bevat een kort overzicht van hetgeen binnen- en buitenslands elke week is voor gevallen, gemengde berichten, raadgevingen, recepten voor de keuken, anecdoten, enz. Door den uitgever J. Voltelen te Arnhem is het eerste nummer verspreid van een Wekelijksch adver tentieblad voor het Onderwijs. Dit advertentieblad zal gratis worden verzonden aan allen, die met het lager en meer uitgebreid lager onderwijs in betrekking staan. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Cl., is iu het wetsontwerp der regeering tot aanleg van spoorwegen van Staatswege niet opgenomen de lijn Botterdam Hoek van Holland. Uit goede bron wordt aan de Ileld. Ct. medegedeeld, dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken bij den waterstaat een aanschrijving is ingekomen, om de noodige opmetingen te doen ter hoogte van de koopvaarders-schutsluis te Nieuwediep, tot het bouwen van een schutsluis van voldoende capaciteit, om de grootste stoomschepen te kunnen schuiten en bijgevolg net spojrwegbassin te kunnen ingaan. Wordt dit plan verwezenlijkt, dan is het bassin de aangewezen plaats tot het leggen van een drijvend droogdok. De waardige pastoor van Wateringen, de WelEerw. heer A. M. van Lotten, heeft zijn SOjarig priesterfeest gevierd. Meer dan .25 jaren was hij een weldoener der armen, onverschillig tot welke gezindte de behoef- tigen behoorden. Algemeen was dan ook de deelneming- in dit feest; overal was de vlag voor den jubilaris uitgestoken. 's Gravenhage, 2 Juni. Gisteren hebben de heeren officier van justitie, rechter-commissaris en de fun- geerende griffier bij de instructie in strafzaken, bijge staan door den heer Beukman, waarnemend hoofd commissaris, en de inspecteurs J. J. Hardenberg eu toen stegen de bruto ontvangsten voor de Alicante-lijnen tot 27 millioen, van de Noorderlijn tot '17vandeSevilla Cordova tot 2,900,000 en van de Pampelona-lijn tot 9,800,000. Op twee dezer wegen, de Pampelona- en de Noorderlijn, heeft de Carlisten-oorlog over een groote uit gestrektheid het verkeer afgebroken, en toch is het resultaat nog bijna gelijk; voor de twee andere lijnen is de toeneming aanzienlijk. Be cijfers spreken duidelijk. Dit toenemende verkeer gaat niet gepaard met een over eenkomstige toeneming van den handel in 't algemeen, ten minste als men afgaat op de tabel die gepubliceerd is door de directie der Spaansche douane, nopens de hoeveelheden en de waarde der voornaamste artikels die door de Spaansche douane uitgeklaard zijn (met inbegrip van de Balearische eilanden). Volgens deze tabel gaan de eerste tien maanden van '1874, tegenover de zelfde tijdruimte van het voorgaande jaar een vermindering aan van uitgevoerde artikelen tot een beloop van 127 millioen frs.maar naderbij gezien hebben deze cijfers enkel betrekking op de granen, spiri- tualia enz. De oogst van 't eene jaar is slechter geweest dan die van 't andere, dat is een natuurwet waartegen niets te doen valt. Maar daarentegen is de winning van mine ralen overvloediger geweest. De exploitatie der mijnen van Almaden en Rio-Tinto heeft inzonderheid veel gewonnen bij de nieuwe regeling. De opbrengst van 't zegel, ook aan een particuliere maatschappij verpacht is hooger dan P. Merts, in een huis in de Jacob-Cats-straal een huiszoeking ingesteld in verband, naar men verneemt, met den moovd van de weduwe van der Kouwen en haar dienstbode. De geruchten, dezer dagen in om loop gebracht, blijken derhalve niet geheel onjuist te zijn geweest. Over den uitslag van het onderzoek is nog niets bekend. Uit Botterdam bericht men ons, dat de herbergier Jut aldaar en diens vrouw, die onder verdenking stonden van betrokken te zijn bij den moord, Zondag nacht haar de cellnlaire gevangenis aldaar zijn over gebracht. Vad. VERKIEZINGS-BERICHTEN. Botterdam. De kand. van 't anti-schoolwetvcrb. is voor Botterdam baron de Geer van Jutphaas, te Utrecht. De Kath. hebben als kand. aanbevolen mr. J. G de Bruijn. Haarlem. Dr. C. G. van Beeken wil geen kandi datuur aanvaarden tegenover den heer Kappeyne. Door 't Haarl. Weekbl. wordt generaal Verspyck aanbevolen. Alkmaar. (Vacature door 't overlijden van den heer van Foreest). De lib. centr. kiesvereenig. heeft met 70 van de 90 stemmen als kand. gekozen mr. W. van der Kaay, te Leiden. Voor de anti-rev. is baron de Geer van Jutphaas de kand. De conserv. willen den graaf van ITogendorp. Hoorn. De kand. van 't anti-schoolwefcverb. te Enkhuizen is prof. A. Brummelkainp, te Kampen. Utrecht. De kand. der Utrechtsche kiesvereenig. is de heer J. N. Bastert te Maarseveendie van //Nederland en Oranje" te Utrecht de heer E. IT. Kol, die echter heeft bedankt. //Nederland en Oranje" beveelt den heer J. Walbers als kand. aan. Koermond. Het aftr. lid, de lieer J. H. Amoldts heeft zich in een manifest aan de kiezers weder kand. gesteld. Op den voorgrond heeft hij gezet (lat hij voor het bijzonder onderwijs is. Vele lib. kiezers van 't district zullen stemmen op jhr. mr. P. van Meeuwen. Tilburg. De lib. centr. kiesvereenig. heeft als kand. gekozen den heer C. C. A. Beens. De kiesvereenig. //Noordbrabant" kiest weder den lieer Borret. Boxmeer. De Kathol, stemmen weder den heer v. cl. Heuvel, aftr. lid. Maastricht. Het Venloosch Weekbl. bestrijdt de kand. van den lieer de Bieberstein, omdat //de logica dringend eisclit het liberaal Katholicisme in de Kamer met wortel en tak uit te roeien en het zuiverings proces ten einde toe doorgevoerd moet worden." Assen. De kand. van 't anti-schoolwetverb. te Meppel is prof. Bvnmmelkamp. Te Smilde is een lib. kiesvereenig. opgericht en met algemeene stemmen de lieer Smidt, aftr. lid, kand. gesteld. Arnhem. De lib. kiesvereenig. te Wagen ingen heeft mr. J. H. Geertsema als kand. gekozen. 's Hertogenbosch. Door //Noordbrabant" wordt de heer v. d. Does de Willebois weder gekozen. Steenwijk. Door //De westhoek van Drenthe" zal het aftr. lid Storm van 's Gravezande weder gekozen worden. Amsterdam. „Burgerplicht" heeft met //Grondwet" kand. gesteld de lieeren de Vries, Vening Meinesz en Godefroi. Leiden. De Kath. vereenig. //Becht voor allen" stelt den heer G. J. Grashuis kand. voorheen. Nog kan men vermelden de meer en meer toe nemende resultaten van de zinkmijnen der Asturische kust, van de lood-, koper-, kalamijn-groeven enz. De zoutproductie is zeer vermeerderd. Ongetwijfeld zijn ook de cijfers van den invoer toegenomen, want anders zou de toeneming van liet spoorwegverkeer onverklaarbaar zijn, die niet ver oorzaakt is door het vermeerderd vervoer van reizigers of troepen, 't welk trouwens slechts op een enkel punt heeft plaats gehad. Eindelijk levert de staat van den handel tusschen Frankrijk en Spanje, volgens de Fransche beschei den, het bewijs van een standvastige toeneming. In 1849 was 't totaal 281 millioen; in 1873 stijgt het tot 356. Al ontbreekt het dus aan volkomen juiste gegevens om in bijzonderheden te verklaren hoe noch de handel, noch de nijverheid bij den tegenwoordigen staat van zaken in Spanje hebben geleden, en zelfs hoe de landbouw alleen de wisselvalligheden van goede en kwade oogsten heeft onder vonden, dan blijkt niettemin uit het ensemble der feiten dat een groote toeneming des te meer waarschijnlijk is, na den terugkeer tot kalmte, als de voorafgegane woelingen minder betreurenswaardige uitwerkselen hebben gehad. Men loopt geen gevaar van een kwaad profeet te worden, als men aan Spanje een krachtige vernieuwde beweging voorspelt gelijk aan die welke in Frankrijk is waargenomen in 1852 of in 1872. Als maar de fmanciëele kwestie geregeld is zonder het Nijmegen. Voor de vervulling der vacature, door liet overlijden van jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer ontstaan, is gekozen jhr. Baphaël van Nispen met 1176 van de 1227 uitgebrachte stemmen. 's Gravenhage. De kiesvereenig. //Becht voor allen" (B. K.) steunt mr. W. Wintgens. Gouda. Volgens 't Vaderland is dr. Küyper door dr. Schaepman aan de B. K. kiezers aanbevolen 1 Buitenland. Engeland. De bezitters van kolen- en ijzermijnen in Zuid-Wales hebben een bijeenkomst met de gevolmachtigden der mijnwerkers gehad. De arbeiders boden aan tegen 12Va pCt. loonsvermindering 't werk te hervatten. Na een langdurige samenspreking werd dit voorstel aangenomen. In geheel Engeland, maar bovenal ter plaatse waar de werkstaking gedurende zooveel weken kommer ver spreid heeft, werd deze tijding met vreugde vernomen. Voorzeker is er in Engeland of elders nooit een strike op 't touw gezet van zulk een omvang en die tevens met zooveel hardnekkigheid werd volgehouden. Beide partijen, patroons en werklieden, hebben enorme schade geleden, en de vruchten die zij van dezen strijd zullen oogsten zijn moeilijk aan te geven. Zooveel echter is zeker dat de Engelsche werkman zich gedurende al dien tijd uitstekend gedragen heeft, zoodat hij de achting van eiken weldenkende verdient. De Anglikaansche Bitualisten hebben verleden week voor 't eerst op openlijke wijs den Sacramentsdag gevierd. Het Boomsche ceremonieel werd bij deze gelegenheid geheel nagebootst. Men spreekt thans ook van de oprichting van een Anglikaansch Augus tijner klooster in New-Kent-Boad te Londen. Een brief uit Parijs, onderteekend door Veraux aan den redacteur van de Times, geeft de volgende ver klaring van de handelingen der diplomatie gedurende de jongste crisis. Sedert eenige weken hebben de vertegenwoordigers van Duitschland te Parijs, Londen, Petersburg en Bome zich officieel beklaagd over de Fransche wapeningen. Schweinitz, de Duitsche gezant te Weenen, gaf aan de Oostenrijksche regeering te kennen, dat het lange geduld van Duitschland de oorzaak was, dat de oorlog nog niet was uitgebarsten. De Czaar liet naar Berlijn telegrapheeren, dat hij ver zocht zijn bezoek te Berlijn af te wachten. Schouvaloff, de ambassadeur van Busland aan 't Engelsche hof, kwam op zijn terugreis naar Londen te Berlijn; hetgeen hij in zijn gesprekken met den keizer en von Bismarck vernam, belette hem niet plannen le beramen, totdat na zijn terugkomst te Londen de overeenkomst met Engeland om tot het behoud van den vrede inede te werken, was gesloten. Spoedig hierop was keizer Alexander te Berlijn, en voor zijn vertrek ontving hij alle leden van 't corps diplomatique, en gaf hij hun de verzekering dat de vrede niet bedreigd werd. Gort9chakoff heeft toen zijn circulaire-telegram ge zonden, nadat aan de leden van het korps diplomatique te Berlijn te hebben laten lezen. Lord Odo Bussell had de noodige instructies om zijn goede diensten aan te bieden, indien er reden was te onderstellen dat er een misverstand tusschen Pruisen en Frankrijk bestond. Bismarck heeft geantwoord, dat er zich niets van dien aard had opgedaan en dat hij zich bijzonder verplicht gevoelde aan de Engelsche regee- ring voor haar vriendschappelijken raad. De Plymouth en Aberdage IJzercompagnie heeft haar betalingen gestaakt en daardoor het failliet van het groote wisselkantoor Sanderson en Co. en van andere huizen van minder gewicht veroorzaakt. Deze bankroeten werden tegemoet gezien en zullen geen paniek ten gevolge hebben. crediet van den staat te compromitteeren, als het spoor wegnet weder aangepakt en vervolgens voltooid zal zijn, als het gouvernement van den jongen Alfonsus zal beves tigd zijn door de adhesie der partijhoofden, als b.v. de vaderlandsliefde den heer Castelar het loffelijke voorbeeld wil volgen van den heer Sagasta, van den hertog der overwinning, en zijn onverschrokken tegenstander Cabrera, dan zal Spanje een tijdperk van voorspoed en inwendige bevrediging ingaan, gelijk geen andere Europeesche natie er een schooner kan aanwijzen. Het zou dat in de eerste plaats te denken hebben aan een krachtige poging tot politieke eerlijkheid, aan een gevoel van moraliteit, van patriotisme en burgerlijke eendracht, tot welke de edele bevolkingen van Navarre, Arragon, Castillië en Andaloesië zeer wel in staat zijn. In ondergeschikten rang zou ook de eenvoudige vooruitgang in de consumtie daaraan veel kunnen toebrengen. De consumtie moet men zich niet enkel voorstellen als de oorzaak van de toeneming der particuliere rijkdommen en van de publieke inkomsten, zij is ook de krachtigste beweegreden voor zuinigheid, voor rekenen tegen de toekomst, voor orde in allen deele en daarom is de sympathie alleszins gerechtvaardigd met welke zij alorn en voorallen wordt tegemoet gezien en gewenscht. W.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2