Buitenlandse^ Overzicht, en wel door ridders wier naam en faam daarom nog niet verdacht werden. Maar de vergelijking- wordt doorgaans foutief toegepast. Met gesloten vizier strijden kan ook ridderlijk zijn als 't maar eerlijk gaat, en, in alle geval, als men maar vooraf weet dat 't vizier neergeslagen is. Men kan dit, helaas! aan 't politiek aangezicht niet altoos zienen als nu de kampioen strijdt achter een vizier dat wel degelijk gesloten doch beschilderd is als een open gezicht, dan is 't niet zuiver, dan is er politieke immoraliteit. Wanneer verder 't geval voorkomt dat er blijkbaar met gesloten vizier gestreden is, en dat er door de tegenpartij vermoed wordt dat de bestrijder eigenlijk een der hunnen is geweest, doch die zich achter het gesloten vizier had verborgen opdat zijn verraad niet zou openbaar worden, en er worden namen genoemd, verden kingen uitgesproken; en wanneer dan degeen dio onder 't masker gezeten heeft niet durft opkomen om te zeggen: verdenkt hem niet, dien gij daar noemt, hij is een eerlijk ridder, ziet ik beu bet, die u geslagen heeft; wanneer, zeg ik, men dit niet ziet gebeuren, dan is er een sterke smaak van politieke immoraliteit. Dan zou de politieke moraliteit vorderen dat de waarheid aan 't licht kwam, opdat de verden king van wellicht onschuldigen wierd opgeheven. Men heeft mede een afkeer van wat men noemt partijdigheid. Men moest de partijdigheid niet in zulk een kwaden reuk stellen. Partij digheid op zichzelf is nog niet met de poli tieke moraliteit iu strijd. Wie niet partijdig is, die is eigenlijk niets; die staat of zóó hoog dat hij de partijen niet ziet en de partijen hem niet, of zoo laag dat al de partijen hem voor trottoir kunnen gebruiken, en dit is weinig be nijdenswaardig. Men zij partijdig, maar meu zij eerlijk. Kan dit niet Zou Voltaire gelijk hebben Maar dau is de politiek een kunst des duivels en dan mag- men de schurken wel de baas laten spelen. Ik meen dat 't niet zoo erg is. Er is po litieke moraliteit bestaanbaar. Het zou mij niet zwaar vallen er schitterende voorbeelden van bij te brengen. Doch dit is niet noodig; wie een consciëntie heeft zal mij gelijk geven en erkennen dat het wenschelijk ware dat alle politieke mannen, van welke partij ook, de deugd der politieke moraliteit maar beoefenden en in eere hielpen houden. Och waren alle menschen wijs, En wilden allen welenz. Och, 't is niet noodig zoo op eens, als ze maar al vast wat eerlijker en oprechter waren. Binnenland. ZIER1KZEE, 1 4- Mei 1 8 7 5. In een hoofdartikel van den Standaard herhaalt de héér Groen van Prinsfcerer 't geen door dat blad reeds als raededeeling was opgenomen, n.l. dat hij zijn volkomen goedkeuring hecht aan 't veranderen van vlag door 't loslaten van den eiscli tot herzie ning van art. 194 Grondw. De heer Groen meent zelfs dat met art. 194 nog wel grond te bezeilen zou wezen als 't maar //losgemaakt was van het wan begrip der liberalen." Dit neemt echter niet weg dat de heer Groeu, ofschoon hij verklaart niet tot voor 1789 terug te willen, toch meent dat reeds met 1806 de fouten begonnen zijn die sinds consequent zijn volgehouden. Hier dus, als altoos, weder een negatieve verklaring. Tot voor de revolutie wil Groen niet terug; maar tot hoever clan wel? Tot vóór 1806? Eu 1801 clan? Het is toch bekend dat de wet van zes in beginsel ouder was, dan van dat jaar. "Reeds meermalen en bepaaldelijk in onze artikelen over de schoolvraag hebben wij 't vermoeden geuit dat 't eigenlijk niet om restitutie te doen was, dat dit later wel zou aan den dag komen en dat de strijd niets meer of minder gold dan den ondergang- der openbare school en de clericale heerschappij in den Staat. Wij staan in deze meening niet alleen. Thans is van anti-revolutionaire zijde een brochure uitgegeven, géschreven door mr. J. M. Hoog, waarin met klem betoogd wordt dat de restitutie legen cle Grond wet indruist, dat de anti-revol. partij cle ondergang van liet openbaar onderwijs op het oog heeft. De heer Hoog wijst onweclerlegbaar o. i. aan dat het immoreel van de anti-revol. partij zou zijn geld van den Staat aan te nemen om daarmede het werk van den Staat te. gaan bestrijden en te niet doen. h Vraag subsidie of restitutie van «cle lüei'ls:," dat is de inderdaad zeer grondig gemotiveerde con clusie van den lieer Hoog. Hij roept zijn partij tevens tot de orde op 't stuk van agitatie en merkt terecht op dat die rechtzinnige natie waarmede cle Standaard zoo dweept, al zeer weinig feitelijke belangstelling aan den dag legt. En daarin heeft de eerlijke schrijver gelijk. Het komt ons voor dal de lieer Hoog niet 't minst aan zijn eigen partij een wezenlijken dienst heeft gedaan met de uitgave zijner brochure. Het is volkomen waar wat de heer Hoog zegt: Bewust of onbewust, de restitutie-mannen beoogen overvleugeling, slooping der openbare school ten voordeele van het bijzonder positief christelijk onderwijs. Volgens het Vaderland is ook cle gewijzigde kiesta bel van den Minister Heemskerk niet gunstig ontvangen Men wil de banlieu-theorie niet aan, en evenmin 't verkuutselen voor zooveel districten teil einde in 't Oosten wat nieuws te maken. Ouweiikerk 12 Mei. Tot lid van den Gemeenteraad is op heden gekozen de heer B. Giljam, broeder van 't onlangs overleden raadslid Js. Giljam. In den afgeloopen winter werden door de verschil lende Bibliothecarissen van het Departement Duivelancl der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan een 150-tal personen 400 verschillende werken ter lezing uitgegeven. Het geheele aantal uitgegeven boekdeelen bedroeg c. 1200. Als een staaltje hoe bij uitnemendheid onze taal geschikt schijnt te zijn om dubbelzinnige wetsartikelen te schrijven diene art. 4 van de //Verordening op het Manhuis te Goes'1 van den 5 Mei 1875. //Het recht van bewoning in het Manhuis wordt verleend bij gunst, om niet, vrij van lasten en voor onbepaaldeu tijd; doch onder uitdrukkelijke voorwaarde dat zij, aau wie dat recht is verleend, binnen 14 dagen na aanzegging van den gecommitteerde, met de hunnen of liet hunne het Manhuis zullen ontruimen of verlaten, op strafte van daaruit door de politie te worden verwijderd." Derhalve verkrijgt men 't recht om in dat gesticht te wonen alleen door er binnen 14 dagen uit te gaan. De vangst van ansjovis door cle Thoolsche en Bergsche visschers is dit jaar ongemeen overvloedig. Dit geeft in de beide plaatsen vrij wat levendigheid en 't laat zich voorzien dat de prijzen van dit door menigen liefhebber zoo gezocht artikel, matiger zullen worden clan sinds eenige jaren 't geval was. Het verdient opmerking dat de afdamming van de Oosterschelde geen schadelijken invloed heeft uitgeoe fend op de visscherij in den Eendracht en het Thoolsche gat. Op de Iiont daarentegen wordt geen ansjovis of haring gevangen. Naar wij vernemen is het programma voor den schietwedstrijd van officiereu der d.d. schutterijen en weerbaarheid-corpsen in Nederland, te honden te Middelburg op Vrijdag en Zaterdag 25 en 26 Juni, vastgesteld als volgt: Vrijdag morgen wedstrijd in een der vroegere forten te Vlissingen, op drie schietbanen, 's Avonds 5 ure diner in St. Joris en 's avonds concert in het Schut tershof de Edele Handboog. Zaterdag morgen algem. vergadering in het Schutters hof; rijtoer door Walcherenbezoek aan cle buitenplaats van den heer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle en diner in het badhotel te Domburg. Uit Middelburg wordt gemeld dat men daar in den loop dezer maand den monitor Heiligerlee in station verwacht. Te Vlissingen is Maandag morgen cle oudste dochter vau Wed. Verhoef bij 't waterscheppen voorover iu den put gevallen en verdronken. Met 1 Juni a.s. wordt het kantoor van den rijks telegraaf te Veere opgeheven. Den 18 Mei a.s. zal de 83jarige heer H. G. Iiammacher zijn vijftigjarig jubile vieren als notaris te Groede. Te Oosterhout heeft men drie nesten met jonge vossen gestoord; er waren 16 jonge vossen in. De vijf koekbakkerijen te Schoonhoven hebben in 1874 250,000 kilo koek gebakken en verzonden. Dr. Jan ten Brink heeft in het Vaderland een aan doenlijk woord van welverdiende hulde gewijd aan de nagedachtenis van de Vlaamsche schrijfster en dichteres Rozalie Loveling. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie van Jacob Wolft' verworpen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden: dat tot ultimo December dezes jaars de gelegenheid blijft opengesteld voor zes artsen, mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht in dienst te treden. De verbindtenis geschiedt voor slechts 4 jaren de premie bedraagt 6000. Zie St. Ct. van 6 Mei. Zondag liet te Utrecht een welgekleed heer bij cle Jakobibrug zijn hond zwemmen; toen het dier in het midden van de Oudegracht was, kon het niet meer voortkomen. Onder den toeloop van honderden toeschouwers, ontdeed de eigenaar zich toen van jas en vest en sprong te water; onder luide toejuichingen redde hij zijn hond. VERKIEZINGS-BERICHTEN. Te Zutphen zal cle heer Dam, aftr. lid, weder kan didaat gesteld wordenook denkt men daar over mr. C. J. Sickesz, burgemeester van Larendat mr. A. E. Savornin Loliman door de anti-revol. of door de con- fessioneelen zou aanbevolen zijn, wordt tegengesproken. Te Arnhem is mr. A. de Savornin Lohman kand. gesteld door de Christel.-Hist, kiesvereenig. Nederland en Oranje. Te Leeuwarden heeft de anti.-revol. kiesvereenig. Nederland en Oranjekand. gesteld den heer J. C. de Bordes, majoor-kommandant der schutterij. Te Bolsward, distr. Sneek, is door cle confessioneelen en katholieken kandidaat gesteld de heer J. Binkes, oud-secretaris van Wonseradeel. Te Amsterdam wordt gedacht aan een ineensmel ting, althans samenwerking, der kiesvereenigingen Be Grondwet, Amsterdam en Burgerplicht. Een belangrijk, wie weet, een bedenkelijk verschijnsel In het distr. Sneek hebben de anti-rev. tegenover den heer Moens kand. gesteld dr. Kuyper. Door de ultramontanen worden twee kandidaten genoemd om in het distr. Maastricht tegenover den heer De Bieberstein gesteld te worden, nl. de raadsheer M. H. Batta en dieus schoonvader mr. G. W. Straet- mans. De liberale kiesvereenig. Grondwettige Vrijheid en Vooruitgang in 't district Apingadam heeft tot kand. gesteld 't aftred. lid mr. D. de Ruiter Zijlker te Winschoten. De liberale kiesvereeniging Arnhem heeft het vol gende zestal van kand. gesteld om daaruit een keuze te doen van een tegenkand. van den graaf van Zuylen het zijn mr. B. P. baron van Verschuer, te Arnhem mr. Geertsema, oud-Min.; mr. W. Eranken N.Gz. te Nijmegen; A. Moens, lid der Tweede Kamer; mr. I. Sickesz, burgemeester van Laren, en mr. G. M. van ,der Linden, oud-lid. Het is thans genoegzaam gebleken dat de Roomsche curie don Carlos heeft losgelaten en zich daartegen koning Alphonsus XII heeft aangetrokken. Door het Spaansche regeeringsblad is thans cle toespraak open baar gemaakt met welke de pauselijke nuntius msgr. Simeoni zich bij Alphonsus heeft pepresenteerd. Deze toespraak is eigenlijk een zeer eenvoudige verklaring vau de voorwaarden waarop Alphonsus op den steun van Rome zal mogen rekenen. Zij luidt alclus //SireDoor een vertegenwoor diger naar Spanje te zenden heeft cle Paus ten blijke zijner zeer edele zorg de hand willen reiken aan een deel der Katholieke gemeente, hare verslagenheid willen doen ophouden en bare rampen willen lier- stellen. Z. VI. acht zich gelukkig een nieuw bewijs te geven van zijn toegenegenheid voor den koning en het koninklijk gezin, wier godsdienstige gevoelens der kerk en der Spaansche natie, zoo bij uitnemend heid Katholiek, ten nutte zullen strekken. Overeen komstig het verlangen van Z. H. hoop ik cle belangen der kerk en die eener Katholieke monarchie te kunnen bevorderen, welker kroon met geen schitterender edelgesteente prijken kan dan dat van dien eenigen godsdienst, welke voorheen den roem en de grootheid van Spanje uitmaakte." Voorwaar, duidelijk genoeg! Gelijk 't past aan den vertegenwoordiger van hem wiens rijk niet van deze wereld was, spreekt de Paus uit de hoogte van zijn standpunt, en verwaardigt zich wel om aan de Ka tholieken van Spanje een bewijs zijner edele zorg te geven. Alsof ze in cle zegenrijke gevolgen van 't optreden van don Carlos nog geen duidelijk bewijs genoeg hadden Ook het beroep op 't verleden van Spanje ontbreekt niet, ofschoon alle geleerden 't daaromtrent eens zijn dat 't éénige ongeluk van 't schoone Spanje sinds vier eeuwen nergens anders in bestaan heeft dan in zijn godsdienst. Geen land is door een reeks van clericale regeeringen zoo onge-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2