interpellatie Kuyper, resumeerde dat er geen reden tot meerder wantrouwen" in het kabinet bestond. Over 't algemeen wordt de dubieuse houding van den Minister Heemskerk afgekeurd en schijnt het wan trouwen van sommigen eer vermeerderd dan verminderd te zijn. Bij den Baad van State is ingediend liet regeerings- ontwerp van wet tot aanleg van Spoorwegen. Volgens het Handelsbladzouden daarin slechts vijf lijnen zijn genoemd en zou de regeering het plan hebben om de uitbreiding' van dit nieuwe net te vinden door con cessie-aanvragen van particulieren aan te moedigen. BrouwershavenZevenbergen of iets van dien aard vindt men in het regeeringsplan niet. Hier, schijnt de Minister te meenen, zal alles wel goed komen als de particuliere ondernemingsgeest wat aangemoedigd wordt. Wij zijn van een ander gevoelen. Zoo men weet bestaat er te Eist in Gelderland een fabriek van kiezers; thaus is er ook een te Nieuwkoop in Zuid-Iiolland in werking gebracht. Het is nu te wachten dat deze nieuwe politieke industrie spoedig op groote schaal zal toegepast worden. Het procédé is zeer eenvoudig: iemand die er belang bij heeft, of anders een maatschappij, neemt zooveel patentbladen of geeft zooveel paarden van weelde aan als hij meent kiezers noodig te hebben voor zeker doel. De patent bladen of belasting-biljetten deelt men uit aan personen achter de kiezers, en door deze eenvoudige manier van doen zijn die personen dan «in" of «onder" de kiezers gekomen, 't ls alleen maar een kwestie van dubbeltjes en handigheid meer nog van handigheid want al betaalt men zijn aanslag niet, men komt toch op de kiezerslijsten. Wordt liet niet hoog tijd, meer dan tijd, om onze ellendige kieswet af te breken. Men zou 't haast beter zonder kieswet doen. Geen regeering die de collegies, die nu moeten gevormd worden door verkiezingen, zelf mocht samenstellen door benoeming, zou zich zulke schreeuwende onge rechtigheden veroorloven durven, als nu worden gepleegd onder de vigeerende kieswet. Nieuwerkeric. Onze lieve sclioouen hebben bij gelegenheid van den laatsten brand zulke treffende proeven van ijver en overleg gegeven, dat we vast gelooven dat ze met haar allen op één dag best de Noordzee zouden ledig dragen. Wij vestigen daarom met vertrouwen de aandacht der Hooge Bêgeering op dit feit, in de hoop dat men die heldinnen zal engageeren tot droogmaking der Zuiderzee. Voor een bagatel toch was men dan dat plasje water in een paar uren kwijt, en zaait de landman er misschien reeds in 't volgende jaar echte Zeeuwsche tarwe en de bloemist de lieve duizend- schoonen. {Ingezonden). Woensdag 19 Mei werd te Goes de Algem. Verga dering der Gew. Vereenig. van 't Ned. Onderwijzers- Genootschap gehouden. Onder de genomen besluiten verdient vermelding dat van wege de Vereeniging adhesie zal verleend worden aan 't adres van Am- sterdamsche onderwijzers aan de regeering tot het opnemen der onderwijzers-weduwen in het rijks pensioenfonds. Tot afgevaardigde naar de Alg. Verg. van liet Genootschap te Haarlem werd gekozen de heer H. J. Bastmeijer en tot diens plaatsvervanger de lieer L. Karreman, beiden te Zierikzee. Dordrecht, 23 Mei. Gisteren werd alhier de zomervergadering der Gew. Vereeniging Zuid-Holland v. h. Ned. Oud. Gen. gehouden, waarop, 11a afhan deling der huishoudelijke werkzaamheden, de volgende onderwerpen werden behandeld 1°. Zijn er bezwaren tegen 't gezamenlijk onderwijzen van mann. en vrouw, kweekelingen De heer Kluitman uit Gouda, en na zijn woorden de gansche vergadering concludeerdeneen, mits er een scherp oog wake. 2°. Wat kan er gedaan worden om de onderwijzers weduwen pensioen vau rijkswege te bezorgen? Concluzieeen stroom van adressen bedelve de regeering. 3°. Welke spelen zijn op de scholen aantebevelen Onze specialiteit Haanstra uit Leiden lichtte de vergadering daaromtrent uitvoerig in. Nog een onderwerp, dat evenwel niet op den be schrijvingsbrief stond kwam ter sprake: het al of niet passende der belooning aan een onderwijzer die een zeker getal dienstjaren telt. Die belooning bestaat gewoonlijk uit een medalje -f- een boekwerk. Met luiden bijval werden de woorden begroet van een der aanwezigen, die het ïuet-wenschelijke daarvan met welsprekendheid aantoonde. Middelburg, 22 Mei. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende aanbesteding tot het maken van een droogdok waren drie biljetten van inschrijving inge komen. De minste inschrijver was de heer B. Jan se te Amsterdam voor de som van 199,890. De herberg «Dalrust" nabij 't paleis van Volksvlijt te Amsterdam, en bekend als de vergaderplaats van de Internationale, is voor afbraak verkocht. Het ge bouw maakte in die omgeving ook een armelijk figuur. Te Oldenzaal worden in het klooster verwacht de Franciscaner zusters van Freckenhorst uit Pruisen met hun pensionaires. Die orde is door de kloosterwet in Pruisen opgeheven. De ingenieur van de wapenfabriek van de firma Steveus te Maastricht heeft een nieuwe mitrailleuse uitgevonden, die 250 kogels per minuut kan werpen en bij de eerste beproeving zeer heeft voldaan. Door een Italiaansch officier is een geweer uitgevonden dat op nieuwe wijze wordt afgedruktde trekker zit boven aan de greep en wordt met den duim losgedrukfc. De heer Schreiner, van 't theater Grader op de Schaus te Amsterdam heeft zijn 25jarig jubilé gevierd als souffleur. TWEEDE KAM EB. Nadat het wetsontwerp ter voorziening tegen honds dolheid, gelijk wij in ons vorig nummer hebben vermeld, Woensdag door den Minister was teruggenomen, is het 11a gewijzigd te zijn Vrijdag weder in behandeling gebracht en ten slotte met 40 tegen 15 stemmen aangenomen. Maandag zou de Muntwet ter tafel komen. ^M: j.-,. en BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor echt te verkoopen, hetwelk men met den naam van JLaeoche bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening ILaroehe op C den blaauwen jZ/C bandop de witte etikette, op de twee enveloppen en op de brochure Men eische insgelijks het Glazen maatje dat zich op den hals der flesch bevindt. VEBKIEZINGS-BEBICHTEN. Tiel. De Centrale Kiesvereenig. heeft het aftr. lid baron Mackay als kand. herkozen. «Nederland en Oranje" heeft kand. -gesteld mr. J. W. Gefken, oud-lid der Kamer. Sneek. De heer Binkes heeft voor de kand. be dankt 't blijft dus dr. Kuyper contra Moens. Zwolle. De lib. kiesvereenig. heeft het aftr. lid, den heer van Naamen van Eemnes, weder kand. gesteld. Delft. Het gros van kand. voor de twee verkie zingen in dit district, door de lib. kiesvereenig. «Nederland" opgemaakt, bestaat uit de heerenA. M. Schagen van Leeuwen te Delft; mr. G. M. v. d. Linden te 's Gravenhage; mr. H. C. Verniers van der Loeff te 's Gravenhage; dr. C. J. Vaillant te Schiedam en mr. G. de Vries Az. te 's Gravenhage. Uit dezen zal voor den dag der verkiezingen een be paalde keuze van twee personen gedaan worden. De voorloopige kand. van «Eendracht maakt macht" (Secretaris de heer van Bhijn) zijn jhv. T. van Ca- pellenmr, C. Cockmr. J. L. G. Gregory en A. W. P. Weitzel. De heeren van Capellen en Cock hebben de kandi datuur niet aangenomen. Hooge veen (distr. Assen). Het anti-schoolwetverb. heeft kand. gesteld prof. Brumraelkamp te Kampen. Middelburg. De kiesvereenig. «Nederland en Oranje" te Middelburg eu de afd. Aksel en Neuzen van het anti-schoolwetverbond hebben kand. gesteld jlir. J. L. de Jonge te Zierikzee. Westzaan (distr. Haarlem). De «Vrijzinnige Kies- vereeniging" heeft den heer Kappeyne van de Coppello op nieuw kand. gesteld. Liet Bildt (distr. Leeuwarden). liet anti-school wetverb. heeft kand. gesteld den lieer J. C. de Bordes. Steenwijk. De vereenig. «Evangelie en Belijdenis" heeft den heer Keuchenius kand. gesteld. Schagen en omstreken (distr. Alkmaar). De vereenig. «Volksonderwijs" heeft den heer de Bruijn Kops, aftr. lid, weder kand. gesteld. Goes. De lib. bevelen aan mr. M. J. de Witt Hamer, de anti-rev. het aftr. lid Saaymans Vader. Dordrecht. De anti-rev. hebben den heer Keuche nius te Batavia kand. gesteld; de heer Graaf van Hogendorp had bedankt. Te Bijsoort hebben de besturen der lib. kiesver- eenigingen van het district een gecombineerde verga dering gehouden en daarop is besloten het aftr. lid jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot weder kand. te stellen Gouda. Er is een vereeniging tot stand gekomen tusschen de lib. en cons, partijen. De gemeenschap pelijke kand. is mr. J. Patijn te Botterdam deze is ook gekozen te Oudewater en Woerden. Amersfoort. De kiesvereenig. heeft kand. gesteld mr. M. J. Pijnappel te Amsterdam. Haarlem. De anti-revol. kand. is mr. M. J. van Lenuep te Amsterdam. Nijmegen. De Katholieken hebben voor de ver kiezing op 1 Juni kand. gesteld jhr. Bafaël van Nispen, en voor die op 8 Juni jhr. Mr. Karei van Nispen Dokkum. Zoo te Dokkum als te Drachten, Veen- wouden, Grijpskerk en Bergum is door de fiber, kiesvereenigingen het aftr. lid mr. W. A. Bergsraa weder kand. gesteld. Prof. Gratama is hier de kand. der anti-revolu tionairen Leeuwarden. De kiesvereenig. «Franeker en Me- naldumadeel heeft den heer de lloo van Alderwerelt op nieuw kand. gesteld. Almelo. De anti-revol. kand. is niet jhr. Sandberg, maar mr. A. baron Mackay te Zntfen. Assen. Te Oostermoer is de heer Smidt weder kand. gesteld. Groningen. Door de kiesvereenig. «Groningen" is de heer mr. J. H, Geertsema Cz. kand. gesteld. Men meent echter dat deze geen kandidatuur tegenover den heer van Houten zal aannemen. Deventer. «Vrijheid en Orde" heeft liet aftr. lid, den heer Blussé, weder kand. gesteld. Steenwijk. Te Zwartsluis is door de vereenig. «Burgerplicht" kand. gesteld jhr. C. M. Storm van 's Gravezande. Haarlem. De lib. kiesvereenig. «Vooruitgang" te Beverwijk heeft kand. gesteld dr. C. G. von Beeken te Haarlem, Alkmaar. De anti-rev. vereenig. «Vreest God eert den Koning" heeft mr. A. F. de Savornin Lohnian kand. gesteld. De conservatieve kand. is jhr. F. de Casembroot, oud-lid der Kamer. Zutfen. Te Borkulo is mr. J. Dam, aftr. lid, weder kand. gesteld. Leiden. De lib. kiesvereenig. heeft twee personen aangewezen om daaruit een déftnitieve keuze te doen, n.l. jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde en G. J. Grashuis. Gorinchem. De afd. der Centrale Kiesvereenig. zal tegenover den heer Begram een kandidaat stellen. Zalt-Bommel. De vrijzinnige kiesvereenig. zal het aftr. lid, mr. D. J. baron Mackay, blijven steunen. Buitenland. Belgie. De Belgische bladen hebben 't nog druk over de ongeregeldheden te Oostacker bij Gent; de clericalen werpen de schuld op de liberalen en beweren, dat dezen geld hebben uitgedeeld, terwijl de liberalen van hun kant de clericalen betichten van de vechtpartij te hebben uitgelokt door hun kerkelijke comedie, ter wijl zij goed gewapend met mes en stok ter bedevaart verschenen. Men wordt intusschen bang voor bedevaartendie naar Waluwe Saint-Lambert is afbesteld volgens een kennisgeving van den burgemeester van Brussel aan de bladen. Het blijkt echter niet, of de clericaleu uit eigen beweging of gedwongen zoo handelen. De rechtbank te Luik heeft verklaard, dat er geen termen bestaan tot vervolging van Duchesne. Zal Duitschland nu opnieuw het onvoldoende van de Belgische wetgeving constateeren Denemarken. De vulkanische uitbarstingen op IJsland duren voort en zijn vooral in de laatste dagen van Maart buitengewoon sterk geweest. Een groot gedeelte van de vruchtbaarste en rijkste streek des eilands is ter dikte van 3 tot 6 centim. met ascli bedekt, zoodat de grond in de eerstvolgende jaren nauwelijks het noodige gras voor het vee zal kunnen voortbrengen. Men rekent, dat omstreeks 200 boerenplaatsen met een veestapel van 1000 runderen, 24000 schapen en 1000 paarden door die ramp getroffen zijn. Den '4 en 10 April hebben nieuwe uitbarstingen plaats gehad. Italië. De Italiaansche Kamer heeft de begrooting van buitenlandsche zaken goedgekeurd. De ongeregeldheden onder de studenten te Napels zijn veroorzaakt door de nieuwe wet op de examens en inschrijvingen. Het schijnt dat de studenten al daar, zooals 't meer gaat, wel student willen zijn, maar niet studeeren.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3